مراحل کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان

مراحل کاشت ایمپلنت دندان


به نظر دندانپزشکان ماهر ایران ایمپلنت بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته، ایمپلنت بوده که مراحل کاشت ایمپلنت دندان با پایه فلزی به شکل پیچ در جای خالی دندان شروع می شود. کاشت ایمپلنت به طور دقیق در جای خالی و حرفه دندان از دست رفته قرار گرفته و از تاج دندان حمایت می کند.

افرادی که به دلیل تصادف، ضربات شدید و یا حتی بیماری های لثه دندان خود را از دست داده اند، در اولین فرصت اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می نمایند.

در این فرایند پروتز دندان مصنوعی یا تاج دندان توسط اباتمنت بر روی پایه ایمپلنت سوار می شود. برای جبران ریشه دندان از پایه ایمپلنت استفاده شده و محکمی دندان دوباره برای شخص زنده خواهد شد. اما در نظر داشته باشید که تا پیش از نصب پروتز دندان مصنوعی، ظاهر طبیعی در دهان شخص ایجاد نمی شود.

برای اشخاصی که برای مدت طولانی دندان های خود را از دست داده اند، ایمپلنت بهترین جایگزین روش بریج خواهد بود. زیرا این افراد به احتمال زیاد از دندان های مصنوعی متحرک استفاده می کنند و همین باعث می شود لثه ها دیگر استحکام اولیه را نداشته باشد اما با وجود این می توانند از ایمپلنت دندان به راحتی استفاده کنند.

یکی از جذابیت های کاشت ایمپلنت به دلیل عدم آسیب رساندن یا تراشیدن دندان های مجاور به منظور ایجاد فاصله مناسب بین دندان ها می باشد. ایران ایمپلنت سعی می نماید که پروتز دندان مصنوعی را دقیقا مطابق با ابعاد فضای خالی به وجود آمده در بین دندان ها طراحی کرده و بر روی پایه ایمپلنت سوار کند.

زمان استفاده از ایمپلنت دندان

برای دندانپزشک ماهر در ایران ایمپلنت ندارد که شما یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید. زیرا این یک روش دائمی بوده و برای هر تعداد از دندان ها قابل استفاده می باشد.

علاوه براین کمترین آسیب را به دندان ها، استخوان فک و لثه در دراز مدت وارد می کند. این را در نظر داشته باشید که زمانی از کاشت ایمپلنت دندان استفاده می شود که دندان به طور کامل تخریب شده و دیگر نتوان دندان را درمان کرد.

 

مراحل کاشت ایمپلنت

 

اجزای ایمپلنت دندان

اجزاء اصلی ایمپلنت دندان به طور تخصصی به صورت زیر می باشد:

فیکسچر

فیکسچر یک پایه تیتانیومی یا یک پست بوده که در استخوان فک بالا و پایین کاشته می شود. شکل ظاهری آن به صورت پیچ بوده و در جای خالی دندان به کار می رود. اما بدانید که استحکام و پایداری این پایه فلزی از ریشه اصلی دندان شخص بسیار بیشتر است. در مقابل نیز نسبت به پوسیدگی استقامت بیشتری دارد و دیرتر از زمان موعد پوسیده خواهد شد. ظاهر کاملا طبیعی تاج دندان با کمک پایه تیتانیومی بیشتر خود را نشان می دهد.

اباتمنت

یکی از مراحل کاشت ایمپلنت دندان به کارگذاشتن اباتمنت در داخل فیکسچر است. جنس اباتمنت به طور معمول از سرامیک، فولاد ضد زنگ، زیرکونیا، طلا یا تیتانیوم ساخته می شود. از فیکسچر به عنوان اتصال دهنده تاج دندان به پایه ایمپلنت استفاده شده و برای تضمین استحکام خود آن از دیگر اتصالات کمک گرفته می شود. مزایای استفاده از فیکسچر جهت جلوگیری از افتادن تاج دندان از روی پایه بوده و یا عدم ترک خوردن آن به هنگام زدن فشار زیاد به روی آن می باشد.

پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت یا تاج دندان :

برای اینکه ایمپلنت به دندان طبیعی شباهت بیشتری پیدا کند از تاج دندان استفاده می شود. تاج را به عنوان یک کپ بر روی ایمپلنت قرار داده و جایگزین مناسبی برای دندان طبیعی خواهد بود. تاج دندان از جنس بسیار سخت ساخته شده و نسبت به زرد شدن و پوسیدگی نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. از این نکته غافل نشوید که در صورت پیچ شدن در داخل اباتمنت، بایستی فضای خالی با کامپوزیت دندان پر شود.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

آماده سازی

اولین گام در فرایند کاشت ایمپلنت دندان به آماده سازی فک جهت انجام عمل جراحی اختصاص داده می شود. چنانچه ارتفاع و پهنای استخوان در حد نرمال و استاندارد نباشد ایمپلنت به طور کامل به استخوان فک جوش نخورده و روش کاشت ایمپلنت با شکست مواجه خواهد شد.

عمل جراحی کاشت فیکسچر

شاید از یک سو کاشت ایمپلنت دندان مزایای فراوانی برای شخص داشته باشد اما از سوی دیگر استرس و عوارض عمل جراحی که در طی مراحل کاشت ایمپلنت دندان برای او رقم می خورد این مزایا را به حداقل می رساند. دندانپزشکی ایران ایمپلنت عمل جراحی لثه را جهت جای دادن پایه ایمپلنت در داخل حفره دندان با وسواس و ظرافت خاصی انجام می دهد. روند کار به این صورت بوده که دندانپزشک لثه را برش داده و پس از آن استخوان فک را تا حد مناسب دریل کرده و از طریق پیچ دادن، پایه ایمپلنت را درون استخوان فک می کارد.

سالم بودن بافت های لثه و دندان های مجاور :

سلامت لثه و حفره باید به حدی باشد که ایمپلنت با اطمینان خاطر در آن کاشته شود. مبتلا نبودن به بیماری هایی مانند بیماری لثه، پریودنتیتیس یا ژنژویت جزو واجبات کاشت ایمپلنت دندان در ایران ایمپلنت می باشد. اگر می خواهید یک کاشت ایمپلنت دندان موفق داشته باشید حتما از سلامت لثه و دهان خود مطمئن شوید.

ریشه دندانی جدید

زمانی فیکسچر به عنوان یک ریشه اصلی به حساب می آید که با استخوان فک جوش خورده و پست ایمپلنت با استخوان فک یکی شده باشد. در این مرحله از کاشت ایمپلنت به اباتمنت جهت اتصال بین تاج دندان و پایه ایمپلنت نیاز پیدا می شود.

تاج دندان

گپ یا تاج دندان به جهت اینکه ظاهری کاملا شبیه به دندان طبیعی دارد باعث رغبت بیشتر برای کاشت ایمپلنت دندان در ایران ایمپلنت شده است. راحتی زمانی به بیمار منتقل می شود که پروتز دندان مصنوعی ایمپلنت توسط اباتمنت به پایه ایمپلنت وصل شود. هنگامی که شخص با خیال راحت شروع به جویدن، غذا خوردن و گاز زدن میوه می کند احساس رضایت از ایمپلنت دندان خواهد داشت. چنانچه مراحل کاشت دندان افتاده را به تعویق بیاندازید، دندان های مجاور به سمت جالی خالی کج شده و از جای خود خارج خواهد شد. با انجام ایمپلنت دندان و نصب تاج دندان ساختار چهره، استخوان فک و چانه به طور کامل حفظ شده و با افزایش سن مشکلات جدی تر همانند تحلیل استخوان فک ایجاد نخواهد شد.

بریج بر پایه ایمپلنت

در صورتی که از یک پایه ایمپلنت برای نگه داشتن دو یا سه تاج دندانی کمک می گیرید بدانید باز از مزایای کاشت ایمپلنت بهره مند خواهید شد.

هزینه کاشت ایمپلنت

تعیین قیمت و هزینه ایمپلنت دندان بسته به شرایط خاص بیمار و روش های درمانی به کار گرفته شده دارد. زمانی که شخص به متخصص ایمپلنت در ایران ایمپلنت مراجعه می کند در ابتدای امر شرایط و وضعیت دندانی وی ارزیابی می شود و پس از آن بهترین روش درمانی برای او پیشنهاد خواهد شد.

هزینه هر جلسه، هر مرحله کاشت ایمپلنت، نصب روکش دندان مصنوعی به ترتیب برای مراجعین به صورت شفاف توضیح داده خواهد شد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها