عمر روکش ایمپلنت دندان چقدر است؟

عمر روکش ایمپلنت

همیشه لبخند زیبا با دندان های زیبا جلوه می کند. زمانی که فرد دندان های خود را در اثر اتفاقات ناگوار، بیماری های خاص، مصرف برخی داروها و یا ضربات شدید از دست می دهد، راه درمان را با ایمپلنت دندان انتخاب می کند. ایمپلنت دندان به عنوان بهترین و موثرترین روش جایگزین دندان های از دست رفته بوده که دارای طول عمر زیادی می باشد. در واقع طول عمر روکش ایمپلنت دندان سبب می شود که ماندگاری ایمپلنت دندان بیشتر از انتظار فرد شود.

مرکز ایران ایمپلنت با بهره گیری از متخصص های کارکشته و مجرب توانسته رضایت خاطر بیماران خود را از ماندگاری و عمر روکش ایمپلنت دندان را جلب کند.

ایمپلنت چیست؟

همان طور که در قسمت فوق ذکر شد، ایمپلنت یکی از روش های ترمیم دندان است که یک قطعه فلزی ساخته شده از جنس تیتانیوم می باشد به صورتی که این قطعه تیتانیومی توسط دندانپزشک متخصص در داخل استخوان فک قرار داده می شود و سپس بر روی آن اباتمنت و روکش ایمپلنت نصب می گردد.

از آنجایی که برای ساخت ایمپلنت از تیتانیوم استفاده می شود، می توان گفت که این روش بسیار ایده آل است زیرا تیتانیوم فلزی است که با بدن انسان بسیار سازگاری دارد و هیچ گونه مشگلی را برای افراد ایجاد نمی کند. لازم به ذکر است که پایه تیتانیوم ایمپلنت بعد از مدتی به استخوان فک جوش می خورد و با آن ادغام می گردد.

روکش ایمپلنت نیز ظاهری بسیار طبیعی دارد که شبیه دندان های واقعی انسان است و باعث ایجاد زیبایی در افراد می گردد.

روکش ایمپلنت دندان چیست؟

زمانی که صحبت از کاشت دندان طبیعی به میان می آید همه ذهن ها به سمت کاشت ایمپلنت دندان کشیده می شود. ایمپلنت دندان که از جنس تیتانیوم بوده با بدن بیمار سازگاری کامل داشته و می تواند جای دندان طبیعی را برای فرد پر کند. ایمپلنت دندان از اباتمنت و تاج دندان مصنوعی به ناک=م روکش ایمپلنت دندان تشکیل شده است. برای نصب روکش ایمپلنت از دو روش اتصال با پیچ و یا اتصال با چسب (سمان) دندان استفاده می شود.

بسته به شرایط بیمار و هزینه ای که می تواند پرداخت کند، نوع اتصال روکش انتخاب می شود. در صورتی که از جنس خوب و اتصال مناسب استفاده شود بدون شک طول عمر روکش ایمپلنت دندان بیشتر از حد انتظار بیمار خواهد بود.

از نظر علمی روکش ایمپلنت دندان به بخش تاجی و یا نهایی ایمپلنت دندان در دهان گفته می شود. در اکثر موارد روکش دندان از جنس خود روکش دندان بوده و یا از نوع روکش زیرکونیا انتخاب می شود. برای داشتن طول عمر طولانی روکش ایمپلنت دندان بهتر است نصب آن را به دست متخصصی بسپارید که فیکسچر را در فک شما کار گذاشته است.

متخصصی ایمپلنت که فیکسچر را نصب کرده است بهتر از هر دندانپزشک دیگری می داند با چه زاویه ای فیکسچر را قرار داده و روکش را نصب می کند. در شرایطی که به متخصص خود دسترسی نداشتید بهتر است از متخصص ایمپلنت دندان کمک بگیرید.

به طور عادی برای نصب روکش ایمپلنت بایستی 3 ماه از کار گذاشتن ایمپلنت دندان گذشته باشد و استخوان ساخته شده در اطراف تنه ایمپلنت دندان به طور کامل بالغ و محکم شده باشد.

 

عمر روکش ایمپلنت

 

علت محبوبیت روکش های ایمپلنت چیست؟

از آنجایی که روکش های ایمپلنت باعث زیبایی ظاهری افراد می شوند و از دندان های طبیعی زیبا تر هستند، این روش برای ترمیم دندان ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و طرفداران زیادی پیدا کرده است به گونه ای که امروزه بسیاری از افراد بدون اینکه دندان های خراب داشته باشند، اقدام به ایمپلنت کردن دندان های خود می کنند تا از زیبایی ظاهری آن بهره مند گردند.

علاوه بر آن روکش ایمپلنت از استحکام و دوام بالایی برخوردار است که باعث ایجاد مزاحمت در دهان نمی شود و حالت ناخوشایندی را برای افراد ایجاد نمی کند و کاملا مانند یک دندان طبیعی در فک قرار می گیرد که این مساله نیز در محبوبیت ایمپلنت بسیار موثر است.

آیا روکش ایمپلنت دچار شکستگی می شود؟

شکسته شدن روکش ایمپلنت یک مساله شایع است که در بسیاری از مواقع اگر افراد مراقبت های دندانی خود را رعایت نکنند، پدید می آید. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید از شکستن مواد غذایی مانند: تخمه، گردو، بادام، فندق و … با دندان پرهیز کنید و برای شکستن پوسته آنها از دندان استفاده نکنید.

علاوه بر آن در برخی از مواقع بروز حوادث و ضربه خوردن به دندان نیز باعث می شود که روکش ایمپلنت دچار ترک و یا شکستگی شود.

انواع جنس روکش ایمپلنت دندان

روکش تمام فلزی

این نوع از روکش ها از فلز ساخته می شود. البته در نظر داشته باشید که جنس این فلزات از فلزهای خالص نمی باشد. شاید طول عمر روکش ایمپلنت دندان فلزی از نظر دوام و ماندگاری زیاد باشد اما متاسفانه از طریق ریختگی ساخته می شود و همین امر باعث شده که تطابق خوبی با نسج دندان نداشته باشد. با استفاده از روکش ایمپلنت دندان فلزی کمترین ساییدگی دندان را ایجاد می کند و در انواع رنگ های سفید و زرد رنگ ساخته می شود. به طور معمول 60 درصد از این فلزات قیمتی می باشند.

روکش های فلزی سرامیکی

انواع روکش ایمپلنت دندان می تواند از جنس فلزی سرامیکی باشد. این مدل از روکش ها بیشترین کاربرد را در مطب های دندانپزشکی دارد. ترکیب روکش فلزی با سرامیکی سبب شده است که استحکام فلز در کنار زیبایی سرامیکی دندان را جذاب تر کند. بیشترین ایرادی که می توان به روکش های فلزی سرامیکی نمایش لبه فلزی در لبه لثه و ایجاد واکنش شیمیایی می باشد.

روکش ایمپلنت دندان تمام سرامیکی

در این نوع روکش، متخصص روکش را از جنس تمام سرامیکی می سازد. روکش تمام سرامیکی زیبایی خاص و ویژه ای را به دندان ها می بخشد. در این نوع روکش ایمپلنت دندان چون از سرامیک استفاده می شود، حالت بسیار طبیعی به صورت می بخشد. این مدل سازگاری بسیاری با بدن بیمار داشته و حساسیت به سرما و گرما و حتی واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند. طول عمر روکش ایمپلنت دندان از جنس سرامیکی بستگی زیادی به مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت دندان دارد.

روکش ایمپلنت دندان از جنس پرسلن یا چینی

یکی دیگر از روکش ایمپلنت دندان که در اکثر مواقع توسط متخصص مرکز ایران ایمپلنت کار گذاشته می شود، روکش ایمپلنت دندان از جنس پرسلن یا چینی می باشد. نحوه کار به این صورت می باشد که سرامیک بر روی فریم فلزی یا سرامیکی دیگر یا نسج دندان قرار می گیرد و زیبایی دندان را افزایش می دهد. عمر روکش ایمپلنت دندان از جنس پرسلن یا چینی زیاد نمی باشد زیرا از ضعیف ترین سرامیک ها محسوب می شود.

روکش ایمپلنت دندان زیرکنیوم

این نوع از روکش ها به شکل یک لایه و یا دو لایه ساخته می شود. در این مدا یک تکه زولید تمام روکش به صورت یکپارچه از زیرکونیوم ساخته می شود و همین امر باعث می شود که پریدگی و شکستن در سطح روکش رخ ندهد. بیشترین نحوه استفاده از این روکش برای اتصال چند واحد روکش به همدیگر بوده که می تواند جایگزین بسیار خوبی برای روکش های معمولی فلزی – سرامیکی باشد.

انواع کشور های سازنده روکش ایمپلنت و کیفیت آنها

ایمپلنت به همراه روکش آن توسط کشور های مختلفی ساخته می شود که هر کشور این محصول را در چند برند مختلف ارائه میدهد. روکش هایی که در کشور های مختلف سراسر جهان تولید می شوند از کیفیت متفاوتی برخوردار هستند و دوام و ماندگاری انها با هم متفاوت است. این کشور ها و رتبه بندی انها به شرح زیر است:

رتبه اول از نظر کیفیت و دوام و ماندگاری: کشور آمریکا

رتبه دوم از نظر کیفیت و دوام و ماندگاری: کشور های اروپایی از قبیل: سوئیس، آلمان، انگلیس، ایتالیا، فرانسه، سوئد

رتبه سوم از نظر کیفیت و دوام و ماندگاری: کشور های آسیایی از قبیل: کره، چین و ایران

با این وجود می توان گفت که ایمپلنت و روکش ایمپلنتی که توسط آمریکا ساخته می شوند با کیفیت ترین ها هستند و با استفاده از آنها می توان در مدت زمان طولانی تری از ایمپلنت استفاده کرد و بعد از آمریکا نیز کشور های اروپایی در اولیت هستند و سپس کشور های آسیایی که لازم به ذکر است که در میان کشور های آسیایی، ایمپلنت های ساخته شده توسط کشور کره از نظر زیبایی و دوام و کیفیت در مقایسه با ایمپلنت های ایرانی و چینی بسیار بهتر هستند و این نوع ایمپلنت در ایران بسیار رایج است.

افزایش عمر روکش ایمپلنت دندان

برای داشتن طول عمر بیشتر روکش ایمپلنت دندان نیاز است که برخی نکات را به خوبی رعایت کرد از جمله:

 • بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود
 • روتین مسواک زدن پس از صبحانه خوردن و پیش از خوابیدن باشد
 • طول زمان مسواک زدن حداقل به 2 دقیقه برسد
 • برای خروج ذرات غذا و جرم بهتر است از نخ دندان استفاده شود
 • استفاده از دهانشویه را براساس توصیه متخصص ایمپلنت دندان خود انجام دهند. در نظر داشته باشید که دهانشویه بایستی همراه با مسواک و نخ دندان باشد
 • عادت کردن به روکش ایمپلنت دندان می تواند کمی در ابتدا سخت باشد. در این مدت بهتر است از زبان زدن به روکش خودداری کنید
 • مراجعه به دنداپزشک را به هر 6 ماه یکبار تنظیم کنید. در این معاینات سعی شود که اطراف روکش بررسی شود تا طول عمر روکش ایمپلنت دندان بیشتر شود.
 • در صورتی که روکش ایمپلنت دندان کنده شد، بهتر است با متخصص خود تماس گرفته و توصیه های لازم را پیش بگیرید.
 • از مواد غذایی چسبناک خودداری کنید تا باعث کاهش عمر روکش ایمپلنت دندان نشود.
 • با وجود حساسیت روکش ایمپلنت دندان در ابتدا به مواد غذایی گرم و سرد حساس شده است.

چرا طول عمر ایمپلنت بسیار طولانی است؟

در رابطه با این پرسش باید بگوییم که شاید روکش ایمپلنت در برخی از مواقع دچار شکستگی می شود و آسیب می بیند اما به صورت کلی این روش برای ترمیم دندان های از دست رفته عمری بسیار طولانی دارد و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است.

زیرا برای تهیه ایمپلنت از پایه تیتانیومی استفاده می شود که این پایه حتی از ریشه خود دندان نیز مقاوم تر است و در صورتی که به درستی از ایمپلنت ها مراقبت شود، طول عمر آن بسیار زیاد خواهد بود.

با این وجود آسیب پذیر ترین بخش ایمپلنت همان روکش ایمپلنت است که میزان آسیب پذیری آن نیز بر اساس نوع روکش استفاده شده، متغیر خواهد بود.

علائم شل شدن روکش ایمپلنت چیست؟

در صورتی که روکش ایمپلنت شل شود و کارکرد خود را از دست بدهد با موارد ذکر شده در زیر می توان به این مساله پی برد:

 • روز درد در قسمت مورد نظر
 • ایجاد تغییر رنگ در بافت های اطراف ایمپلنت
 • تحلیل رفتن استخوان ها
 • ایجاد خونریزی در حین لمس کردن ایمپلنت

در صورت شل شدن روکش ایمپلنت باید چه کار کرد؟

اگر ایمپلنت دندانی شما شل شود باید به روش های از قبیل زیر برای درمان آن اقدام کرد:

 • باید در اولین قرصت به پزشک معالج خود مراجعه کنید
 • تا زمانی که به پزشک مراجعه کنید باید روکش را نزد خود نگه دارید
 • از خوردن و جویدن غذا با روکش لق شده ایمپلنت بپرهیزید
 • تا زمان مراجعه به پزشک دهان خود را به تعداد سه بار در روز با دهان شویه بشویید

کلام پایانی

در انتهای این مقاله باید به شما عزیزان بگوییم که اگر قصد دارید از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود استفاده کنید، بر اساس مطالبی که در این مقاله برای شما عزیزان شرح دادیم، سعی کنید که برای ایمپلنت کردن دندان های خود از روکش های با کیفیت استفاده کنید تا احتمال آسیب دیدن آن کاهش پیدا کند.

 

با انجام این کار زحمات و هزینه خود را کاهش می دهید و از آسایش بیشتری برخوردار خواهید شد.

شما دوستان گرامی جهت برآورد هزینه روکش دندان در سال 1400 و همچنین هزینه کاشت دندان در سال 1400  با شماره های 09192792007 و 02186128347 ارتباط برقرار فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها