هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401

هزینه درمان ریشه دندان

هزینه درمان ریشه دندان


هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 چه قدر است؟ چه عوامل و مسائلی بر روی هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 تاثیر می گذارند و باعث افزایش هزینه انجام این کار می شوند؟

آیا درمان ریشه دندان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار دارد؟ آیا امکان استفاده از کارت تخفیف برای درمان ریشه دندان وجود دارد؟

خواننده عزیز، چنانچه به دریافتن پاسخ سوالات ذکر شده در قسمت فوق علاقمند هستید و تمایل دارید که پاسخ این پرسش ها را بدانید، اندکی از وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید.

زمانی که صحبت از هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 می شود، منظور خراج کردن عصب یک دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال ریشه دندان است. بعد از اتمام این کارها متخصص ماهر مرکز ایران ایمپلنت جهت ممانعت از ورود میکروب و باکتری به عصب دندان، اقدام به پر کردن دندان می کند. با درمان ریشه دندان عصب زنده ای دیگر در دندان وجود ندارد اما با اینحال دندان در جای خود قرار دارد و به هنگام خوردن و آشامیدن دیگر دردی احساس نمی کند. در اکثر مواقع برای درمان ریشه دندان نیاز است که چند جلسه ملاقات با پزشک تنظیم شود. تمامی این جلسات به همراه دیگر اقدامات در هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 تاثیر گذار می باشد. در ادامه در خصوص قیمت و هزینه درمان ریشه دندان یا تعویض روکش ایمپلنت را توضیح خواهیم داد.

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان است؟

همانگونه که در ابتدا گفته شد، درمان ریشه دندان یا روت کانال که به عنوان درمان اندودنتیک نیز در علم دندانپزشکی شناخته شده است، یک روش درمان بوده که به از بین بردن و تخلیه عفونت دندان اشاره دارد. با انجام عصب کشی یا درمان ریشه دندان نه تنها عفونت از بین می رود بلکه در برابر ایجاد عفونت های آینده نیز مقاومت می کند.

در کل می توان گفت زمانی به درمان ریشه دندان اقدام می شود که متخصص ماهر مرکز ایران ایمپلنت تشخیص دهد که ناحیه بافت نرم دندان دچار عفونت شده است. با تجمع عفونت در دهان، دندان ها شروع به پوسیدگی می کنند. در این حالت متخصص برای تشخیص درست و درمان صحیح دستور عکس برداری رادیولوژی را تجویز می کند. در عکس برداری چون از اشعه ایکس استفاده می شود، وضعیت کلی دندان ها و مشکلات آن به خوبی قابل مشاهده و دیدن است. با تشخیص زود هنگام می توان از لق شدن دندان، درد هنگام خوردن و آشامیدن به خصوص مواد سرد و گرم پیشگیری نمود. در صورتی زودتر اقدام شود بدون شک هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 کمتر خواهد شد.

مراحل درمان ریشه دندان

اگر بخواهیم به ترتیب مراحل درمان ریشه دندان ها را در سال 1401 مورد بررسی قرار دهیم شامل موارد زیر می شود:

 • ویزیت و معاینه اولیه جهت بررسی وضعیت دندان و تشخیص میزان آسیب دیدگی دندان
 • بی حس کردن موضعی دندان آسیب دیده (در بیشتر مواقع از داروهای بی حس کننده استفاده می شود اما برای بیمارانی که حساسیت دارند از تزریق مواد ضدحساسیت کمک گرفته می شود)
 • دسترسی به کانال دندان مورد نظر با کمک ابزارها و تجهیزات مدرن دندانپزشکی
 • محاسبه و تخمین طول کانال دندان
 • پاک کردن و تمیز کردن پالپ دندان
 • پر کردن کانال تخلیه شده از مدخل تاجی تا انتهای اپیکال
 • انجام ترمیم موقت
 • انجام ترمیم دائمی

فاکتورهای اصلی بر هزینه درمان ریشه دندان

اگر بخواهیم هزینه و قیمت هر واحد ایمپلنت و یا  درمان کانال و ریشه دندان را محاسبه کنیم باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیریم. در مجموع می توان برای برآورد هزینه درمان ریشه به محل قرار گیری دندان، تعداد ریشه های دندان، کانال های هر ریشه، طول ریشه، انحناهای ریشه ی عفونی دندان، وجود انسداد در فضای کانال ریشه و میزان تخصص دندانپزشک اشاره کرد.

در صورتی که فرایند عصب کشی دندان توسط دندانپزشک عمومی انجام شود و از همه مهمتر برای نخستین بار ریشه تحت درمان قرار می گیرد باید هر کدام از هزینه عصب کشی دندان در سال 1401 را برای هر نوع دندان به صورت زیر محاسبه کرد:

 • بررسی و درمان ریشه دندان قدامی یا جلویی (دندان های وسط جلو، دندان های نیش، دندان سوم از خط میانی)
 • درمان ریشه ی دندان های پرمولر (دندان های دو کاسپ، دندان های دو برجستگی روی سطح جونده)
 • درمان ریشه ی دندان های خلفیهزینه درمان ریشه دندان

تاثیر موقعیت دندان در هزینه درمان ریشه دندان

اگر سری به دندانپزشکی های متفاوتی بزنید بدون شک با قیمت های مختلفی روبرو خواهید شد. مقدار واقعی هزینه ها برای درمان ریشه براساس موقعیت دندان متفاوت می باشد. براساس انجمن دندانپزشکان آمریکا، از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت درمان ریشه دندان، محل دندانی است که نیاز به اصلاح و ترمیم دارد.

برای دندان های جلویی یا قدامی که دارای راحتی بیشتر برای متخصص می باشد، هزینه کمتری را دارد. این دسته از دندان ها دارای یک ریشه بوده و دسترسی و دید دندانپزشک را آسان تر کرده است. به طور معمول دندان های خلفی یا عقبی دارای سه یا چهار ریشه هستند و به هنگام درمان و ترمیم نیاز به دقت و تخصص بیشتری نیز خواهند داشت. در نظر داشته باشید که این دندان ها دارای دید کمتری نسبت به دندان های جلویی می باشد. این نکته نیز بسیار موثر است که اگر خیلی زودتر برای درمان ریشه دندان اقدام کرد از سوی دیگر هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 بسیار کمتر خواهد شد.

چه زمانی برای درمان ریشه اقدام کنیم؟

نه تنها برای درمان ریشه بلکه برای هر کدام از خدمات دندانپزشکی نیاز است هر چه زودتر اقدام شود. چنانچه این درمان را به تاخیر اندازید از سوی دیگر باید هزینه بیشتری را تقبل کنید. با مشاهده پوسیدگی و تخریب دیواره های حفره و مشاهده پوسیدگی دندان نباید برای درمان تعلل به خرج داد. علاوه براین به محض مشاهده حساسیت به گرما و سرما در دندان های خود حتما با پزشک معالج خود مشورت داشته باشید.

درمان دوباره ریشه دندان

به طور قطع زمانی که ریشه درمان شده دوباره نیاز به ترمیم و درمان داشته باشد، بدون شک هزینه آن بیشتر از قبل خواهد شد. در این نوع از درمان ها دندانپزشک مرکز ایران ایمپلنت برای دسترسی به قسمت های عفونت دارد مشغول به ایجاد حفره خواهد کرد. بعد از آن برروی تاج دندان دوباره نیاز به ترمیم و روکش دندان خواهد بود. برای پیشگیری از هزینه های آینده درمان ریشه دندان در سال 1401 نیاز است که بیمار روند مسواک زدن خود رابر طبق توصیه های دندانپزشک خود تنظیم کند. برای محافظت دندان در برابر پوسیدگی ها نیاز است که روتین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن جزو برنامه های روزانه باشد.

هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 چه قدر است؟

بر اساس تعرفه های دندانپزشکی تعیین شده در سال 1401 هزینه مربوط به درمان ریشه از 850 هزار تومان شروع می شود و تا 2 میلیون و 200 تومان ادامه پیدا می کند. در این خصوص لازم به ذکر است که این هزینه ها بر اساس تعداد ریشه دندانی که باید درمان شوند، تعیین می گردند.

به عنوان مثال:

 • هزینه درمان ریشه یک کاناله در حدود 850 هزار تومان است
 • هزینه درمان ریشه دو کاناله یک میلیون و 400 هزار تومان است
 • هزینه درمان ریشه سه کاناله یک میلیون و 700 هزار تومان است
 • هزینه درمان ریشه چهار کاناله دو میلیون و 200 هزار تومان است

عوامل تاثیر گذار در هزینه درمان ریشه در سال 1401 چیست؟

در تعرفه های پزشکی ذکر شده در قسمت فوق که بر اساس هر یک ریشه دندان تعیین شده اند، عوامل دیگری به غیر از تعداد ریشه های دندان نیز تاثیر گذار هستند که برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

تخصص و تجربه پزشک

دندانپزشکان دارای دستمزد های متفاوتی هستند که دستمزد آنها معمولا بر اساس میزان تجربه، مهارت و تخصص آنها تعیین می شود به گونه ای که آن دسته از دندانپزشکان که دارای تخصص و مهارت بیشتری هستند، دستمزد بیشتری دارند.

از این رو ممکن است که دستمزد دندانپزشک مورد نظر شما در هزینه درمان ریشه دندان موثر واقع گردد و باعث افزایش و یا کاهش هزینه قابل پرداخت توسط شما شود.

هزینه مربوط به کلینیک دندانپزشکی

کلینیک های دندانپزشکی در خصوص ارائه خدمات به بیماران هزینه دریافت می کنند به صورتی که بخشی از هزینه درمان به پزشک تعلق می یابد و بخشی از هزینه پرداخت شده توسط بیمار به کلینیک دندانپزشکی تعلق پیدا می کند.

در نتیجه کلینیک ها را نیز می توان به عنوان عامل موثر دیگری در هزینه درمان ریشه دندان در نظر گرفت.

منطقه و شهر و استان

شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد اما علاوه بر موارد ذکر شده در قسمت فوق، منطقه و شهر و استان نیز در هزینه درمان ریشه دندان و یا سایر امور دندانپزشکی تاثیر گذار هستند.

معمولا کلینیک هایی که در مناطق بالای شهر و یا در استان های پیشرفته تر قرار دارند، هزینه بیشتری را برای انجام امور مورد نظر دریافت می کنند.

پس اگر به کلینیک هایی که در این مناطق قرار دارند، مراجعه کردید، آمادگی پرداخت هزینه بیشتر در خصوص درمان ریشه دندان را داشته باشید.

نرخ روز ارز و دلار

بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در شاخه دندانپزشکی به صورت وارداتی به کشور وارد می شوند و باید از کشور های مختلف از سراسر جهان تهیه گردند. از این رو ممکن است که درمان ریشه دندان نیز بر اساس تجهیزات مورد نیاز برای درمان متاثر از قیمت روز ارز و دلار باشد و با افزایش قیمت دلار هزینه آن نیز افزایش پیدا کند.

سال درمان

با توجه به این موضوع که ایران کشوری تحت تحریم ها است و همه ساله تورم بر جامعه حاکم است، سال درمان برای درمان ریشه مساله مهمی است. زیرا در هر سال جدید قیمت ها نیز افزایش پیدا می کنند. به گونه ای که هزینه درمان ریشه در سال 1401 با هزینه درمان ریشه در سال 1399 برابر نخواهد بود.

استفاده از بیمه خدمات درمانی و یا عدم استفاده از بیمه

از مسائل دیگر تاثیر گذار در هزینه درمان ریشه نیز می توان به بیمه های خدمات درمانی اشاره کرد. همان طور که می دانید در سالیان گذشته امکان استفاده از بیمه خدمات درمانی برای امور دندانپزشکی وجود نداشت، اما امروزه این امکان فراهم شده و عزیزان می توانند با استفاده از برخی بیمه های درمانی برای کاهش هزینه درمان خود استفاده کنند و هزینه ها را با آن کاهش دهند.

استفاده از کارت تخفیف و یا عدم استفاده از کارت تخفیف

کارت تخفیف قابلیت دیگری است که از سوی شرکت های ارائه دهنده این کارت ها در اختیار مردم عزیز قرار گرفته است. با استفاده از کارت تخفیف می توان در امور مختلفی از جمله دندانپزشکی تخفیفات بسیار چشم گیری دریافت کرد.

تنها کافی است که کارت تخفیف ارائه شده به شما قابل استفاده برای امور دندانپزشکی باشد. در نتیجه در این صورت با پیدا کردن کلینیک های طرف قرارداد با شرکت کارت تخفیف می توانید به راحتی برای درمان دندان خود اقدام کنید.

سخن پایانی

برای دست یافتن و اطلاع از تفاوت ایمپلنت دندان با روکش و همچنین قیمت ایمپلنت دندان و یا هزینه دندانپزشکی در سال 1401 بهتر است با پرسنل مجرب و کارکشته مرکز ایران ایمپلنت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها