فیکسچر ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

فیکسچر ایمپلنت دندان
آنچه می‌خوانید! ...

فیکسچر ایمپلنت دندان یک جزو مهم و بسیار کاربردی به هنگام کاشت ایمپلنت دندان محسوب می شود. این بخش که همانند ریشه دندان عمل می کند بایستی در استخوان فک کار گذاشته شود.

در این مقاله به طور کامل توسط متخصص مرکز ایران ایمپلنت، فیکسچر ایمپلنت شرح داده خواهد شد. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

فیکسچر ایمپلنت دندان چیست؟

بدون شک چیزی که تمام دندان را محکم سرجای خود نگه می دارد، ریشه دندان است. فیکسچر نقش ریشه دندان مصنوعی را ایفا می کند و می توان به جرات گفت که مهمترین قطعه ایمپلنت دندان است.

به طور معمول جنس فیکسچر را از تیتانیوم خالص یا آلیاژ تیتانیوم با آلومنیوم می سازند که علاوه سازگاری با بدن بیمار دارای استحکام و سختی کافی باشد. متخصص ایمپلنت دندان فیکسچر را به همراه کاور اسکرو و در ابتدای کاشت کار می گذارد.

چنانچه بیمار دندان های خود را از دست داده باشد پس از مراحل قالب گیری روکش دندان آن را در جای خالی کار می گذارند در غیر اینصورت با کمک دریل در دندان یک حفره به سایز آن ایجاد می کنند و فیکسچر را قرار می دهند.

پس از اتمام این مراحل لثه را با دقت فراوان بخیه می زنند. به طور تقریبی و با مراقبت های اصولی برای جوش خوردن فیکسچر در فک بالا 5 ماه و در فک پایین 3 ماه زمان نیاز خواهد بود.

از نظر ظاهری فیکسچر ایمپلنت دارای سطح فلزی کاملا صاف بوده و یا توسط یک بافت غلافی پوشانده شده تا بافت را به صورت یک سطح میکروسکوپیک در حالت منظم نگه دارد. با کمک آن می توان میزان ارتباط سطحی بین ایمپلنت دندان و استخوان را به صورت منظم نگه داشت.

جنس فیکسچر ایمپلنت دندان از چیست؟

پس از بررسی های فراوانی که درخصوص جنس فیکسچر دندان انجام شده است، متخصص های ایمپلنت به این نتیجه رسیده اند که فلز تیتانیوم بهترین گزینه ممکن خواهد بود.

سازگاری این فلز با بدن انسان سبب شده است که اکثر تجهیزات دندانی همانند بریج، اوردنچر و فیکسچرهای ایمپلنت دندان را از این آلیاژ بسازند. ساختار تیتانیوم به نحوی بوده که با کاشت آن در استخوان فک بیمار حساسیت و یا آلرژی خاصی ایجاد نمی شود.

از سوی دیگر

دارای نارسایی، مقاومت بالا در برابر خوردگی بوده و مطابقت بالای با ph بدن دارد. از نظر ظاهری فیکسچر با کمک عکس رادیوگرافی و همچنین تشخیص متخصص ایمپلنت دندان در اندازه مختلف، ضخامت های متنوع و دیگر مشخصات طراحی و ساخته می شود.

یکی از موارد مهمی که

نوع فیکسچر را تعیین می کند، شکل و ساختار استخوان فک بیمار می باشد. بر این اساس میزان رضایتمندی و خوشنودی بیمار از کاشت ایمپلنت دندان به عنوان بهترین جایگزین دندان از دست رفته، بسیار بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر پوشش های مختلف سطح فیکسچر که در ساختار این قطعه به کار رفته است، سبب می شود که بیمار براساس شرایط دندانی و بسته به توان مالی که دارد نوع آن را انتخاب کند.

فیکسچر ایمپلنت دندان

اجزای فیکسچر ایمپلنت دندان چیست؟

این سه جزء عبارتند از پست یا پیچ ایمپلنت، اباتمنت که به پست ایمپلنت متصل می شود و پروتز یا ترمیم دندان که می تواند تاج، بریج یا پروتز باشد.

هزینه فیکسچر ایمپلنت دندان

شاید به جرات میتوان گفت که هزینه دندانپزشکی جزو گران ترین هزینه های درمانی باشد اما متاسفانه با این وجود نمیتوان همیشه یک قیمت و یا هزینه ثابتی را برای این خدمات در نظر گرفت.

بسته به شرایط بیمار، نوع و جنس قطعات بکار رفته یا کار انجام شده بر روی دندان هزینه ها متفاوت خواهد بود. همین امر برای هزینه فیکسچر نیز برقرار است.

مراقبت های پس از کاشت فیکسچر

اینکه فیکسچر ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد تا به اینجا به طور تقریبا کامل شرح داده شده است. اما تمام کار به اینجا ختم نمیشود.

بدون شک هر عملی که جزو خدمات دندانپزشکی تلقی می شود برای اینکه نتیجه مساعد و رضایت بخش داشته باشد نیاز به مراقبت های پس از آن دارد. فیکسچر ایمپلنت هم از این قاعده مستثنی نبوده برای اینکه نتیجه رضایت بخش را داشته باشد نیاز است که مراقبت های اساسی انجام شود. این مراقبت ها شامل:

1) مصرف آنتی بیوتیک

در برخی موارد پیش خواهد آمد که پس از مراحل کاشت ایمپلنت دندان در استخوان فک و سپس بخیه زدن لثه، عفونت ایجاد شود. برای این دسته از مشکلات متخصص ایمپلنت مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا عمل کاشت فیکسچر با شکست مواجه نشود

2) مسواک زدن بخیه ها

رعایت بهداشت دهان و دندان میتواند زمان جوش خوردن را کاهش دهد. از این رو مسواک زدن دندان ها و اطراف بخیه های زده شده به شکل کاملا آرام واجب می باشد. علاوه براین می توان از آب نمک و دهانشویه 24 ساعت پس از جراحی نیز استفاده کرد.

3) عدم انجام فعالیت سنگین

مراقبت های اولیه پس از کار گذاشتن فیکسچر ایمپلنت دندان بسیار مهم و حیاتی بوده و نقش اساسی در موفقیت کاشت دارد. چنانچه در طول روز عادت به انجام کارهای سنگین و یا ورزش هایی با فشار بالا دارید حتما از انجام آن امتناع کنید. زیرا این کار سبب باز شدن دوباره بخیه ها و ایجاد خونریزی می شود.

سخن پایانی

بدون شک هر انسانی آرزوی داشتن دندان های سالم و زیبا در عین حال یکدست را دارد. مرکز ایران ایمپلنت با ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به خصوص کاشت ایمپلنت دندان با وجود فیکسچرهای مناسب توانسته تا حدود زیادی رضایت خاطر بیماران خود را جلب نماید.

در صورت تمایل به کاشت ایمپلنت دندان می توانید برای گرفتن نوبت اولیه با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می‌خوانید! ...
بیشتر بخوانید ...