هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان

هزینه پروتز دندان


هزینه پروتز دندان در سال 1401 ، مسائلی که باعث افزایش و یا کاهش هزینه پروتز دندان در سال 1401 می شوند، انواع روش های پرداخت هزینه پروتز دندان در سال 1401، هزینه پروتز دندان در مرکز ایران ایمپلنت و … تماما مطالبی هستند که قصد داریم آنها را برای شما عزیزان که قصد ترمیم دندان های خود را دارید، شرح دهیم.

دندان ها در طول دوران زندگی به دلایل مختلف از قبیل آسیب دیدگی، پوسیدگی، ضربات شدید و یا بیماری های خاص از بین می رود. برای جبران آن راههای فراوانی از جمله پرداخت هزینه پروتز دندان در سال 1401 وجود دارد. مرکز ایران ایمپلنت از پروتز دندان بعنوان یک روش جایگزین دندان های از دست رفته استفاده می کند. پروتز دندان که در انواع مختلف ساخته می شود دارای هزینه های خاص خود می باشد که در ادامه به طور مفصل شرح داده خواهد شد.

پروتز دندان چیست؟

در علم دندانپزشکی پروتز دندان به معنای دندان مصنوعی یا تعویض دندان بوده که دارای انواع مختلفی می باشد. پروتز دندان شامل یک روکش ساده برای ترمیم یک دندان یا پروتز کامل دندان خواهد بود. در کنار ایمپلنت دندان، بریج و پل دندانی، پروتز دندان می تواند یک روش مفید و کارآمد باشد. شاید یکی از جذاب بودن این روش، هزینه کم آن نسبت به دیگر روش های درمانی باشد.

انواع پروتز دندان کدام است؟

هزینه خدمات دندانپزشکی علی الخصوص ایمپلنت دندان بسته به شرایط بیمار، نوع برند و جنس انتخابی دارای قیمت و هزینه های مختلفی است. تنوع پروتزهای دندانی نیز سبب شده که هزینه پروتز دندان در سال 1401 با تغییراتی همراه باشد. انواع مختلف پروتز دندان بسته به تعداد واحد دندانی و جنس انتخابی دارای نواساناتی می باشد. از انواع پروتز های دندانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پروتز ثابت دندان

همانگونه که از اسم این پروتز مشخص می باشد یک پروتز ثابت و غیرمتحرک بوده که به اجزای بدن فیکس خواهد شد. این نوع پروتز می تواند برای یک دندان یا چند دندان و یا کل دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. در نظر داشته باشید که ایمپلنت دندان نیز به نوعی پروتز ثابت محسوب می شود با این تفاوت که دیگر قابل برداشتن نمی باشد. البته فراموش نکنید که هزینه ایمپلنت دندان در سال 1401 نسبت به هزینه پروتز ثابت گران تر می باشد. پروتز های ثابت شامل موارد زیر است:

 • روکش های دندانی
 • روکس های موقت
 • ونیرها
 • اینله ها و انله ها
 • ایمپلنت ها

پروتز دندان متحرک

قابلیت جابجایی و برداشتن دندان مصنوعی را پروتز دندان متحرک می گویند که می تواند یک تکه ای (پروتز پارسیل) و یا به صورت پروتز کامل (دنچر یا دست دندان مصنوعی) باشد. زمانی که از پروتز متحرک یک تکه ای استفاده می شود آن را بر روی دندانها تکیه می دهند. در نظر داشته باشید که برای ساخت پروتز متحرک کامل نیاز است که بیمار چندین جلسه به مرکز ایران ایمپلنت مراجعه داشته باشد. دندان مصنوعی که در لابراتوار ساخته می شود سبب می شود که هزینه پروتز دندان متحرک با هزینه پروتز دندان ثابت متفاوت باشد.

مزایای استفاده از پروتز

زمانی که فردی راضی به پرداخت هزینه پروتز دندان در سال 1401 می شود بایستی از مزایای و منفعتی که در پایان نصیب وی خواهد شد، آگاهی پیدا کند. در صورتی که شما از آن دسته افرادی هستید که چندین دندان خود را به دلایل مختلف از دست داده اید، بدون شک به هنگام غذا خوردن، صحبت کردن و یا گاز گرفتن دچار مشکلاتی شده اید. پروتز دندان می تواند یک پیشنهاد مناسب با هزینه متعارف برای شما باشد. از مزایای پروتز دندان می توان به سفارشی بودن و متناسب بودن آن با شکل و اندازه دهان بیمار اشاره کرد. به هنگام ساخت تا حد امکان سعی می شود تا ظاهر و حالت دندان طبیعی را داشته باشد.

با وجود پروتز دندانی می توان از فرسایش و ساییدگی دندان های دیگر تا حدودی جلوگیری نمود. علاوه براین می تواند محافظ خوبی برا جلوگیری از آسیب دیدگی و شکسته شدن دندان های باقی مانده باشد. با وجود این روش می تواند از جابجایی دندان ها و کج شدن آن پیشگیری کرد.

مراحل ساخت پروتز

پروتز دندان برخلاف مراحل کاشت ایمپلنت دندان مراحل کمتری دارد به نوعی برای ساخت پروتز دندان بایستی در ابتدا فک های بالا و پایین بیمار توسط متخصص ارزیابی شود. در این مرحله موقعیت فک ها، هماهنگی و میزان فاصله بین آنها اندازه گیری شده و به نوعی قالبگیری انجام می شود. قالب پروتز براساس لثه و فک بیمار و با استفاده از مواد مخصوص موم مانند شکل دهی و فرم دهی داده می شود. پس از اتمام قالب گیری، پروتز دندان آماده جایگذاری و نصب در دهان بیمار می باشد. برای اینکه بیمار بعدها دچار مشکلات و ناراحتی نشود بهتر است که تنظیمات لازم پس از کارگذاشتن پروتز دندانی انجام شود.

 

هزینه پروتز دندان

 

نحوه مراقبت از پروتز دندان متحرک

 • دوبار مسواک زدن در طول روز واجب است
 • در روزهای ابتدایی به هنگام خوابیدن پروتز دندان را از دهان خارج نکنید
 • به هنگام تمیز کردن آن دقت لازم را داشته باشید
 • برای تمیز کردن سطح خارجی آن بایستی از مسواک مخصوص دندان مصنوعی استفاده کرد
 • برای تمیز کردن دهان، لثه و مخاط داخلی دهان از مسواک نرم استفاده شود
 • در طول هفته، یکبار دندان مصنوعی یا پروتز دندان متحرک را در محلول ضدعفونی کننده به مدت 8 ساعت نگه دارید
 • به هنگام عدم استفاده از پروتز دندان متحرک آن را در ظرف آب نمک قرار دهید
 • به هنگام حمام رفتن پروتز دندان را در محلول تمیزکننده قرار دهید
 • بعد از خوردن غذاهای رنگی حتما پروتز دندان متحرک را تمیز کنید

هزینه پروتز دندان در سال 1401

کاشت دندان بدون ایمپلنت همانند دیگر خدمات دندانپزشکی برای تعیین هزینه باید چندین مورد را در نظر گرفت. برای نمونه هزینه لابراتوار، جنس مورد استفاده، دستمزد دندانپزشک و دیگر موارد می تواند هزینه پروتز دندان در سال 1401 را متغیر کند. فراموش نکنید که در صورت تخصص در زمینه پروتز دندان، افزایش هزینه پروتز دندان همانند هزینه ارتودنسی در سال 1401 را  در پیش خواهد بود.

کاشت دندان بدون ایمپلنت همانند دیگر خدمات دندانپزشکی به گونه ای است که باید برای تعیین هزینه چندین مورد را در نظر گرفت. این موارد که باعث افزایش و یا کاهش در هزینه پروتز دندان می شوند، به شرح زیر هستند:

هزینه لابراتوار

از آنجایی که پروتز دندان در لابراتوار ساخته می شود، هموطنانی که می خواهند پروتز دندانی استفاده کنند، باید هزینه لابراتوار را نیز بپردازند.

جنس مواد استفاده شده

مواد اولیه که برای پروتز استفاده می شود، مختلف هستند و به همین دلیل در صورتی که مواد اولیه با کیفیت برای پروتز دندان استفاده شود، هزینه پروتز دندان برای کسانی که می خواهند دندان های خود را ترمیم کنند، افزایش پیدا می کند.

دستمزد دندانپزشک

دستمزد هر دندانپزشک بر اساس تخصص و مهارت او در امور مورد نظر تعیین می گردد و توسط مصوبه های دولتی تعیین می شود. معمولا دندانپزشکانی که از تجربه، مهارت و تخصص بیشتری بهره مند هستند، دستمزد بیشتری نیز دارند.

لازم به ذکر است که علاوه بر این مسائل، انصاف دندانپزشک نیز مساله بسیار مهمی در دستمزد او است که برخی از دندانپزشکان با انصاف با وجود تجربه و تخصص زیاد خود، دستمزد منصفانه ای دریافت می نمایند.

تعداد دندان هایی که باید ترمیم شوند

با توجه به این مساله که هزینه های دندانپزشکی بر اساس هر یک واحد دندانی محاسبه می گردد، با افزایش یافتن تعداد دندان ها، هزینه پروتز دندان نیز افزایش پیدا می کند و این مساله را میتوان از جمله مواردی دانست که باعث کاهش و یا افزایش هزینه پروتز دندان در سال 1401 می شوند.

تعرفه ارز و دلار

اگر برای تهیه پروتز دندان، نیاز باشد که برخی از مواد و لوازم جانبی از کشور های خارجی وارد شوند، می توان گفت که تعرفه ارز و دلار در هزینه پروتز اثر می گذارد.

نوع کلینیک دندانپزشکی

کلینیک های دندانپزشکی انواع مختلفی دارند که برخی از آنها دولتی هستند و برخی خصوصی. هزینه پروتز دندان در کلینیک های دندانپزشکی دولتی ارزان تر از کلینیک های خصوصی است.

همچنین لازم به ذکر است که در میان کلینیک های خصوصی نیز آن دسته از کلینیک هایی که مجهز تر هستند و از امکانات بیشتری برخوردارند، خدمات مختلف دندانپزشکی در انها هزینه بر تر خواهد بود.

شهری که در آن برای پروتز دندان اقدام می کنید

امروزه هزینه امور مختلف پزشکی و دندانپزشکی در شهر های مختلف با هم متفاوت هستند. به عنوان مثال: هزینه دندانپزشکی مختلف از جمله پروتز دندان در شهر های بزرگ مانند تهران بیشتر از شهرهای دیگر است. اما در شهرهایی مانند شهر یزد می توانید پروتز دندان را با هزینه کمتر زیر نظر پزشکان کاربلد انجام دهید.

در نتیجه باید توجه داشته باشید که شهر و استان از عوامل و مسائل موثر در قیمت پروتز دندان است.

انواع روش های پرداخت هزینه پروتز دندان در سال 1401

قیمت پروتز دندان در سال 1401 را می توان با روش های مختلفی پرداخت کرد. برخی از کلینیک ها برای اینکه در پرداخت هزینه پروتز به بیماران خود کمک کنند، این هزینه را به صورت اقساطی از او دریافت می کنند که دراین صورت برای پرداخت هزینه پروتز به بیمار فشار کمتری وارد می شود.

خوشبختانه باید گفت که هزینه پروتز دندان را با بیمه درمانی نیز می توان پرداخت کرد و اشخاصی که تحت پوشش انواع بیمه های درمانی هستند، می توانند به راحتی و بدون هیچ نگرانی از میزان هزینه پروتز، برای ترمیم دندان های خود اقدام کنند. زیرا بیمه بر اساس نوع آن از یک سوم الی تمامی هزینه را به بیماران پرداخت می کند.

برخی از کلینیک های دندانپزشکی نیز با توجه به انصاف شان به بیماران این امکان را می دهند که هزینه مورد نظر را به وسیله چک پرداخت کنند تا کمتر برای جور کردن هزینه پروتز تحت فشار قرار بگیرند.

 هزینه پروتز دندان در مرکز ایران ایمپلنت چه قدر است؟

هموطنان عزیز اگر می خواهید از هزینه پروتز دندان در مرکز ایران ایمپلنت در سال 1401 آگاه شوید، باید بدانید که این مرکز تخصصی نیز مانند هر کلینیک دیگری دارای مبلغ مشخصی نیست، خصوصا با توجه به اینکه هزینه های مختلف در جامعه روزانه در حال نوسان هستند، نمی توان مبلغی در این خصوص تعیین کرد.

به همین دلیل اشخاصی که قصد دارند پروتز دندان را در ایران ایمپلنت که یک مرکز تخصصی دندانپزشکی در شهرک غرب است، انجام دهند، باید ابتدا به کلینیک مراجعه کنند تا وضعیت انها توسط دندانپزشکان این مجموعه بررسی شود و در نتیجه میزان هزینه مورد نیاز برای آنها تعیین شود.

سخن پایانی

موضوعات مختلفی را در این مقاله برای شما عزیزان مطرح کردیم تا بتوانید با چشم باز برای ترمیم دندان های خود به روش پروتز دندان تصمیم گیری کنید. اگر هنوز هم مایل به دست یابی به اطلاعات بیشتر هستید، سایر مقالات درج شده در مرکز ایران ایمپلنت میتواند برای شما مفید باشد.

با وجود تمامی این مسائل مطرح شده، ایران ایمپلنت آماده ارائه خدمات مختلف دندانپزشکی مانند پروتز دندان به شما عزیزان است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها