سوالات متداول در مورد ایمپلنت

در صورت تمایل با ما تماس بگیرید

دندان های سالم و زیبا که علاوه بر بخشیدن لبخندی زیبا به ما، ما را از تمام ناراحتی ها، شی بیخوابی ها، دردهای شدید دندان و بعضا فک و…دور نگه می دارد؛ اما آیا با چنین سیستم تغذیه ای و رعایت بهداشت ضعیف دهان و دندان می توانیم انتظار داشتن دندان های سالم در سنین بالای 20 سال را داشته باشیم؟ مسلما خیر.
خرابی شدید دندان ها، شکستگی ها و پوسیدگی های عمیق همگی مواردی هستند که می توانند شما را ناچار به کشیدن دندان کنند. به جای دندان کشیده شده چه چیزی را می توان قرار داد؟
ایمپلنت روش درمانی است که برای چنین موقعیت هایی اختراع و ثبت شده است، اما اگر هیچ اطلاعاتی در مورد ایمپلنت ندارید اصلا جای نگرانی نیست زیرا در این مقاله سعی داشته ایم تا به 11 سوال احتمالی شما و دیگر کاربران در مورد ایمپلنت پاسخ دهیم، پس با ما همراه باشید.

سوالات متداول

سوالات پرتکرار کاربران

1-جنس ایمپلنت از چیست؟

در وهله ی اول همگی ما دوست داریم بدانیم موادی که در دهانمان برای 20 الی 30 سال قرار است قرار بگیرد و به نوعی جزئی از وجود ما شود از چه جنسی است؟ ایمپلنت از دو قسمت پایه ی فلزی و روکش تشکیل شده است. پایه ی فلزی از فلز تیتانیوم خالص است که به استخوان فک چسبیده شده و در واقع جوش می خورد، اما روکش از جنس فلز بسیار نازک همراه با لایه ای از مواد سیلیکونی به همراه دیگر مواد مخصوص دندان سازی می باشد. انتخاب فلز تیتانیوم نیز به این علت است که این فلز کمترین حد حساسیت را با بدن انسان ایجاد کرده و می تواند جذب استخوان بدن شود.

2-انواع ایمپلنت

ایمپلنت شامل دو نوع می شود، نوع اول همان ایمپلنت معمولی است که نوع قدیمی تر آن نیز به حساب می آید، در این نوع ایمپلنت طول دوره درمان و جراحی های متعددی انجام می شود. اما در ایمپلنت نوع دوم که به ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه معروف است جراحی انجام نمی شود و غالبا هم عمل ایمپلنت گذاری در یک الی دو جلسه به پایان می رسد.

3-ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه روش درمانی جدیدی است که به جای ایمپلنت معمولی به وجود آمده است، در این روش دیگر نیازی به عمل های جراحی مختلف، انتظتر 6 ماهه برای جوش خوردن پایه ی فلزی به استخوان فک و…نیست. قیمت ایمپلنت فوری هم در بسیاری از مواقع کمتر از ایمپلنت معمولی است.

4-مراحل انجام ایمپلنت دندانی

مراحل انجام ایمپلنت دندانی بسیار ساده می باشند. در صورتی که بین کشیدن دندان و انجام ایمپلنت فاصله ای 6 ماهه یا بیشتر باشد ممکن است به یک جراحی کوچک لثه نیاز پیدا کنید زیرا طی این مدت لثه پیشروی کرده و محل ریشه ها را پوشانده است، پس از مناسب شدن محل ایمپلنت بایستی روی استخوان فک جراحی صورت گرفته تا فضای مناسبی برای قرار دادن ایمپلنت مهیا شود، این مرحله با بی حسی قوی انجام می شود تا بیمار دچار درد زیادی نشود. پس از کار گذاشتن پایه ی تیتانیومی ایمپلنت

5-فاصله ی زمانی بین کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت

بین زمانی که دندانی را می کشید تا ایمپلنت را کار می گذارید نباید فاصله ی زیادی باشد، در صورتی که زمان زیادی از کشیدن دندان بگذرد امکان پیشروی لثه وجود دارد و در صورتی که خیلی زودتر از موعد هم اقدام به کاشت ایمپلنت کنید جای زخم دندان هنوز خوب نشده است و امکان پدید آمدن عفونت را زیاد خواهد کرد.

6-مراقبت های لازم برای ایمپلنت دندانی

زمانی که ایمپلنت را در دهان خود کار گذاشته اید بهتر است خیلی جدی تر از قبل بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. درست است که ایمپلنت همچون دندان عادی پوسیده نمی شود، اما فراموش نکنید که لثه ی دور ایمپلنت هنوز هم بافت زنده است که می تواند پوسیده شده و یا تحلیل رود. علاوه بر آن به امید آن که این دندان مصنوعی می تواند ضد ضربه باشد و همچون گوشکوب عمل کند سعی نکنید که هر چیز سفتی را با آن بشکنید، درب بطری را باز کنید و…زیرا ایمپلنت در عین استحکام بالایی که دارد قادر به مقاومت در برابر چنین فشارهایی نیست، پس به شدت مراقب دندان های خود باشید تا دچار دردسر نشوید.

7-آیا ایمپلنت ظاهری مثل دندان های واقعی دارد؟

دندان های ایمپلنت همگی از یک جنس مواد ساخته شده اند و ظاهری مشابه هم دارند، اما زمانی که ایمپلنت درجه یک را انتخاب می کنید علاوه بر آن که کیفیت موادش در بهترین حد ممکن خود است، ظاهرش نیز در بهترین حد خود می باشد؛ این نوع ایمپلنت همرنگ دندان های عادی شما است، شیارهای طبیعی موجود روی دندان ها را دارد و ظاهر کلی اش نیز با دندان های عادی مو نمی زند، پس بهتر است در این مورد به هیچ وجه نگران نباشید.

8-دوره ی تکمیل فرایند درمان چقدر طول می کشد؟

در ایمپلنت فوری زمان زیادی طول نمی کشد و در اصل نهایت زمانی که در این روش نیاز باشد از یک جلسه الی دو هفته است که در بیشتر موارد به انتخاب خود بیمار گذاشته می شود؛ اما در ایمپلنت معمولی از زمان شروع به کار کشیدن دندان خراب تا قدم نهایی فیکس کردن دندان ایمپلنت در دهان حدود 6 الی 8 ماه طول می کشد.

9-هزینه ی ایمپلنت چقدر است؟

هزینه ی انجام ایمپلنت بستگی به نوع ایمپلنت دارد. در ایمپلنت نوع اول که همان ایمپلنت معمولی است هزینه ای بالغ بر 4 الی 10 میلیون تومان در ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه هزینه ای بالغ بر 2.5 الی 5 میلیون تومان مورد نیاز است. تفاوت قیمتی مربوط به کیفیت، ظرافت ظاهری، عقب یا جلو بودن دندان و…می شود.

10-چه کسانی نمی توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

با تمام مزایایی که برای ایمپلنت دندان گفته شد باید بدانید که هر کسی نمی تواند از این روش استفاده کند و محدودیت هایی برای برخی از افراد وجود دارد.
-قند خون (دیابت) کنترل نشده، بارداری، سکته ی قلبی، داشتن ضربان قلب نامنظم، پوکی استخوان، افراد تحت شیمی درمانی، استفاده ی طولانی مدت از بیس فسفونات، بیماری مربوط به سیستم ایمنی و مصرف سیگار و قلیان همگی جز مواردی هستند که باعث می شود تا فرد نتواند از کاشت ایمپلنت استفاده کند.

11-میزان ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

ماندگاری یک درمان یکی از مهم ترین آیتم هایی است که باعث می شود یک فرد این روش درمانی را انتخاب کند و یا به طو کلی آن را از میان انتخاب هایش کنار بگذارد. ایمپلنت دندانی ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به دندان های اصلی خود فرد دارد. در حدی که می توان گفت قسمت روکش و بالایی ایمپلنت که از جنس سرامیک است تا حدود 15 سال و قسمت درونی ایمپلنت هم تا حدود 25 سال و یا حتی بیشتر ماندگاری دارد. البته علاوه بر جنس ایمپلنت، نحوه ی کاشت آن و همچنین موقعیت آن در هان و جنس استخوان فک و استقامت لثه، میزان رعایت بهداشت دهان و دندان نیز تاثیر به سزایی در ماندگاری آن دارد.

از ما بپرسید

فرم تماس سریع