انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان چیست؟

ایپملنت دندان که به انواع ایمپلنت دندان در سرتاسر دنیا جهت زیباسازی دهان و دندان فرد به کار می رود، از پیچ هایی با جنس فلز و سازگار با بدن ساخته شده اند.

ایمپلنت با کمک جراحی لثه با لیزر و یا جراحی لثه بدون لیزر در استخوان جای داده شده و با استفاده از پروتزهای دندانی یک روکش ایمپلنت برروی آن کشیده می شود. افرادی که دندانهای خود را در اثر تصادف، بیماری های لثه، ضربه های شدید و دیگر موارد از دست داده اند، با استفاده از این روش به راحتی صاحب دندان های یک دست و زیبا خواهند شد.

این روش درمان دندانی نسبت به دیگر روش های کاشت دندان مزیت های بیشتری را دارد زیرا هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شود. روند کار در کلینیک ایران ایمپلنت به این صورت بوده که پس از قراردادن ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، ایمپلنت را با کمک استخوان ساز سلول های استخوان ساز به استخوان فک جوش می دهند.

این فرایند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 به طول خواهد انجامید و پس از آن قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه جایگذاری می شود.

اجزای انواع ایمپلنت دندان

ساختار این روش کاشت دندان از سه قطعه تشکیل شده است. برخلاف دیگر دندان های مصنوعی که حالت برداشت، گذاشتن و متحرک بودن را دارند، این مدل دائمی بوده و برای همیشه ثابت می ماند.
استقرار و دوام ایمپلنت ها با استفاده از پیچ تیتانیومی تضمین شده و طول عمر بیشتری را برای دندان کاشته شده در برخواهد داشت.

سه قطعه اجزای انواع ایمپلنت دندانی شامل :

 • پیچ تیتانیومی (نقش ریشه اصلی در استخوان فک را ایفا می کند)
 • تاج سرامیکی (به عنوان دندان در دهان شناخته می شود)
 • اباتمنت (اتصال دهنده و پیوند دهنده دو قطعه)

انواع ایمپلنت دندانی براساس ظاهر و شکل

دسته بندی انواع ایمپلنت دندان در کلینیک ایمپلنت ایران براساس شکل، موقعیت و یا روش مورد استفاده به صورت زیر طبقه بندی می شود:

ایمپلنتهای ساب پریواستیل :

ایمپلنتهای ساب پریواستیل Subperiosteal Implants در عمل های یک مرحله ای استفاده خواهد شد. به صورت که در داخل بافت لثه و بر روی استخوان فک قرار داده می شود. برای اینکه ترمیم (تاج یا اباتمنت) نگه داشته شود پست از لثه بیرون زده می شود. مزیت این نوع نسبت به دیگر انواع ایمپلنت دندانی در این است که دندان مصنوعی را برای اشخاصی که ارتفاع استخوانی کافی ندارند، محو نگه می دارند.

مدل ایمپلنت اندواستیل :

در عمل های دو مرحله اندواستیل کاربرد دارد. جایگیری ایمپلنت در داخل استخوان با کمک جراحی لثه با لیزر انجام شده و بعنوان جایگزین بریج یا دندان مصنوعی متحرک می باشد. پیچی، استوانه ای، صاف و تیغه دار انواع ایمپلنت اندواستیل می باشد.

ایمپلنت های تک مرحله ای :

روند کار به صورت پیش می رود که دندانپزشک ماهر کلینیک ایمپلنت ایران قطعه ای بلندتر را به شکلی که از لثه بیرون زند در داخل استخوان فک جای میدهد. این کار کمک می کند که پس از سپری شدن دوره التیام، اباتمنت و تاج بدون کمک جراحی دیگری برای بازکردن روی ایمپلنت جایگذاری شود.
از دیگر مزیت های آن می توان به جایگذاری ایمپلنت دو قطعه ای همانند آنچه در عمل دو مرحله ای استفاده می شود، اشاره کرد. ایمپلنت و اباتمنت بلافاصله در طول جراحی اولیه متصل می شود. اما از سوی دیگر معایبی مانند آسیب پذیری در مقابل نیروهای داخلی را دارد. از این رو بایستی فرد احتیاط زیادی به هنگام فرایند جوش خوردن آن داشته باشد.

انواع ایمپلنت دندان براساس مدل کاشت

اگر بخواهیم ایمپلنت دندانی را براساس روش کاشت تقسیم بندی کنیم به دو دسته ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی و ایمپلنت فرورونده می رسیم.

ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی :

این نوع از یک قالب فلزی ساخته شده که به استخوان فک و زیر لثه چسبیده می شود. چسبندگی بایستی به حدی باشد که دندان ساخته شده را به راحتی نگه دارد. به طور معمول این مدل برای بیمارانی قابل استفاده می باشد که نمی توانند از دندان های مصنوعی معمول کمک بگیرند و یا بیمارانی که مشکل حداقل ارتفاع استخوان را دارند.

ایمپلنت فرورونده :

کاشت دندان در این روش به جایگیری یک پیچ یا استوانه با پهنا و طول متفاوت در استخوان فک می باشد. در ایمپلنت فرورونده می توان یک یا چند دندان را بدون مشکل خاصی سوار کرد.

انواع ایمپلنت دندان براساس اتصال دهنده ها

شاید برایتان جالب باشد اما به صورت تخصصی ایمپلنت های دندانی براساس نوع یا شکل سرشان نیز دسته بندی می شوند مانند:

متصل کننده شش ضلعی داخلی :

طرح این مدل به شکل شش ضلعی یا هگزاگونال بوده که به صورت سوراخی در سر ایمپلنت قرار می گیرد. به کمک آن دندان پزشک ماهر کلینیک ایمپلنت ساز ایران، اباتمنت یا ترمیم را در آن پیچ می کند.

متصل کننده شش ضلعی خارجی :

اتصال دهنده شش ضلعی خارجی در راس سر ایمپلنت قرار می گیرد.

اتصال دهنده هشت ضلعی داخلی :

اکتاگونال یا متصل کننده هشت ضلعی به شکل سوراخی در سر ایمپلنت دندانی قرار می گیرد و دندانپزشک ماهر اباتمنت یا ترمیم را در آن پیچ می کند.

انواع ایمپلنت دندان داخل استخوانی

داخل استخوانی از دیگر تقسیم بندی انواع ایمپلنت دندان است که بسته به شرایط دهان و دندان بیمار کاشت می شود. کاشت انواع ایمپلنت دندانی به صورت داخل استخوانی به دسته های زیر طبقه بندی می شود:

 • ایمپلنت دندان معمولی (پیچ شکلی):

از رایج ترین و محبوب ترین انواع ایمپلنت دندان که در سراسر دنیا ارائه می شود، ایمپلنت پیچی شکل است. از نظر علم دندانپزشکی این نوع همانند ریشه دندان عمل می کند و شکلی نیز همچون ریشه دندان دارد از این رو به آن ایمپلنت ریشه ای نیز گفته می شود. در لابراتوارهای مختلف و حرفه ای ایمپلنت پیچی به صورت انواع و اشکال مختلف طراحی و عرضه می شود.

 • ایمپلنت تیغه ای

این نوع ایمپلنت دندان برای اولین بار در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت و می توان گفت به ندرت برای بیماران کاشته می شود. مزیت ایمپلنت پیچی سبب شده است که سازنده های ایمپلنت دندان بیشترین تمرکز خود را بر روی آن فوکوس کنند و تمایلی به ساخت ایمپلنت تیغه ای نداشته باشند. در این نوع ایمپلنت دندان، متخصص کاشت با دقت فراوان و مهارت خاص خود، کانالی را در استخوان ایجاد می کند و با ظرافت خاصی ایمپلنت تیغه ای را در آن قرار می دهد. پس از آن نوبت به روکش دندان می رسد که انواع روکش ایمپلنت دندان در این نقطه خود را نشان می دهد. فراموش نکنید که ایمپلنت تیغه ای به صورت تک یا چندتایی وجود دارد.

 • ایمپلنت عرضی

به جرات می توان گفت که این نوع ایمپلنت بسیار طرفدار دارد و حالت باثباتی نیز دارد. ایمپلنت عرضی در ظاهر مانند 4 ایمپلنت پیچی استاندارد است که با مهارت خاصی در زیر فک جایگذاری می شود و علاوه براین از بخش بالای فک بیمار بیرون خواهد رفت. روند کار به این صورت است که یک میله به آن وصل خوهد شد تا بعد از آن دندان مصنوعی بر آن سوار شود. انواع ایمپلنت دندان وجود دارد اما اگر می خواهید ایمپلنت دندان عرضی را کاشت کنید بهتر است این کار را به دستان یک فرد متخصص و بسیار ماهر بسپارید. ایمپلنت عرضی زمانی بسیار کارساز است که برای بیمار فک پایین آن تحلیل رفته باشد و حالت کوچک داشته باشد.

تفکیک انواع ایمپلنت دندان از نظر سطح بدنه

تیتانیوم تنها جنسی بود که برای ساخت ایمپلنت های اولیه استفاده می شد. اما به مرور زمان این طراحی کاملا تفاوت پیدا کرد تا حدی که برخی از تلاش گران طراح ایمپلنت دندان از انواع جنس های مختلف برای ساخت ایمپلنت دندان استفاده کردند. یکی از نکاتی که قابل دقت و توجه است این است که  زبرکردن سطح ایمپلنت سطح تماس ایمپلنت دندان را بالا برده و به طور معقولی ثبات را تشکیل می دهد. در نظر داشته باشید که اضافه کردن یک لایه هیدروکسی آپاتیت سبب خواهد شد که اتصال استخوان به ایمپلنت دندان بهتر صورت صورت گیرد.

این زبری در انواع ایمپلنت دندان سبب خواهد شد که احتمال آلودگی و عفونت افزایش پیدا کند. کاشت ایمپلنت دندان با سطح صاف و هموار این مزیت را نسبت به حالت زبر خود دارد.

انواع ایمپلنت دندان از نظر مراحل درمان آن

 • ایمپلنت دندان فوری

همانگونه از نام ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه به این مراحل کاشت خیلی سریع می رسید باید گفت که برای کاشت دندان شما می توانید در همان جلسه اول دندان آسیب دیده خود را کشیده و پس از آن ایمپلنت دندان را در استخوان جایگذاری کنید. پس از جایگذاری ایمپلنت دندان شما می توانید روکش دندان را بر روی آن متصل کنید. فراموش نکنید که این روکش دائمی نیست و پس از زمان مشخصی برداشته شده و روکش همیشگی قرار می گیرد. از این رو باید در خوردن غذاها دقت زیادی داشته باشید که به ایمپلنت دندان فشاری وارد نشود.

 • ایمپلنت یک مرحله ای

روند کاشت ایمپلنت دندان یک مرحله ای به این صورت است که پس از جایگذاری ایمپلنت دندان، روی ایمپلنت را با پیچ درپوش خواهند بست. از نظر علم دندانپزشکی لثه بر روی آن کشیده نمی شود بلکه لثه های اطراف ایمپلنت دندان دوخته می شود. در مراحل کاشت ایمپلنت تک مرحله ای، جای دندان مورد نظر تا چند ماه خالی باقی خواهد ماند تا استخوان به ایمپلنت دندان جوش بخورد.

 • ایمپلنت دو مرحله ای

همانگونه که از نام آن پیداست برای کاشت آن نیاز است که دوبار عمل جراحی انجام شود. مرحله اول برای جایگذاری ایمپلنت دندان و گام دوم برای باز کردن لثه بر روی ایمپلنت و اتصال اباتمنت و روکش است. ایمپلنت دندان دو مرحله ای به نحوی انجام می شود که دوره نقاهت آن کوتاه مدت است.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

 • شاید در نگاه اول کاشت دندان توسط ایمپلنت بسیار گران باشد اما در ماقبل بیمار مزایایی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن و قابلیت جویدن دوباره را بدست می آورد.
 • چنانچه بیمار پروتکل های بهداشتی پس از کاشت را رعایت نماید می تواند به صورت دائم از این دندان ها استفاده کند.
 • ایمنی دندان های دیگر با روش ایمپلنت دندانی تضمین شده و قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمی شوند.
 • پایه ایمپلنت همانند ریشه اصلی دندان در داخل استخوان فک عمل کرده و استخوان فک به دلیل پشتیبانی توسط ایمپلنت به مرور زمان تحلیل نمی رود.
 • عدم تغییر فرم صورت در صورت کاشت دندان با کمک ایمپلنت دندانی
 • امکان جایگذاری مجدد ایمپلنت دندانی در صورت از بین رفتن آن

معایب و مشکلات ایمپلنت دندان

 • اولین عیب انواع ایمپلنت دندان قیمت بالای آن می باشد. هزینه ایمپلنت دندان نسبت به هزینه کامپوزیت دندان، هزینه عصب کشی دندان، هزینه لمینت دندان، هزینه جراحی لثه با لیزر و … بالاتر می باشد.
 • قیمت نهایی و هزینه نهایی ایمپلنت دندان براساس تخصص و برند مورد استفاده تعیین می شود و همین باعث ایجاد نوسانات قیمت ایمپلنت دندانی می شود.
 • طول درمان ایمپلنت دندانی زمانبر بوده و این پروسه حداقل 4 تا 9 ماه طول درمان را نیاز دارد.
 • برای کاشت دندان به کمک ایمپلنت دندانی نیاز به عمل جراحی (جراحی لثه) بوده و همین خود باعث استرس و نگرانی برای بیمار می شود.
 • احتمال عفونت، شکست درمان و یا از دست رفتن انواع ایمپلنت دندانی وجود دارد.
 • هزینه مازاد ایمپلنت دندان به معاینات دوره ای توسط دندانپزشکی کلینیک ایمپلنت ایران دارد.

مراقبت های بعد از جراحی انواع ایمپلنت دندان

موفقیت درمان توسط به نکات زیر بستگی دارد:

 • از مسواک زدن دندان در اطراف ناحیه عمل به مدت یک روز خودداری نمایید
 • تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی دهان خود را نشویید
 • استفاده از دهان شویه یک روز بعد عمل جراحی انجام شود (محلول کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه)
 • خوردن نوشیدنی پس از عمل جراحی کاملا محتاطانه انجام شود.
 • مراقبت های بهداشتی دهان و دندان جهت جلوگیری از عفونت دندانی واجب می باشد.
 • استفاده از برس بین دندانی، نخ دندان، مسواک و خمیردندان مخصوص ایمپلنت دندان خالی از لطف نیست.
 • عدم استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکی موفقی کاشت انواع ایمپلنت دندان را بالا می برد.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها