لوگو ایران ایمپلنت

هر واحد ایمپلنت چند دندان است؟

هر واحد ایمپلنت چند دندان است؟
آنچه در این مقاله می خوانید!

هر واحد ایمپلنت چند دندان است؟ یک واحد ایمپلنت چیست؟ آیا برای هر دندان یک ایمپلنت مورد نیاز است؟ در فک بالا و فک پایین چند واحد ایمپلنت مورد نیاز است؟ برای رسیدن به پاسخ صحیح و تخصصی در این زمینه با ما همراه باشید.

واحد ایمپلنت چیست؟

زمانی می دانیم که هر واحد ایمپلنت چند دندان است که معنی واحد ایمپلنت دندان را بدانیم. در علم دندانپزشکی به هر دندان یک واحد گفته می شود.

اما این بدان معنا نیست که

هر ایمپلنت نیز یک واحد است. در شرایطی که تنها یک دندان از بین رفته باشد و یک ایمپلنت کاشت شود، می گوییم یک واحد ایمپلنت جایگزین شده است. هنگامی که بیمار چند دندان را از دست داده باشد، بسته به جای خالی و تعداد دندان از بین رفته، ایمپلنت کاشت می شود.

ریشه همه دندان ها یکسان نیست. تفاوت ریشه ها سبب شده که تعداد ایمپلنت هم زمان کاشت متفاوت باشد.

برای نمونه برخی دندان ها مانند دندان های قدامی و کرسی های کوچک در داخل دندان تنها یک ریشه دارند. ولیکن کرسی های کوچک فک بالا و کرسی های بزرگ فک پایین هر کدام دو ریشه دارند. کرسی های بزرگی که در فک بالا جای دارند، از سه ریشه تشکیل شده اند.

تعداد ایمپلنت را برای جای خالی دندان براساس طول و قطر ایمپلنت تخمین می زنند. هر چقدر این قطر و طول بیشتر باشد تعداد کمتری کاشت خواهد شد.

برای نمونه

برای یک دندان از بین رفته یک ایمپلنت، برای دو دندان، دو ایمپلنت و برای سه جای خالی دندان طول و قطر ایمپلنت تصمیم گیری خواهد کرد. از سوی دیگر می توان تعداد ایمپلنت را برای کاشت براساس حجم استخوان در محل مورد نظر تعیین کرد.

واحد ایمپلنت چیست؟

هر واحد ایمپلنت چند دندان در هر فک است؟

تعداد کاشت ایمپلنت دندان در هر فک متفاوت است. تعداد واحد ایمپلنت دندان در قوس پایین کمتر از فک فوقانی است. علت این امر هم به حجم استخوان برمی گردد.

فک پایین از چگالی استخوان برخوردار است از این رو به هنگام کاشت واحد ایمپلنت کمتری نیز کاشت می شود. چند نمونه از کاشت واحد ایمپلنت شامل موارد زیر است:

  • برای سه دندان از بین رفته به طور معمول با دو واحد ایمپلنت دندان قابل جبران است.
  • جای خالی چهار دندان در جلوی دهان با دو واحد ایمپلنت به خوبی پر می شود.
  • برای پر کردن جای خالی چهار دندان در پشت دهان، سه واحد ایمپلنت جوابگو خواهد بود.

شرایط کاشت ایمپلنت در قوس کامل

برای افرادی که دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند، میزان کاشت ایمپلنت به چند فاکتور اساسی بستگی دارد:

  • بیمار ایمپلنت را برای کدام فک نیاز دارد؟
  • مقدار استخوان در فک چقدر است؟
  • به هنگام جویدن غذا، سیستم عضلانی بیمار چگونه است؟

تعداد واحد ایمپلنت در فک بالا و پایین

تفاوت فک بالا و پایین در هر انسانی وجود دارد. همانگونه که اشاره شد، استخوان فک فوقانی حالتی نرم تر نسبت به فک پایین دارد. همین امر سبب خواهد شد که به هنگام کاشت تعداد واحد ایمپلنت بیشتری استفاده شود.

هر چقدر تعداد واحد ایمپلنت بیشتر باشد از آن سو هزینه ایمپلنت دندان نیز بیشتر خواهد شد.

 

تعداد واحد ایمپلنت در فک بالا و پایین

در فک بالا سینوس های بزرگی قرار دارد که هر کدام شامل فضاهایی پر از هوا در استخوان هستند. به همین دلیل متخصص نمی تواند در جای جای فک بالا، ایمپلنت کاشت کند. هر چقدر که از زمان خالی بودن دندان بگذرد، سینوس ها گسترش پیدا می کند  جای کاشت ایمپلنت دندان را کمتر می کند.

نکته ای که باید فراموش نکنید این است که

بیمارانی که به قوس کامل دندان نیاز دارند بایستی جراحی سینوس را به هیچ عنوان انجام ندهند و تعداد واحد ایمپلنت دندان را در اطراف سینوس کاشت کنند.

حال سوال اینجاست که هر واحد ایمپلنت چند دندان در فک است؟ از نظر علم دندانپزشکی نمی توان 2 یا 3 واحد ایمپلنت را در فک قرار داد.

در شرایطی هم که استخوان نازک باشد و تحمل فشار را نداشته باشد، بایستی 4 الی 8 واحد ایمپلنت را کاشت کرد. در فک پایی که استخوانی متراکم و سخت دارد می توان تعداد واحد ایمپلنت را به حداقل رساند.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
فرم درخواست مشاوره

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه در این مقاله می خوانید!