جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل


هر وقت نام دندان عقل نهفته و یا غیرنهفته به میان می آید همگی به یاد جراحی دندان عقل نهفته می افتیم که بایستی برای کشیدن آن به مرکز ایران ایمپلنت مراجعه کنیم. اما هستند افرادی که در طول عمر خود نیاز به کشیدن دندان عقل پیدا نمی کنند. تنها در صورتی دندان عقل کشیده خواهد شد که باعث آزار و اذیت فرد شود. در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه جراحی دندان عقل نهفته و همچنین هزینه جراحی دندان عقل توضیحاتی را ارائه کنیم.

دندان عقل نهفته چیست؟

آنچه که همه ما آن را دندان عقل می نامیم در واقع دندان های مولرسوم است. به طور نرمال 4 دندان عقل در تمامی افراد وجود دارد اما هستند افرادی که به طور طبیعی تعداد کمتری دندان عقل دارند. همانند دیگر دندان ها، دندان عقل نهفته یا غیرنهفته در داخل استخوان رشد می کند اما آخرین دندان هایی هستند که رشد می کنند. به طور نرمال دندان عقل از سن 9 سالگی شروع به رشد کرده و در سن 14 سالگی به حد نرمال خود می رسد.

باور غلط مردم براین باور است که دندان عقل باید کشیده شود در حالی که در صورت رشد کامل دندان عقل دیگر نیازی به کشیدن آن نیست. علاوه براین دندان عقل می تواند در عمل جویدن کارساز باشد و برخی مشکلات بیماران را نیز حتی حل کند. در شرایطی که دندان عقل فضای کافی برای رشد داشته باشد به صورت کامل رشد کرده و دیگر نیازی به کشیدن ندارد. اما چنانچه دندان در داخل استخوان به دام افتد از آن به عنوان دندان عقل نهفته یاد می شود.

زمانی یک دندان عقل را غیر نهفته می گویند که تمام تاج آن عاری از لثه و استخوان باشد در غیر این صورت جزء دندان های نهفته و نیمه نهفته تقسیم می شود. زمانی که بیمار به دندانپزشکی مراجعه می کند برای تشخیص دندان نهفته در دهان وی نیاز است که تصویر رادیوگرافی از دهان و دندان بیمار گرفته شود. چنانچه تشخیص دندان عقل نهفته داده شود نیاز است که عمل جراحی دندان عقل توسط متخصص این کار انجام شود.

 

جراحی دندان عقل نهفته

 

در چه شرایطی نیاز به جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟

عفونت لثه

شاید از شایع ترین دلایل جراحی دندان عقل نهفته وجود عفونت لثه در اطراف دندان است که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ خواهد داد. متاسفانه تمیز کردن دندان عقل کار دشواری است و همین امر باعث ایجاد عفونت می شود. تجمع ذرات غذایی و باکتری در پشت دندان به مرور زمان منجر به جراحی خواهد شد. ایجاد تورم به همراه درد زیاد از عواقب عفونت لثه است.

عفونت استخوان

در شرایطی که فرد برای درمان عفونت لثه اقدام نکند، عفونت به استخوان رسیده و علاوه بر تخریب دندان باعث از بین رفتن استخوان فکی خواهد شد. در شرایطی که عفونت استخوان خیلی عمیق باشد می تواند تا سالها پیسرفت کند بدون آنکه بیمار احساس ناراحتی کند. زمانی بیمار متوجه خواهد شد که عفونت به دیگر دندان ها نیز سرایت کرده است و راهی جز جراحی دندان عقل نهفته وجود ندارد.

عفونت در گردن

شاید برایتان عجیب باشد اما در اثر پشت گوش انداختن درمان عفونت لثه احتمال سرایت درد و عفونت به گونه یا گردن وجود دارد. زمانی که با تورم صورت، تب بالا، سختی در بلع و باز کردن دهان مواجه شدید به عفونت ناشی از دندان عقل شک کنید. با مراجعه به مرکز ایران ایمپلنت و جراحی دندان عقل نهفته خود را از دردسرهای بعدی نجات دهید.

آسیب به دندان های مجاور

در نظر داشته باشید که یک دندان مولر سوم نهفته به راحتی می تواند یک فشار ثابت و مضاعف را بر روی پشت دندان مولر دوم ایجاد کند. به مرور زمان این فشار سبب خواهد شد که دندان مولر دوم آسیب ببیند و دچار خرابی شود. شاید بیمار تا این مرحله دردی را احساس نکند اما  واجب است که جراحی دندان عقل نهفته انجام شود.

کیست

از دیگر دلایلی که باعث خواهد شد که دندانپزشک اقدام به جراحی دندان عقل نهفته کند، کیست است. در اطراف دندان عقل و در داخل استخوان یک کیسه وجود دارد که با رویش دندان عقل به مرور از بین می رود. اما در شرایطی که دندان عقل نهفته باقی بماند این کیسه نیز به همان شیوه باقی خواهد ماند. این کیسه در اثر مایعاتی که از نسوج اطراف گرفته می شود و پر می شود، و در آخر تبدیل به یک cyst خواهد شد. همین کیست در دراز مدت باعث خواهد شد که استخوان دندان از بین برود.

مراقبت های پس از جراحی دندان عقل نهفته

در صورتی که برای جراحی دندان عقل نهفته شما آرام بخش یا بیهوشی عمومی را دریافت کرده باشید پس از انجام جراحی دندان عقل نهفته نیاز به اتاق ریکاوری دارید. در شرایطی که از بیهوشی موضعی استفاده کرده باشید در زمان بسیار کوتاهی بهبودی پیدا خواهید کرد.

اما در مجموع گزینه های زیر درخصوص مراقبت پس از جراحی دندان عقل نهفته به شما کمک خواهد کرد.

خون ریزی: وجود خونریزی در اولین روز کشیدن دندان عقل امر طبیعی است. برای مراقبت بهتر است برای مدتی از تف کردن دوری کنید. سعی کنید در طول روز گاز روی دندان را تعویض کنید.

مدیریت درد: استامینوفن یا داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده می شود. علاوه براین وجود یک کیسه یخ می تواند درد شما را کاملا تغییر دهد.گاز هم بر روی دندان باقی بماند و هر چند ساعت یکبار برداشته شود.

نوشیدنی ها: سعی کنید بعد از جراحی تا پایان روز استراحت کنید. نوشیدنی ها الکل، کافئین دار، گاز دار یا گرم مصرف نکنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها