ایمپلنت سرامیکی

از اواخر دهه 1960 جستجو برای مواد غیرفلزی در ساخت ایمپلنت دندان شروع شد که نتیجه آن به ساخت ایمپلنت سرامیکی ختم شد. ایمپلنت آلمانی سرامیکی علاوه بر زیبایی خاصی که در دندان ایجاد می کنند دارای خواص ضدحساسیت و تطابق بافتی نیز می باشد. مرکز ایمپلنت ایران با ارائه انواع ایمپلنت دندان رضایت خاطر بیماران خود را جلب کرده است. در این مقاله با ایمپلنت دندان سرامیکی آشنا خواهید شد.

ایمپلنت دندان سرامیکی چیست؟

ایمپلنت دندان با گارانتی به عنوان بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته این روزها بسیار استفاده می شود. دندان ها در اثر عوامل زیادی از جمله تصادف، تحلیل رفتن لثه ها و یا بیماری های لثه و دندان از بین می رود. کمبود دندان در دهان باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله عدم جویدن غذا، مشکل در تکلم و ناهمگون شدن چهره خواهد شد.

از سوی دیگر نبود دندان در دهان چهره را چنان نشان می دهد که افراد بیشتر مواقع با کاهش اعتماد به نفس روبرو می شوند. ایمپلنت سرامیکی یکی از انواع ایمپلنت دندان است که با بدن انسان سازگاری خوبی دارد و باعث ایجاد حساسیت در کالبد افراد نمی شود.

در اکثر موارد کشورهای اروپایی و آمریکایی بهترین برند و مرغوب ترین متریال را تولید می کنند. البته در کشورهای آسیایی نیز انواع ایمپلنت دندان بخصوص ایمپلنت سرامیکی با کیفیت های مختلف تولید می شود. از این رو بهتر است پیش از استفاده ایمپلنت سرامیکی حتما از برند و کیفیت محصول اطمینان حاصل کنید. در نظر داشته باشید که بیشتر متخصص های ایمپلنت دندان از ایمپلنت سرامیکی یا زیرکونیوم به عنوان روکش پایه ها استفاده می کنند که علاوه بر کیفیت بالا دارای هزینه های زیادی هم هستند.

مزایای استفاده از ایمپلنت سرامیکی

ایمپلنت هایی که از جنس سرامیکی ساخته می شوند از لحاظ زیست سازگاری بسیار مناسبی با بدن انسان دارند. به هنگام استفاده از این قبیل ایمپلنت ها هیچگونه علایمی از التهاب یا باز پس زدن آن توسط بدن مشاهده نمی شود. براساس تحقیقاتی که بر روی ایمپلنت سرامیکی انجام شده است گزارش هایی مبنی بر ایده ال بودن ایمپلنت سرامیکی بخصوص نوع زیرکونیا ارائه شده است.

از سوی دیگر ایمپلنت دندان سرامیکی غیرآلرژی زا بوده و اثری از حساسیت در بدن مشاهده نمی شود. برای نمونه ایمپلنت تیتانیومی حتی پس از سالها جراحی و کاشت، احتمال ایجاد حساسیت را دارد. حساسیت هایی مانند خارش، التهاب در پیرامون محل کاشت و دیگر موارد که باعث آزار بیمار می شود. این موضوع می تواند به مرور زمان باعث تحلیل رفتن استخوان فک و شکست درمان ایمپلنت دندان تیتانیومی شود.

خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک کار آسانی نبوده از این رو پیش از انتخاب ایمپلنت دندان حتما تست های لازم را انجام دهید.

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت در شهرک غرب مربوط به زیبایی باشد که به صورت بیمار می بخشد. بسیاری از پروتزهای دندانی که ساختار فلزی را دارند آن چنان که باید صورت را زیبا نشان نمی دهد. شاید تنها دلیل استفاده از آن را استحکام بالا در نظر گرفت.

ایمپلنت سرامیکی فلزی نبوده و دارای یک رنگ سفید خاصی است که صورت را زیبا نشان می دهد و ظاهری کاملا طبیعی و شبیه به دندان واقعی به چهره می بخشد.

از دیگر مزایای ایمپلنت آمریکایی سرامیکی مقاومت در مقابل خوردگی شیمیایی است. این نوع از ایمپلنت ها در مقابل انتقال حرارت و الکتریسته به صورت نارسانا و عایق عمل می کنند. زیست خنثی بودن ایمپلنت باعث خواهد شد که در برابر واکنش های شیمیایی تحریک نشده و هیچ اختلالی در سلامت دهان و دندان ایجاد نکند.

در برخی انواع ایمپلنت سرامیکی مانند ایمپلنت زیرکونیا طراحی یک تکه استفاده می شود. این بدان معنی است که اباتمنت و پایه ایمپلنت به یکدیگر متصل می شوند. زمانی که اباتمنت و پایه ایمپلنت از هم جدا هستند نیاز است که با پیچ به یکدیگر وصل شوند. علاوه بر حرکات میکروسکوپی که در این میان مطرح می شود شاهد رشد باکتری های بی هوازی نیز خواهیم بود.

از سوی دیگر ایمپلنت در سعادت آباد به صورت یک مرحله کاشت خواهد شد. بدون اینکه نیاز به جراحی مجدد برای بازکردن لثه بر روی ایمپلنت و کارهای دیگر باشد ایمپلنت کاشت می شود. در این حالت بیمار آرامش بیشتری داشته و طول زمان درمانش کمتر از سایر جراحی های کاشت دندان خواهد بود.

ایمپلنت سرامیکی

شرکت های سازنده ایمپلنت سرامیکی

با اندکی تحقیق مشاهده خواهد شد که شرکت های اندکی در زمینه ساخت ایمپلنت سرامیکی فعالیت دارند اما با این حال معدود شرکت های سازنده که ایمپلنت دندان سرامیکی را با بهترین مواد سازنده  تولید می کنند از قبیل:

شرکت استراومن

شرکت استراومن در شهر بازل سوئیس واقع شده است. وسعت و محصولات این شرکت در 100 کشور عرضه شده است و حرف اول را در ایمپلنت دندانی و دندانپزشکی ترمیمی می زند. ایمپلنت سرامیکی که این شرکت تولید کرده است به مانند رنگ عاج است و شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد. از سوی دیگر استراومن با شرکت MAXON همکاری خود را آغاز کرده و روند تولید ایمپلنت دندان سرامیکی را بهبود بخشید. با وجود اینکه ایمپلنت سرامیکی از نظر هزینه گران است اما ایمپلنت ساخته شده در شرکت استراومن مقرون به صرفه بوده و به راحتی قابل دسترس است.

شرکت TAV Dental

از دیگر شرکت های سازنده ایمپلنت دندان سرامیکی می توان به تی ای وی دنتال اشاره کرد که انواع ایمپلنت های یک تکه و دو قطعه ای را تولید می کند. این شرکت این نوع ایمپلنت ها را که از جنس زیرکونیا بوده به صورت کاملا سفید و بسیار زیبا با رنگ متالیک خاصی می سازد. یکی از مزایای استفاده از ایمپلنت سرامیکی شرکت TAV Dental این است که عدم موفقیت ایمپلنت دندان را کاهش می دهد. در نظر داشته باشید که مقاومت بالای این نوع ایمپلنت دندان به ترکیبات خارجی و گرما سبب شده است که رضایت بیماران به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

شرکت CeraRoot

شرکت CeraRoot نیز دستی در تولید ایمپلنت دندان از جنس سرامیکی دارد که فعالیت خود را به طور تقریبی از سال 2005 آغاز کرده است. از سال 2011 علاوه بر اروپا در ایالات متحده نیز فعالیت خود را ادامه داد. این شرکت در بارسلونیای اسپانیا واقع شده است و با بهره بردن از مواد سرامیکی مناسب توانست ایمپلنت سرامیکی یک تکه را طراحی کند. در نظر داشته باشید که ایمپلنت دندان تیتانیوم دارای دو بخش جداگانه فیکسچر و اباتمنت است اما این شرکت هر دو عنصر را به صورت کاملا حرفه ای در یک ایمپلنت جای داده است. با این ترفند دیگر جایی برای رشد باکتری ها وجود ندارد و از سوی دیگر سلامتی بیمار تضمین خواهد شد.

شرکت Zsystems

شاید شرکت های تولید کننده ایمپلنت دندان سرامیکی محدود باشد اما همین تعداد اندک توانسته اند نیاز بیماران را به طور قابل ملاحظه ای برآورده سازند. به عنوان مثال شرکت Zsystems که در سوئیس قرار دارد طیف وسیعی از ایمپلنت های سرامیکی Zirkolith را تولید و عرضه کرده است. این شرکت همانند شرکت تی ای وی دنتال محصولات خود را به صورت ایمپلنت های سرامیکی یک تکه و دو قطعه ای تولید می کند.

شرکت VITA Zahnfabrik

از دیگر شرکت های نام آور در تولید و عرضه ایمپلنت سرامیکی شرکت VITA Zahnfabrik است که ایمپلنت ها را به صورت یک تکه ای تولید می کند. این شرکت را می توان به عنوان قدیمی ترین کمپانی های تولید کننده ایمپلنت دندان شناخت. براساس تحقیقات بدست آمده این شرکت کار خود را از سال 1924 و با تمرکز بر نوآوری آغاز کرده است. شرکت VITA درخصوص ایمپلنت های سرامیکی مدعی است که محصولات آنها درمان های سریعت تر و ایمن تری را برای بیماران به ارمغان می آورد.

علت انتخاب ایمپلنت سرامیکی به جای ایمپلنت تیتانیومی

همان گونه که می دانید ایمپلنت دندان یک روش ایمن و طولانی مدت برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته می باشد. اما اینکه کدام مدل و نوع را انتخاب کنید یک امر مهم است که نیاز به تحقیق و پیگیری دارد. اما در هر صورت باید گفت که در مقایسه ایمپلنت های سرامیکی با تیتانیومی برتری های زیر وجود دارد:

  • سازگاری ایمپلنت با استخوان فک
  • اهمیت زیبایی سازی دندان ها با ایمپلنت سرامیکی
  • مقاومت در برابر خوردگی ها و فرسایش
  • وضعیت رسانایی در ایمپلنت سرامیکی نسبت به تیتانیومی
  • استحکام ایمپلنت سرامیکی
  • طراحی ساختمان یک تکه و یا چند تکه
  • راحتی و دوام

هزینه ایمپلنت سرامیکی

هزینه های دندانپزشکی همیشه گران تر از دیگر خدمات پزشکی بوده است. اما برای تخمین هزینه ایمپلنت سرامیکی باید ابتدا به تعداد دندان های از دست رفته اشاره کرد. در شرایطی که کل دندان های بیمار از دست رفته باشد نیاز است برای دو فک بیمار عمل کاشت انجام شود.

در این شرایط نیاز است که متخصص ایمپلنت از جراحی کامل برای هر دو  فک استفاده کرده و در هر دو فک به تعداد مورد نیاز چند پایه ایمپلنت قرار دهد.

پایه های ایمپلنت سرامیکی نقش ریشه را برای ایمپلنت بازی می کنند و بعد از چند ماه یعنی حدود 3 الی 4 ماه، پروتز های دندانی بر روی این پایه ها نصب شده و بیمار دوران بهبودی خود را سپری می کند.

عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه ایمپلنت سرامیکی

در گران بودن کاشت ایمپلنت سوئیسی شکی وجود ندارد اما با این حال عوامل مختلفی در افزایش قیمت تاثیر خواهند داشت مانند:

  • تعداد ایمپلنت های استفاده شده
  • برند و کشور سازنده آن
  • کیفیت محصول انتخاب شده

سخن پایانی

آینده ایمپلنت با لیزر و  سرامیکی روشن است و بیماران زیادی به دنبال راه حل ایمن و کم تهاجمی هستند. ایمپلنت سرامیکی به نوعی نجات بخش این قضیه خواهد بود. در صورتی که تمایل دارید کاشت ایمپلنت اقساطی را انجام دهید حتما با شماره های مرکز تماس گرفته تا همکاران شما را به خوبی راهنمایی کنند.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp

ارسال دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها