ایمپلنت پایه کوتاه چیست و چه کاربردی دارد؟

ایمپلنت پایه کوتاه

ایمپلنت پایه کوتاه


آیا می خواهید بدانید که ایمپلنت پایه کوتاه چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا می خواهید بدانید که هزینه این نوع ایمپلنت چه قدر است؟ آیا می خواهید بدانید که این نوع ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟

در صورتی که تا انتهای این مقاله همراه با ما باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه کنید، می توانید به پاسخ تمامی این پرسش ها دست پیدا کنید.

کاشت ایمپلنت دندان یکی از رایج ترین خدمات دندانپزشکی در حال حاضر است. انگیزه ساده کردن درمان برای پذیرفتن بیشتر آن برای بیمار و پزشک است. در شرایطی که موانع آناتومیک و یا عدم در دسترس بودن استخوان مانع انجام کاشت ایمپلنت دندان می شود، کاشت ایمپلنت پایه کوتاه یک مزیت و راه حل خواهد بود.

مرکز ایمپلنت در سعادت آباد با ارائه انواع کاشت ایمپلنت با گارانتی بخصوص کاشت ایمپلنت پایه کوتاه مشکلات عدیده بیماران را حل کرده است. در ادامه درخصوص ایمپلنت پایه‌کوتاه و مزایا و کاربرد آن بیشتر صحبت خواهد شد.

فهرست

ایمپلنت چیست و بخش های تشکیل دهنده آن کدام است؟

ایمپلنت از جمله روش های جدیدی است که امروزه برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرد و به خوبی میتواند جایگزین دندان آسیب دیده شود. ایمپلنت از ویژگی هایی برخوردار است که این ویژگی ها نظر عده زیادی را به خود جلب کرده اند.

ایمپلنت دندان به صورت کلی از سه بخش تشکیل می شود که این بخش ها عبارتند از:

پایه ایمپلنت

پایه ایمپلنت قطعه ای فلزی از جنس تیتانیوم است که این قطعه در داخل استخوان فک در قسمت دندان از دست رفته قرار داده می شود. استفاده از فلز تیتانیوم برای ساخت پایه ایمپلنت باعث می شود که ایمپلنت از استحکام بسیار خوبی در دهان برخوردار باشد و علاوه بر آن این فلز سازگاری بسیار زیادی با بدن دارد و هیچ گونه عوارضی را برای اشخاص ایجاد نمی کند.

پایه ایمپلنت پس از گذشت مدت زمان مشخصی با استخوان فک ادغام می شود و به آن جوش می خورد.

اباتمنت

بخش دوم ایمپلنت، اباتمنت است که این قطعه در بین روکش ایمپلنت و پایه آن به عنوان یک روش اتصال قرار داده می شود و از این قطعه برای همه افراد استفاده نمی شود بلکه ممکن است تا برخی از افراد به علت کاهش دادن هزینه ها ترجیح دهند که از اباتمنت برای آنها استفاده نشود و روش اتصال دیگری در این خصوص برای آنها استفاده شود در صورتی که استفاده از اباتمنت گزینه بهتری است و استحکام ایمپلنت و شرایط آن را در دهان بهتر می سازد.

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت بخش بسیار مهمی از ایمپلنت است که این بخش قسمت نهایی ایمپلنت را تشکیل می دهد که توسط دیگران قابل رویت است. زمانی که روکش بر روی پایه قرار می گیرد، تنها بخشی از ایمپلنت که قابل مشاهده خواهد بود، روکش است و ما بقی بخش ها دیده نمی شوند.

روکش ایمپلنت در واقع همان تاج ایمپلنت است که تمامی زیبایی و ظاهر ایمپلنت به آن بستگی دارد و چنانچه به دندان طبیعی شباهت دارد که کسی متوجه مصنوعی بودن دندان های شما نخواهد شد.

ایمپلنت پایه کوتاه چیست و چه کاربردی دارد؟

در مواقعی که بیمار با کمبود استخوان برای کاشت دندان مواجه باشد، استفاده از ایمپلنت پایه کوتاه یک راه حل علمی و مفید است. در برخی موارد پیوند استخوان یکی از راههای جبران کمبود استخوان است اما راه های بهتر و در عین حال کم دردسر نیز وجود دارد.

استفاده از ایمپلنت پایه کوتاه این روزها نسبت به پیوند استخوان بیشتر رواج پیدا کرده است و هزینه پیوند استخوان را از روی دوش بیماران برداشته است.

اندازه ایمپلنت کوتاه یا شورت ایمپلنت از 8 میلی متر کمتر است در حالی که ایمپلنت های معمولی باید 10 میلی متر یا بیشتر طول داشته باشند. در برخی موارد طور ایمپلنت کوتاه به 6 میلی متر نیز خواهد رسید و برای نواحی که با تحلیل ارتفاع استخوان مواجه هستند بیشتر کاربرد دارد.

ایمپلنت پایه‌کوتاه را باید براساس شرایطی خاصی استفاده کرد باید به ازای هر دندان یک پایه کار گذاشته شود و تا حد امکان قطر بیشتر پایه را بکار برد.

به کار بردن برندهای خاص ایمپلنت همانند ایمپلنت سوئیسی در این موارد بسیار کار ساز است برای نمونه برندهایی مانند استرا اشترومن و اس جی اس با طول 6 میلی متر میزان موفقیت بیشتری را خواهد داشت.

چه زمانی ایمپلنت پایه کوتاه استفاده خواهد شد؟

برای کاشت ایمپلنت پایه کوتاه نیاز است که در ابتدا متخصص ایمپلنت معاینه اولیه و چک کردن بر روی دندان ها را انجام داده باشد. بررسی وضعیت دندان و لثه، تشخیص مشکلات لثه کمک خواهد کرد که بهترین ایمپلنت را برای کاشت استفاده کرد. پس از بررسی های نهایی متخصص تشخیص خواهد داد که ایمپلنت پایه‌کوتاه نیاز مبرم بیمار است .

در نظر داشته باشید که ایمپلنت آمریکایی با پایه کوتاه برای دندان های پیش که فشار کمتری به هنگام جویدن مواد غذایی به آن وارد می شود، مناسب تر است. این نوع ایمپلنت را در فک بالا هم استفاده خواهند کرد که در بسیاری موارد نیاز بیمار به انجام سینوس لیفت و پیوند در سینوس را از بین می برد.

اگر بخواهیم به طور تخصصی تر شرح دهیم در شرایطی نیاز به ایمپلنت پایه‌کوتاه ارجحیت پیدا می کند که فضای کافی در لثه برای کاشت وجود نداشته باشد. از سوی دیگر نیز عدم وجود استخوان کافی در فک و زیر لثه خود مزید علت بر استفاده ایمپلنت پایه کوتاه خواهد بود.
ایمپلنت پایه کوتاه

 

مزایای ایمپلنت پایه کوتاه

مزایا و کاربردهای زیاد ایمپلنت با لیزر باعث شده است که بیشتر دندانپزشکان پیوند استخوان را کنار بگذارند و ایمپلنت پایه کوتاه را استفاده کنند. عدم نیاز به انجام جراحی پیوند استخوان اولین علت بکار بردن ایمپلنت پایه‌کوتاه است. شاید برای کاشت ایمپلنت کوتاه جراحی نیاز باشد اما جراحی آن بسیار ساده است.

این جراحی به حدی مختصر و ساده است که خطر سوراخ شدگی سینوس در حین عمل و خطر تجاوز به محدوده کانال مندیبولار و پاراسنتزی در خلف فک پایین را به حداقل می رساند.

هزینه کم ایمپلنت پایه کوتاه نسبت به راههای دیگر از دیگر علل استفاده از این راهکار است. برای جایگذاری ایمپلنت پایه‌کوتاه نیازی به آماده سازی اولیه نیست از این رو فرایند کاشت بسیار کوتاه تر خواهد بود.

از سوی دیگر نبود جراحی های سخت و شرایط بحرانی برای بیمار سبب خواهد ش که بهبود زخم به نحو قابل توجهی کمتر از دیگر موارد کاشت دندان باشد.

از ایمپلنت آلمانی پایه کوتاه می توان در همه انواع جایگزینی های اعم از ثابت یا متحرک استفاده کرد که عبارتند از:

 • پروتز ثابت به صورت تکی یا چندتایی (در فک خلفی)
 • برای جایگزینی دندان های از دست رفته فک پایین (استفاده از 4 ایمپلنت با طول کوتاه برای پشتیبانی از اوردنچر و یا استفاده از 6 ایمپلنت پایه‌کوتاه برای حمایت از پروتز ثابت)
 • استفاده از ایمپلنت پایه‌کوتاه برای جبران دندان های از دست رفته فک بالا (در ناحیه دیستال قرار داده می شود)

تفاوت ایمپلنت پایه کوتاه و ایمپلنت معمولی چیست؟

ایمپلنت های پایه کوتاه و معمولی به صورت کلی بسیار به هم مشابه هستند اما در برخی از مسائل نیز با هم تفاوت دارند. یکی از مهم ترین تفاوت های هر کدام از این دو نوع مدل ایمپلنت در اندازه هر کدام از این ایمپلنت ها محسوب می شود. علاوه بر آن ایمپلنت های پایه کوتاه و معمولی در استحکام نیز با هم متفاوت هستند زیرا ایمپلنت های پایه کوتاه و یا مینی ایمپلنت ها با مقدار کمتری از لثه و استخوان درگیر می شوند و استحکام آنها به اندازه ایمپلنت های معمولی نیست بلکه از آنها کمتر است.

ایمپلنت های کوتاه در مقایسه با ایمپلنت های معمولی کمتر قابل تغییر هستند و امکان برداشته شدن آنها وجود ندارد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت پایه کوتاه

زمانی که دندان ها را به روش ایمپلنت پایه کوتاه ترمیم میکنید، باید همانند سایر روش های ترمیم دندان، مراقبت هایی را رعایت کنید تا دوره نقاهت شما طی شود و روند درمان کامل گردد.

این مراقبت ها به بخش های مختلفی از قبیل زیر تقسیم می شوند

مراقبت های 48 ساعت اول

 • عدم خارج کردن گاز استریل از روی دندان برای جلوگیری از افزایش خون ریزی تا یک ساعت پس از جراحی
 • استفاده مجدد از گاز استریل بر روی دندان در صورت قطع نشدن خونریزی
 • عدم تحریک کردن ناحیه جراحی شده با زبان و یا دست
 • پرهیز از شست شوی دهان تا 8 ساعت
 • استراحت کردن و اجتناب از انجام دادن فعالیت های سنگین که باعث افزایش خونریزی می شوند
 • سعی کنید که در این شرایط به آرامی جا به جا شوید
 • استفاده از کیسه یخ برای کاهش دادن میزان تورم
 • غرغره کردن آب نمک سه الی چهار مرتبه بعد از 24 ساعت اول
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی های گاز دار مانند نوشابه
 • شستن دهان بعد از هر وعده غذایی در روز دوم
 • پرهیز از مصرف دخانیات و الکل
 • استفاده از دهان شویه برای کاهش بوی بد دهان

مراقبت های 3 تا 4 روز پس از ایمپلنت پایه کوتاه

 • پرهیز از مصرف نوشیدنی های گاز دار مانند نوشابه
 • پرهیز از استعمال سیگار و دخانیات و مشروبات الکلی
 • توجه به علائم خود یعنی علائمی مانند: تب و سرگیجه
 • اطلاع رسانی به پزشک در صورت ایجاد حساسیت دارویی
 • استفاده از کمپرس آب گرم برای کاهش دادن تورم
 • رعایت کردن بهداشت دهان و دندان

مراقبت های بلند مدت پس از ایمپلنت پایه کوتاه

 • رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان
 • استفاده از دهان شویه به صورت مرتب
 • استفاده از آب نمک و غرغره کردن آن در دهان به منظور ض عفونی کردن دندان ها
 • مراجعه مرتب به پزشک و در زمان های تعیین شده برای چکاب شدن وضعیت دندان ها
 • و…

مواد غذایی که باید از مصرف آنها بعد از ایمپلنت پایه کوتاه پرهیز شود

زمانی که از ایمپلنت پایه کوتاه و یا سایر انواع ایمپلنت برای ترمیم دندان استفاده می شود، باید از مصرف برخی از مواد غذایی پرهیز شود زیرا این مواد غذایی می توانند باعث کاهش روند بهبودی پس از ترمیم دندان شوند و یا موقعیت ایمپلنت را تحت تاثیر قرار دهند.

این مواد غذایی عبارتند از:

 • قند
 • آجیل
 • چیپس
 • کلوچه
 • استیک
 • آب نبات
 • پاپ کورن
 • گوجه فرنگی
 • غذاهای سفت
 • نوشیدنی های گازدار
 • نوشیدنی های الکلی
 • نوشیدنی های داغ
 • خوراکی هایی که بسیار داغ، تند و یا بسیار سرد باشند

هزینه ایمپلنت پایه کوتاه چقدر است؟

هزینه بالای خدمات دندانپزشکی این روزها بیشتر از هر زمان دیگری خود را نشان می دهد. اما اگر بخواهیم به صورت دقیق قیمت و هزینه ایمپلنت‌پایه کوتاه را بگوییم باید خاطر نشان شد که نسبت به هزینه ایمپلنت معمولی کمتر است. زمانی که نیازی به جراحی پیوند استخوان یا لیفت سینوس نباشد هزینه ها نیز به طور قطع کمتر خواهد شد. برای تخمین اصلی هزینه ها نیاز است که معاینه اولیه انجام شود. فراموش نکنید که هزینه ایمپلنت کره ای پایه کوتاه در مراکز درمانی با مطب های خصوصی کاملا تفاوت دارند. بسته به سازمان طرف قراردارد بیمه بیمار نیز باز این هزینه ها دچار تفاوت هایی خواهد بود.

شایان ذکر است در این مرکز کلیه خدمات  از جمله ایمپلنت اقساطی با کیفیت بالا و قیمت مناسب انجام می شود

چرا دستمزد پزشک در هزینه ایمپلنت پایه کوتاه موثر است؟

معمولا در تمامی امور درمانی در شاخه های مختلف پزشکی، دستمزد پزشک معالج در هزینه تمام شده برای بیمار موثر واقع می شود و علت این مساله این است که پزشکان در شاخه دندانپزشکی و یا رشته های دیگر پزشکی از شرایط مختلفی برخوردار هستند.

به عنوان مثال: میزان تحصیلات، تخصص، کشوری که در آن تخصص کسب کرده اند، مهارت و دقت آنها، تجربه و … با هم متفاوت است. علاوه بر آن برخی از پزشکان از قدرت تشخیص بیشتری برخوردار است که تمامی این مسائل باعث می شوند تا برخی از پزشکان در مقایسه با برخی دیگر، از دستمزد بیشتری برخوردار باشند.

با این وجود توصبه ما به شما عزیزان این است که اگر قصد دارید تا دندان های خود را به روش ایمپلنت ترمیم کنید، سعی کنید که به بهترین پزشکان در این زمینه مراجعه کنید زیرا تخصص و مهارت پزشک در این زمینه، با میزان موفقیت آمیز بودن نتیجه حاصل از ترمیم دندان ها برای شما رابطه مستقیم دارد و یک پزشک خوب می تواند باعث بهبود زیبایی و افزایش طول عمر ایمپلنت برای شما شود.

چرا هزینه کلینیک های مختلف در استفاده از ایمپلنت پایه کوتاه با هم متفاوت است؟

در جامعه انواع مختلفی کلینیک دندانپزشکی وجود دارد و به صورت کلی کلینیک های دندانپزشکی به دو نوع تقسیم می شوند که عبارتند از: کلینیک های خصوصی و کلینیک های دولتی.

در کلینیک های دولتی هزینه کلیه امور درمانی، با نرخ های دولتی محاسبه می شود و به همین دلیل در صورت مراجعه به انها هزینه کمتری باید پرداخت شود. اما از طرف دیگر این کلینیک ها، معمولا شلوغ تر هستند و میزان زمان بیشتری برای درمان در آنها باید وقت گذاشت و ممکن است که کیفیت کار آنها کمی پایین باشد.

از طرف دیگر کلینیک های خصوصی، به گونه ای هستند که نرخ های آنها به صورت آزاد محاسبه می شود که این مساله یکی از مواردی است که باعث می شود تا هزینه درمان و نصب ایمپلنت پایه کوتاه در کلینیک های خصوصی بیشتر باشد.

علاوه بر آن معمولا کلینیک های خصوصی، خلوت تر هستند و شرایط بهتری دارند. به عنوان مثال کلینیک های خصوصی در مقایسه با کلینیک های دولتی معمولا تجهیزات بیشتری دارند، شرایط رفاهی بیشتری دارند، تمیز تر هستند، پزشکان ماهر و متخصص تری دارند و ….

این مسائل نیز باعث می شوند که هزینه ایمپلنت پایه کوتاه در کلینیک های خصوصی بیشتر باشد.

آیا هزینه ایمپلنت پایه کوتاه متاثر از نرخ دلار است؟

از آنجایی که در کشور با میزان تورم بسیار زیادی مواجه هستیم، عده زیادی از افراد نگران هزینه های مختلف زندگی خود از جمله هزینه ترمیم دندان ها هستند. زیرا این امکان وجود دارد که هر لحظه هزینه مربوط به انجام این کار افزایش پیدا کند.

به همین دلیل بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا هزینه ایمپلنت پایه کوتاه متاثر از نرخ دلار است و یا خیر. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بله متاسفانه هزینه ایمپلنت پایه کوتاه و یا انواع دیگر آن از نرخ دلار تاثیر می پذیرد خصوصا آن دسته از ایمپلنت هایی که خارجی باشند و به صورت وارداتی به کشور وارد شوند.

با این وجود هر چه قدر که هزینه های مربوط به وارد کردن این محصول به کشور بیشتر باشد، هزینه های تمام شده آن برای بیماران نیز افزایش پیدا می کند.

میزان موفقیت پذیری ایمپلنت پایه کوتاه چه قدر است؟

بر اساس آمارها و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، مشخص گردیده که ایمپلنت های پایه کوتاه در مدت زمان طولانی دارای نرخ موفقیتی در حدود 94 الی 96 درصد است و با کاهش یافتن ارتفاع و قطر ایمپلنت نرخ شکست آن افزایش پیدا می کند  و پس از گذشت مدت زمانی در حدود سه الی پنج سال این میزان به ده درصد می رسد.

در چه مواقعی استفاده از ایمپلنت های پایه کوتاه توصیه نمی شود؟

ایمپلنت پایه کوتاه برای برخی از شرایط مناسب نیستند و افرادی که با این شرایط مواجه هستند، بهتر است که از این نوع ایمپلنت استفاده نکنند:

 • در مواقعی که استخوان فک فرد مورد نظر از استحکام کافی برخوردار باشد
 • در مواقعی که از بریج های یک طرفه استفاده می شود باید از این نوع ایمپلنت پرهیز کرد
 • اشخاصی که دارای عادات ناصحیح مانند: دندان قروچه هستند نباید از این نوع ایمپلنت استفاده کنند

مرکز دندانپزشکی ایران ایمپلنت

یکی از بهترین کلینیک هایی که در تهران خدمات مربوط به ایمپلنت پایه کوتاه و ایمپلنت معمولی را برای شما انجام می دهد، مرکز دندانپزشکی ایران ایمپلنت است که این مجموعه یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکز ایمپلنت در تهران است و سابقه فعالیت بسیار زیادی دارد.

از آنجایی که در این مجموعه از بهترین تجهیزات و امکانات استفاده می شود و همه امور زیر نظر متخصص ترین پزشکان انجام می گردد، در صورت مراجعه به این کلینیک میتوانید نتایج موفقیت آمیزی دریافت کنید.

لازم به ذکر است که در این مرکز میتوانید از بیمه های درمانی و تکمیلی خود نیز برای دریافت خدمات مختلف استفاده نمایید.

سخن پایانی

زمانی که دندان ها از دست می روند نیاز است که دوباره همان زیبایی و سلامت جسمانی به انسان بازگردد. ایمپلنت پایه کوتاه و یا ایمپلنت معمولی یکی از راههایی است که جایگزین دندان های از بین رفته خواهد شد. اگر شما نیاز به کاشت ایمپلنت پایه‌کوتاه دارید بهتر است سری به مرکز ایمپلنت در شهرک غرب بزنید تا متخصص های ما بهترین کاشت ایمپلنت با قیمت مناسب را برای شما انجام دهند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها