فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست؟

فرق ایمپلنت با دندان ثابت چیست

فرق ایمپلنت با دندان ثابت در چیست؟ پروتز دندان ثابت را انتخاب کنیم یا ایمپلنت دندان؟ دندان ثابت چیست؟ ایمپلنت دندان چیست؟ تمامی این سوالات ممکن است برای هر شخصی در ابتدای مراحل کاشت دندان، کاشت ایمپلنت و یا حتی ساخت دندان مصنوعی پیش آید. در این مقاله سعی داریم نخست به معرفی دندان ثابت و ایمپلنت بپردازیم و سپس تفاوت این دو را به خوبی تشریح کنیم.

پروتز دندان ثابت چیست؟

در علم پزشکی به اعضای مصنوعی بدن، پروتز گفته می شود. در علم دندانپزشکی به دندان مصنوعی نیز پروتز می گویند. دندان ثابت یا پروتز ثابت به دندان های اطلاق شده که بر روی دندان یا دندان های پایه چسب می خورد و فیکس بر روی آن باقی می ماند. این پروتز شامل روکش، بریج یا پل و دیگر موارد نیز خواهد شد. روند استفاده روکش به این منوال است که متخصص ایمپلنت روکش را بر روی دندان تراش خورده با دقت فراوان سوار می کند.

اگر کاشت ایمپلنت را انجام داده باشید با این توضیح کوتاه فرق ایمپلنت با دندان ثابت را تا حدودی متوجه شده اید. گزینه بریج دندان به این شیوه است که بر روی دندان های پایه کناری سوار شده و شامل دندان های جایگزین نیز می باشد.

پل یا بریج دندان چیست؟

بریج دندانی یکی از انواع پروتز است که در میان مردم با دندان ثابت هم شناخته شده است. به طور معمول متخصص مرکز ایران ایمپلنت زمانی از این متد استفاده می کند که بیمار یک یا تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده باشد اما حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته هنوز وجود دارد. بریج یا پل در این حالت خود را نشان می دهد.

متخصص دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان را با دقت تراش می دهد و بین دندان های پایه یک پل می زند. با این روش ناحیه خالی به وجود آمده با کمک بریج دوباره پر شده و فرد می تواند دوباره مثل دندان طبیعی از آن استفاده کند. هر چند فرق ایمپلنت با دندان ثابت زیاد است اما با این حال مزایای بریج دندان نیز کم نیستند.

روکش تک واحدی دندان

در شرایطی که دندان دچار ساختاری ضعیف شده باشد، بیمار مجبور به تقبل هزینه روکش دندان خواهد شد. برای افرادی که در جویدن دچار مشکل شده باشند، روکش دندان می تواند اثربخش باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

پس از آشنایی حدودی با دندان ثابت نوبت به ایمپلنت دندان است. فرق ایمپلنت با دندان ثابت در این بخش کامل مشهود خواهد شد. زمانی که دیگر دندان شرایط ترمیم و یا بهبودی را نداشته باشد، سخن از ایمپلنت به میان می آید. ایمپلنت دندان به صورت تک مرحله ای یا دو مرحله ای قابل انجام است. از سوی دیگر دو نوع ایمپلنت وجود دارد که به دو دسته معمولی و یک روزه یا فوری تقسیم می شود.

مزایای ایمپلنت دندان با انتخاب جنس، برند و نوع ایمپلنت دندان دوچندان است. بهتر است به محض از دست دادن دندان یا مجبور به کشیدن دندان برای کاشت ایمپلنت اقدام کرد. به مرور زمان و تاخیر در کاشت، لثه دچار تحلیل شده و شما مجبور به تقبل هزینه های بیشتر خواهید شد.

فرق ایمپلنت با دندان ثابت

پس از شرح این موارد اینک نوبت به مقایسه کردن ایمپلنت با دندان ثابت می رسد. بدون شک ایمپلنت دندان از دندان ثابت یا پروتز دندان بسیار بهتر می باشد. بخصوص در موارد زیر:

زیبایی صورت

زمانی که فرد دندان خود را از دست می دهد، قیافه ظاهری او دچار تغییر خواهد شد. کاشت ایمپلنت دندان این زیبایی را دوباره به فرد هدیه می کند و از سوی دیگر مانع تحلیل استخوان و لثه می شود.

حفظ دندان های مجاور

در برخی خدمات دندانپزشکی شاهد تراشیدن دندان های مجاور هستیم اما در کاشت ایمپلنت دندان خبری از این تراشیدن نیست. در دندان ثابت وقتی که از روکش استفاده می شود شاهد آسیب رسیدن به دندان می باشیم.

افزایش اعتماد به نفس

لبخند در صورت زمانی جذابیت دارد که تمامی دندان ها سرجای خود باشد. زمانی که یک یا چند دندان بخصوص دندان جلو از بین رفته باشد، فرد دیگر اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. برای جبران این معضل و ساختن دوباره دندان، کاشت دندان با کمک ایمپلنت یک گزینه بسیار کارساز است.

میزان موفقت

فرق ایمپلنت با دندان ثابت به چند مورد دیگر باز می گردد. از نظر متخصص های مرکز ایران ایمپلنت، پایه های ایمپلنت دندان حکم ریشه دندان را ایفا می کنند. زمانی این موفقیت دوبرابر می شود که مراقبت های پس از ایمپلنت دندان به خوبی رعایت شده باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها