تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت

ایمپلنت ثابت و متحرک
آنچه می‌خوانید! ...

آیا می دانید ایمپلنت ثابت و متحرک چیست؟ آیا با ویژگی های ایمپلنت ثابت و متحرک آشنایی دارید و از تفاوت انها آگاه هستید؟ چنانچه می خواهید پاسخ این پرسش ها را بدانید با ما در وب سایت ایران ایمپلنت همراه باشید.

دندان های هر کسی بعد از مدتی و با گذشت سالیانی از زندگی شخص دچار آسیب می شوند و به درمان نیاز پیدا می کنند.

ایمپلنت به دو گروه دسته بندی می شود که این دو گروه عبارت است از: ایمپلنت ثابت، ایمپلنت متحرک و موضوع مورد بحث ما در این مقاله تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت است. با این وجود اگر قصد دارید که با این دو نوع ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید، با ما همراه باشید و به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

ایمپلنت دندان ثابت چیست و کاربرد آن چیست؟

یکی از بهترین روش های جایگزین برای دندان های از دست رفته می تواند ایمپلنت دندان ثابت باشد. این نوع از ایمپلنت ها از پایه هایی تشکیل شده است که با کمک عمل جراحی در استخوان فک جایگذاری می شود.

در نظر داشته باشید که ایمپلنت دندان ثابت می تواند به عنوان خود دندان طبیعی در نظر گرفته شود. زمانی که پایه های ایمپلنت به خوبی در استخوان فک بیمار جوش خورد نوبت به تایج ایمپلنت ثابت می رسد که بر روی آن قرار می گیرد.

تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت را  همانند تفاوت روکش زیرکونیا با PFM می توان به استحکام ایمپلنت اختصاص داد. ایمپلنت دندان ثابت دارای استحکام بیشتری نسبت به ایمپلنت دندان متحرک می باشد. ایمپلنت های ثابت از از انواع مختلفی ساخته می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد و برای هر بیماری مناسب می باشد.

به طور معمول پایه ایمپلنت فلزی می باشد و از جنس تیتانیوم انتخاب می شود. انواع ایمپلنت های ثابت می تواند با مواد متنوعی مانند پروتزهای فلزی –رزینی، پروتزهای فلزی – سرامیکی و پروتزهای تمام سرامیک ساخته شود.

ایمپلنت دندان ثابت برخلاف ایمپلنت متحرک برای بیمار آزاردهنده نمی باشد و چاق و لاغری او بر ایمپلنت تاثیری نخواهد داشت. از سوی دیگر ایمپلنت ثابت از استخوان فک حمایت می کند و به حالت لق در نمی آید.

6 تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت

زمانی که به مرکز ایران ایمپلنت برای کاشت ایمپلنت دندان مراجعه می کنید با تنوع ایمپلنتهای متحرک یا ثابت رو برو می شوید. تصمیم گیری برای انتخاب بستگی به شرایط دندانی بیمار و تشخیص متخصص دندانپزشکی دارد. اما تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت براساس موارد زیر سنجیده می شود:

1) زیبایی ظاهری دندان

چنانچه زیبایی دندان در اولویت برای بیمار قرار داشته باشد بهتر است از ایمپلنت دندان ثابت استفاده کند. کاشت ایمپلنت دندان ثابت همانند کاشت دندان طبیعی می باشد. متاسفانه ایمپلنت متحرک به دلیل عدم ثابت بودن در برخی موارد شبیه دندان مصنوعی خود را در دهان بیمار نشان می دهد

2) راحتی در استفاده

عادت کردن به ایمپلنت دندان ثابت بسیار راحت تر از ایمپلنت دندان متحرک است. زیرا ایمپلنت متحرک با چاق و لاغر شدن فرد برای شخص آزاردهنده خواهد بود. در حالی که ایمپلنت دندان ثابت هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نخواهد داشت

3) راحتی گفتار

تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت در صحبت کردن به خوبی مشاهده می شود. افرادی که از ایمپلنت دندان متحرم استفاده می کنند به هنگان صحبت کردن ترس بیرون افتادن دندان را دارند.

4) جویدن غذا

یکی از مزایای ایمپلنت دندان ثابت راحتی غذا خوردن و جویدن میوه و غذا می باشد. ایمپلنت دندان ثابت که تفاوت خاصی با دندان طبیعی ندارد و از این رو برای غذا خوردن بیمار با مشکل خاصی روبرو نخواهد شد. متاسفانه در ایمپلنت دندان متحرک احتمال شکسته ایمپلنت در حین جویدن مواد غذایی سفت وجود دارد.

5) مقاومت بالا

بدون شک ایمپلنت دندان که در لثه کار گذاشته شده است بسیار محکم تر از ایمپلنت دندان متحرک می باشد. از سوی دیگر می توان برای سالهای طولانی از مزایای آن بهره برد.

6) نظافت راحت تر

تفاوت ایمپلنت دندان در تمیزکردن و نظافت به خوبی گویای همه چی خواهد بود. برای تمیز کردن ایمپلنت دندان متحرک نیاز است که دندان بیرون آورده شود و با روش خاصی تمیز شود. اما برای تمیز کردن ایمپلنت دندان ثابت همانند تمیز کردن و مسواک زدن دندان طبیعی انجام می شود. یعنی به راحتی می توان گفت که هیچ تفاوتی میان تمیزکردن و مسواک زدن ایمپلنت دندان ثابت با دندان طبیعی نمی باشد.

ایمپلنت ثابت و متحرک

4 مزیت ایمپلنت دندان ثابت

ایمپلنت ثابت دارای مزیت هایی به شرح زیر است:

1) ایمپلنت های ثابت بعد از مدتی جای خود را در دهان باز می کنند و باعث راحتی در استفاده می شوند که راحت بودن آنها در دهان از دیگر مزیت های این روش است.
2) ایمپلنت های ثابت هیچ گونه مشکلی در گفتار ایجاد نمی کنند و مانند دندان مصنوعی باعث تغییر لحن و ایجاد سر و صداهای اضافی در دهان نمی شوند.
3) مسواک کردن و رعایت بهداشت دهان و دندان در صورت استفاده از این نوع ایمپلنت بسیار اسان است و هیچ کونه مشکلی برای شخص ایجاد نمی کند.
4) ایمپلنت زایگما ثابت از مقاومت بالایی برخوردار است و در صورتی که از آن به درستی استفاده شود می توان تا سالیان بسیار زیاد از مزیت های آن بهره مند شد.

بهترین کاندیدا برای ایمپلنت ثابت و متحرک چه کسانی هستند؟

اگر میخواهید از این روش برای ترمیم دندان های خود استفاده کنید و نمیدانید که کاندید مناسبی برای این روش هستید و یا خیر باید بگوییم که بهترین کاندید برای ایمپلنت متحرک کسانی هستند که:

 1. به دنبال روش های کم هزینه تر برای ترمیم دندان باشند.
 2. اشخاصی که سن بالاتری دارند و میانسال و مسن هستند.
 3. افرادی که به زیبایی دندان های خود اهمیت کمتری می دهند.
 4. افرادی که قرار گرفتن ایمپلنت در دهان خود را نمی توانند تحمل کنند.
 5. افرادی که دخانیات مصرف می کنند.
 6. افرادی که تمامی دندان های فک بالا و یا پایین خود را از دست داده باشند.

علاوه بر آن بهترین کاندیدا برای ایمپلنت ثابت نیز افرادی هستند که

 1. به زیبایی ظاهری دندان های خود بسیار اهمیت می دهند.
 2. افرادی که در سنین کمتر از 50 سال قرار گرفته اند.
 3. افرادی که همه دندان ها و یا چندین دندان خود را از دست داده باشند.
 4. افرادی که با هزینه ایمپلنت ثابت مشکلی ندارند.
 5. اشخاصی که می خواهند از روش های دائمی برای ترمیم دندان های خود استفاده کنند.
 6. افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند.
 7. و…

تفاوت هزینه ایمپلنت متحرک و ثابت

نوع خدمات قیمت به تومان
ایمپلنت متحرک 50 الی 200 میلیون
ایمپلنت ثابت 7 تا 30 میلیون

آیا استفاده از ایمپلنت های متحرک بهتر است و یا ایمپلنت های ثابت؟

اینکه استفاده از ایمپلنت های متحرک بهتر است و یا ایمپلنت های ثابت را نمی توان به این شکل تعیین کرد زیرا هر کدام از این نوع ایمپلنت ها بر اساس وضعیت فرد مورد استفاده قرار می گیرند که به همین دلیل ممکن است که یک نوع از این ایمپلنت ها برای شخصی مناسب باشد و یک نوع دیگر آن برای شخصی دیگر مناسب در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که تعیین نوع ایمپلنت معمولا بر عهده پزشک است و در صورتی که پزشک انتخاب آن را به عهده خودتان قرار دهد، می توانید از او برای انتخاب یکی از ایمپلنت ها کمک بگیرید.

بهترین مرکز برای ایمپلنت ثابت و متحرک

برای اینکه دندان های خود را به روش ایمپلنت ترمیم کنید، میتوانید به کلینیک ایران ایملپنت در تهران مراجعه کنید و زیر نظر این کلینیک ترمیم دندان های خود را انجام دهید. در مرکز ایران ایمپلنت تمامی امور مربوط به ایمپلنت زیر نظر بهترین پزشکان و با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات انجام می شود.

بنابراین با مراجعه به این کلینیک برای ترمیم دندان های خود به روش ایمپلنت می توانید نتیجه موفقیت آمیز و رضایت بخشی را دریافت کنید.

در صورت مراقبت اصولی پس از ایمپلنت هزینه پروتز دندان سال 1400 و یا  پس کاشت ایمپلنت ثابت بسیار کمتر از هزینه های بعدی ایمپلنت متحرک می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های ایمپلنت ثابت و متحرک می توانید با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

کلام پایانی

همکاران ما در مرکز ایران ایمپلنت که یک مجموعه تخصصی و حرفه ای در زمینه ایمپلنت دندان در انواع مختلف است و از مهارت و تخصص بهترین پریودنتیست ها بهره می برد، سعی بر آن داشتند که تمامی مطالب مهم و نکات ضروری را در خصوص ایمپلنت ثابت و متحرک برای شما عزیزان شرح دهند.

در صورتی که به دریافت اطلاعات بیشتر علاقه مند هستید، این امکان وجود دارد که سایر مقالات موجود در وب سایت ایران ایمپلنت را نیز مطالعه کنید.

فراموش نکنید که برای استفاده از هر یک از ایمپلنت های ذکر شده حتما با پزشک مشورت کنید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می‌خوانید! ...
بیشتر بخوانید ...
استحکام ایمپلنت

آیا می دانید استحکام ایمپلنت چقدر است؟ درست مانند دندان‌های طبیعی شما، ایمپلنت‌ دندان نیز