روکش زیرکونیا چیست و انواع آن کدام است؟


روکش زیرکونیا چیست؟ بدون شک برای هر فردی که به دلیل ترمیم و اصلاح دندان خود به مرکز ایران ایمپلنت مراجعه می کند، درخصوص اینکه زیرکونیا چیست سوالات متعددی خواهد پرسید. روکش زیرکونیا به عنوان بهترین مورد جهت ترمیم دندادن ها شناخته شده است. اگر بخواهیم از لحاظ زیبایی نظر دهیم بهتر است بدانید که بالاترین نمره را کسب کرده است. در ادامه درخصوص زیرکونیا توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد. با ایران ایمپلنت همراه باشید.

روکش زیرکونیا چیست؟

در گذشته های نه چندان دور دندانپزشک ها و متخصص های دندانپزشکی برای ترمیم و اصلاح دندان خراب و شکسته مراجعین خود از روکش های فلزی استفاده می کردند. بدون شک در میان اقوام خود افرادی با روکش دندان طلا را دیده اید. روکش طلا جزو پرکاربردترین روکش ها بود که دوام بالایی دارد. دلیل عمده ای که باعث شد که دیگر افراد کمی سراغ روکش طلا بروند متفاوت بودن رنگ آن با دیگر دندان ها می باشد.

بهترین روکش ایمپلنت که از جنیس اکسیدزیرکونیم ساته می شود تناسب بسیار بالایی با بدن انسان دارد. یکی از امتیازات زیرکونیا مربوط به ایجاد شیار بر روی دندان به صورت راحت و آسان می باشد. علاوه براین زیرکونیا بوی بدی در دهان فرد ایجاد نمی کند. اتفاقا جنس این نوع از روکش ها سبب شده است که مناسب برای افرادی باشد که دارای دندان های بسیار حساسی در برابر سرما و گرما هستند. همچنین برای آن دسته از بیماران که به روکش فلزی حساسیت و آلرژی دارند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

ورود روکش سرامیکی ایمپلنت به دنیای دندانپزشکی سبب شده است که افراد خیلی مشتاق تر به سمت درمان دندان و بهداشت دهان و دندان بروند. برای اینکه بهداشت روکش زیرکونیا اصولی و استاندارد رعایت شود نیاز است که از ابزارهای مخصوص زیر بریج استفاده شود تا بافت های اطراف زیرکونیا به راحتی پاکسازی شود. در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت باعث ایجاد پوسیدگی دندان پایه، التهاب لثه و در نهایت شکستن دندان خواهد شد.

مراحل ساخت روکش زیرکونیا کدام است؟

تا اینجای کار که با روکش زیرکونیا آشنا شدید بهتر است از مراحل ساخت روکش زیرکونیا هم مطلع باشید. برای ساخت زیرکونیا نیاز است که متخصص دندانپزشکی در ابتدای کار دندان های بیمار را به خوبی معاینه کند و بعد از آن به اندازه گیری ابعاد دندان بپردازد. پس از اتمام این کارها متخصص قالب مورد نظر را تهیه می کند و با دقت فراوان به لابراتوار ارسال می کند. دندان ها در این مرحله توسط اسکن سه بعدی و دستگاه های تراش تولید می شود.

 

روکش زیرکونیا

 

انواع روکش زیرکونیا کدام است؟

در مراکز دندانپزشکی و کلینیک ها شما می توانید دو نوع روکش زیرکونیا را مشاهده کنید. زیرکونیا جامد و زیرکونیا خیلی شفاف. هر کدام از این مدل ها را می توان به آسانی توسط رایانه طراحی و ساخت. برای نمونه:

زیرکونیا جامد

نام این مدل گویای همه موضوع می باشد. زیرکونیا جامد در مقایسه با زیرکونیا با شفاف بالا سخت تر بوده و در مقابل مقاومت بالایی در مقابل نیروی جویدن و همچنین دیگر نیروها دارد. مناسب برای دندانهای ضعیف، دندان های تحت درمان با کانال ریشه می باشد. اگر فردی می خواهد دندان های خلفی را ترمیم و اصلاح کند بهتر است از روکش زیرکونیا جامد استفاده کند.

زیرکونیا با شفاف بالا

بیمارانی که به دنبال زیبایی دندان های جلویی هستند می توانند از زیرکونیا با شفاف بالا استفاده کنند. در این حالت روکش همانند دندان طبیعی خود را نشان می دهد. مقاومت و استحکام این مدل مانند روکش زیرکونیا جامد نمی باشد اما با این حال استحکام آن از PFM بیشتر می باشد. برای آن دسته از بیمارانی که نیاز به ارتودنسی دارند متخصص دندانپزشکی زیرکونیا شفاف را توصیه نمی کند.

مزایای روکش زیرکونیا

بدون شک هر کدام از روکش هایی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای مزایای خاص خود می باشد. در این میان روکش زیرکونیا نیز دارای مزایای خاص خود می باشد که فرد را راغب می کند این نوع روکش را بکار ببرد. مانند:

  • درخشندگی و زیبایی روکش بسیار بیشتر از روکش های فلزی می باشد
  • استحکام و مقاومت بالایی در مقابل نیروهای وارده دارد
  • مقاومت و استحکام در برابر سایش
  • روکش زیرکونیا دارای تطابق عالی لبه مارجین (تراش) دارد
  • رسانایی گرما، سرما و الکتریسته در این نوع روکش پایین می باشد. یعنی در دندان های زنده حساسیت ایجاد نمی شود
  • عدم داشتن انقباض
  • تطابق و سازگاری بالا با بافت های زنده دندان
  • عدم ایجاد تورم و تحلیل لثه
  • عدم وجود مواد حساسیت زا و عدم وجود مواد سرطان زا
  • عدم تغییر رنگ لثه در درازمدت

تفاوت روکش زیرکونیا با دیگر روکش ها

در تفاوت روکش زیرکونیا با PFM باید توجه داشته باشید که روکش های فلزی بخصوص فلز طلا ار استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. همین اکر باعث شده بود در گذشته بیشتر استفاده را داشته باشد. اما از سوی دیگر عدم تطابق رنگ روکش با رنگ طبیعی دندان باعث شده است این روزها زیاد خواهان و طرفدار نداشته باشد. بکار بردن روکش زیرکونیا با همخوانی زیاد با دندان طبیعی و وجود استحکام و مقاومت کافی در برابر ضربات این روزها بسیار مشتری پیدا کرده است. یکی دیگر از روکش هایی که مورد استفاده قرار می گیرد روکش پورسلین بوده که برای ایجاد مقاومت آن از اسکلت فلزی در داخل آن کمک گرفته می شده است. برای اینکه اسکلت فلزی دیده نشود قطر پوسته پورسلین را بیشتر از حد نرمال قرار می دهند. در این حالت استفاده از زیرکونیا بدون شک نتیجه بهتری را برای بیمار خواهد داشت.

قیمت روکش زیرکونیا

هزینه دندانپزشکی به حدی بوده که قبل از اقدام بیمار دوست دارد از هزینه نهایی آن باخبر شود. اما همیشه این قابلیت وجود ندارد زیرا برای تعیین هزینه نهایی عوامل زیادی می تواند دخیل باشد. برای نمونه هزینه و قیمت روکش زیرکونیا به عوامل مختلفی مانند نوع مواد مورد استفاده، تجربه دندانپزشک، موقعیت کلینیک، نوع دستگاه مورد استفاده و همچنین نوع کاربرد آن می تواند قیمت زیرکونیا را مورد تغییر قرار دهد. مرکز تخصصی ایران ایمپلنت با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات بهترین نوع روکش زیرکونیا را به بیماران خود عرضه کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مرکز روکش ایمپلنت در غرب تهران  تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها