ایمپلنت دندان دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال


ایمپلنت دیجیتال

اگر می خواهید بدانید که ایمپلنت دندان دیجیتال چیست؟ اگر می خواهید با مزایای این روش ایمپلنت آشنا شوید، اگر می خواهید در رابطه با تمامی ویژگی های ایمپلنت دیجیتال دندان اطلاعاتی به دست آورید، با ما در مجموعه ایران ایمپلنت همراه باشید و مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

ایمپلنت دندانی را می توان یکی از روش های ترمیم دندان از دست رفته در نظر گرفت که این روش امروزه در جوامع مختلف در سراسر جهان بسیار محبوب شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. ایمپلنت به روش های مختلفی انجام می شود که یکی از روش های ترمیم دندان با ایمپلنت، روش ایمپلنت دیجیتالی دندان است که در ادامه با این روش آشنا خواهید شد.

پیشرفت تکنولوژی به دنیای دندانپزشکی نیز رخنه کرده است. ایمپلنت دندان دیجیتال یکی از این پیشرفت ها و ترقی ها بوده که طرفداران خاص خود را بدست آورده است. در ایمپلنت دیجتال از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی جهت بررسی موقعیت قرارگیری رشته های عصبی و شرایط کلی استخوان فک استفاده می شود. با کمک ایمپلنت دیجیتال درد دندانپزشکی بیشتر از کاشت ایمپلنت اقساطی کاهش پیدا می کندو علاوه برآن مراحل کاشت با دقت بسیار زیادی انجام می شود.

کمک دیگر آن به دندانپزشک ماهر در راهنمای دقیق جهت قرارگیری دندان است. در حین کاشت دندان متخصص دندانپزشکی با کمک مدل سه بعدی می تواند محل اصلی کاشت دندان را معین کند و با کمترین آسیب جدی عمل کاشت را انجام دهد.

مراحل کاشت ایمپلنت

روش کاشت و مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال طبق مراحل زیر انجام می شود:

گردآوری اطلاعات

گاشت ایمپلنت دیجیتال دندانی دارای حساسیت خاصی می باشد از این رو قبل از انجام کاشت بایستی نقشه و موقعیت اجزا فک، اعصاب، عروق و سینوس به صورت دقیقی مشخص شود. متخصص های ایمپلنت به دو صورت اطلاعات جمع آوری می کنند، سیتی اسکن از فک یا CBCT و اسکن یا قالب از روی دندان ها و لثه ها.

اسکن سه بعدی فک یا CBCT

اسکن سه بعدی فک توسط دستگاهی همانند دستگاه OPG و با گردش کامل رادیوگرافی به دور سربیمار گرفته می شود. در عرض چند ثانیه اشعه ایکس نمای کامل استخوان فک را ثبت کرده و با نرم افزار مخصوص پردازش نیز می شود. پس از آن عکس سه بعدی از استخوان فک به متخصص دندانپزشکی تحویل داده می شود.

با کمک عکس سه بعدی قطر و طول استخوان کاملا مشخص می شود و به طور کامل جوارح و اجزا داخل استخوان که بایستی پایه ایمپلنت در آن کار گذاشته شود، معلوم خواهد شد.

قالب گیری با کمک اسکن

دیگر اطلاعاتی که باید متخصص ایمپلنت در اختیار داشته باشد، موقعیت قرارگیری تاج دندان های مجاور، وضعیت نسوج و بافت های نرم و لثه می باشد. مرکز ایران ایمپلنت مجهز به دستگاه اسکنر دیجیتال بوده و به راحتی از دندان ها و بافت نرم اسکن را تهیه می کند. در صورتی که اسکن دیجیتال وجود نداشت بایستی متخصص از فک بیمار قالب تهیه کرده و پس از آماده کردن آن را به لابراتوار ایمپلنت تحویل می دهد.

طراحی ایمپلنت دیجیتال

برای متخصص ایمپلنت چندین نرم افزار پردازش اطلاعات و طراحی ایمپلنت دیجیتال وجود دارد که براساس کارایی هر کدام مزایا و معایب ایمپلنت با پانچ را دارند. این نرم افزارها به متخصص کمک خواهد کرد که با وارد کردن اطلاعات CBCT و اسکن از دندان ها یک دید کامل از استخوان های فک را بدهد.

انتخاب انواع برندهای معتبر ایمپلنت دندان برای دندانپزشک با کمک این نرم افزارها بسیار راحت تر شده است. در حافظه نرم افزارها اشکال و ابعاد انواع برندهای معتبر ذخیره شده است که قدرت انتخاب را به متخصص ایمپلنت می دهد. حال تمامی این اطلاعات جهت ساخت استنت جراحی و یا حتی روکش موقت به پرسنل لابراتوار ایمپلنت دیجیتال تحویل داده می شود.

لابراتوار ایمپلنت دیجیتال

پس از دریافت اطلاعات لابراتوار ایمپلنت شروع به طراحی و ساخت استنت جراحی می کند. در نظر داشته باشید که برای هر فرد یک استنت جراحی ساخته می شود. پس از استریل کردن استنت دندانپزشک آن را به هنگام جایگذاری ایمپلنت دیجیتال در فک، بر روی دندان ها و فک بیمار ثابت می کند. از مزایای استنت جایگذاری ایمپلنت در محل دقیق طراحی می باشد. فراموش نکنید که دیگر احتیاجی به جراحی باز نبوده و متخصص می تواند ایمپلنت بدون جراحی به روش پانچ را انجام دهد.

کاشت ایمپلنت دیجیتال بدون جراحی

پس از آنکه متخصص ایمپلنت در تهران استنت استریل شده را از پک خارج کرد، آن را به راحتی بر روی فک و دندان بیمار ثابت می کند. برای محل نشستن ایمپلنت دیجیتال در فک دندانپزشک بایستی با کمک دریل در استخوان فک حفره هایی را ایجاد کند. پس از انجام این کار، فیکسچر بر روی پایه ایمپلنت قرار گرفته و ایمپلنت به آرامی تا زمان جایگیری دقیق پیچ خواهد خورد.

پس از خارج کردن استنت از دهان، هر کدام از کاور اسکرو، هیلینگ کپ و یا روکش دندان لازم باشد، انجام می شود.

 

ایمپلنت دیجیتال

 

ایمپلنت دیجیتال یا ایمپلنت معمولی؟

بیماران که هزینه ایمپلنت برایشان زیاد باشد ترجیح می دهند از ایمپلنت معمولی استفاده کنند در حالی که ایمپلنت دیجیتال به نوعی پروتز مدرن دندانی بوده که دارای ظریف ترین نوع پروتز موجود در دنیا است.

ایمپلنت دیجیتال با خودش ظاهری کاملا طبیعی، عملکردی راحت و مدت زمان جراحی بسیار کوتاهتری را دارد. علاوه براین موارد ایمپلنت دندان را با ایمپلنت معمولی در زمان کاشت دندان به خوبی مشاهده کرد. به طور معمول برای کاشت ایمپلنت دندان معمولی بیش از 100 دقیقه زمان می برد اما برای کاشت ایمپلنت دندان به کمتر از 30 دقیقه زمان نیاز است.

از دیگر تفاوت ایمپلنت معمولی با ایمپلنت دیجیتال به مدت زمان ریکاوری و هزینه های کمتر در بلندمدت است. به طور کلی ایمپلنت دندان یک روند درمانی بدون درد و در عین حال راحت برای بیمار است که در کمترین زمان ممکن به یک لبخند زیبا تبدیل شود.

در نظر داشته باشید که برای کاشت ایمپلنت دندان در آریاشهر بایستی ظرافت و دقت خاصی در قرار گیری پایه ایمپلنت در استخوان فک به کار می رود. صحبت کردن، غذا خوردن و جویدن مواد غذایی سفت برای بیمار راحت تر خواهد شد. تمام این موارد به علت جوش خوردن عالی پایه های ایمپلنت به استخوان فک می باشد.

طول عمر ایمپلنت دیجیتال بیشتر از طول عمرکاشت ایمپلنت به روش معمولی است.

مزایای جراحی ایمپلنت دیجیتال

  • ایجاد راحتی برای بیمار در حین و بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان دیجیتال
  • کاهش چشمگیر عوارض بعد از جراحی (جراحی های برش لثه نبوده و دیگر نیازی به بخیه و دوره نقاهت طولانی نیست)

کم شدن تعداد جلسات ویزیت (برای یک ایمپلنت از 3 جلسه تا 7 جلسه)

  • کم شدن زمان جراحی ( مدت زمان جراحی و جایگذاری دندان نهایت 15 دقیقه است)
  • کیفیت کاشت ایمپلنت دندان دیجیتال بیشتر از کیفیت ایمپلنت معمولی است.

مرکز ایمپلنت دندان در صادقیه  ارائه دهنده کلیه خدمات ترمیم و زیباسازی دندان با بالاترین کیفیت و مناسب ترین کیفیت با بهره‌گیری از به روز ترین متد روز توسط متخصصین مجرب و برترین اساتید دانشگاهی کشور می باشد.

ایمپلنت دیجیتال برای چه فرادی مناسب است؟

ایمپلنت دیجیتال دندان برای افرادی به شرح زیر مناسب خواهد بود:

  • اشخاصی که دارای عفونت در دندان و یا سایر بخش های بدن نباشند
  • افرادی که به دیابت و یا سرطان مبتلا نباشند و تحت اشعه درمانی قرار نکرفته باشند
  • افرادی که هیچ یک از انواع دخانیات را مصرف نمی کنند.

قیمت ایمپلنت دندان دیجیتال چه قدر است؟

ایمپلنت دیجیتال دندان نیز مانند سایر انواع روش های ایمپلنت دندان متاثر از عوامل مختلفی است که این عوامل در هزینه آن تاثیر می گذارند. مهم ترین مسائل تاثیر گذار در هزینه ایمپلنت دندان به شرح زیر هستند:

تعداد دندان هایی که باید ایمپلنت شوند

اصلی ترین عاملی که در هزینه ایمپلنت دندان موثر است، تعداد دندان هایی است که باید ایمپلنت شوند. زیرا قیمت و نرخ ایمپلنت بر اساس هر یک واحد دندانی محاسبه می شود و هر چه تعداد دندان های بیشتری برای فرد نیاز به ایمپلنت داشته باشند، نرخ ایمپلنت نیز برای آن فرد افزایش پیدا می کند.

تخصص و تجربه دندانپزشک

پزشکان و دندانپزشکان همان طور که می دانید از تخصص و مهارت متفاوتی برخوردار هستند و متناسب با تخصص و تجربه خود دستمزد های متفاوتی نیز دارند. به همین دلیل می توان از عوامل موثر در هزینه ایمپلنت دیجیتال به تخصص و تجربه پزشک نیز اشاره کرد.

هزینه مربوط به کلینیک دندانپزشکی

کلینیک های دندانپزشکی در سراسر ایران معمولا بر اساس میزان تجهیزات و امکاناتی که به بیمار ارائه می دهند، هزینه های متفاوتی را از بیمار دریافت می کنند. همچنین لازم به ذکر است که کلینیک های خصوصی در مقابل کلینیک های دولتی نرخ های بیشتری دارند. از این رو می توان  نوع کلینیک دندانپزشکی را در هزینه ایمپلنت دیجیتال موثر دانست.

نوع ایمپلنت و برند آن

با توجه به این مساله که ایمپلنت های مورد استفاده برای ترمیم دندان دارای انواع مختلفی هستند و توسط کشور های مختلف  و با برند های متفاوت تولید می شوند، میتوان گفت که نوع برند ایمپلنت و کشور سازنده آن از عوامل موثر در هزینه ایمپلنت دندان است.

قیمت دلار و ارز

از دیگر عوامل میتوان به نرخ دلار و ارز اشاره کرد که نرخ دلار و ارز مطابق روز برای تهیه ایمپلنت های خارجی تاثیر مستقیم دارد و میتواند باعث افزایش و یا کاهش هزینه ایمپلنت شوند.

شهر، استان و موقعیت جغرافیایی

شهر، استان و موقعیت جغرافیایی نیز به عنوان دیگر مسائلی در نظر گرفته می شوند که هزینه ایمپلنت دندان را کاهش و یا افزایش می دهند. به عنوان مثال: معمولا در شهر های بزرگی همانند تهران و کرج هزینه ایمپلنت در مقایسه با شهرهای کوچک کمتر است.

وضعیت جسمانی فرد مورد نظر

آن دسته از بیمارانی که وضعیت جسمانی غیرعادی دارند و مبتلا به بیماری های خاص هستند، برای استفاده از ایمپلنت دیجیتال شرایط پیچیده تری دارند که باعث می شوند تا مراحل جراحی ایمپلنت به دقت و مهارت بیشتری نیاز داشته باشد و یا به داروهای مختلفی نیازمند هستند.

علاوه برآن ممکن است که مراحل درمانی برای این دسته از افراد با افراد عادی متفاوت باشد و به این شکل هزینه های انها افزوده گردد.

به عنوان مثال: شخصی که از فشار خون، ناراحتی قلبی، دیابت، ایدز و … رنج می برد، نمی تواند مانند یک فرد عادی عملیات ایمپلنت را انجام دهد و شرایط برای درمان او سخت تر می شود.

وضعیت فک و لثه بیمار

علاوه بر وضعیت جسمانی، وضعیت فک و لثه بیمار نیز می تواند در هزینه ایمپلنت دیجیتالی موثر باشد، زیرا برخی از افراد با تحلیل رفتگی لثه های خود مواجه هستند و یا به بیماری های لثه و دهان مبتلا هستند. در نتیجه این دسته افراد پیش از انجام ایمپلنت باید تحت درمان قرار بگیرند و وضعیت فک و لثه انها بهبود پیدا کند تا بتوانند ایمپلنت را مورد استفاده قرار دهند.

به عنوان مثال: کسی که با تحلیل رفتن استخوان لثه مواجه است باید پیش از ایمپلنت، پیوند استخوان فک انجام دهد تا به میزان کافی استخوان در فک خود داشته باشد و بتواند ایمپلنت را مورد استفاده قرار دهد.

آیا هزینه ایمپلنت دیجیتال را می توان به شکل اقساطی پرداخت کرد؟

از آنجایی که هزینه ایمپلنت بسیار بالا است و بیماران برای استفاده از این روش باید هزینه بسیار زیادی را بپردازند، برخی از کلینیک های دندانپزشکی در سطح کشور این امکان را فراهم کرده اند تا افراد به صورت اقساطی و در چند مرحله هزینه ایمپلنت را بپردازند و به این شکل از عهده مخارج ایمپلنت برایند.

در این زمینه شرایط کلینیک های مختلف با هم متفاوت است و هر کلینیکی شرایط مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال: برخی از کلینیک های دندانپزشکی این امکان را فراهم می کنند که مراجعین هزینه درمان را در سه قسط پرداخت کنند و برخی دیگر پرداخت بلند مدت و یا کوتاه مدت تری را در نظر می گیرند.

در نتیجه باید در این زمینه از مراکز مورد نظر خود سوال بپرسید تا به شکل دقیق از شرایط انها آکاه شوید.

شرایط استفاده از کارت تخفیف برای پرداخت هزینه ایمپلنت دیجیتال

کارت تخفیف یک قابلیت جدید است که این روز ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و استقبال خوبی از آن صورت گرفته است.

به کمک کارت تخفیف می توان هزینه های مربوط به امور دندانپزشکی را دربرخی از کلینیک ها کاهش داد و در مبلغ نهایی تخفیف گرفت. اما اینکه به چه میزان بتوان از کارت تخفیف برای دریافت تخفیف استفاده کرد بستگی به مرکزی دارد که کارت تخفیف را به شما ارائه داده است.

برخی از این کارت ها تا 70 درصد از هزینه را کاهش می دهند و برخی دیگر نیز ممکن است که تنها 15 الی 20 درصد از هزینه را برای شما کاهش دهند.

لازم به ذکر است که از کارت تخفیف تنها در دندانپزشکی هایی می توان برای دریافت تخفیف استفاده کرد که طرف قرار داد با شرکت ارائه دهنده آن باشند.

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست؟

به صورت کلی ایمپلنت هایی که از نوع دیجیتال هستند و ایمپلنت های معمولی از نظر نوع ساختار شبیه به هم می باشند و تفاوت اصلی این دو روش در روند درمان و تکنولوژی ای است که از آن برای ترمیم دندان ها با ایمپلنت استفاده می شود.

ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت با پانچ با حداقل برش ها انجام می شود و برای انجام آن از نرم افزار های کامپیوتری استفاده می شود که در این صورت نواحی فاقد دندان و وضعیت فک به خوبی تحت بررسی قرار می گیرند تا با این بررسی ها نیاز به ایجاد برش های کمتری در لثه باشد.

با این وجود در ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت معمولی میزان کمتری جراحت ایجاد می شود نیازی به بخیه زدن لثه نخواهد بود. همچنین در این روش میزان درد و خونریزی فرد بسیار کمتر است و بیمار شرایط بهتری را در حین جراحی و یا پس از آن خواهد داشت.

لازم به ذکر است که به علت استفاده از نرم افزار های کامپیوتری و بررسی های دقیق تر در ایمپلنت دیجیتال، موفقیت در درمان در این روش بیشتر است و نتیجه آن رضایت بخش تر واقع می شود.

بهترین مرکز برای ایمپلنت دندان دیجیتال در تهران

ایمپلنت دیجیتال و یا معمولی از اهمیت زیادی برخوردار هستند و باید در بهترین مراکز برای استفاده از انها اقدام کرد. زیرا در صورتی که کیفیت کار یک کلینیک دندانپزشکی پایین باشد و از مهارت پزشکان مناسبی استفاده نکند، نتیجه حاصل از ایمپلنت دیجیتال مناسب واقع نمی شود و از دوام و ماندگاری و همچنین زیبایی آن کاسته می شود.

از این جهت نباید از کیفیت کار مرکز مورد نظر غافل شد. در این راستا یکی از بهترین مراکزی که میتوانیم به شما عزیزان معرفی کنیم، مرکز ایران ایمپلنت در تهران است که در این مرکز تمامی امور مربوط به ایمپلنت توسط پریودنتیست های ماهر و متخصص انجام می شود.

علاوه بر آن ایران ایمپلنت به صورت کلی امور مربوط به ایمپلنت را به شکل تخصصی انجام می دهد.

کلام پایانی

در این مطلب که توسط مرکز ایران ایمپلنت برای شما عزیزان آماده شده بود، همکاران ما سعی بر آن داشتند که همه نکات مهم و ضروری در خصوص ایمپلنت دندان دیجیتال را برای شما عزیزان مطرح کنند. امیدواریم که تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را از ین مقاله دریافت کرده باشید.

اگر به اطلاعات بیشتری در خصوص ایمپلنت یک روزه نیاز دارید، سایر مقالات ما را نیز مطالعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها