هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401

هزینه دندانپزشکی کودکان

هزینه دندانپزشکی کودکان


هزینه دندانپزشکی کودکان

هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401 چه قدر است؟ هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401 از چه فاکتور هایی تاثیر می گیرد؟ نحوه استفاده از بیمه خدمات درمانی و کارت تخفیف برای کاهش هزینه دندانپزشکی کودکان چگونه است؟

دندان های شیری کودکان در سن خاصی شروع به رشد می کند. هر چند کودک دلبند شما سن کمی دارد اما نباید فراموش کنید که در شرایط خاص بایستی به دنبال هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401 باشید. مرکز ایمپلنت دندان یک روزه با ارائه انواع خدمات دندانپزشکی بزرگسالان و کودکان می تواند اطمینان خاطری برای سلامت دندان های فرزند دلبند شما باشد. سلامت و بهداشت دندان کودکان در سن پایین می تواند گنجینه ارزشمند برای آینده آنها باشد. در صورت مشاهده هر گونه مشکلات دهان و دندان و از جمله لثه کودکان بایستی اقدام به درمان آن نمود.

دندانپزشک کودکان کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

دندانپزشک کودکان که یک شاخه از علم بی کران دندانپزشکی می باشد، در راستای ارائه مراقبت های بهداشتی و درمانی و با تاکید بر مسایل پیشگیری و درمانی کودکان در بدو تولد تا بزرگسالی اقدام می نماید. دندانپزشک کودکان یا پدودنتیست یا پدیاتریک دنتیست در طول روند کاری خود به ارزیابی، تشخیص و درمان مشکلات دندانپزشکی کودکان و اطفال می پردازد. در مجموع بایستی گفت که دندانپزشک کودکان یا متخصص دندانپزشکی کودکان همانند یک پزشک متخصص کودکان عمل می کند. این افراد تمام مواردی که به سلامت کودکان مرتبط است را مدیریت می کند.

نقش پدر و مادر در سلامت بهداشت دهان کودکان

بدون شک زمانی که پدر و مادر به بهداشت دهان و دندان کودکان خود بها دهند، در آینده خود را از دست هزینه دندانپزشکی کودکان نجات داده اند. از جمله نکاتی که می توانند به بکار گیرند شامل موارد زیر است:

 • کودکان بشدت الگوپذیر هستند. در نظر داشته باشید که کودکان با دیدن آموزش صحیح مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان می توانند به صورت خودکفا به مراقبت از دندان خود بپردازد.
 • والدین بایستی از همان دوران نوزادی به فکر سلامت لثه های فرزندان خود باشند و با براش های نرم لثه و دندان آنها را تمیز کنند.
 • پدر و مادر بایستی تا سن 6 سالگی بهداشت دهان و دندان فرزندان خود را انجام دهند. از سن 6 تا 12 سالگی فرزندان می توانند مسواک زدن را انجام دهند و تنها کنترل پدر و مادر کافیست
 • برای کودکان استفاده از خمیر دندان بین سن 2 تا 3 سالگی مجاز است. زیرا در این سن کودکان بر بلع خود کنترل دارند
 • کودکان تا سن 9 سالگی توانایی استفاده از نخ دندان را ندارند
 • سعی کنید لوازم بهداشتی را براساس سلیقه فرزندانتان تهیه نمایید تا میل به انجام آن را داشته باشند.

 

هزینه دندانپزشکی کودکان

 

انواع خدمات و هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401

در خدمات و هزینه دندانپزشکی کودکان و هزینه بلیچینگ دندان در سال 1401 علاوه بر مراقبت های دندانپزشکی بایستی از یک سری تجهیزات خاص و مراقبت های دندانپزشکی مانند اسپیس مینتینر متحرک، اسپیس مینتینر ثابت، کراون SS، فلورایدتراپی هر فک، وارنیش فلوراید دو فک، آنتی بیوتیک درمانی و فیشور سیلنت هر دندان استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که هزینه سایر خدمات دندانپزشکی برای اطفال 20 درصد بیشتر از بزرگسالان می باشد. علت این امر نیز به مواد بیهوش کننده برای کودک می باشد.

پر کردن دندان کودکان

یکی از هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401 به پر کردن و یا ترمیم دندان کودکان مربوط می شود. زمانی که دندان کودک شما دچار پوسیدگی، حساسیت به سرما و گرما و آسیب دیدگی ساختاری می شود، راهی به جز ترمیم و یا پرکردن دندان کودک نیست. هزینه دندانپزشکی کودکان برای پر کردن دندان به مواد مصرفی آن از قبیل آمالگام نقره ای، کامپوزیت، پرسلین یا مواد همرنگ دندان مربوط می باشد. در بیشتر مراکز درمانی دندان کودکان از مواد رنگی جهت پر کردن دندان کودک استفاده می شود. به جرات می توان گفت که یک روش موفقیت آمیز بوده و توجه کودکان را به سمت مسواک زدن جلب می کند.

هزینه دندانپزشکی کودکان برای ارتودنسی

یکی دیگر از هزینه های دندانپزشکی کودکان در سال 1401 به درمان ارتودنسی دندان بر می گردد. زمانی کودک مجبور به ارتودنسی می شود که به مشکلات زیر دچار شده باشد:

 • دندان های ناهماهنگ (کج یا متراکم)
 • دندان های ناپیدا
 • دندان های اضافه
 • پیش دندانی
 • دندان نیش عقب افتاده
 • دندان نیش باز
 • موقعیت نامناسب و ناهماهنگ فک
 • اختلال مفصل فک

برای انجام ارتودنسی کودکان بایستی در سنین 10 الی 14 سالگی اقدام نمود. متاسفانه مراقبت از ارتودنسی برای کودکان بسیار سخت تر از بزرگسالان می باشد. از این رو پدر و مادر باید تمام دقت خود را برای کنترل و نظارت به کار گیرند. برای نمونه اطمینان پیدا کنند که فرزندشان هر روز مسواک و نخ دندان را استفاده می کند. علاوه براین مراجعه به دندانپزشکی کودکان مرکز ایمپلنت دندان در ستارخان هر شش ماه یکبار واجب است. رژیم غذا فرزندتان را تحت کنترل بگیرید و آنها را از مصرف زیاد شکر و نشاسته دور کنید. سعی کنید برای فرزندانتان غذاهای سفت و چسبنده استفاده نکند.

هزینه روکش دندان کودکان در سال 1401

متاسفانه در شرایطی که دیر به سراغ درمان دندان های فرزند خود بروید مجبور به پرداخت هزینه دندانپزشکی در مرکز ایران ایمپلنت خواهید شد. زمانی که دندان کودک عصبی کشی می شود، دندانپزشک کودکان از روکش مخصوص استیل برای محافظت از آن استفاده می کند. از تفاوت های روکش دندان کودکان با روکش دندان بزرگسالان می توان به عدم تراشیدن دندان کودک و تعداد کم جلسات اشاره کرد. از اشتباهات رایج پدر و مادر در مراقبتهای دهان و دندان کودکان، تصور غلط بر تخریب دندان شماره شش و دندان شیری می باشد. والدین به هوای اینکه دندان شیری در حال خراب شدن است و نیازی به ترمیم ندارد، از اقدامات بعدی برای فرزند خود امتناع می کنند.

راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

چنانچه تمایل دارید از هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401 و هزینه کامپوزیت دندان در سال 1401 حذر کنید بهتر است که راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان فرزندان خود را یاد بگیرید. انواع روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان شامل:

 • آموزش به کودک و والدین در مورد پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری و دائمی
 • فلورایدتراپی
 • پرکردن دندان های آسیب دیدع
 • ترمیم دندان های شیری و دائمی
 • شیارپوشهای دندانی
 • روکش دندان شیری
 • ترمیم دندان شکسته
 • درمان ریشه آسیب دیده
 • پیداکردن دندانپزشک کودکان خوب
 • پر کردن دندان های آسیب دیده

فاکتور های موثر در هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401

به صورت کلی و با توجه به مطالب ذکر شده در قسمت های فوق می توان هزینه دندانپزشکی برای کودکان را در سال 1401 متاثر از فاکتور های ذکر شده در قسمت زیر دانست:

مشکل دندانی ایجاد شده برای کودک

از اصلی ترین فاکتور های موثر در هزینه دندانپزشکی کودک، نوع مشکل ایجاد شده برای کودک است. زیرا هر کدام از روش های درمانی در شاخه دندانپزشکی مانند: پر کردن دندان، کشیدن دندان، ارتودنسی و … هزینه مخصوص به خود را دارند.

به عبارت دیگر هزینه دندانپزشکی کودک را تا زمانی که مشکل دندان کودک مشخص نشود، نمی توان تعیین کرد.

تعداد دندان های آسیب دیده کودک

تعداد دندان های کودک که دچار آسیب شده اند نیز مساله مهمی در افزایش هزینه دندانپزشکی کودک به شمار می آید. زیرا هزینه خدمات دندانپزشکی برای هر یک دندان محاسبه می شود و اشخاصی که تعداد بیشتر از یک دندان را بخواهند درمان کنند باید هزینه بیشتری پرداخت نمایند که در خصوص کودکان نیز این مساله صدق می کند.

روش درمانی تشخیص داده شده توسط دندانپزشک

تشخیص پزشک در خصوص راه درمان کودک و از بین بردن مشکل دندانی ایجاد شده برای کودک بسیار مهم است. پزشک با بررسی وضعیت دندان ها و مشکل کودک، تعیین می کند که از چه نوع درمانی برای کودک باید استفاده کند.

به عنوان مثال: در صورتی که دندان کودک دلبند شما خراب شده باشد، پزشک با بررسی های لازم تعیین می کند که آیا امکان پر کردن دندان کودک وجود دارد و یا اینکه با پر کردن دندان مشکل حل نمی شود و باید دندان را به صورت کلی بکشد.

درنتیجه در چنین مواقعی روش درمانی تعیین کننده هزینه دندانپزشکی کودک خواهد بود و باید حتما در این خصوص به نظر دندانپزشک اهمیت دهید و با آن مخالفت نکنید.

دارو ها و درمان های جانبی

در صورتی که برای برطرف کردن مشکل دندان های کودک به دارو و یا درمان های جانبی نیاز باشد، باید هزینه آنها را نیز در هزینه دندانپزشکی کودک  در سال 1401 موثر دانست زیرا این عوامل باعث افزایش هزینه دندانپزشکی کودک می شوند.

به عنوان مثال: اگر برای درمان دندان فرزند شما به عکسبرداری از لثه و دندان نیاز باشد و پزشک عکسبرداری را تجویز کند، به هزینه دندانپزشکی افزوده خواهد شد.

مراقبت های بعد از درمان کودک

گاهی اوقات مراقبت های بعد از درمان کودک نیز می توانند باعث افزایش هزینه دندانپزشکی شوند که به همین دلیل این مساله را نیز از فاکتور های موثر در هزینه می دانند.

در صورتی که برای مراقب های بعد از دندانپزشکی به دارو و یا محصول خاصی نیاز باشد مسلما بر هزینه ها افزوده می شود و این مساله را می توان از هزینه های جانبی دندانپزشکی کودک در نظر گرفت.

میزان تخصص و تجربه دندانپزشک

دندانپزشکان از تخصص و تجربه متفاوتی برخوردار هستند. اگر برای درمان دندان کودک خود به دندانپزشک متخصص کودک مراجعه کنید، نتیجه بسیار بهتری را دریافت خواهید کرد اما در عوض باید هزینه بیشتری را نیز بپردازید. زیرا دستمزد یک متخصص دندانپزشکی کودک با دستمزد یک دندانپزشک عمومی متفاوت است.

هزینه مربوط به کلینیک دندانپزشکی

در صورتی که برای مشکل فرزند عزیزتان مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی را ترجیح دهید و از مراجعه به بیمارستان و یا درمانگاه خودداری کنید، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

اما توصیه ما به شما عزیزان این است که شاید هزینه مراجعه به کلینینک های دندانپزشکی معتبر کمی بالاتر باشد ولی بهتر است که حتما این کار را انجام دهید تا نتیجه بهتری را دریافت کنید.

قیمت دلار و نرخ ارز مطابق روز در بازار

در صورتی که برای دندانپزشکی کودک و درمان کودک نیاز به دارو ها و یا تجهیزات وارد شده از کشور های خارجی باشد، باید نرخ ارز و دلار را نیز بر هزینه دندانپزشکی کودک در سال 1401 موثر دانست.

نحوه استفاده از بیمه خدمات درمانی و کارت تخفیف برای دندانپزشکی کودک در سال 1401

بیمه خدمات درمانی

برای استفاده از بیمه خدمات درمانی در خصوص دندانپزشکی کودک در ابتدا باید از این موضوع مطلع شوید که بیمه مورد نظر خدمات دندانپزشکی کودک را نیز تحت پوشش قرار می دهد و یا خیر که برای اطلاع از این مساله می توانید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

سپس اگر امکان استفاده از بیمه برای خدمات درمانی مورد نظر وجود داشت، باید کلینیک های دندانپزشکی و یا مراکزی را پیدا کنید که با شرکت بیمه شما طرف قرارداد باشند و امکان کاهش هزینه ها را با بیمه مورد استفاده شما داشته باشند. در غیر این صورت هزینه درمان برای کودک دلبند شما به صورت آزاد محاسبه می شود.

اما اگر بیمه قابل استفاده در مرکز مورد نظر باشد، می توانید به راحتی هزینه های دندانپزشکی را کاهش دهید.

کارت تخفیف

اگر قصد دارید از کارت تخفیف برای این مساله استفاده کنید نیز باید در ابتدا کارت تخفیف را تهیه کنید که برای تهیه آن می توانید کارت تخفیف را از شرکت های ارائه دهنده کارت تخفیف به صورت اینترنتی خریداری کنید. همچنین می توانید این کارت را از دندانپزشکی ها و یا کلینیک هایی که برای تبلیغ کار خود آن را ارائه می دهند دریافت نمایید و با استفاده از آن هزینه های دندانپزشکی کودک را کاهش دهید.

پس از اینکه کارت تخفیف را تهیه کرده اید، باید اطلاع یابید که امکان استفاده از کارت تخفیف برای خدمات دندانپزشکی کودک وجود دارد و یا خیر. همچنین باید اطلاع یابید که از کارت تخفیف مورد نظر در کدام مراکز می توان استفاده کرد.

سپس به راحتی کارت تخفیف را در مراکز مورد نظر استفاده کنید و در خدمات خود تخفیف دریافت نمایید.

سخن پایانی

امیدواریم که تمامی مطالب ذکر شده در خصوص هزینه دندانپزشکی کودک در سال 1401 برای شما عزیزان مفید و مسمر ثمر بوده باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها