کاشت دندان بدون ایمپلنت به چه صورت انجام می شود؟

کاشت دندان بدون ایمپلنت

همیشه تصور این را داریم که از دست دادن دندان ها تنها با تصادف و یا ضربات شدید می باشد. در حالی که جنس دندان برخی از افراد ثبات خوبی ندارد و به راحتی از بین می رود. در آن صورت تازه فرد به فکر چاره دندان های از دست رفته خودش می افتد. ایمپلنت دندان در صادقیه یکی از بهترین روش های جایگزینی یک یا چند دندان می باشد. اما شاید همه افراد به دلیل قیمت ایمپلنت دندان توان مالی پرداخت آن را نداشته باشند از این رو پیشنهاد کاشت دندان بدون ایمپلنت از سوی دندانپزشک های حرفه ای به بیمار داده می شود.

از جمله روش هایی که جایگزین کاشت دندان بدون ایمپلنت می شود شامل :

  • پل ثابت
  • دندان مصنوعی متحرک

کاشت دندان به روش پل ثابت

کاشت دندان به روش پل ثابت تحت عنوان مراحل کاشت ایمپلنت دندان شناخته شده است. زمانی که فضای خالی در اثر از دست دادن دندان در دهان به وجود می آید، با کمک پل ثابت این فضای خالی پر می شود. در نظر داشته باشید که این فضا بایستی تنها توسط دندانپزشک های حرفه ای انجام شود.

تعداد جلسات انجام پل ثابت بیش از یک جلسه می باشد. در جلسه نخست دندانپزشک تنها به آماده کردن دندان های مجاور فضای خالی می پردازد تا در سر فرصت پل را در بین این دو دندان متصل نماید. پس از آن دندانپزشک از دندان مورد نظر و فضای بین آن قالب را تهیه و به لابراتور تحویل می دهد.

این پل توسط پرسنل آزمایشگاه از موادی همانند فلز، سرامیک، سرامیک شیشه ای و یا ترکیبی از آنها ساخته می شود. برای این مدت دندانپزشک برای شما یک پل موقت جایگزین می کند تا بتوانید روال عادی زندگی را داشته باشید.

از امتیازات کاشت دندان بریج یا پل ثابت داشتن ظاهر دندان همانند دندان های اصلی، عدم نیاز به برداشتن دندان ها جهت تمیز کردن، هزینه کمتر آن نسبت به ایمپلنت می باشد.

مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت (بریج یا پل ثابت)

  • طول عمر طولانی دندان: در صورت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان و همچنین پل ثابت به شکل صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر بریج یا پل ثابت می تواند تا 10 سال یا بیشتر را تضمین کند.
  • بهتر شدن ظاهر: با استفاده از کاشت بدون ایمپلنت نیز می توان دوباره به زیبایی دندان رسید. بریج یا پل ثابت با پر کردن فضای خالی بین دندان ها می تواند زیبایی را به صورت شما دوباره هدیه کند.
  • درمان سریع: با دو جلسه می توان کاشت دندان توسط پل ثابت و بریج را در سریعترین زمان ممکن انجام داد.

معایب روش بریج یا پل ثابت

برخلاف ایمپلنت دندان که تقریبا برای هر فردی امکان پذیر است، کاشت دندان بدون ایمپلنت بخصوص بریج یا پل ثابت اینگونه نیست. از جمله معایبی که پل ثابت دارد شامل موارد زیر است:

  • زمانی که یک تا سه دندان در محاورت هم از بین رفته باشد جوابگو می باشد و برای دندان های یک در میان مناسب نیست
  • چون از دندان های کناری بعنوان پایه استفاده می شود بایستی از سلامت کامل برخوردار باشد. چنانچه دندان دارای پوسیدگی و یا خرابی باشد نمی توان پل ثابت را ساخت.
  • احتمال از بین رفتن چسب بعد از چند سال ممکن است
  • دندان های پایه در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان پوسیده خواهد شد.

 

کاشت دندان بدون ایمپلنت

دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی یا دندان برساخته یکی دیگر از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت می باشد. جنس بکار رفته در ساخت دندان مصنوعی شامل پلاستیک یا فلز است. در بیشتر مواقع این دندان ها با سفارش خود شخص ساخته می شود. بسته به تعداد دندان های از دست رفته خواه چند مورد یا همه دندان ها، دندان مصنوعی جوابگوی بیمار خواهد بود.

انواع دندان مصنوعی کدام است؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد میانه خوبی با دندان مصنوعی ندارید اما براساس شرایط باز مجبور به تن دادن ساخت آن هستید. باید این نوید را به شما بدهیم که انواع دندان مصنوعی وجود دارد که می توانید طبق شرایط خود و طبق نظر دندانپزشک یکی از آن ها را انتخاب نمایید.

دندان مصنوعی کامل

در صورتی که بیمار تمامی دندان های خود را از دست داده باشد (فک بالا و فک پایین) می تواند از کاشت دندان بدون ایمپلنت به دو مدل معمولی یا فوری استفاده کند. چنانچه نیاز است دندان هایی کشیده شود بایستی تا زمان التیام کامل لثه ها از گذاشتن دندان مصنوعی خودداری نمود. این زمان می تواند 8 تا 12 هفته بعد از کشیدن دندان طول بکشد.

پروتز پارسیل دندان

پروتز باسیل دندان (دندان مصنوعی تکه ای یا جزئی) که یکی دیگر از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت است، در بیشتر مواقع از دندان مصنوعی متصل به پایه پلاستیکی صورتی و یا همرنگ لثه بیمار ساخته می شود.

با کمک این بدنه فلزی دندان مصنوعی آماده شده در جای اصلی و صحیح خود قرار می گیرد. این مدل از دندان مصنوعی مناسب افرادی می باشد که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند. هرچند ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین دندان های از دست رفته است اما همه امکان استفاده از آن را ندارد. از این رو دندان مصنوعی تکه ای یا جزئی می تواند نیاز بیمار را برطرف نماید.

دندان مصنوعی جزئی در مقایسه با ایمپلنت دندان ارزان تر و دارای تعمیر ساده تری می باشد. اما معایبی از قبیل پایداری کمتر نسبت به دیگر انتخاب ها، احتمال شکسته شدن، گم شدن و یا امکان اذیت کردن لثه بیمار را داشته باشد.

هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت چه قدر است؟

هزینه ای که برای کاشت دندان بدون ایمپلنت مورد نیاز است، متاثر از عوامل مختلفی است که به همین دلیل نمی توان آن را اعلام کرد زیرا برای هر کسی این هزینه متفاوت است. عوامل موثر در این هزینه به شرح زیر هستند:

کلینیک دندانپزشکی

کلینیک های دندانپزشکی دارای شرایط مختلفی هستند که بر اساس شرایطی که دارند، هزینه های متفاوتی نیز از بیماران دریافت می کنند. هزینه هایی که این کلینیک ها از بیماران دریافت می کنند بر اساس امکانات و تجهیزات آنها و همچنین روش هایی است که استفاده می کنند.

علاوه بر آن دولتی و یا خصوصی بودن کلینیک ها نیز در هزینه موثر است و کلینیک های دولتی هزینه مناسب تری در مقایسه با کلینیک های خصوصی دریافت می نمایند.

دستمزد دندانپزشک

دندانپزشکان دستمزد متفاوتی دارند که دستمزد آنها بر اساس میزان مهارت، تجربه، تخصص و …. تعیین می شود. به همین دلیل اگر به پزشکان متخصص در این زمینه مراجعه کنید، باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

شهر و استان و موقعیت جغرافیایی

شهر و استان وموقعیت جغرافیایی نیز از دیگر مسائل مهم تاثیر گذار در هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت است زیرا شرایط شهر های مختلف با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال: معمولا در شهر های تهران و کرج که از پیشرفته ترین شهر های ایران هستند و از کلان شهرهای ایران به حساب می آیند، هزینه امور مختلفی پزشکی و دندانپزشکی بیشتر از مناطق دیگر است. خصوصا لازم به ذکر است که هزینه انجام عملیات مختلف در این شهر ها از مناطق محروم نیز بسیار بیشتر است.

روشی که برای کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده می شود

همان طور که در این مقاله شرح دادیم، برای کاشت دندان بدون ایمپلنت روش های مختلفی وجود دارد که نوع روش به کار گرفته شده در این رابطه می تواند در هزینه موثر باشد و باعث افزایش پیدا کردن و یا کاهش یافتن هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت می شوند.

آیا هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت با بیمه قابل پرداخت است؟

خوشبختانه امروزه این امکان به وجود آمده است که هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت را با بیمه درمانی و یا بیمه تکمیلی پرداخت کرد. با این وجود اشخاصی که تحت پوشش بیمه درمانی هستند، می توانند به راحتی هزینه های خود را با کمک بیمه درمانی کاهش دهند.

در این رابطه لازم به ذکر است که میزان کاهش هزینه با استفاده از بیمه به نوع بیمه درمانی و یا تکمیلی بستگی دارد. زیرا برخی از انواع بیمه های تکمیلی درصد بیشتری از هزینه را پرداخت می کنند و برخی دیگر نیز درصد هزینه کمتری را به بیماران پرداخت می نمایند.

آیا هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت در سال آینده افزایش پیدا می کند؟

مسلما در کشور ایران تمامی هزینه ها برای امور مختلف هر ساله با افزایش قیمت مواجه هستند که خدمات دندانپزشکی مانند: کاشت دندان بدون ایمپلنت نیز از این موضوع تاثیر می گیرد.

زیرا در کشور ایران در تمامی لحظات شاهد تورم و افزایش قیمت به دلیل نوسانات ارز و دلار هستیم.

پس اگر قصد دارید که کاشت دندان انجام دهید، در کوتاه ترین زمان ممکن برای انجام این کار اقدام کنید تا با افزایش قیمت رو به رو نشوید.

نحوه استفاده از کارت تخفیف برای کاهش دادن هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت

در صورتی که می خواهید از کارت تخفیف برای کاهش دادن هزینه های کاشت بدون ایمپلنت استفاده کنید باید در ابتدا کارت تخفیف مورد نظر را خود را تهیه کنید. دقت داشته باشید که کارت تخفیف باید به گونه ای باشد که خدمات دندانپزشکی را نیز پوشش دهد.

پس از آن باید با استفاده از کارت تخفیف مورد نظر خود به کلینیک هایی مراجعه کنید که طرف قرارداد با شرکت ارائه دهنده کارت تخفیف هستند. سپس در این کلینیک می توانید تا سقف تعیین شده در کارت تخفیف از هر کدام از روش های درمانی بهره مند گردید و هزینه های خود را کاهش دهید.

نکاتی در رابطه با کاشت دندان بدون ایمپلنت

اگر قصد دارید که از این روش برای برطرف کردن مشکلات دندانی خود استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که برای کاهش دادن هزینه ها مراجعه به کلینیک های غیر معتبر و بهره بردن از پزشکان کم تجربه کار درستی نیست و باید از این امور پرهیز کنید.

برای کاشت دندان بدون ایمپلنت از یک پزشک متخصص مشورت دریافت کنید تا بهترین روش کاشت بدون ایمپلنت را برای شما شرح دهد.

سخن آخر در مورد کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت با روش های مختلفی امکان پذیر می باشد اما اعتماد کردن به هر کلینیک یا دندانپزشکی کار خطرناکی می باشد. از این رو مرکز ایران ایمپلنت با ارائه مشاوره ها و خدمات ایمپلنت دندان جلو پاسخگوی تمامی سوالات شما می باشد. برای برقراری ارتباط و سوالات در مورد ایمپلنت دندان همچنین برآورد هزینه ایمپلنت با پرسنل پشتیبانی ایران ایمپلنت می توانید با شماره های09192792007 و 02186128347 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها