لوگو ایران ایمپلنت

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل
آنچه می‌خوانید! ...

جراحی اتفاق کوچکی نیست که هر فردی بدون داشتن آگاهی و اطلاعات اقدام به آن کند، اما جراحی دندان عقل مبحثی کاملا جداگانه است که در 90 درصد مواقع نیاز بسیاری نسبت به آن وجود دارد.

ماهیت وجودی دندان عقل، علت نیاز به جراحی آن و همچنین دیگر روش های درمانی دندان عقل به جز جراحی همگی در ادامه ی مطلب توضیح داده شده اند؛ پس بهتر است شما هم با ایران ایمپلنت همراه بوده تا بتوانید در این مورد اطلاعات بسیار بیشتر و بهتری را پیدا کنید.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل به عنوان دندان مولر سوم نیز شناخته می شود. آنها در پشت فک بالا و پایین قرار دارند و آخرین دندان هایی هستند که در حفره دهان بیرون می آیند. 

آنها معمولا بین 17 تا 25 سالگی شروع به رشد می کنند. با این حال، در برخی افراد، حضور دندان عقل حتی در دهه 40 یا 50 نیز حس می شود . به همین دلیل است که این دندان ها را دندان عقل می نامند.

انواع دندان ها

دندان های فرد از لحاظ کلی به دو دسته ی دندان های شیری و دندان های دائمی تقسیم بندی می شوند. دندان های شیری از سن دو سالگی تا حداکثر 11 الی 13 سالگی دوام دارند، البته در این مدت یکی یکی دندان های شیری افتاده و دندان های دائمی به جای آن ها در می آیند.

دندان های شیری به تعداد 28 عدد وجود دارند، پایه ای سست تر و همچنین ابعادی کوچک تر نیز دارند.

اما دندان های دائمی بزرگ تر، مستحکم تر و همچنین در تعداد بیشتری هستند. این تعداد بیشتر به خاطر وجود دندان های عقل است که همزمان با رویش دندان های دائمی در نمی آید اما اغلب بین سن 17 الی 27 سالگی خود را نمایان می کند.

در واقع دندان عقل همان دندان آسیا می باشد و به عقیده ی برخی از افراد این دندان در واقع برای کمک به عمل مضغ به وجود آمده است.

اما اسامی دندان ها به ترتیب دندان های پیش، نیش، آسیای کوچک و آسیای بزرگ است. دندان عقل دندانی می باشد که در انتهای هر فک رشد می کند، یعنی به 4 دندان انتهایی فک های انسان (در صورت رشد این دندان ها) دندان عقل گفته می شود.

هزینه جراحی دندان عقل

دلایل خرابی دندان عقل

طبق نظر بسیاری از افراد عامه خرابی دندان عقل به دلیل جنس خراب آن است اما آیا این نظر درست است؟ اینکه جنس دندان های افراد با یکدیگر تفاوت دارد موضوعی است که کاملا به اثبات رسیده و درست است، اما مسلما طبیعی نیست که جنس دو دندان یک فرد که هر دو هم دائمی هستند متفاوت باشد. پس علت خرابی زودهنگام دندان عقل را باید در مورد دیگری جستجو کنیم :

این مورد موقعیت نامناسب دندان است. اغلب دندان عقل زمانی در می آید که دندان های فرد به صورت کامل رشد کرده اند و فضای آنچنانی برای این دندان باقی نمانده است پس یا این دندان به صورت نهفته رشد می کند که زیر لثه باقی می ماند و یا اگر هم آشکار شود احتمال آن که کج در بیاید بسیار زیاد است.

به همین علت

در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به خوبی نمی توان از این دندان مراقبت کرد و ذرات غذایی بر روی آن یا لای دیواره آن با دندان بغلی باقی می ماند که می تواند باعث خرابی دندان شود.

دلایل نیاز به جراحی دندان عقل

بسیاری از بیماران هستند که اعتقاد سفت و سختی در مورد کشیدن دندان عقلشان دارند اما اگر از آن ها بپرسید که چرا برای کشیدن دندانشان اینقدر پافشاری می کنند؟ جواب درست و کاملی برای سوالتان ندارند. اما اینجا قرار است جواب این سوال را پیدا کنیم.

بهترین زمان جراحی دندان عقل چه موقعی است؟

ایجاد عفونت باکتریایی : یکی از دلایلی که باید دندان عقل را بکشید این است که اگر دندان عقل فضای مناسبی برای رشد نداشته باشد می تواند باعث ایجاد بیماری عفونی- باکتریایی به نام پریکورونیت شود.
ایجاد کیست عفونی: دندان عقل نهفته ممکن است کیست های عفونی را در لثه بسازد که باعث عفونت لثه و همچنین تحلیل استخوان فک می شوند.
خراب کردن دندان های مجاور : دندان عقل غالبا به دندان بغلی خود میچسبد و اگر نتوانید به درستی آن را مسواک زده و از نخ دندان برای پاک کردن ذرات غذای باقی مانده میان دو دندان استفاده کنید، علاوه بر آن که احتمال خرابی دندان عقل بسیار بالا می رود امکان آن هم وجود دارد که دندان بغلی اش را نیز خراب کند.

انواع جراحی دندان

دو روش برای جراحی دندان عقل توسط جراح فک و صورت وجود دارد. روش اول زمانی استفاده می شود که دندان عقل شما به صورت کاملا آشکار رشد کرده است و نیازی به جراحی ندارد؛ در این روش کشیدن دندان عقل همچون دیگر دندان های معمولی دهان صورت می پذیرد.

اما در روش دوم که برای دندان های عقل نهفته یا نیمه نهفته به کار می رود نیاز به جراحی وجود دارد. در این جراحی به دلیل پوشیده شدن تاج دندان به وسیله ی بافت لثه بایستی جراح با تیغی مخصوص لثه را بشکافد تا بتواند دندان را خارج کند.

جراحی دندان عقل با لیزر

دندانی که به شدت آسیب دیده است ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد. پزشکان می توانند این ارزیابی را انجام دهند و به طور معمول دندان کشیدن را انجام می دهند.

 یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که دندان در آن کشیده می شود، داده می شود. پزشکان می توانند کشیدن های ساده، کشیدن جراحی، استخراج ریشه، استخراج بافت، استخراج استخوان، کشیدن نهفته و کشیدن دندان عقل را انجام دهند. نیتروژن و آرامبخش حداقل نیز گزینه ای برای کشیدن دندان هستند.

با لیزر دندانپزشکی پزشکان می توانند ناراحتی را محدود کرده و در برخی موارد نیاز به بخیه را برطرف کنند.

مشکلاتی که دندان عقل ایجاد می کنند؟

دندان های عقل می توانند منجر به بسیاری از مشکلات دیگر مانند عفونت، مسائل تمیز کردن، پوسیدگی و موارد دیگر شوند. هر کسی که چنین علائمی را تجربه می کند تشویق می شود که آنها را با متخصص دندانپزشکی خود در میان بگذارد

از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) افزایش خطر عفونت

هنگامی که غذا در برابر دندان عقل گیر می کند، در فضاهای کوچکی بین دندان ها و لثه ها به نام «جیب شبه» پنهان می شود. باکتری های موجود در غذا و دهان شما می تواند برای ایجاد عفونت یا حفره کافی باشد.

اگر دندان عقل تمیز نگه نداشته شود، ممکن است تعدادی عفونت ایجاد شود. هر کدام معمولاً بیش از یک دندان را تحت تأثیر قرار می دهند.

2) پریودنتیت

یک نوع عفونت مرتبط با نام پریودنتیت شناخته می شود که معمولاً بیماری لثه نامیده می شود. این وضعیت اغلب یک مسئله بهداشتی است که زمانی رخ می دهد که باکتری ها وارد فضای بین لثه و دندان می شوند.

اگر درمان نشود، می تواند منجر به از دست دادن آن دندان و حتی دندان های اطراف شود. اگرچه پریودنتیت روی دندان کاملاً درآورده شکل می‌گیرد، اما هنوز هم در مورد دندان عقل در حال رشد باید مراقب آن بود. مهمترین نکته برای جلوگیری از هر نوع بیماری لثه، تمیز کردن صحیح دندان ها است.

3) افزایش خطر پوسیدگی و کیست دندان

هنگامی که دندان ها به دلیل مسواک زدن نامناسب یا عفونت باکتریایی دیده نشده، تمیزی مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند، ممکن است وارد مرحله پوسیدگی دندان شوند. پوسیدگی زمانی رخ می دهد که باکتری ها یک دندان را لایه به لایه می شکنند. در نهایت، این می تواند یک پاکت یا آبسه در دندان ایجاد کند.

4) آسیب به دندان های مجاور

دندان عقل زمانی وارد می شود که فرد 28 دندان بالغ خود را داشته باشد که می تواند منجر به ازدحام بیش از حد شود. ممکن است شخصی دهان سالم و لبخند هالیوودی داشته باشد.

با این حال، شانس آنها آنها را از تجربه مشکلات دندان عقل نهفته معاف نمی کند. ما هیچ کنترلی بر روش‌هایی که دندان‌هایمان رشد و نمو می‌کنند نداریم. دندان عقل در تمام زوایای مختلف رشد می کند.

برخی مستقیم رشد می کنند و هیچ مشکلی برای دندان های دیگر ایجاد نمی کنند. با این حال، بیشتر اوقات، آنها به طور نامتجانس در یک زاویه یا حتی کاملاً جانبی رشد می کنند. دندان های عقلی که به صورت کج رشد می کنند می توانند آسیب های متعددی به دهان فرد وارد کنند، به خصوص زمانی که به ریشه دندان های سالم همسایه فشار وارد کنند. اگر این اتفاق بیفتد، اکنون در حال بررسی هر دو دندان هستید.

عوارض احتمالی جراحی دندان عقل

از جمله مهم ترین این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) آسیب عصبی

می تواند باعث درد، احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در زبان، لب پایین، چانه، دندان ها و لثه ها شود. آسیب معمولاً موقتی است و چند هفته یا چند ماه ادامه دارد. با این حال، اگر عصب به شدت آسیب دیده باشد، می تواند دائمی باشد.

عوارض احتمالی جراحی دندان عقل
عوارض احتمالی جراحی دندان عقل

در چه مواردی جراحی لازم است؟

برخی موارد هستند که در آن ها جراحی دندان عقل بسیار لازم و البته گاهی اوقات برای تامین سلامت بیمار ضروری به حساب می آیند. به عنوان مثال:

1 زمانی که بافت لثه ای که روی دندان را پوشانده است عفونت کرده باشد.
2 زمانی که دندان عقل باعث پوسیدگی دندان جلویی اش شود.
3 زمانی که به علت کوچک بودن فک، رشد دندان عقل باعث وارد شدن فشار به دندان های جلویی و ایجاد ترک یا روی هم رفتن دندان ها می شود.
4 زمانی که برای انجام کارهای پروتزی باعث ایجاد مشکل می شود.

مراقبت های بعد از جراحی

بعد از جراحی دندان عقل چه باید کرد؟ پس از انجام عمل چیزی را با نی ننوشید، آب دهان خود را مک نزنید زیرا باعث باز شدن زخم لثه می شود، مایعات و غذاهای آبکی زیادی استفاده کنید و در عوض سعی کنید از غذاهایی با ادویه بسیار، غذاهای خشک و همچنین چسبنده همچون شکلات تا حد ممکن استفاده نکنید، ممکن است لثه تان کمی عفونت داشته باشد بنابراین تا تکمیل دوره درمان و با نظر پزشک معالج خود آنتی بیوتیک مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: راه های جلوگیری از خونریزی بعد از کشیدن دندان

بهبودی دندان عقل پس از جراحی چقدر زمان می برد؟

برخی از افراد ممکن است پس از 3 روز از کشیدن دندان عقل خود بهبود یابند. با این حال، بهبودی کامل برای برخی افراد تا 2 هفته طول می‌کشد، مخصوصاً اگر در حین جراحی عوارضی وجود داشته باشد.

جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد و چقدر درد دارد؟

جراح می تواند به سادگی دهان را با بی حسی موضعی بی حس کند. کشیدن دندان 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

اکثر افراد بعد از جراحی درد کمی دارند یا اصلاً درد ندارند. احتمالاً برای 3 روز یا بیشتر دچار تورم و ناراحتی خفیف خواهید شد.

درد جراحی دندان عقل چند روز طول میکشد؟

عوارض عفونت بعد از کشیدن دندان عقل

علائم عفونت لثه ناشی از دندان های خرد شامل موارد زیر است:

  • لثه قرمز و ملتهب در نزدیکی دندان عقل
  • تورم صورت
  • درد و حساسیت
  • چرکی که از لثه می آید
  • غدد لنفاوی متورم و دردناک در زیر فک
  • مشکل در باز کردن دهان و بلعیدن
  • تب
  • غذا گیر می کند و تمیز کردن آن دشوار است.
  • بوی بد دهان 

بیشتر بخوانید: مصرف آنتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان عقل

توصیه های قبل از انجام جراحی دندان عقل

پیش از انجام جراحی دندان بایستی استراحت بیشتری داشته باشید، د صورتی که فرد استرسی هستید و نمی توانید میزان استرس خود را کنترل کنید بهتر است با مشورت پزشک قبل از انجام عمل از داروهای آرامبخش استفاده کنید.

اما پس از انجام عمل

توصیه های بسیار بیشتری وجود دارد که در صورت رعایت آن ها می توانید روند بهبودی را سرعت ببخشید.

بعد از جراحی دندان عقل چه بخوریم؟

بعد از جراحی دندان عقل چه بخوریم؟ پس از کشیدن دندان عقل، مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای نرمی بخورید که به راحتی می توانید آن ها را تحمل کنید، مانند ماست و سس سیب . پس از جراحی از مصرف الکل، نوشیدنی های گرم و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک حفره دندان شوند.

بعد از جراحی دندان عقل چه بخوریم؟
بعد از جراحی دندان عقل چه بخوریم؟

آیا جراحی دندان عقل بیهوشی دارد؟

قبل از کشیدن دندان عقل، به شما یک بی حس کننده موضعی تزریق می شود تا دندان و ناحیه اطراف آن بی حس شود.

اگر به خصوص در مورد این عمل مضطرب هستید، دندانپزشک یا جراح ممکن است به شما یک آرام بخش بدهد تا به شما آرامش دهد. این معمولاً یک تزریق به بازوی شما خواهد بود.

برای کشیدن دندان عقل به ندرت به بیهوشی عمومی  نیاز است. فقط گاهی اوقات زمانی که این روش در بیمارستان انجام می شود استفاده می شود. با این حال، در این مورد، شما همچنان باید بتوانید در همان روز عمل به خانه بروید.

تب و لرز بعد از جراحی دندان عقل نشانه چیست؟

هنگامی که به هر گونه عفونت مبتلا می شوید، تب معمولاً یکی از اولین علائمی است که تجربه می کنید. این موضوع در مورد عفونت دندان عقل نیز صادق است. ممکن است تب یا لرز داشته باشید زیرا بدن شما برای مقابله با عفونت تلاش می کند .

جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد
جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد

قیمت جراحی دندان عقل

هزینه جراحی دندان عقل در سال 1403 به شرح زیر است:

[table id=5 /]

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می‌خوانید! ...
بیشتر بخوانید ...