روکش ایمپلنت پیچی چیست و انواع آن کدام است

روکش ایمپلنت پیچی

روکش ایمپلنت پیچی


هموطنان عزیز چنانچه به دریافت اطلاعات در رابطه با روکش ایمپلنت پیچی و دلایل شکستن روکش ایمپلنت هستید، با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

دندان ها از جمله مهم ترین اعضای بدن انسان هستند که بروز مشکل در آنها زندگی انسان را مختل می کند و آن را با مشکل مواجه می نماید. به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت مداوم مساله ای مهم است که تمامی افراد باید به آن توجه کنند.

اما لازم به ذکر است با مراقبت از بهداشت دهان و دندان به صورت مداوم شاید سلامتی دندان ها را به مدت طولانی تری افزایش داد و در مدت زمان زیاد تری از سلامتی دندان برخوردار بود، اما به هر حال با افزایش سن دندان ها دچار مشکل می شوند و عمر روکش ایمپلنت پایان می یابد.

از این رو ترمیم دندان ها اهمیت پیدا می کند و انسان ها را به روش هایی برای ترمیم دندان نیازمند می کند تا به این شکل بتوانند تا پایان عمر به غذا خوردن بپردازند و امور خود را انجام دهند.

در این خصوص برای برطرف کردن نیاز های انسان راه های مختلفی برای ترمیم دندان ایجاد شده است. در میان انواع روش های جدیدی که برای ترمیم دندان های از دست رفته و آسیب رفته به وجود آمده اند، ایمپلنت از محبوبیت بیشتری در مقایسه با دیگر روش ها برخوردار است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش ایمپلنت پیچی برخلاف چسب روکش ایمپلنت از نظر ظاهری همانند روکش ایمپلنت چسبنده نیستند اما دسترسی راحت تر به ایمپلنت را جهت ترمیم به خوبی فراهم می کند. وجود ایمپلنت دندان به عنوان یک جایگزین موثر و عالی سبب شده که بیماران بیشترین تمایل برای کاشت آن را داشته باشند. نه تنها جای خالی دندان را پر می کند بلکه اصلاح طرح لبخند را نیز برای بیمار خواهد داشت.

ایمپلنت دندان به طور معمول از سه قسمت مهم فیکسچر، اباتمنت و روکش ایمپلنت تشکیل شده است. قسمت روکش ایمپلنت خود از دو گروه روکش ایمپلنت پیچی و روکش ایمپلنت چسبنده ساخته شده که هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

زیبایی و ظاهر ایمپلنت پیچی به زیبایی روکش چسبنده نیست اما با اینحال مزایای تعریف کننده برای بیمار خواهد داشت. همین امر سبب شده که مرکز ایران ایمپلنت یکی از خدمات خود را به کاشت روکش ایمپلنت پیچی اختصاص دهد و جزئیات کار را در ادامه شرح می دهد.

فهرست

اجزای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روش دائمی و مطمئن برای جایگزینی دندان های از دست رفته بوده و در بیشتر مواقع از فلز تیتانیوم ساخته می شود. روند کار به این صورت است که در ابتدا فیکسچر دندان با جراحی و توسط متخصص ماهر مرکز ایران ایمپلنت در داخل استخوان فک کار گذاشته می شود.

پس از اینکه فیکسچر در جای خود مستقر شد، اباتمنت یا پایه روکش بر روی ایمپلنت قرار می گیرد. زمانی که این مرحله همزمان و یکپارچه انجام شود از آن به عنوان ایمپلنت های یک تکه در بازار یاد می شود. پایان کار با کارگذاشتن روکش بر روی اباتمنت خاتمه می دهند. این قسمت جهت زیبایی دندان و شبیه سازی ایمپلنت با دیگر دندان های بیمار است. برای این قسمت از دو روش روکش ایمپلنت پیچی و روکش ایمپلنت چسبنده استفاده می شود.

انواع روکش ایمپلنت دندان کدام است؟

به قسمت تاج یا بالای ایمپلنت دندان، روکش دندان گفته می شود. روکش های دائمی ایمپلنت بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت جایگیری نمی شود بلکه در ابتدا از روکش موقت ایمپلنت کمک می گیرند. پس از اینکه ایمپلنت دندان به صورت کامل در فک تثبیت شد، روکش اصلی و دائمی را می سازند و طی مراحلی آن را نصب می کنند. ایمپلنت دندان یک فرایند طولانی مدت است اما در انتها بیمار صاحب دندان های طبیعی می شود.

انواع روکش های ایمپلنت دندان

روکش پی اف ام

فلزی که در این روکش مورد استفاده قرار می گیرد از نوع فلزهای گرانبها بوده که به لایه زیرین دندان تراش خورده متصل می شود. برای لایه سطحی از پرسلین یا نوعی سرامیک استفاده می شود که ظاهر فلزی را در دهان مخفی کند.

روکش از نوع سرامیکی

روکشی که در این مدل ساخته شده تماما از جنس سرامیک انتخاب می شود. با وجود سرامیک زیبایی و استحکام روکش تضمین می شود.

روکش پرسلین یا چینی

زمانی که بیمار نمی تواند هزینه ایمپلنت دندان آنچنان را متقبل شود از روکش پرسلین یا چینی ارزان قیمت استفاده می کند. با وجود اینکه این نوع روکش ها کمی شکننده و حساس هستند اما در مجموع در گذشته بیشترین کاربرد را داشته اند.

روکش زیرکونیوم

استحکام زیرکونیوم از فلزات بیشتر بوده و زمانی کاربرد دارد که بیمار به دندان قروچه عادت داشته باشد.

 

روکش ایمپلنت پیچی

 

 

روش های اتصال روکش ایمپلنت دندان

پس از انتخاب روکش ایمپلنت نوبت به نوع اتصال آن خواهد رسید. در مرکز ایران ایمپلنت دو روش روکش پیچی و روکش چسبنده برای اتصال روکش ایمپلنت وجود دارد.

روکش ایمپلنت چسبنده

همان گونه که از نام این روش پیداست برای اتصال روکش ایمپلنت دندان به پایه از روکش های چسبنده استفاده می شود. چسب یا همان سمان روکش ایمپلنت بایستی از کیفیت خوبی جهت اتصال برخوردار باشد.

البته تا یک هفته اول از روکش چسبنده موقت استفاده می شود تا در صورت هر گونه مشکلات یا حساسیت بتوان آن را به راحتی جابجا کرد. افرادی که نسبت به زیبایی خود حساسیت بیشتری دارند در اکثر موارد از روش اتصال روکش ایمپلنت چسبنده استفاده می کنند.

از جمله مزایای تعویض روکش ایمپلنت و  روکش ایمپلنت چسبنده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد ظاهری زیبا : نحوه اتصال با کمک چسب سبب شده که به متخصص را از وجود پیچ بی نیاز کند. زمانی که پیچ به کار می رود متخصص مجبور خواهد شد که ایمپلنت را سوراخ کند. در اکثر مواقع زمانی که کاشت ایمپلنت دندان جلویی یا قدامی انجام شده باشد برای روکش از نوع چسبنده آن استفاده می شود.

قیمت مناسب : هزینه روکش ایمپلنت و ایمپلنت دندان به اندازه کافی برای بیمار بار سنگینی خواهد بود اما قیمت کم روکش ایمپلنت چسبنده تا حدودی می توان از اضافه شدن هزینه های اضافی کم کند.

دوام بالا: چسب روکش ایمپلنت دندان را با چسب های معمولی اشتباه نگیرید. بدانید که قدرت و چسبندگی این مواد به حدی بوده که می تواند تا زمان های طولانی برای شما کارساز باشد.

روکش ایمپلنت پیچی

یکی دیگر از روش های پرطرفدار اتصال روکش ایمپلنت دندان است. زمانی که روکش ایمپلنت پیچی کار گذاشته می شود از وجود چسب اصلا خبری نیست. اما متخصص مجبور خواهد شد که سوراخی را در پایه ایمپلنت ایجاد کرده و روکش را به راحتی به ایمپلنت متصل کند. برای جلوگیری از باز شدن پیچ ها نیاز است که متخصص از بیمار بخواهد که چند جلسه به مرکز ایران ایمپلنت رجوع کند. از مزایای روکش ایمپلنت پیچی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسترسی آسان

از برجسته ترین مزایای روکش ایمپلنت پیچی به قابلیت دسترسی آسان آن را می توان نام برد. زمانی که هر مشکلی برای دندان و یا ایمپلنت رخ دهد، متخصص به راحتی می توان پیچ روکش را باز کرده و مشکل را برطرف سازد. تعداد تکرار این عمل برای متخصص محدودیتی ندارد و بدون آسیب رسانی به روکش ایمپلنت می توان آن را انجام داد.

عدم ایجاد عفونت

وجود چسب گاهی می تواند زمینه ساز عفونت و بیماری باشد اما در روکش ایمپلنت پیچی اثری از التهاب یا عفونت باکتری اصلا وجود ندارد.

انواع روکش ایمپلنت بر اساس  کشور سازنده

روکش های ایمپلنت را از نظر کشور سازنده به سه گروه تقسیم می کنند زیرا روکش ایمپلنت توسط کشور های مختلفی در جهان تولید می شود که از این جهت و بر اساس کیفیت و زیبایی، آنها را در سه گروه دسته بندی کرده اند که عبارتند از:

روکش های امریکایی

این گروه به روکش هایی گفته می شود که توسط کشور امریکا ساخته می شوند و در برند های متفاوتی تولید می شوند. اما با این وجود روکش هایی که توسط کشور امریکا ساخته می شوند، گران قیمت ترین انواع روکش ها در جهان هستند و از نظر میزان کیفیت و زیبایی رتبه اول جهان را به خود اختصاص می دهند.

روکش های اروپایی

روکش های اروپایی رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده اند و در مقایسه با ایمپلنت های امریکایی کیفیت پایین تر و هزینه کمتری دارند. اما با این وجود انتخاب بسیار مناسبی هستند.

روکش های اروپایی در برند های متفاوت توسط کشور هایی از قبیل: ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، آلمان و سوئیس ساخته می شوند.

روکش های آسیایی

روکش های آسیایی توسط کشور هایی از قبیل: ایران، چین و کره ساخته می شوند. این نوع روکش های ایمپلنت رتبه سوم را در جهان دارند که از بین این سه کشور، ایمپلنت هایی که توسط کره ساخته می شوند، از شرایط بهتری در مقایسه با ایران و چین برخوردارند و طرفداران بیشتری دارند.

در کشور ایران نیز از این نوع ایمپلنت ها استقبال خوبی صورت گرفته است و بسیاری از پزشکان معتقدند که با وجود اینکه هزینه روکش های کره ای کمتر از روکش های اروپایی است اما از نظر کیفیت و زیبایی با آنها برابری می کنند.

روکش ایمپلنت پیچی یا روکش ایمپلنت چسبنده؟

اگر می خواهید برای روکش ایمپلنت در غرب تهران خود تصمیم بگیرید که کدام روش اتصال را انتخاب کنید، بهتر است در ابتدا شرایط جسمی و بدنی خود را با متخصص مرکز ایران ایمپلنت در میان بگذارید. علاوه براین محل قرار گیری ایمپلنت حائز اهمیت است. بری نمونه دندان های جلویی یا دندان های قدامی نیاز به دقت بیشتری از نظر ظاهری و زیبایی دارند. دندان های عقبی که بیشترین حالت جویدگی و سائیدگی را دارند نیز باید از روکش ایمپلنت محکمی استفاده کنند که در بیشتر مواقع از روکش ایمپلنت پیچی استفاده می شود. اما در نهایت تصمیم آخر با خود بیمار خواهد بود.

تفاوت روکش پیچی با روکش چسبنده چیست؟

روکش هایی که برای اتصال آنها از سمان استفاده می شود در مواقعی که ایمپلنت به ترمیم نیاز دارد، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند که به همین دلیل این مساله در کاشت ایمپلنت اهمیت زیادی دارد.

اما در بسیاری از مواقع بر اساس دلایلی مانند: محدودیت آناتومیکی، حفره دسترسی به پیچ ایمپلنت در منطقه زیبایی دندان قرار گرفته شده باشد، می توان از انواع اباتمنت زاویه دار استفاده کرد که در این صورت حفره دسترسی به پیچ در قسمتی به دور از منطقه زیبایی دندان قرار خواهد گرفت.

روکش ایمپلنت پیچی از نظر زیبایی

در میان انواع روش هایی که برای اتصال روکش ایمپلنت وحود دارند، روکش های ایمپلنت چینی از نظر زیبایی مناسب تر هستند و باعث می شوند که زیبایی افراد از نیم رخ نیز حاصل شود و حالت طبیعی تری در دندان ها ایجاد گردد زیرا در این نوع روش اتصال ایمپلنت در قسمت لینوگوال قرار می گیرد و پیچ آن نیز در قسمتی به نام سینگولوم دندان قرار داده می شود.

در نتیجه در روکش ایمپلنت پیچی از اباتمنت زاویه دار استفاده می شود که در این صورت همپوشانی ایجاد شده در لبه های دندان حذف می شود و نیم رخ ظاهری طبیعی تر پیدا می کند.

نکاتی در رابطه با روکش ایمپلنت پیچی

روکش های پیچ شونده در مقایسه با دیگر انواع روکش های ایمپلنت نیاز بیشتری به قرار گیری دقیق در فک دارند و در این خصوص پزشک باید از دقت و مهارت بیشتری بهره مند باشد.

روکش های پیچ شونده بیشترین درصد در خصوص شل شدن را دارند که این موضوع یک مشکل اساسی در رابطه با این روکش ها به حساب می آید.

روکش های پیچ شونده به سادگی باز می شوند و بیرون می آیند به گونه ای که برای خارج کردن آنها هیچ آسیبی به ایمپلنت وارد نمی شود.

روکش های پیچ شونده در مقایسه با روکش های چسبنده آسیب های کمتری از نظر سلامتی به بدن وارد می کنند و از این رو استفاده از انها مفید تر است.

هزینه روکش ایمپلنت پیچی و چسبنده

در رابطه با رنگ روکش ایمپلنت و هزینه مورد نیاز برای ترمیم دندان ها با روکش پیچی و چسبنده باید بگوییم که ترمیم دندان ها با روکش ایمپلنت پیچی، هزینه بیشتری در مقایسه با روکش چسبنده نیاز دارد و به صورت کلی علت به وجود آمدن روکش ایمپلنت چسبنده کاهش دادن هزینه های ایمپلنت است.

پس با این وجود در صورت تمایل به ترمیم دندان های خود با روکش پیچی، باید هزینه بیشتری را در نظر بگیرید.

آیا هزینه روکش ایمپلنت پیچی متاثر از نرخ دلار است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله هزینه روکش ایمپلنت پیچی متاثر از نرخ دلار است زیرا همان طور که در بخش های فوقانی مطرح شد، روکش این نوع ایمپلنت به صورت وارداتی به کشور وارد می شود و به همین دلیل قیمت دلار و یورو در کشور بر روی آن اثر می گذارد.

اما توجه داشته باشید که اگر از روکش های ایرانی استفاده کنید، هیچ تاثیری از قیمت دلار در هزینه دریافت نخواهید کرد.

آیا هزینه روکش ایمپلنت پیچی را میتوان با بیمه پرداخت کرد؟

هزینه روکش ایمپلنت پیچی را می توان با بیمه درمانی پرداخت کرد. اما توجه داشته باشید که برای پرداخت هزینه این نوع ایمپلنت باید از انواع بیمه تکمیلی استفاده کنید. هر نوع بیمه تکمیلی که توسط شرکت های مختلف ارائه داده می شود، تاثیرگذاری متفاوتی در هزینه دارد.

زیرا برخی از شرکت های بیمه تکمیلی درصد بیشتری از هزینه را برای بیماران متقبل می شوند و برخی دیگر درصد کمتری از هزینه را می پردازند.

به عنوان مثال: برخی از شرکت های بیمه تکمیلی برای پرداخت هزینه روکش ایمپلنت پیچی یک سوم هزینه را به بیمار پرداخت می کنند و برخی دیگر تمامی هزینه را پرداخت می نمایند.

باید در این بخش اشاره کنیم که معمولا بیمه های تکمیلی طلایی، تمامی هزینه درمانی را پرداخت می نمایند.

چرا دستمزد پزشک در هزینه کلی روکش ایمپلنت پیچی موثر است؟

زمانی که برای ترمیم دندان به روش ایمپلنت اقدام می کنید، دستمزد پزشک مساله مهمی خواهد بود که در هزینه کلی شما برای انجام این کار موثر واقع می شود. علت این موضوع به این شرح است که اگر پزشک از تخصص، مهارت و دقت کافی در انجام این کار برخوردار باشد و تجربه کافی نیز داشته باشد، در نصب قطعات ایمپلنت در دهان مشکلی ایجاد نمی شود و تمامی قطعات به خوبی نصب می شوند و هیچ عارضه ای به وجود نمی آید.

اما اگر پزشک از شرایط ذکر شده برخوردار نباشد، ممکن است که پایه و یا روکش ایمپلنت را به خوبی نصب نکند و به همین دلیل روکش و یا پایه بعد از مدت زمان کوتاهی لق شوند و میزان دوام و ماندگاری انها کاهش پیدا کند.

علاوه بر آن دقت ومهارت پزشک در میزان زیبا شدن نتیجه کاشت ایمپلنت نیز موثر است و در زیبایی نهایی دندان ها تاثیر می گذارد.

به همین دلیل معمولا پزشکانی که تخصص و مهارت بیشتری دارند، دستمزد بیشتری نیز دریافت می کنند.

کلینیک های دندانپزشکی چگونه بر هزینه روکش ایمپلنت پیچی تاثیر می گذارند؟

کلینیک های دندانپزشکی نیز از مسائل دیگری هستند که در هزینه نهایی ایمپلنت پیچی برای افراد موثر واقع می شوند. زیرا کلینیک ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: کلیینیک های خصوصی و کلینیک های دولتی.

تعرفه و قیمت های کاشت ایمپلنت در کلینیک های دولتی معمولا بر اساس قیمت های دولتی تعیین می شود و به همین دلیل هزینه انجام این عملیات در آنها پایین تر است. در حالی که در کلینیک های خصوصی هزینه و تعرفه ها به شکل آزاد محاسبه می شوند و به همین دلیل هزینه ترمیم دندان در انها بالاتر است.

اما علاوه بر این مساله، در برخی از مواقع در کلینیک های خصوصی تجهیزات به کار رفته پیشرفته تر هستند و یا تخصص و مهارت پزشک در آنها بیشتر است. همچنین معمولا میزان معطلی بیمار در کلینیک های خصوصی بسیار کمتر از کلینیک های دولتی است.

آیا تورم بر هزینه روکش ایمپلنت پیچی تاثیر می گذارد؟

متاسفانه تورم در کشور ایران مساله ای است که بر همه جنبه های زندگی و همه امور تاثیر گذار واقع می شود که ترمیم کردن دندان ها به روش ایمپلنت نیز از این موضوع جدا نیست.

خصوصا با در نظر گرفتن این موضوع که تاثیرگذار ترین عامل در تورم کشور، افزایش قیمت دلار است و در نتیجه با این وحود، قیمت دلار که تاثیر مستفیم بر روی ایمپلنت دارند و از سوی دیگر تورم نیز بر روی ایمپلنت تاثیر گذار واقع می شود و به این شکل قیمت ایمپلنت افزایش پیدا می کند.

روکش پیچی برای چه کسانی مناسب است؟

روکش های پیچی ایمپلنت برای افرادی به شرح زیر مناسب خواهد بود:

  • اشخاصی که با هزینه بالای این روش مشکلی ندارند و از عهده پرداخت آن بر می آیند
  • اشخاصی که به سلامتی خود بیشتر اهمیت می دهند و ترجیح می دهند که روکش به سلامتی انها آسیب وارد نکند
  • افرادی که به زیبایی ظاهری دندان های خود بیشتر اهمیت می دهند
  • افرادی که قصد دارند تمامی مراحل ایمپلنت را با بهترین ها انجام دهند
  • افرادی که می خواهند مدت زمان بیشتری از ایمپلنت خود بهره ببرند
  • تمامی افرادی که قصد دارند از ایمپلنت استفاده کنند

کلام پایانی

همکاران ما در مجموعه ایران ایمپلنت سعی بر آن داشتند که تمامی موارد مهم و ضروری در خصوص روکش ایمپلنت را برای شما عزیزان شرح دهند. امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما مفید واقع گردیده باشد.

آگاهی از این مطالب به شما همطونان عزیز کمک می کند که در صورت ترمیم دندان های خود با ایمپلنت بدانید که چه مراحلی باید برای ایمپلنت طی شوند و کدام موارد بهتر هستند. به صورت کلی کسب اطلاع از این مسائل شما را در تمامی مراحل ترمیم دندان هایتان یاری می کند و باعث می شود که با چشم باز برای این کار اقدام کنید.

چنانچه قصد دارید که از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود استفاده کنید، سعی به این مطالب توجه نمایید و در خصوص آنها با پزشک مشورت کنید تا به این شکل بهترین روکش ایمپلنت را انتخاب نمایید.

در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتری در خصوص ایمپلنت هستید و قصد دارید که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، سایر مقالات درج شده در ایران ایمپلنت را نیز بررسی کنید و از آنها استفاده نمایید.

تماس با ما

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه روکش دندان و همچنین هزینه ایمپلنت دندان در سال 1400 میتوانید با تلفن های مرکز ایران ایمپلنت تماس حاصل فرمایید تا مشاورین شما را راهنمایی کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها