عکس ایمپلنت

عکس ایمپلنت

عکس ایمپلنت


عکس ایمپلنت دندان پیش از کاشت یک امر ضروری و مهم است. ایمپلنت دندان خود به عنوان یک روش موثر و کارساز برای جایگزینی دندان های از دست رفته شناخته شده است اما زمانی می توان آن را مفید قلم داد کرد که به درستی کار گذاشته شده باشد و در محل صحیح قرار گیرد. برای این کار نیاز است که متخصص مرکز ایران ایمپلنت عکس را پیش از کاشت در دست داشته باشد. روش های متعددی برای گرفتن عکس ایمپلنت وجود دارد که در ادامه به صورت شفاف تر توضیح داده خواهد شد.

عکسبرداری تشخیصی نقش اساسی در بررسی وضعیت لثه و دندان بیمار دارد. روش های متعددی از قبیل رادیوگرافی پانورامیک ساده، سی تی، تصویربرداری از مقطع عرضی و تصویربرداری سه بعدی وجود دارد. از عکس ایمپلنت برای مشخص کردن جای مناسب ایمپلنت و اندازه درست آن است. پس از جراحی برای کاشت ایمپلنت دندان باز متخصص نیاز به عکسبرداری پیشرفته ای دارد تا که خطای قرار گیری ایمپلنت آندوسئوس (در صورت وجود) تشخیص دهد.
عکس ایمپلنت دندان در پروسه کاشت یک امر واجب و الزامی است و با کمک آن اطلاعات تشخیصی دقیق و صحیحی از آناتومی بیمار در اختیار دندانپزشک قرار میگیرد.

زمان صحیح انجام عکس ایمپلنت دندان

از نظر علم دندانپزشکی تصویربردای دندان در سه فاز درمانی مفید انجام می شود:
فاز اول آن به تصویربرداری قبل از کاشت اختصاص دارد که در این فاز مقدار، کیفیت، زاویه استخوان و دیگر موارد تعیین می شود. با کمک عکس ایمپلنت رابطه ساختارهای بحرانی با ایمپلنت، وجود یا عدم وجود بیماری در محل مورد نظر کاشت تشخیص داده می شود.
فاز دوم که عکس ایمپلنت نیاز است به زمانی اختصاص دارد که بیمار عمل جراحی کاشت را انجام داده است. در این فاز محل جراحی در طول جراحی و بلافاصله پس از جراحی تعیین می کند. این نوع عکس به متخصص کمک می کند که ایمپلنت را در محل صحیح قرا دهد و بهبود و هماهنگی جراحی صورت گیرد.

فاز سوم به بعد از قرارگیری ایمپلنت با تکنیک ایمپلنت دیجیتال مربوط خواهد شد. با کمک این عکس تغییرات طولانی مدت مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه هیچ تغییری دیده نشود استخوان های اطراف ایمپلنت دندان مورد بررسی قرار می گیرد علاوه براین وضعیت استخوان مجاور ایمپلنت هم بررسی خواهد شد.

عکس ایمپلنت با کمک تکنیک زونوگرافی

زونوگرافی شکل تغییر یافته دستگاه اشعه ایکس پانورامیک است که شامل تصاویر مقطعی از فک ها است. این نوع عکس ها نسبتا نازک هستند و به متخصص این اجازه را می دهند که رابطه ساختاری حیاتی فک را با محل ایمپلنت در زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهد. اما یکی از معایب این نوع عکس ایمپلنت مربوط به عدم تشخیص تراکم استخوان و بیماری های محل کاشت ایمپلنت آمریکایی است. یکی دیگر از ضعف های این نوع عکس ایمپلنت مربوط به عدم وضوح و شفاف بودن تصویر است. در این نوع عکسبرداری بواسطه قرارگیری چند ساختار مجاور محل تصویربرداری شده بر روی یکدیگر، تصویر واضحی ارائه نمی شود و عمل تشخیص را برای متخصص سخت و دشوار خواهد کرد.

 

عکس ایمپلنت

 

عکس با کمک توموگرافی سنتی

از قابلیت های توموگرافی سنتی می توان به تصاویر شفاف آن اشاره کرد. این نوع عکسبرداری روشی است که حاصل آن تصاویرر شفاف تر از ساختارهایی است که در یک قاب گنجانده شود. توموگرافی سنتی شامل بزرگنمایی در تمام جهات است و برای طراحی محل کاشت ایمپلنت های تک دندان یا ایمپلنت هایی در یک سمت کارساز و مناسب است.

عکس  با کمک توموگرافی کامپیوتری

تنوع روش عکسبرداری ایمپلنت دندان به حدی است که کار را برای متخصص های ایمپلنت دندان آسان کرده است. یکی از این روش ها مربوط به توموگرافی کامپیوتری است که جزییات سه بعدی لازم از آناتومی دندانی و کرانیوفاسیال را برای تشخیص و کاشت دندان ارائه می دهد.

بهتر است بدانید که مرتبط ترین اطلاعاتی که عکس برداری دندانی برای بررسی و تشخیص پیش از جراحی کاشت ایمپلنت یک روزه به آن نیاز دارند شامل ارزیابی ارتفاع و ضخامت استخوان آلوئولار است. در صورت وجود این نوع عکسبرداری محل درست و شرایط ساختار فک برای کاشت صحیح ایمپلنت تشخیص داده می شود. علاوه براین با کمک این نوع عکس برداری می توان بررسی های لازم پس از کاشت ایمپلنت اقساطی و پیوند استخوان را انجام داده و مهم تر از آن که پیش بینی تحلیل استخوان امکان پذیر است و می توان مشکلات ریشه را تشخیص داد.

اسکن دندانی

یکی دیگر از عکس های ایمپلنت دندان که می تواند کمک حال متخصص ایمپلنت دندان باشد، اسکن دندانی است. اسکن دندانی یکی از برنامه های نرم افزاری است که مقرون به صرفه نیز می باشد. این نوع اسکن به طور معمول پیش از جراحی ایمپلنت با پانچ انجام می شود به دندانپزشک در ارزیابی دقیق استخوان کمک خواهد کرد. با کمک این نوع عکسبرداری می توان از فک پایین، فک بالا در سه زاویه، مقطعی، محوری و پانورامیک تصویربرداری کرد. از قابلیت های این نوع عکس ایمپلنت دندان به بررسی رادیوگراف ها در دو یا سه بعد، بررسی حجم و تراکم استخوان، اندازه گیری مستقیم، دستکاری تصاویر برای شبیه سازی محل کاشت یا فرایند پیوند استخوان و از همه مهمتر مشاهده همزمان تصاویر از سه زاویه اشاره کرد.

توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی CBCT

از دیگر انواع عکس ایمپلنت سوئیسی می توان به توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی می توان اشاره کرد که بنوعی یک تکنیک جدید است. این نوع عکس برداری جایگزین سی تی شده است و برای بسیاری از نشانه های کرانیوفاسیال مناسب است. در شرایطی که تصویربرداری فک بالا مورد نیاز است یک روش موثر است زیرا مناطق کوچک را نیز اسکن می کند. مزیت دیگر آن به زمان سریع تصویربرداری باز می گردد که برای گرفتن تصاویر در تمام زاویا تنها به یک مرتبه چرخش نیاز است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها