کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان
آنچه می‌خوانید! ...

کامپوزیت دندان چه کاربردی دارد؟ زیبایی دندان یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر ظاهر مناسب فرد است. امروز قصد داریم یکی از روش‌های زیباسازی دندان‌ها که به عنوان مهمترین جزء ظاهری حفره دهان شناخته می‌شوند، را به شما معرفی کنیم. در ادامه، با بررسی کامپوزیت دندان همراه ایران ایمپلنت باشید. 

کاربرد کامپوزیت

دندان هایی که از همدیگر فاصله دارند، حفره های ایجاد شده در دندان بعد از عصب کشی یا تراش دندان ایجاد شده اند، قسمت های لب پر شده و یا شکسته شده دندان و … همگی به وسیله کامپوزیت قابل درمان و اصلاح هستند. کامپوزیت به دلیل ساختار خاص خود، استحکام بسیار بالایی حتی بیشتر از خود دندان ها دارند.

این استحکام

به همراه رنگ ویژه آن باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کند و افراد مختلفی برای زیبا کردن ظاهر دندان هایشان و یا استحکام بخشیدن به دندانهای فرسوده خود از این ماده استفاده کنند.

معرفی 4 نوع کامپوزیت

هزینه-کامپوزیت-دندان

به طور کلی کامپوزیت ها بر اساس اندازه ذرات تشکیل دهنده و ظاهر آنها به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

1) روش ماکرو

کامپوزیت ماکرو که سایز ذرات آن بین ۵ الی ۱۰ میکرو متر است. مقاومت این ذرات در مقابل فشار بسیار بالا بوده اما در مقابل سایش چندان مقاوم نیستند.

2) روش میکرو

کامپوزیت میکرو که سایز ذرات آن عموما ۴ دهم میکرو متر است. رزین های این نوع از جنس سیلیس های کلوئیدی هستند که پولیش کاری آنها نسبت به کامپوزیت ماکر آسانتر و بهتر انجام می شود.

این نوع کامپوزیت

مقاومت پایینی در برابر سایش و فشار دارند و برای دندانهایی که تحت فشار شدید هستند گزینه خوبی به حساب نمی آیند.

3) روش  ترکیبی

کامپوزیت ترکیبی که ترکیبی از میکر و ماکر هستند. این نوع نسبت به فشار و همچنین نسبت به سایش استحکام بالایی دارند. هدایت دمایی این نوع کامپوزیت بسیار پایین است

4) روش نانو

کامپوزیت نانو سایز ذرات این نوع بین ۲۰ الی ۷۰ نانومتر است. مقاومت مکانیکی آنها بسیار بالا در حد نوع ترکیبی است. همچنین مقاومت در برابر سایش در این نوع کامپوزیت بالا بوده و برای پولیش و جلا دادن مناسب هستند.

نحوه اجرای کامپوزیت دندان

قرار دادن کامپوزیت بر روی سطح دندان نیازمند اجرای مراحل خاصی است تا دندان‌ها برای دریافت کامپوزیت آماده شوند.

در حالتی که مشکلات دندانی حاد مانند پریودنتال یا انحراف شدید دندان‌ها وجود دارد، امکان استفاده از کامپوزیت وجود ندارد. در این موارد، پزشک ابتدا با اجرای درمان بیماری یا انجام اقدامات ارتودنسی، دندان‌ها را در حالت استاندارد قرار می‌دهد و سپس به جایگذاری کامپوزیت می‌پردازد.

در صورت عدم وجود مشکل حاد دندان:

پزشک متخصص با آغاز آماده‌سازی کامپوزیت و تطابق رنگ خمیر کامپوزیت با دندان‌ها شروع به کار می‌کند. پس از تطابق کامپوزیت و دندان‌ها، مرحله بعد به ایجاد ایزوله روی دندان می‌پردازد.

در این مرحله:

پزشک با استفاده از یک پرده خاص که اطراف دندان مشخص شده است، دندان را از محیط دهان جدا کرده و پس از جرم‌گیری، با استفاده از اسید دندان را تمیز کرده و ذرات خارجی را از بین می‌برد.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان در سال 1403 به شرح زیر است:

نوع خدمات قیمت (به تومان)
کامپوزیت 2 میلیون و 500 الی 4 میلیون

پایان کار کامپوزیت دندان چگونه است؟

بعد از اسید کاری دندان به طور کامل شست و شو داده می شود و به طور کامل خشک می شود. به کمک یک اسید دیگر سطح دندان پوشیده می شود و کامپوزیت بر روی آن قرار می گیرد.

این اسید به صورت نانومتری سطح مینای دندان را آب کرده و باعث می شود که ذرات میکروسکوپی کامپوزیت با مولکول های دندان مخلوط شوند و در واقع مرزی بین دندان و کامپوزیت باقی نمی ماند.

پزشک بعد از جای گذاری کامپوزیت به وسیله نور اقدام به سخت کردن کامپوزیت می کنند.

زمانی که کامپوزیت استحکام لازم را به دست آورد پزشک شروع به تراشیدن کامپوزیت و صیقل دادن آن می کند تا کامپوزیت را دقیقا مانند دندان حالت دهد. حالت دادن کامپوزیت نیاز به مهارت و توانایی بالایی دارد که هر پزشکی این توانایی را ندارد.

قصد مشاوره دارید؟

در صورتی که در مورد انجام کامپوزیت دندان با به صرفه‌ترین قیمت نیاز به مشاوره دارید همین الان با کارشناسان ما تماس گرفته یا از طریق چت در سایت سوالات خود را مطرح کنید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می‌خوانید! ...
بیشتر بخوانید ...