ایمپلنت فک بالا و پایین به شکل کامل

ایمپلنت فک بالا و پایین

ایمپلنت فک بالا و پایین به شکل کامل چگونه است؟ هزینه ایمپلنت برای فک بالا و یا پایین چه قدر است؟ شرایط استفاده از بیمه برای پرداخت هزینه های ایمپلنت فک بالا و پایین چگونه می باشد؟ آیا مایل هستید که پاسخ این پرسش ها و بسیاری  مسائل دیگر در خصوص ایمپلنت فک بالا و پایین را بدانید؟ پس با ما همراه باشید و به مطالعه این مقاله بپردازید.

ایمپلنت فک بالا و پایین زمانی بکار گرفته می شود که بیمار تمایل داشته باشد به صورت کامل دندان های فک بالا و پایین خود را جایگزین کند. در این درمان بایستی پایه های ایمپلنت در موقعیت خاص قرار گیرد و بعد از آن با مهارت خاصی دندان مصنوعی قالب گیری و بر روی آن کاشته شود. فراموش نشود که به دلیل تعداد زیاد دندان ها و اینکه وضعیت دندان، لثه و استخوان فک بایستی به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد، زمان کاشت ایمپلنت کامل دندان به زمان بیشتری در لابراتوار نیاز دارد.

کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

همان گونه که می دانید ایمپلنت دندان در ستارخان به عنوان یک روش جایگزین مطمئن همانند دندان طبیعی بیمار است. در روش کاشت ایمپلنت پایه فلزی حکم ریشه دندان را بعهده دارد و پس از آن دندان های مصنوعی بر روی این پایه ها یکی یکی جایگزین می شود.

افرادی که به دنبال کاشت دندان بدون ایمپلنت در به طور کامل در فک بالا و پایین هستند می تواند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. یک روش خاص کاشت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین برای همه بیمارها استفاده نمی شود بلکه بر اساس نوع کاشت و وضعیت استخوان فک احتمال جراحی ایمپلنت دندان نیز وجود دارد. شباهت زیاد ایمپلنت دندان به کاشت دندان طبیعی هر بیماری را مشتاق به انجام کاشت دندان در مرکز ایران ایمپلنت خواهد کرد.

اجزای ایمپلنت دندان برای فک بالا و پایین چیست؟

به صورت کلی زمانی که از ایمپلنت برای فک بالا و یا پایین و یا تعداد کمتری از دندان ها استفاده شود، اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت یکسان هستند و اجزای آن را میتوان به شرح زیر نام برد:

پایه ایمپلنت

پایه ایمپلنت از فلزی به تیتانیوم ساخته می شود و آن را در داخل استخوان فک قرار می دهند. پایه ایمپلنت اولین بخشی از آن است که در داخل دهان قرار می گیرد و زمانی که این بخش به استحکام کافی دست پیدا کند و جایگاه آن در لثه و فک تثبیت شود، می توان بخش های دیگر را بر روی آن قرار داد که این پروسه در حدود سه الی چهار ماه طول می کشد.

لازم به ذکر است که پایه ایمپلنت به دلیل اینکه از فلز تیتانیوم ساخته می شود، هیچ عارضه و مشکلی برای بدن افراد ایجاد نمی کند و به خوبی با بدن سازگاراست.

اباتمنت و یا چسب ایمپلنت

اباتمنت به بخشی از ایمپلنت گفته می شود که حکم واسطه بین روکش و پایه ایمپلنت را دارد. این قطعه که ظاهری شبیه به واشر و یا مهره دارد، در بین روکش و پایه ایمپلنت قرار می گیرد و باعث می شود که روکش بر روی پایه از استحکام کافی برخوردار باشد و به خوبی فیکس شود.

اما به دو دلیل ممکن است که به جای اباتمنت از چسب ایمپلنت استفاده شود. دلیل اول این است که اباتمنت از نظر ظاهری کمی زیبایی دندان ها را کاهش می دهد و دلیل دوم نیز این است که هزینه مورد نیاز برای استفاده از اباتمنت بیشتر از چسب ایمپلنت است.

چسب ایمپلنت ماده ای است که بین روکش و پایه قرار میگیرد و دقیقا مثل چسب آنها را به همدیگر می چسباند.

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت از اصلی ترین بخش های آن است که تمامی مسائل خوردن و جویدن غذا و زیبایی ظاهری دندان ها به عهده این بخش است. زمانی که روکش در دهان قرار می گیرد، سایر بخش ها دیده نمی شوند. روکش ایمپلنت ظاهری شبیه به تاج دندان دارد و بسیار طبیعی است که با دندان های طبیعی از نظر ظاهری هیج تفاوتی ندارد.

لازم به ذکر است که بسیاری از افراد حتی با وجود اینکه دندان های غیر قابل استفاده ای ندارند، تنها به دلیل زیبایی روکش ایمپلنت اقدام به استفاده از ایمپلنت فک بالا و پایین می کنند تا از زیبایی این روش بهره مند گردند.

ایمپلنت دندان فک بالا چیست؟

به طور میانگین افراد بیشتر تمایل به کاشت ایمپلنت در فک بالا دارند. علت این امر نیز وجود دندان های جلویی تحت عنوان دندان زیبایی می باشد. زمانی که فرد لبخند می زند دندان های جلویی فک بالا بیشتر از سایر دندان ها خود را نشان می دهد. فقدان دندان و عدم وجود برخی از دندان های جلویی ظاهر را از حالت نرمال خارج کرده و بیمار دچار عدم اعتماد به نفس خواهد شد. زمانی که عمل کاشت را دیرتر از زمان موعد انجام دهید عوارضی چون سینوس و کم شدن ارتفاع استخوان به وجود خواهد آمد.

در این میان چالش هایی مانند عدم ارتفاع نرمال و تراکم کافی در این ناحیه به هنگام کاشت ایمپلنت کامل در فک بالا می باشد. کاشت ایمپلنت در همان جلسات اولیه قابل انجام نیست بلکه دندانپزشک باید حجم، کیفیت و تراکم استخوان فک بالا را به خوبی و مهارت کامل بررسی کند و در صورت وجود هر گونه نقص آن را برطرف کند. در مرکز ایران ایمپلنت برای کاشت ایمپلنت کامل فک بالا و فک پایین پس از بررسی های کامل و تست های تشخیصی قابل انجام است.

 

ایمپلنت فک بالا و پایین

 

نکات مهم پیش از کاشت ایمپلنت کامل فک بالا

دو نکته اساسی وجود دارد که قبل جایگزاری ایمپلنت کامل دندان فک بالا مورد بررسی قرار گیرد. این دو نکته شامل موارد زیر است:

آناتومی استخوان کرست فک بالا: این استخوان به صورت نرمال در زیر بینی و سینوس های فک بالای بیمار وجود دارد. زمانی که بیمار یک یا چند دندان خود را در اثر ضربات شدید و یا کشیدن دندان از قسمت عقب استخوان فک از دست داده باشد، با انبساط سینوس های بالای دندان مواجه شده و در قسمت عقب فک به سمت پایین کشیده می شود. وجود نیرو به هنگام دم و بازدم فشار به سینوس ها وارد می شود.

کم شدن حجم استخوان فک بالا: کم شدن حجم یا همان تحلیل استخوان تاثیر زیادی بر روی ظاهر بیمار خواهد گذاشت. در این موارد دندانپزشک سعی خواهد کرد که برای ثابت ماندن حالت طبیعی و نگه داشتن ساختار فک بالا دقت بیشتری را به کار ببرد. تفاوت فک بالا با فک پایین در حالت استخوان فک است. در فک پایین چون استخوان ها حالت گرد دارند به راحتی کاشت ایمپلنت فک پایین قابل انجام است.

کاشت ایمپلنت کامل فک پایین

حالت استخوان های فک پایین کار ایمپلنت دندان کامل را بسیار راحت تر کرده و یک گزینه ایده آل برای دندانپزشکنان است. فراموش نکنید که به سهولت می توان بارگزاری فوری تاج دندان مصنوعی را انجام داد. در کاشت ایمپلنت کامل در فک پایین تنها کافیست که متخصص جایگاه رشته های عصبی را مورد بررسی و دقت قرار دهد. به علت کمتر نمایان شدن دندان های فک پایین ظرافت آنچنانی که برای کاشت ایمپلنت کامل فک بالا به کار می رود در فک پایین استفاده نمی شود.

این تفاوت را می توانید در بارگزاری فوری تاج دندان مصنوعی در همان جلسه کاشت ایمپلنت دندان فک پایین به خوبی مشاهده کنید. در این عمل پروتز دندان مصنوعی موقت با دقت بر روی پایه های فلزی ایمپلنت قرار داده شده و در حدود 4 تا 6 ماه بعد پروتز کامل دندان که در لابراتوارها آماده شده است بر روی ایمپلنت نصب می شود.

طبق نظر دندانپزشکان کاشت ایمپلنت دندان کامل فک پایین پس از کشیدن دندان دارای درصد موفقیت بیشتری می باشد. یکی از نکاتی که به هنگام ایمپلنت کامل فک پایین باید مورد توجه قرار داد، کار گذاشتن پایه های ایمپلنت در نواحی جلوی فک می باشد. به دلیل وجود فراوانی تراکم رشته های عصبی در قسمت عقبی فک پایین، کاشت ایمپلنت در این نواحی بسیار موثرتر خواهد بود.

برای کاشت نیاز است که حداقل 7 تا 10 میلی متر ارتفاع استخوان فک وجود داشته باشد. در صورتی که این ارتفاع کمتر از حد نرمال بود بایستی از پیوند استخوان فک کمک گرفت. نکته دیگری که به هنگام کاشت ایمپلنت کامل فک پایین باید به آن توجه نمود فاصله مناسب بین چند پایه از ایمپلنت است. با انتخاب درست مکان آن دیگر نگرانی برای شکستن استخوان فک پس از بارگزاری تاج دندان مصنوعی و استفاده مداوم از آن وجود ندارد.

نکات مهم در کاشت ایمپلنت کامل

توجه نمودن و دقت فراوان به برخی نکات به هنگام کاشت کامل ایمپلنت بسیار اهمیت دارد. این نکات شامل:

 • تفاوت ساختار فیزیکی فک بالا و پایین است. بهترین متخصص ایمپلنت دندان بایستی دقت فراوان و به صورت مجزا بر روی استخوان های فک بالا وپایین داشته باشد.
 • کاشت کامل برای افرادی مناسب است که دارای تراکم استخوانی خوب و مناسبی باشند. علاوه براین نیاز است که تمامی دندان های به صورت کامل برداشته شود.
 • جداسازی دندان با کمک بی حسی های موضعی انجام شود. براساس وضعیت دندان های بیمار، پیوند پایه ها با استخوان فک ممکن مدت کاشت برای هر بیمار متفاوت باشد.
 • برای بررسی های اولیه فک بالا و پایین از اسکن CT و اشعه ایکس کمک گرفته شود.

عوامل مهم در هزینه کاشت کامل

همانطور که می دانید هزینه ایمپلنت کامل دندان ها همانند دیگر فعالیت های پزشکی زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد  که مهمترین عوامل آن عبارت است از:

 • تعداد ایمپلنت کاشته شده در فک بالا و پایین
  از جمله مهم ترین عواملی که در هزینه ایمپلنت در فک بالا و پایین موثر واقع می شوند، می توان به تعداد ایمپلنت کاشته شده اشاره کرد. همان طور که می دانید ایمپلنت دندان را برای هر تعداد دندانی می توان استفاده کرد و در این صورت هر چه تعداد دندان ها بیشتر باشند، هزینه مورد نیاز برای ایمپلنت کردن دندان نیز افزایش پیدا می کند. پس این مساله را باید در هزینه خود در نظر بگیرید و به آن توجه کنید.
 • تعداد روکش ایمپلنت در فک بالا و پایین
  همان طور که می دانید هر چه تعداد ایمپلنت های استفاده شده برای فک بالا و پایین بیشتر باشد، مسلما به تعداد روکش های بیشتری نیز احتیاج می باشد و در این صورت بر اساس جنس و نوع روکش ایمپلنت، هزینه آن نیز افزایش پیدا می کند.
 • هزینه عمل پیوند استخوان در صورت انجام آن
  زمانی که از ایمپلنت برای افراد استفاده می شود، ممکن است که به راهکارهای درمانی دیگری نیز برای قرار دادن ایمپلنت در داخل فک نیاز باشد. به عنوان مثال: ممکن است که اشخاص به پیوند استخوان نیاز پیدا کنند که انجام این کار بر روی هزینه های غیر مستقیم پیوند استخوان تاثیر می گذارد.
 • هزینه عمل سینوس لیفت یا پیوند لثه در صورت انجام آن
  از دیگر اموری که در بسیاری از مواقع برای ایمپلنت کردن دندان های بالا مورد نیاز است، سینوس لیفت است که این جراحی که برای بالا بردن سینوس و ایجاد فضای مورد نیاز برای ایمپلنت است، هزینه ایمپلنت کردن دندان را افزایش می دهد.
 • برند و مارک ایمپلنت
  ایمپلنت در برند های بسیار متفاوت و در کیفیت های مختلفی به بازار سراسر جهان ارائه می شود که برند و مارک ایمپلنت می تواند در هزینه ایمپلنت موثر باشد. به عنوان مثال: اگر از ایمپلنت های ایرانی استفاده کنید، هزینه شما به مقدار بسیار زیادی در مقایسه با استفاده از ایمپلنت های آمریکایی کاهش پیدا می کند.
 • نوع دندان مصنوعی (سرامیکی یا زیرکونیا)
  روکش ایمپلنت می تواند از جنس زیرکونیا و یا سرامیکی باشد که هر کدام از این روکش ها قیمت متفاوتی دارند و در هزینه موثر واقع می شوند.
 • پزشک متخصص
  همان طور که می دانید پزشکانی که ایمپلنت دندان را برای شما استفاده می کنند، از تخصص و مهار مختلفی بهره مند هستند که هر چه تخصص و مهارت پزشک بیشتر باشد معمولا دستمزد او نیز بیشتر خواهد بود و در این صورت هزینه ایمپلنت افزایش پیدا می کند.
 • کیفیت روکش بکار برده شده برای ایمپلنت
  روکش هایی که برای ایمپلنت استفاده میشوند، کیفیت متفاوتی دارند. برخی از آنها مقاوم تر هستند و دیر تر دچار آسیب می گردند و برخی دیگر نیز دوام کمتری خواهند داشت. از این رو هزینه ایمپلنت دندان برای فک بالا و یا فک پایین به کیفیت روکش ایمپلنت نیز وابسته است.

شرایط بیمه برای پرداخت هزینه ایمپلنت فک بالا و پایین چیست؟

امروزه اشخاص بیشماری تحت پوشش بیمه درمانی و یا تکمیلی هستند و مایلند که هزینه ایمپلنت را با استفاده از بیمه پرداخت کنند. خوشبختانه امروزه این امکان فراهم شده است که از بیمه برای پرداختن بخشی از هزینه های دندانپزشکی استفاده کرد اما شرایط شرکت های بیمه در این رابطه با هم متفاوت است.

شرکت های بیمه ای مختلف که ارائه دهنده بیمه تکمیلی هستند، دارای سقف پرداختی مشخصی برای تمامی هزینه های درمانی هستند و تا سقف تعیین شده در هر زمینه قادرند که هزینه درمان را به بیمار ارائه دهند.

با این وجود اشخاصی که از بیمه تکمیلی برای ایمپلنت فک بالا و یا پایین استفاده می کنند می توانند تا میزان سقف در نظر گرفته شده توسط شرکت بیمه هزینه های خود را توسط شرکت بیمه ای پرداخت کنند و در این صورت پرداخت مابقی هزینه به عهده خود اشخاص خواهد بود.

به عنوان مثال: اگر شرکت بیمه تعیین کند که برای درمان دندان به روش ایمپلنت هزینه ها را تا حدود 10 میلیون تومان پرداخت می کند، شما تا این مبلغ می توانید هزینه ایمپلنت را از بیمه دریافت کنید و در صورتی که هزینه ایمپلنت فک بالا و یا پایین برای شما کمتر از این مقدار باشد، هیچ هزینه ای را نباید خودتان پرداخت کنید، اما اگر هزینه ایمپلنت فک بالا و یا پایین بیشتر از این میزان باشد، مابقی هزینه را باید خودتان پرداخت نمایید.

کمبود استخوان کافی در فک برای ایمپلنت فک بالا و پایین

بسیاری از کسانی که متقاضی ترمیم دندان ها به روش ایملپنت هستند، با این مشکل مواجه اند که استخوان فک آنها کم است و نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند. این دسته از افراد برای برطرف شدن مشکل خود باید از جراحی پیوند استخوان فک استفاده نمایند تا میزان استخوان موجود در فک انها برای قرار گیری ایمپلنت کافی باشد و بتوانند به خوبی از این روش استفاده کنند.

اما به یاد داشته باشید که تشخیص این مساله به عهده پزشک و پریودنتیست معالج شما است و پزشک عمل پیوند استخوان را برای شما تشخیص میدهد.

عوارض ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

این روش با وجود تمامی مزایایی که دارد، از عوارضی نیز برخوردار است که آنها را می توان به شرح زیر نام برد:

ایمپلنت کامل فک بالا و یا پایین برای افرادی که سیگاری هستند و یا دخانیات مصرف می کنند ممکن است که نتیجه موفقیت آمیزی نداشته باشد.

در صورت حرفه ای و متخصص نبودن پریودنتیست ممکن است که ایمپلنت در دهان از استحکام کافی برخوردار نباشد و لق باشد و یا زیبایی آن دچار مشکل شود.

در صورتی که افراد بعد از استفاده از این روش بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنند، امکان دارد که دچار عفونت در دهان شوند.

نکاتی در رابطه با ایمپلنت فک بالا و پایین

 • ایمپلنت در فک بالا و پایین ساختار متفاوتی دارد و پزشک برای ساخت آن باید بسیار ماهر باشد
 • برای این روش متقاضیان باید تراکم استخوانی خوبی داشته باشند
 • جداسازی دندان های طبیعی فرد در این روش با بی حسی انجام می شود
 • ساخت دندان ها زمان بر است و مدت ها طول می کشد

کلام پایانی

در این مقاله در خصوص ایمپلنت کردن دندان های بالا و پایین به صورت کامل با شما عزیزان صحبت کردیم. امیدواریم که با دریافت این اطلاعات مهم بتوانید به خوبی در رابطه با ایمپلنت کردن دندان های خود تصمیم گیری کنید و به بهترین شکل ممکن برای درمان مشکلات دندانی خود اقدام نمایید.

چنانچه مایل به دریافت اطلاعات بیشتری در زمینه ایمپلنت دندان هستید، سایر مقالات درج شده در وب سایت را نیز مطالعه کنید و به آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp

ارسال دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها