تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان

تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز

تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز


تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان شاید در نگاه اول چندان به چشم بیمار نیاید. همین امر باعث خواهد شد که انتخاب برای خود بیمار سخت شود. اما پس از توضیحات مفصل متخصص مرکز ایران ایمپلنت، بیمار می تواند با خیال آسوده و در آرامش تصمیم بگیرد. نقش ایمپلنت دندان به عنوان بهترین جایگزین دندان های از دست رفته بیشتر و پررنگ تر از پروتز دندان و پل دندان خود را نشان داده است. ایمپلنت دندان با استفاده از پایه های محکم و از جنس تیتانیوم فضای خالی را به خوبی پر کرده و به هیچ عنوان با دندان های کناری درگیر نمی باشد.

البته نباید نقش پروتز دندان را تحت عنوان یک جایگزین مناسب نادیده گرفت. این نوع از کاشت دندان نیز هواداران خاص خود را باز دارد. شاید یکی از دلایلی که باعث شده بیماران تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان را به خوبی مشاهده کند، قیمت کاشت هر کدام از روش های بالا می باشد. از سوی دیگر پل دندان یا بریج دندان تنها با ویژگی های خاص خود و قیمت نسبتا پایین خود توانسته طرفداران خاص خود را پیدا کند. در ادامه با قیمت هر واحد ایمپلنت ،  کاشت دندان با ایمپلنت، پروتز دندان و پل دندان بیشتر آشنا خواهید شد.

کاشت ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

ایمپلنت دندان به طور معمول از جنس تیتانیوم خالص که با بدن بیمار سازگار می باشد، ساخته می شود. در اکثر مواقع به صورت میله باریک ساخته می شود که در درون استخوان فک قرار گیرد. البته نباید فراموش کرد که تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندن و پل دندان در ابتدای کاشت خود را نشان می دهد. پوسیدگی، بیماری های خاص و یا حتی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سبب می شود که بیمار دندان های خود را به مرور زمان از دست بدهد. برای جایگزین کردن آن بهترین گزینه می تواند ایمپلنت دندان باشد.

اگر بخواهیم عملکرد ایمپلنت دندان را توصیف نماییم بایستی گفت که همانند دندان طبیعی عمل می کند. تاجایی که بیمار اعلام نکند کسی تفاوت آن را مشاهده نخواهد کرد. در مجموع بایستی گفت که ایمپلنت دندان یک روش مطمئن و ماندگار بوده که بیمار می تواند برای سالهای طولانی از آن استفاده کند. اما برای این ماندگاری نیاز است که بیمار مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت دندان را به خوبی رعایت کند. تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان را می توان در تعداد واحد کاشت نیز در نظر گرفت. زمانی که بیمار از ایمپلنت دندان استفاده می کند محدودیت خاصی در مراحل کاشت ایمپلنت نخواهد داشت. از یک دندان تا کل دندان با ایمپلنت دندان قابل ساخته شدن می باشد.

 

تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز

 

پروتز دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتز دندان یا کاشت دندان بدون ایمپلنت می تواند بعنوان یک روش جایگزین دندان های از دست رفته برای بیمار کارساز باشد. هزینه پایین و ویژگی های پروتز دندان طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. در نظر داشته باشید که از پروتز دندان به عنوان دندان مصنوعی نیز یاد می شود. پروتز دندان می تواند به صورت کامل و یا پارشیل باشد. در پروتز دندان کامل که در دو حالت معمولی و یا فوری ساخته می شود، دندان ها کاملا از بین رفته اند و یک دست پروتز دندان ساخته می شود. در پروتز پارشیل که با نام پروتز ناکامل هم شناخته می شود، و در دسته پروتزهای متحرک قرار می گیرد، بر روی یک پایه پلاستیکی همرنگ لثه ها قرار می گیرد.

از نظر علمی پروتزهای فوری با مشکلات فراوانی همراه بوده و بایستی کار را به دستان متخصص مرکز ایران ایمپلنت واگذار کرد. پروتز پارشیال توسط یک نگهدارنده فلزی در داخل دهان بیمار نگه داشته می شود و به صورت موقت فیکس می شود. در نظر داشته باشید که برای ساخت پروتز دندان بایستی بیمار به مدت چند هفته صبر داشته باشد. در این شرایط دندانپزشک می تواند از یک پروتز دندان بدل برای این چند هفته استفاده کند.

پروتز دندان تمام تلاش خود را انجام می دهد که همانند دندان طبیعی جلوه کند. اگر نگاهی هم به این پروتزها داشته باشید با توجه به هزینه پروتز دندان در 1401 متوجه می شوید که حالت دندان طبیعی را دارد.

پل دندان یا بریج دندان چیست؟

پل دندان یا بریج دندان نیز به عنوان روش جایگزین دندان های از دست رفته همانند ایمپلنت دندان و پروتز دندان می باشد. پل دندان شامل یک یا چند واحد دندان مصنوعی بوده که به سادگی و آسانی در کنار یکدیگر قرار داده می شود. از مزایای پل دندان یا بریج دندانی می توان به طرح لبنخد زیبا، تسهیل در جویدن، بهبود در گفتار و نحوه ادای کلمات، حفظ صورت بیمار، توزیع و پخش نیرو در دندان ها و فک و مانه از حرکت دندان ها و کجی و ناصافی دندان می شود.

هر چند پل دندان یا بریج دندان از طلا و یا آلیاژهای دیگری مانند پرسلن ساخته می شود.

تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان

هر کدام از شیوه های کاشت دندان با کمک ایمپلنت دندان، پروتز دندان و بریج دندان بسته به شرایط بیمار و تشخیص متخصص ایمپلنت تشخیص داده می شود. اگر بخواهیم تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان را تشریح کنیم بایستی گفت که طول عمر می تواند از تفاوت ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان می باشد. اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم بایستی گفت ایمپلنت دندان و پل دندان دارای کاربردهای یکسانی هستند و برای یک هدف ساخته شده است. اما اگر بخواهیم تفاوت ها را ذکر کنیم بایستی گفت که پل دندان به صورت موقت می باشد و بعد از5 تا 15 سال بایستی تعویض شود. اما دارای طول عمر زیاد نسبت به ایمپلنت دندان نیست. اینکه کدام مورد واقعا برای شما و جایگزینی دندان مورد استفاده قرار می گیرد بایستی با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها