سینوس دندان چیست و علایم آن کدام است؟

سینوس دندان چیست؟

سینوس دندان که در علم دندانپزشکی جزو مجرای عادی محسوب می شود، در اثر آبسه دندان رخ می دهد. برای درمان سینوس راه های مختلفی وجود دارد.

در بسیاری از مواقع سینوس ها دچار عفونت و التهاب می شوند که در این شرایط می توان گفت که بیماری سینوزیت ایجاد شده است و باید این بیماری به سرعت مورد درمان قرار بگیرد تا مشکلات جدی تری ایجاد نشود.

در این مقاله به [7 مورد از جدی ترین] علت های عفونت سینوس دندان اشاره شده است.

بنابراین اگر به دنبال این هستید که:

 • هزینه جراحی سینوس دندان
 • عکس سینوس دندان
 • درمان سینوس دندان

حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا در مورد سینوس دندان اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

سینوس دندان چیست؟

به مجرای غیرعادی که در اثر آبسه دندان رخ می دهد، سینوس دندان گفته می شود. چنانچه آبسه برای مدت زمانی باقی بماند و شخص به دنبال راه درمان نباشد، سینوس رخ می دهد.

مایعی که در داخل آبسه وجود دارد می تواند از طریق درون دهانی یا خارج دهانی (اوروفاسیال) به بیرون از سینوس راه پیدا کند.

عفونت دندان های از دست رفته یا نکروتیک از راه سینوس های دندان داخل دهانی تخلیه می شوند. از این رو این نوع از سینوس ها بیشتر شایع هستند.

حفره های ایجاد شده در جای خالی دندان، به دلیل عواملی از جمله پوسیدگی و آسیب دندان به وجود آمده اند. زمانی که شخص بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کند، پوسیدگی و عفونت اولین مشکلاتی است که برای وی پیش خواهد آمد.

البته در نظر داشته باشید که

علاوه بر موارد بالا، داشتن دندان های مصنوعی متحرک خود عامل به وجود آمدن عفونت هستند. زمانی که شخص مواد غذایی یا شیرینی استفاده می کند بدون شک این مواد لابه لای دندان باقی می ماند. چنانچه بهداشت را به خوبی رعایت نکند، عفونت و نهایت سینوس دندان به وجود می آید.

مورد بعدی

به خشکی دهان باز می گردد. بزاق خود از دندان در برابر بیماری و عفونت مراقبت می کند. در شرایطی که این بزاق کم و یا خشک شود، عفونت رخ می دهد.

عکس سینوس دندان

عکس سینوس دندان

مورد بعدی

عکس سینوس دندان 1

مورد بعدی

عکس سینوس دندان 3

سینوس دندان عقل چیست؟

معمولا دندان عقل هایی که در فک بالا قرار دارند و به آن ها دندان نهفته نیز می گویند، ریشه در داخل حفره سینوسی دارد.

از این رو کشیدن چنین دندان های عقلی باعث ایجاد یک حفره در میان دهان و سینوس می شوند که در این صورت مسائلی برای فرد به وجود می آید.

برای جلوگیری از ایجاد چنین حفره ای باید جراح حفره ایجاد شده را به خوبی بخیه بزند و حفره را به صورت کامل بپوشاند. در غیر این صورت عفونت های دندان کشیده شده به سینوس راه پیدا می کنند و به شکل ترشحاتی از مجاری تنفسی بیرون می آیند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت زیر لثه

7 علت عفونت سینوس دندان که باید بدانید!

عفونت سینوس های دندان معمولاً ناشی از موارد زیر است:

1) عفونت دندان:

پوسیدگی های دندان (حفره ها)، به ویژه در دندان های آسیاب فوقانی، می تواند پیشرفت کند و پالپ دندان را درگیر کند. هنگامی که باکتری ها به محفظه پالپ نفوذ می کنند، می توانند از طریق کانال های ریشه به استخوان اطراف گسترش یافته و به طور بالقوه به سینوس های ماگزیلاری برسند.

2) آبسه دندان:

آبسه یک پاکت عفونت موضعی است که می تواند در نوک ریشه دندان ایجاد شود. در صورت عدم درمان، آبسه دندان می تواند به بافت های اطراف از جمله سینوس های ماگزیلاری گسترش یابد.

3) روش های دندانپزشکی:

اگر ساختار ریشه دندان نزدیک به کف سینوس باشد، روش های دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت از جمله ایمپلنت دندان اقساطی در تهران یا درمان ریشه دندان (ریشه کانال) می توانند به طور ناخواسته باکتری را وارد حفره سینوس کنند.

4) سوراخ شدن کف سینوس:

در برخی موارد، در طی اقدامات دندانپزشکی، به ویژه جراحی ایمپلنت دندان در فک بالا، ممکن است به طور ناخواسته کف سینوس سوراخ شود و به باکتری‌های حفره دهان اجازه ورود به حفره سینوس را بدهد.

5) عوامل تشریحی:

برخی افراد ممکن است تغییرات آناتومیکی داشته باشند، مانند کف سینوسی کم، که باعث می شود ریشه دندان های آسیاب بالایی آنها به حفره سینوس نزدیک تر شود و خطر عفونت سینوس های دندان را افزایش دهد.

6) سینوزیت مزمن:

سینوزیت مزمن از قبل ممکن است با مشکلات دندان تشدید یا بدتر شود. در این موارد، عفونت سینوسی ممکن است ناشی از مشکلات دندان نباشد، اما می تواند با علائم دندان در هم تنیده شود.

7) اجسام خارجی:

به ندرت، اجسام خارجی مانند ابزار دندانپزشکی یا قطعات ریشه ممکن است به طور تصادفی در حفره سینوس باقی بمانند که منجر به عفونت می شود.

6 علائم عفونت سینوس دندان

عفونت های سینوس های دندان اغلب علائم مشترک با سینوزیت معمولی دارند، اما ممکن است علائم مرتبط با دندان را نیز شامل شوند. علائم رایج عبارتند از:

 • درد صورت: درد و فشار در گونه ها و اطراف چشم ها که اغلب با خم شدن به جلو تشدید می شود.
 • احتقان بینی: مشکل در تنفس از طریق بینی به دلیل تورم و التهاب.
 • دندان درد: درد یا ناراحتی در دندان های آسیاب بالایی که ممکن است هنگام جویدن بدتر شود.
 • ترشح: ممکن است ترشحات زرد یا سبز از بینی وجود داشته باشد.
 • سردرد: سردردهای مداوم، به ویژه در اطراف چشم و پیشانی.
 • تب: در برخی موارد، در صورت گسترش عفونت ممکن است تب ایجاد شود.

نشانه های تشخیص بالینی سینوس

درد دندان همیشه یک آلارم برای فرد است. قبل از بروز سینوس یا فیستول، پالپ نکروتیک عفونی به دندان می زند و دردی از آن ساطع می شود.

زمانی که

درد بدون هیچگونه درمانی از بین برود نشانی از تبدیل آبسه به سینوس دندان است. البته از این نکته هم نباید غافل شد که این روند می تواند بدون درد اتفاق بیافتد.

بیشتر بخوانید: شل شدن ایمپلنت دندان

یک نشان دیگر

زخم دهانی است که چرک از آن خارج می شود. این چرک همراه با مزه بد و بوی بدی است. در اکثر مواقع سینوس داخل دهانی با این نوع چرک ها خود را نشان می دهند.

اما

سینوس خارج دهانی می توانند مانند زخم مقاوم تر با برجستگی روی صورت بروز کند. این برجستگی ها بدون درد بوده اما ترشحات چرکی و خوناب داند. برای تشخیص دقیق تر حتما به مراکز دندان پزشکی مراجعه کنید.

اشتباه بزرگی که افراد در این مواقع می کنند، به جای مراجعه به دندانپزشک به پزشک مراجعه می کنند. عدم بروز درد باعث ایجاد این اشتباهات می شود. از سوی دیگر سینوس دندان خارج دهانی به ندرت رخ می دهد.

بنابراین تشخیص آن نیز سخت می شود. در اکثر موارد آن را با سرطان پوست، جوش یا کورک و یا دیگر عفونت های پوست اشتباه می گیرند.

هزینه جراحی سینوس دندان

قیمت این نوع جراحی تقریبا 10 میلیون تومان است.

6 مورد از خطرات جدی احتمالی سینوزیت دندان!!

از جمله این عواقب و خطرات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1گسترش عفونت
2سینوزیت مزمن
3عفونت دندان یا آبسه
4درد و ناراحتی صورت
5عفونت سیستمیک (نادر): عفونت طولانی مدت
6 عوارض ثانویه مانند بوی بد دهان (هالیتوزیس) و ایجاد پاکت های پر از چرک (آبسه)

آیا سینوس دندان خطرناک است؟

دندان پوسیده و خراب بدون شک با خود عفونت و بیماری های لثه را به همراه دارد. این دندان می تواند تغییر رنگ هم پیدا کند و یا حتی با یک ضربه کوچک دچار درد شدیدی شود.

با این وجود

پیش از آنکه یک دندان بدون هیچ دردی از بین برود، ممکن است سال ها پیش پر شده باشد، به همین دلیل در معاینه بالینی دندان ها امکان دارد دندانپزشک هیچ علایم و ناهنجاری خاصی را مشاهده نکند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، عفونت استخوان است که ممکن است همراه آبسه دندان رخ دهد.

 • قرمزی
 • تورم
 • آبسه شدید بر روی صورت

بیشتر بخوانید: بخیه های ایمپلنت

مراحل درمان سینوس دندان

درمان معمولاً شامل رسیدگی به اجزای دندان و سینوسی عفونت است:

 • درمان دندان: اگر عفونت ناشی از یک مشکل دندان مانند عفونت دندان یا آبسه باشد، درمان دندان ضروری است. این ممکن است شامل درمان ریشه، کشیدن دندان، یا سایر روش های دندانپزشکی برای از بین بردن منبع عفونت باشد.
 • درمان پزشکی: علائم مربوط به سینوزیت با آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت و ضد احتقان ها برای کاهش احتقان بینی مدیریت می شود. داروهای مسکن نیز ممکن است توصیه شود.
 • تخلیه سینوس: در برخی موارد، یک پزشک ممکن است یک روش تخلیه سینوس را برای خارج کردن چرک یا مایع انباشته شده از حفره سینوسی انجام دهد.
 • اقدامات پیشگیرانه: اقدامات خوب بهداشت دهان و دندان، معاینات منظم دندانپزشکی و درمان سریع عفونت های دندان اقدامات پیشگیرانه کلیدی برای کاهش خطر عفونت سینوس های دندان هستند.

نیاز به مشاوره دارید؟

در صورتی که قصد مشاوره تخصصی و درمان سینوس دندان در ایران ایمپلنت را دارید همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید یا فرم مشاوره را پر نمایید.

سوالات متدوال

لیفت سینوس دندان چیست؟

لیفت سینوس دندان یک روش جراحی است که شامل بالا بردن غشای سینوس در فک بالا برای ایجاد فضایی برای مواد پیوند استخوان است. این حمایت اضافی استخوان اغلب برای قرار دادن موفقیت آمیز ایمپلنت های دندانی در ناحیه خلفی فک بالا ضروری است.

چرا لیفت سینوس دندان لازم است؟

لیفت سینوس معمولاً زمانی لازم است که ارتفاع استخوان کافی در فک بالا به دلیل وجود سینوس های فک بالا وجود نداشته باشد. حجم استخوان لازم را برای حمایت از ایمپلنت های دندانی ایجاد می کند.

چه کسانی ممکن است به لیفت سینوس دندان نیاز داشته باشند؟

بیمارانی که از دست دادن استخوان قابل توجهی در فک فوقانی خلفی، اغلب به دلیل از دست دادن دندان و تحلیل استخوان متعاقب آن، تجربه کرده اند، ممکن است برای امکان کاشت ایمپلنت دندان نیاز به لیفت سینوس داشته باشند.

آیا لیفت سینوس دندان یک جراحی بزرگ است؟

در حالی که این یک روش جراحی است، لیفت سینوس دندان یک جراحی جزئی دهان در نظر گرفته می شود. این عمل توسط جراحان دهان یا پریودنتیست ها در مطب دندانپزشکی یا سرپایی انجام می شود.

بهبودی پس از لیفت سینوس دندان چقدر طول می کشد؟

زمان بهبودی متفاوت است، اما بیماران به طور معمول می توانند انتظار تورم و ناراحتی را برای چند روز تا یک هفته پس از جراحی داشته باشند. بهبودی کامل، از جمله ادغام مواد پیوند، ممکن است چندین ماه طول بکشد.

آیا خطراتی در ارتباط با لیفت سینوس دندان وجود دارد؟

مانند هر روش جراحی، خطراتی از جمله عفونت، خونریزی، سوراخ شدن غشای سینوس و شکست مواد پیوند وجود دارد. با این حال، زمانی که توسط یک جراح دهان با تجربه انجام می شود، خطرات نسبتا کم است.

آیا لیفت سینوس دندان می تواند شکست بخورد؟

در حالی که نادر است، اگر ادغام مواد پیوند موفقیت آمیز نباشد یا اگر در طول فرآیند بهبودی عوارضی ایجاد شود، لیفت سینوس ممکن است با شکست مواجه شود. مراقبت های بعدی و رعایت دستورالعمل های بعد از عمل برای نتیجه موفقیت آمیز ضروری است.

چه مدت بعد از لیفت سینوس می توان ایمپلنت دندان گذاشت؟

زمان کاشت ایمپلنت دندانی متفاوت است اما معمولاً بین 4 تا 9 ماه پس از لیفت سینوس متغیر است تا امکان یکپارچگی کافی پیوند و بهبود استخوان فراهم شود. جراح دهان شما زمان بهینه را برای مورد خاص شما تعیین می کند.

آیا می توانم بعد از جراحی سینوس لیفت به طور معمول غذا بخورم؟

بلافاصله پس از جراحی، توصیه می شود از رژیم غذایی نرم استفاده کنید و از جویدن در نزدیکی محل جراحی خودداری کنید. با پیشرفت روند بهبودی، می توانید به تدریج تحت نظر جراح دهان به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp

ارسال دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها