سینوس لیفت باز چیست؟

سینوس لیفت باز

سینوس لیفت باز


آیا میدانید سینوس لیفت باز چیست؟ انواع پیوند استخوان و همچنین مزایای پیوند استخوان چیست؟ آیا استفاده از این شیوه توسط پزشک برای شما توصیه شده است و قصد کسب اطلاعات در این خصوص و ایمپلنت را دارید؟

سینوس ها حفره هایی هستند که در داخل استخوان های صورت قرار داده شده اند و سطح داخلی آنها با غشای مخاطی پوشیده شده است. سینوس هایی که در اطراف بینی قرار گرفته اند توسط مجراهایی به بینی متصل می شوند. سینوس دارای انواع مختلفی است که یکی از انواع آن سینوس ماگزیلاری نام دارد که به سینوس فکی نیز می گویند.

سینوس ماگزیلاری در مجاورت با دندان ها قرار دارد که به عنوان بزرگ ترین سینوس های پارانازال شناخته می شود. در بسیاری از مواقع زمانی که دندان های فرد که در ارتباط با این سینوس هستند، کشیده می شود، حجم این سینوس افزایش پیدا می کند و این مساله مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند.

با توجه به این مساله، سینوس لیفت اهمیت پیدا می کند و دندانپزشک برای درمان مشکلات به وجود آمده در فرد و یا برای کاشت ایمپلنت باید سینوس لیفت را انجام دهد.

سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت عملی است که در طی آن به فک بالایی استخوان هایی اضافه می شود که این استخوان ها دندان های نیش و دندان های آسیا را در بر می گیرد. به انجام این عمل پیوند سینوس نیز گفته می شود.

در سینوس لیفت یک پیوند استخوانی در میان فک  و سینوس های آرواره قرار می گیرند و برای اینکه جای مورد نیاز برای استخوان باز شود، باید سینوس را بالا برد که به همین دلیل به این عمل سینوس لیفت می گویند.

سینوس لیفت به دو روش از قبیل: سینوس لیفت باز و سینوس لیفت بسته انجام می شود که هر کدام از این روش ها بر اساس شرایط بیمار و مطابق با نظر پزشک انجام می شوند.

عمل سینوس لیفت به صورت باز و یا بسته باید توسط جراحان فک و صورت و یا پریودنتیست ها انجام گردد.

سینوس لیفت باز

جراحی سینوس لیفت باز معمولا در مواقعی استفاده می شود که امکان لیفت سینوس به صورت بسته وجود نداشته باشد. برای انجام سینوس لیفت به صورت باز باید لثه را از روی استخوان فک بالا کنار زد تا دیواره جانبی فک بالا آشکار شود و بتوان پنجره ای را در استخوان جانبی ایجاد کرد.

در صورتی که این امور به درستی انجام شوند، پزشک می تواند به سینوس دسترسی داشته باشد و عمل لیفت سینوس را انجام دهد.

به صورت کلی لیفت سینوس به صورت باز عمل پیچیده تری در مقایسه با سینوس لیفت بسته است و به میزان درد و خونریزی در آن بیشتر از لیفت بسته است.

 

سینوس لیفت باز

 

مراحل انجام سینوس لیفت باز برای ایمپلنت دندان چیست؟

لیفت سینوس باز و بسته دارای مراحلی از قبیل زیر است:

 • آشکار سازی استخوان: در این مرحله ابتدا باید قسمت بالایی فک بی حس شود و سپس برشی در طول فک ایجاد می شود. این برش باید فضای بی دندانی را در بر بگیرد و سپس یک برش نیز به صورت عمودی ایجاد می شود که تا عمق وستیبول باید نفوذ کند.

پس از آن لثه از روی استخوان کنار زده می شود تا دیواره سینوس ماگزیلا به صورت کامل در دسترس قرار بگیرد.

 • ایجاد پنجره دسترسی: در این مرحله برای اینکه بتوان به جداره نرم سینوس دسترسی پیدا کرد باید یک پنجره به صورت مستطیل با دستگاه پیزوسرجری ایجاد شود زیرا این دستگاه باعث افزایش میزان دقت در کار می شود و از سوراخ شدن اشنایدر در زمان ایجاد پنجره مورد نظر جلوگیری می کند.
 • بالا زدن دیواره زیرین سینوس: در این مرحله نیز با استفاده از دستگاه پیزوسرجری بدون آسیب دیدن اشنایدر جدار تحتانی از استخوان فک جدا می گردد تا اشنایدر ممبرین به طور راحت به سمت بالا حرکت کند.
 • قرار دادن ایمپلنت در قسمت مورد نظر: در این مرحله امکان قرار دادن ایمپلنت در قسمت مورد نظر ایجاد می شود و می توان ایمپلنت را در لثه قرار داد. ایمپلنت در این مرحله باید در جای مناسب قرار بگیرد و فیکس شود.
 • تزریق کردن پودر استخوان: در این بخش نیز باید فضاهای خالی که در زیر اشنایدر ممبرین قرار دارند و یا فضاهای خالی موجود در اطراف ایمپلنت توسط پودر استخوان پر شوند. در تزریق پودر استخوان باید دقت داشت که ترمیم به صورت کامل انجام شود و هیچ گونه جای خالی باقی نماند.
 • پوشاندن سینوس: در این بخش نیز باید نهایتا بر روی پنجره با ممبرین کلاژن پوشانده شود و سپس باید لثه را مجددا در جای خود قرار داد و آن را بخیه زد.

دوره درمان عمل سینوس

در صورتی که از  سینوس لیفت باز برای قرار دادن ایمپلنت در دهان استفاده شود، مدت زمان انتظار به صورت طبیعی تا زمانی که استخوان طبیعی ساخته شود و پودر استخوان با استخوان طبیعی فرد جایگزین گردد و پیوندی با ایمپلنت ایجاد گردد به صورت کلی به شش ماه زمان نیاز است.

پس از طی شدن شش ماه مورد نظر شخص می تواند دوره های درمان را تکمیل کند و روکش دندان را بر روی ایمپلنت قرار دهد.

با توجه به این موضوع برای کاشت ایمپلنت دندانی که به سینوس لیفت نیاز دارد باید صبوری کرد و این مدت زمان را تحمل کرد تا مراحل درمان کامل شود.

مراقبت های بعد از عمل سینوس لیفت

پس از اینکه شخصی عمل لیفت سینوس را انجام می دهد، باید مواردی از قبیل زیر را رعایت کند تا درمان او به خوبی انجام شود:

 • مصرف مایعات به مدت زمان 24 ساعت
 • عدم استفاده از نوشیدنی های الکل دار
 • استفاده از مواد غذایی و غذاهای نرم بعد از گذشت یک روز از عمل که این رژیم باید تا مدت سه روز رعایت شود
 • عدم پرواز با هواپیما و یا هر وسیله هوایی دیگر
 • استراحت کردن به میزان لازم
 • مصرف مرتب داروهایی که توسط پزشک توصیه شده است

هزینه لیفت سینوس باز

در رابطه با هزینه جراحی سینوس لیفت باز مورد نیاز است باید گفته شود که این عمل از آنجایی که در مقایسه با سینوس لیفت بسته از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است و به صرف وقت و دقت بیشتری نیاز دارد، هزینه آن نیز از سینوس لیفت بسته بیشتر است.

اما لازم به ذکر است که در سینوس لیفت بسته اگر ابزار های جراحی با سینوس برخورد کنند، باعث ایجاد مشکلاتی می شوند که درمان آن هزینه بسیار بیشتری نسبت به لیفت باز نیاز دارد.

به همین دلیل پزشکان معمولا استفاده از عمل لیفت سینوس به صورت باز را در مقایسه با لیفت بسته ترجیح می دهند و بیشتر از این شیوه برای لیفت سینوس استفاده می کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها