لوگو ایران ایمپلنت

پرکردن دندان با مواد سفید یا سیاه

پرکردن دندان با مواد سفید یا سیاه
آنچه در این مقاله می خوانید!

پرکردن دندان با مواد سفید یا سیاه؟ کدام یک بهتراست؟ این یک واقعیت اجتناب ناپذیر از زندگی است که برخی از افراد، صرف نظر از سنشان، در طول زندگی خود تحت تاثیر نوعی پوسیدگی دندان قرار می گیرند.
همه افراد دارای یک سبک زندگی، رژیم غذایی و رژیم بهداشت دهان و دندان کامل نیستند. متأسفانه، اگر رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید، به احتمال زیاد از پوسیدگی دندان رنج خواهید برد.

در ادامه با کلینیک ایران ایمپلنت همراه باشید.

پوسیدگی دندان

هنگامی که باکتری‌ها در شکاف دندان‌های شما گیر می‌کنند، در صورت عدم حذف آن ها توسط دندانپزشک، شروع به شکستن ساختار دندان‌های شما خواهند کرد.
در نهایت وقتی دندان شما شکسته می شود، حفره هایی ایجاد می شود که باعث فرسایش بیشتر دندان ها و نواحی اطراف آن خواهد شد.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، پوسیدگی های شما باید در اسرع وقت ترمیم شوند. موفق ترین درمان برای این موضوع، معمولا به عنوان پر کردن دندان شناخته می شود.

پر کردن با مواد سفید چه معنایی دارد؟

پرکننده های سفید که به عنوان پرکننده های کامپوزیتی نیز شناخته می شوند، از یک رزین کامپوزیت تشکیل شده اند که یک مخلوط پلاستیکی همرنگ دندان است.

کامپوزیت ها در چند سال گذشته با توجه به اینکه به اندازه کافی انعطاف پذیر نبودند تا در برابر فشار و سایش ایجاد شده توسط دندان های عقبی مقاومت کنند، فقط در پر کردن دندان هایی جلویی مورد استفاده قرار می گرفتند.

با این حال در سال های اخیر ساختار مواد سفید کامپوزیت تا حد زیادی بهبود یافته است و می توان با موفقیت در دندان های عقبی نیز از آن ها استفاده کرد.
کامپوزیت ها نه تنها برای ترمیم پوسیدگی استفاده می شوند، بلکه برای بهبود زیبایی لبخند با تغییر رنگ دندان ها یا تغییر شکل دندان های معیوب نیز استفاده می شوند.

پر کردن با مواد سفید چه معنایی دارد؟
پر کردن با مواد سفید چه معنایی دارد؟

مزایای مواد سفید برای پر کردن دندان کدام است؟

اکثر بیمارانی که کامپوزیت را انتخاب می کنند برای بهبود زیبایی این کار را انجام می دهند. مانند مواد سیاه کامپوزیت ها نیز پس از برداشتن پوسیدگی از دندان های شما محافظت می کنند تا از شکستن باقی مانده ساختار دندان جلوگیری کنند.
این پرکردن ها همچنین از حساسیتی که می تواند پس از برداشتن قسمت پوسیده دندان ایجاد شود نیز جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از پر کردن دندان

آیا مواد سفید دارای معایبی است؟

پس از پر کردن دندان با کامپوزیت، برخی از بیماران ممکن است حساسیت بعد از عمل را تجربه کنند. همچنین، در صورت نوشیدن چای، قهوه یا سایر غذاهای لکه دار، رنگ کامپوزیت می تواند کمی تغییر کند.

اما اگر شما در مورد تغییر رنگ دندان نگران هستید، دندانپزشک می تواند یک پوشش پلاستیکی شفاف روی کامپوزیت قرار دهد تا از تغییر رنگ آن جلوگیری کند.

پرکننده های آمالگام یا نقره از چه چیزی ساخته شده اند؟

آمالگام مخلوطی از جیوه، نقره، قلع و مس است. یک جزء ضروری، جیوه است که آمالگام را به هم متصل می کند تا در حفره ایجاد شده در دندان باقی بماند.
امروزه، قوانین پزشکی، استفاده از آمالگام را در دندان های کودکان به شدت محدود کرده است.

آیا مواد سفید (کامپوزیت) قوی تر از مواد سیاه (آمالگام) است؟

با توجه به اینکه در دهه گذشته علم پزشکی به سرعت پیشرفت کرده است، اکنون پرکننده‌های سفید بسیار قوی‌تر از قبل شده‌اند. بنابراین مواد سفید به طور فزاینده ای اولین انتخاب برای افرادی است که نیاز به پر کردن دندان های خود دارند.

آیا هزینه کامپوزیت بیشتر از آمالگام است؟

بله، مواد سفید نسبت به آمالگام هزینه دندانپزشکی بیشتری دارد. زمان بیشتری برای قرار دادن آنها نیاز است، کار بیشتری انجام می شود و تکنیک قرارگیری آن بسیار مهم است زیرا دندان نیاز به خشک شدن و عاری از بزاق دارد.

آیا هزینه کامپوزیت بیشتر از آمالگام است؟
آیا هزینه کامپوزیت بیشتر از آمالگام است؟

چرا بهتر است به جای آمالگام از مواد سفید کامپوزیتی استفاده کنیم؟

مواد سفید کامپوزیت به دندانپزشکان ما اجازه می دهد تا ساختار طبیعی دندان را حفظ کنند. این به این دلیل است که مواد کامپوزیت از نظر شیمیایی مانند یک چسب به سطح دندان می چسبند.
این فرآیند کمی طولانی تر از پر کردن آمالگام نقره ای سنتی طول می کشد، اما بخش طبیعی بیشتری از دندان ها حفظ خواهند شد.

فاکتورهایی که در انتخاب مواد پرکننده باید در نظر گرفته شوند!!

انتخاب مواد مناسب برای پر کردن دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قصد پرکردن دندان های جلویی خود را دارید، از آنجایی که آمالگام تیره رنگ است، ممکن است مجبور شوید پرکننده های سفید را انتخاب کنید.

و اگر قصد پرکردن دندان های عقبی دهان خود را دارید، می‌توان آمالگام را در نظر گرفت. اگر چه، اگر نگران خطرات سلامتی ناشی از اجزای مهم آمالگام و جیوه هستید، می‌توانید مواد کامپوزیتی و غیر جیوه‌ای را انتخاب کنید.

سخن پایانی

چه مواد سفید را انتخاب کنید و چه مواد سیاه را، مهمترین چیز این است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و معاینه شوید.
همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را تبدیل به روتین روزانه خود کنید.
مواد سفید و نقره ای هر دو به عنوان پر کننده دندان استفاده می شوند. اما بهتر است نگرانی ها و ترجیحات شخصی خودتان را با یک متخصص در بهترین مرکز دندانپزشکی در سعادت آباد در میان بگذارید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
فرم درخواست مشاوره

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه در این مقاله می خوانید!