تفاوت متخصص ایمپلنت با دندانپزشک در چیست؟

تفاوت-متخصص-ایمپلنت-با-دندانپزشک

تفاوت متخصص ایمپلنت با دندانپزشک زمانی خود را نشان می دهد که شما می خواهید کاری تخصصی بر روی دندان های خود انجام دهید. بدون شک فردی که چندان وقت خود را صرف آموزش و یادگیری یک تخصص نموده باشد، قطعا در طبابت تبحر و مهارت بیشتری نیز خواهد داشت. برای اینکه به صورت دقیق و اصولی تفاوت بین متخصص ایمپلنت دندان با دندانپزشک را بدانید، بهتر است تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

متخصص ایمپلنت دندان و دندانپزشک چه کسانی هستند؟

افرادی که صرفا دندانپزشک هستند، در زمان تحصیل خود به آموزش و یادگیری دندانپزشکی عمومی می پردازند. این دوره حدود 6 سال زمان نیاز دارد. پس از گرفتن مدرک تحصیلی نوبت به دوره های تخصصی می رسد. دوره تخصصی با سه الی چهار سال به اتمام می رسد. در این میان متخصص ایمپلنت دندان، علاوه بر گذراندن دوره های دندانپزشکی عمومی، وارد دوره های تخصصی می شود.

اگر به یکی از موارد تفاوت متخصص ایمپلنت و دندانپزشک اشاره کنید، می توان به مدت زمان تحصیل و یادگیری آن ها دقت نمود. اما خود رشته دندانپزشکی دارای تخصص های زیادی است که در ادامه به آن اشاره می شود.

تخصص های رشته دندانپزشکی

تخصص های رشته دندانپزشکی به حدی متنوع است که تفاوت متخصص ایمپلنت با دندانپزشک تنها یک مورد ساده از آن است. اندودنسی یا درمان ریشه اولیه رشته موجود در دندانپزشکی است که در آن شخص آموزش می بیند عصب کشی را به خوبی انجام دهد. متخصص اندودنسی با مهارت تمام موارد ریز و درشت عصب کشی را آموزش می بیند.

درمان لثه یا پریودنسی یکی دیگر از مهارت هایی است که فرد آن را طی گذراندن دوره های تخصصی به خوبی یاد می گیرد. در نظر داشته باشید که یکی از تفاوت متخصص ایمپلنت با دندانپزشک، یادگیری همین موارد است که به خوبی بیماری های لثه را تشخیص دهد.

ایمپلنت دندان چیست؟

برای قابل فهم شدن تفاوت متخصص ایمپلنت با دندانپزشک، نیاز است که شما با مقوله ایمپلنت دندان و لایسنس های آن آشنا شوید. همانگونه که مستحضرید، ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. ایمپلنت دندان که در جنس و برندهای مختلفی ساخته می شود، می تواند بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته باشد. از سوی دیگر برای داشتن ایمپلنت دندان صد در صد موفق، بایستی شرایط کاشت دندان را مهیا کرد.

یکی از این شرایط پیوند استخوان است که در مراحل مختلف کاشت می شود. اگر به بحث علمی خود بازگردیم، خواهید دید پایه های ایمپلنت دندان حکم ریشه دندان را برای ایمپلنت دندان و دندان های خود شما باز می گردد.

تفاوت متخصص ایمپلنت دندان با شاخص

در همان ابتدا اشاره شد که دندانپزشک تنها دوره های عمومی خود را سپری می کند. اگر تمایل دارد به صورت تخصصی ایمپلنت دندان را انجام دهد، نیاز است که دوره های چهار ساله را پشت سر بگذراند.

از سوی دیگر متخصص های دوره دیده به راحتی می توانند دندان را تمیز و در بیاورند. علاوه براین در صورت هرگونه مشکل و یا آسیب جدی، نسبت به حل آن به اقدام کنند. به طور مجموع می توان گفت که یک سری کارها که بر روی دندان انجام می شود، متخصص های دندان بهتر عمل می کنند و می توانند از بروز اتفاقات جدی جلوگیری کنند.

وظایف دندانپزشک عمومی

اگر بخواهیم به صورت مختصر و خلاصه از وظایف دندانپزشکی عمومی استفاده کنیم بهتر است با او بیشتر آشنا شویم. مانند انجام معاینات  اولیه برای تشخیص و بیماری های مانند سرطان، چکاپ ماهانه. اما در مجموع شامل موارد زیر است:

 • انجام معاینات اولیه برای تشخیص بیماری هایی مانند سرطان، موارد اورژانسی، چکاپ های ماهانه و …
 • تجویز گرفتن عکس بوسیله اشعه ایکس برای فک و دندان
 • در نظر گرفتن پلن درمانی و ترسیم نمودار درمانی برای بیمار و ارجاع ان به متخصصین دیگر
 • پرکردن دندان و باندینگ دندان ها
 • عصب کشی و کشیدن دندان های پوسیده
 • نصب پل دندانپزشکی
 • نصب روکش برای دندان های خراب
 • سفید کردن دندان ها با ابزار های مخصوص
 • ترمیم دندان های شکسته
 • ترمیمی و بیلداپ دندان
 • کمک به درمان دندان قروچه

آیا دندانپزشک عمومی می تواند کاشت ایمپلنت انجام دهد؟

دندانپزشک عمومی قادر است کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهد. اما توجه داشته باشید که این کاشت نیاز به مراقبت های ویژه و سخت دارد. ایمپلنت دندان زمانی برای مدتی طولانی دوام دارد، که خرید آن را به روزهای آینده موکول کنیم.

چرا مرکز ایران ایمپلنت دندان

مرکز دندانپزشکی ایران ایمپلنت، ارائه دهنده کلیه خدمات دندانپزشکی در تمامی زمینه‌های درمانی و زیبایی مفتخر است که با استفاده از بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات پزشکی و همینطور با کیفیت‌ترین مواد مصرفی روز دنیا در محیطی آرامش بخش، با رعایت تمامی استانداردهای بهداشتی در خدمت شما عزیزان باشد؛ این مرکز با به کار گیری علم روز دنیا در انجام عملیات تخصصی دندانپزشکی توسط متخصصین مجرب و در عین حال تنظیم قیمت منصفانه و معقول توانسته است تا در صدر بهترین‌های این حوزه قرار بگیرد که این امر همچنان در حال ادامه می‌باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها