جراحی لیفت سینوس چیست؟

لیفت سینوس

جراحی لیفت سینوس چیست؟


جراحی سینوس لیفت یا همان لیفت سینوس شاید برای خیلی از افراد همچون نام ایمپلنت آشنا نباشد، اما این ناشناس بودن به منزله ی بی استفاده بودن آن نیست. جراحی لیفت سینوس یکی از روش هایی است که به افراد زیادی در درمان بیماری های لثه و دندان ها کمک کرده است.

جراحی لیفت سینوس چیست؟

بلاشک در اطرافیان خود افرادی از سنین مختلف می شناسید که به دلایل متعددی ناچار به ایمپلنت یک یا چند دندان شده باشند. دندان خراب کشیده می شود، پایه گذاشته می شود و بعد از فیکس شدن پایه قسمت تاج یا روکش اصلی نیز بر روی بیس ایمپلنت قرار می گیرد.

تا این جای کار همه چیز عادی است، اما مشکل زمانی بروز پیدا می کند که استخوان کافی در فک وجود نداشته باشد؛ در واقع عمل لیفت سینوس به اضافه کردن مقدار لازم استخوان به فک گفته می شود. البته فراموش نکنید که لیفت سینوس فقط برای فک بالا قابل انجام می باشد.

سینوس لیفت باز

معایب جراحی لیفت سینوس

با توجه به تمام ویژگی ها و مزایایی که برای جراحی لیفت سینوس تعریف شد، این جراحی معایبی نیز دارد که می تواند تا حدودی بسیار ناراحت کننده و وقت گیر هم باشد؛ اما این معایب چیست؟ معایبی که برای جراحی لیفت سینوس تاکنون برای افراد مختلف پیش آمده اند عبارت هستند از:

پارگی غشای سینوسی :

ممکن است در حین جراحی غشای سینوسی پاره شده و آسیب ببیند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد جراح بایستی عمل را متوقف کند و غشای پاره شده را بخیه بزند. جوش خوردن غشای پاره شده خودش چند ماه زمان می برد که می تواند باعث عقب افتادن عمل و بسیاری از کارهایی شود که برایش برنامه ریزی کرده بودید. بهبود پارگی غشایی سینوسی حدود 2 الی 3 ماه و بهبود و تکمیل فرایند پیوند خوردن گرفت به استخوان فک حدود 9 ماه طول می کشد، پس اگر حین عمل دچار پارگی غشایی سینوسی شوید باید تا یک سال بعد از آن فاتحه ی کاشت ایمپلنت دندان را بخوانید.

ایجاد عفونت :

پدیدار شدن عفونت یکی دیگر از معایب جراحی لیفت لثه است، اما نگران نباشید چون قرار نیست در تمام جراحی ها عفونت ایجاد شود. به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت تمامی بیماران دوز و مقدار مشخصی از داروهای آنتی بیوتیک را مصرف می کنند.

پس زده شدن پیوند :

حتما تا به حال در مورد پس زده شدن پیوند در عمل های جراحی پیوند اعضا زیاد شنیده اید، شاید باور نکنید اما این اتفاق در استخوان نیز ممکن است روی دهد، البته به مقدار بسیار کم.
به مواد استخوانی که به استخوان فک افزوده می شوند گرفت گفته می شود؛ حال اگر استخوان اصلی فک گرفت ها را قبول نکند به اصطلاح گفته می شود که استخوان پیوند را پس زده است. حال فرض کنید که گرفت به استخوان متصل نشده است پس طبیعی است که خون رسانی و تشکیل رگ های خونی در این ناحیه نیز انجام نشود و در صورتی که ایمپلنت در این منطقه کاشته شود به علت عدم وجود بافت زنده که بتواند پایه ی تیتانیومی را جذب کند، عمل کاشت ایمپلنت نیز موفقیت آمیز نخواهد بود.

دلایل انجام لیفت سینوس

آیا انجام لیفت سینوس زمان خاصی دارد؟ جواب این سوال هم بله و هم خیر است! زمان انجام لیفت لثه بایستی متناسب با زمان کشیدن دندانتان باشد که آن چند دلیل دارد: اگر بین زمان کشیدن دندان تا کاشت ایمپلنت فاصله ی زیادی باشد ممکن است استخوان فک تحلیل رود و همین تحلیل رفتن استخوان یکی ازعواملی است که لیفت سینوس را الزامی می سازد.

علل ژنتیکی :

مورد دیگری که می تواند باعث الزامی شدن جراحی لیفت سینوس شود مربوط به ژنتیک بدن فرد است. بسیاری از افراد به صورت ژنتیکی استخوان های فک بالایی شان کوچکتر از استخوان های فک پایینی است؛ این کوچک تر بودن حتی در حجم استخوان ها نیز صدق می کند. به همین دلیل زمانی که بخواهند در فک بالا و به خصوص به جای دندان های عقبی ایمپلنت کار بگذارند ممکن است پایه ی ایمپلنت به سینوس برخورد کند که عواقب جبران ناپذیری را به بار می آورد.

بیماری :

برخی از بیماری ها وجود دارند که می توانند باعث از بین رفتن استخوان فک شوند، از جمله این بیماری ها می توان به پریودنتال ها، تحلیل لثه و عفونت لثه اشاره کرد؛ زیرا همان طور که می دانید لثه همچون محافظی است که اجازه نمی دهد تا استخوان فک در اثر غذاهای سفت و مجاورت با بزاق دهان دچار تحلیل و فرسایش شود.

موقعیت سینوس ها :

در برخی از افراد میزان و حجم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی است اما مشکلی که وجود دارد در مورد موقعیت سینوس ها است که در برخی از افراد به سطح استخوان فک بسیار نزدیک هستند، البته گاهی این نزدیکی سینوس به استخوان فک به علت بزرگ بودن سایز و ابعاد سینوس است.

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینوس

  • استفاده از محلول نمکی برای حفظ رطوبت بینی
  • عدم مک زدن، عدم فین کردن و عدم ایجاد فشار بر روی محل جراحی
  • مصرف مرتب آنتی بیوتیک ها
  • عدم سرفه و عطسه ی شدید
  • استفاده از محلول ها و دهان شویه های ضد میکروبی برای جلوگیری از عفونت در دهان
  • داشتن رژیم غذایی متناسب که شامل غذاهای آبکی، نرم و مایعات بسیار همچون آب ولرم، آب میوه های بدون اسید و بدون اسانس، سوپ، پاستا، برنج نرم و مواردی این چنینی می شود.

چگونگی انجام جراحی لیفت سینوس

در قسمت های قبل تا حدودی با چگونگی عمل جراحی لیفت سینوس آشنا شدید، اما در این قسمت تک تک مراحل آن را خواهید خواند تا اطلاعات بهتر و مفیدتری را از این جراحی به دست آورید.

ابتدا بایستی لثه ای که به جای دندان قرار گرفته است تراش بخورد، این تراش یا بریدگی لثه تا جایی است که استخوان مشخص شود، قدم بعدی ایجاد یک سوراخ چند میلی متری در استخوان است.

طول این سوراخ باید به قدری باشد که به غشای سینوسی برسد. مرحله ی سخت جراحی نیز دقیقا همین جا است زیرا سوراخ باید به قدری عمق داشته باشد که به غشای سینوسی آسیب نرسد، بعد از این مرحله غشا به آرامی و با دقت بسیار کمی به سمت عقب رانده شده و مواد گرفت که همان مواد استخوانی می باشند بین غشای سینوسی و استخوان فک تزریق می شوند.

برای بررسی هزینه دندانپزشکی و  هزینه لیفت لثه بروی لینک کلیک کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها