کاشت دندان تکی چیست و انواع آن کدام است؟

کاشت-دندان-تکی

کاشت دندان تکی در مرکز ایران ایمپلنت دندان به روش های مختلف قابل انجام است. انواع کاشت دندان می تواند به صورت کاشت دندان بریج، کاشت دندان مصنوعی، کاشت ایمپلنت دندان، کاشت دندان مصنوعی متحرک، کاشت دندان نیمه ثابت و دیگر موارد نیز انجام شود. بسته به شرایط بیمار و براساس تشخیص متخصص مربوطه، انواع کاشت دندان تکی برای بیمار انتخاب می شود. در ادامه شما را با کاشت دندان تکی و انواع آن آشنا خواهیم کرد.

کاشت دندان تکی چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که دندان یا دندان های شما دچار آسیب و یا تخریب می شود، آخرین مرحله به کشیدن دندان ختم می شود. اما در این حالت باز نگران نباشید چون انواع روش کاشت دندان تکی وجود دارد که شما را از این معضل خلاص می کند.

نکته ای که در زمان کاشت دندان تکی بسیار اهمیت دارد، مدت زمان جای خالی دندان از دست رفته است. اگر برای مدت زمان طولانی این فضا خالی بماند، لثه دچار تحلیل می شود و شما مجبور خواهید شد که پیوند لثه را انجام دهید.

جای خالی دندان را می توان با ایمپلنت دندان جبران کرد. در صورتی که فرد نیاز به یک روش سریع داشته باشد می تواند از کاشت بریج استفاده کند. در ادامه درخصوص انواع روش های کاشت دندان صحبت خواهیم کرد.

کاشت دندان تکی بریج

در این روش متخصص با نصب روکش بر روی دندان آسیب دیده کار را انجام می دهد. روکش استفاده شده می تواند از جنس فلزی، سرامیکی و یا ترکیبی از هر دو مورد باشد. در روکش فلزی چندین آلیاژ فلزی باهم ترکیب خواهد شد. شاید در نگاه اول این روش کاشت دندان تکی جلوه زیبایی نداشته باشد. بخصوص اگر دندان جلو باشد.

در شرایطی که زیبایی دندان خیلی اهمیت داشته باشد، می توان از روکش سرامیکی استفاده کرد. شاید از نظر مقاومت از روکش فلزی کمتر باشد اما همان زیبایی که فرد به دنبال آن است، را برای او به ارمغان می آورد. در برخی شرایط نیز می توان کاشت دندان را با کمک روکش فلزی – سرامیکی انجام داد. این حالت به روکش FPM معروف است. با این کار می توان مقاومت و زیبایی دندان تکی را یکجا داشت.

کاشت دندان با کمک ایمپلنت

در بیشتر مواقعی که فرد به دنبال یک روش مطمئن و اما طولانی مدت است، می تواند گزینه خود را به سمت کاشت ایمپلنت دندان سوق دهد. بدون شک مزایای کاشت ایمپلنت دندان تکی نسبت به بریج دندان بسیار زیاد است. در بریج شما بایستی یک پل یا تکیه گاه را با کمک دندان های سالم اطراف فراهم کنید. اما در روش کاشت ایمپلنت دندان تکی نیازی به این کار نیست.

ایمپلنت دندان تکی می تواند به صورت یک روزه یا فوری انجام شود و یا به روش معمول. در این حالت نیاز است که فرد یک پروسه طولانی مدت اما ماندگار را سپری کند. انواع ایمپلنت دندان برای این روش وجود دارد که بهترین ایمپلنت دندان تکی را سعی کنید با کمک متخصص خود انتخاب کنید.

هزینه-کاشت-دندان-تکی

کاشت دندان تکی مصنوعی

کاشت دندان مصنوعی را دندانپزشک به صورت نیمه مصنوعی یا پارسیل، نیمه ثابت و یا متحرک انجام می دهد. برای نمونه زمانی که شما روش کاشت دندان مصنوعی نیمه یا پارسیل را انتخاب می کنید، متخصص از یک پروتز مصنوعی مشابه و جایگزین دندان استفاده می کند. در نظر داشته باشید در این متد باز نیاز است که اطراف دندان تکی از بین رفته، دندان های سالم وجود داشته باشد. این متد به کمک چند گیره و قلاب فلزی به دندان های اطراف دندان تکی وصل می شود.

کاشت دندان متحرک

پروتز متحرک یکی دیگر از روش های کاشت دندان است. این پروتز در بالای لثه ها قرار می گیرد. برای تمیز کردن آن نیاز است که فرد هر روز آن را از دهان خارج کند و دوباره سرجای خود قرار دهد. البته در نظر داشته باشید این روش برای زمانی بیشتر کاربرد دارد که فرد دندان های زیادی را از دست داده باشد. برای دندان تکی همان روش ایمپلنت بسیار جوابگوتر خواهد بود.

هزینه کاشت دندان تکی و عوامل موثر در آن

هزینه های دندانپزشکی همانند دیگر خدمات زیبایی پس از معاینات اولیه و بررسی های ابتدایی برآورد می شود. ولیکن این را در نظر داشته باشید که هزینه های کاشت دندان به عوامل متعددی دوباره بستگی دارد. برای نمونه چنانچه پیش از کاشت لثه شما دچار عفونت شده باشد، شما بایستی برای رفع عفونت و ترمیم لثه هزینه های لازم را انجام دهید.

هزینه کاشت دندان تکی نیز مانند کاشت دندان مصنوعی و یا بریج نیز به همین منوال است. برای کاشت دندان به صورت ایمپلنت، نیاز است که شرایط لازم فراهم باشد. یکی از این شرایط داشتن تراکم استخوان است که در صورت نبود آن باید هزینه پیوند استخوان انجام شود.

در مجموع شما می توانید برای کاشت دندان تکی به روش های مختلف و یا مطلع شدن از هزینه های آن، با مرکز ایران ایمپلنت در تماس باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها