آیا دندان عقل را باید کشید!؟

آیا دندان عقل را باید کشید
آنچه می‌خوانید! ...

آیا دندان عقل را باید کشید؟ این روزها، جراحی دندان عقل نهفته روی عصب برای برداشتن آن ها یک عمل استاندارد است – تقریباً یک آیین برای بزرگسالان جوان. اگرچه همیشه لازم نیست.

دندان عقل معمولاً تنها در صورتی که مشکلی ایجاد کند یا در آینده احتمال دارد، کشیده می شود. هیچ مزیت علمی ثابت شده ای برای سلامتی کشیدن دندان عقل وجود ندارد که هیچ مشکلی ایجاد نکند. علاوه بر این، کشیدن دندان عقل معمولاً ناخوشایند است و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.

با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنیم.

آنچه در مورد دندان عقل باید بدانید!

آیا دندان عقل را باید کشید؟ با این حال، فقط به این دلیل که دندان عقل شما ایجاد درد نمی کند، به این معنی نیست که هیچ مشکلی وجود ندارد. دندان ها ممکن است گیر کرده یا نهفته باشند. این بدان معناست که آنها نمی توانند فک شما را بشکنند و وارد دهان شما شوند.

شاید دهان شما کوچکتر از آن باشد که برای آنها جا باز کند، یا ممکن است دندان ها با زاویه ای نسبت به دندان های دیگر رشد کنند. آنها می توانند به دندان همسایه آسیب بزنند اگر به آن فشار بیاورند.

حتما بخوانید: آیا دندان عقل باعث بوی بد دهان می شود؟

دلایل کشیدن دندان عقل

دندان عقل ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به کشیده شدن داشته باشد، از جمله:

 • عدم فضای کافی برای رشد و قرارگیری در جای خود
 • رشد نامناسب و موقعیت غیرقابل قبول در دهان
 • ایجاد درد و عفونت‌های مکرر
 • آسیب به دندان‌های اطراف و فرسودگی آن‌ها

روش‌های کشیدن دندان عقل

در صورتی که دندان عقل به هر دلیلی نیاز به کشیدن داشته باشد، پزشک دندانپزشک ممکن است به یکی از روش‌های زیر روی بیاورد:

 • کشش معمولی با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی
 • جراحی کشش دندان عقل در موارد پیچیده‌تر

شرایط مورد نیاز به کشیدن دندان عقل

 • عفونت شدید: اگر دندان عقل باعث عفونت در دهان شده و این عفونت با مصرف آنتی‌بیوتیک و درمان‌های دیگر کنترل نشود، ممکن است نیاز به کشیدن آن باشد.
 • آسیب جدی به دندان‌های اطراف: اگر دندان عقل به دندان‌های اطراف فشار زیادی وارد کند و باعث آسیب و تخریب آن‌ها شود، معمولاً پزشکان دندانپزشک توصیه می‌کنند که دندان عقل را کشید.
 • تحت فشار بودن ساختمان فک: در برخی موارد، فضای موجود در دهان برای قرار گرفتن دندان عقل کافی نیست و ممکن است نیاز به کشیدن آن باشد تا فشار و تنش بر روی ساختمان فک کاهش یابد.

عوارض ممکن پس از کشیدن دندان عقل

 • درد و تورم: پس از عمل کشیدن دندان عقل، ممکن است درد و تورم در منطقه مورد عمل احساس شود که معمولاً در چند روز اول بعد از عمل تا حدودی کاهش می‌یابد.
 • عفونت: در برخی موارد، عفونت ممکن است پس از عمل کشیدن دندان عقل رخ دهد که نیاز به مراقبت و مصرف داروهای ضدعفونی دارد.
 • خونریزی: خونریزی معمولاً پس از عمل کشیدن دندان عقل رخ می‌دهد که ممکن است با فشار دادن روی جای عمل و استفاده از گاز سرد کاهش یابد.

مشکلات ناشی از حضور دندان عقل نهفته

برای اینکه بتوانیم بهتر به سوال آیا دندان عقل را باید کشید؟یا آیا دندان عقل حتما باید کشیده شود؟

یا عوارض نکشیدن دندان عقل به صورت علمی پاسخ دهیم، قصد داریم در مورد مشکلات مربوط به دندان عقلی که نهفته است با شما صحبت کنیم. در حقیقت:

1) ایجاد کیست

گاهی اوقات این می تواند منجر به عفونت شود یا می تواند باعث ایجاد کیست شود که می تواند به ریشه های دیگر دندان ها یا تکیه گاه استخوان آسیب برساند.

2) عفونت دندان عقل

از آنجایی که این ناحیه به سختی قابل مشاهده است، دندان های عقل که تا حدی بیرون می آیند گذرگاهی ایجاد می کنند که می تواند به آهنربایی برای باکتری هایی تبدیل شود که باعث بیماری لثه و عفونت دهان می شوند.

3) آسیب به دندان های مجاور

اگر دندان عقل فضای کافی برای وارد شدن به درستی نداشته باشد، ممکن است به دندان های مجاور شلوغ یا آسیب برساند.

4) خارج کردن دندان عقل قبل از تشکیل ریشه

بسیاری از دندانپزشکان بر این باورند که بهتر است دندان عقل را در سنین پایین‌تر، قبل از تشکیل کامل ریشه‌ها و استخوان‌ها و زمانی که بهبودی پس از جراحی سریع‌تر است، درآورند.

به همین دلیل است که برخی از جوانان قبل از ایجاد مشکل، دندان عقل خود را می کشند.

دلایل کشیدن دندان عقل چیست؟
دلایل کشیدن دندان عقل چیست؟

طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، در صورتی که تغییراتی را در ناحیه آن دندان‌ها تجربه کردید، کشیدن دندان عقل ممکن است ضروری باشد، مانند:

1 درد
2 عفونت مکرر بافت نرم پشت آخرین دندان پایین
3 کیسه های پر از مایع (کیست)
4 تومورها
5 آسیب به دندان های مجاور
6 بیماری لثه
7 پوسیدگی وسیع دندان

آیا باید دندان عقل را کشید: بهترین زمان حذف

دندان عقل را بکشیم یا نه؟ هنگامی که دندان عقل مشکل ایجاد می کند، یا اشعه ایکس نشان می دهد که ممکن است از خط خارج شود، باید بیرون بیایند. دلایل خوب دیگر برای خارج کردن آنها عبارتند از:

 • آسیب به دندان های دیگر

مجموعه دندان های آسیاب اضافی می تواند دندان های دیگر شما را به اطراف فشار دهد و باعث درد دهان و مشکلات گاز گرفتن شود.

 • آسیب فک

کیست ها می توانند در اطراف دندان های جدید ایجاد شوند. اگر آنها درمان نشوند، می توانند فک شما را خالی کرده و به اعصاب آسیب برسانند.

 • لثه ملتهب

بافت اطراف ناحیه ممکن است متورم شود و تمیز کردن آن سخت باشد.

 • حفره ها

لثه های متورم می توانند بین دندان ها حفره هایی ایجاد کنند که به رشد باکتری ها و ایجاد حفره کمک می کند.

 • تراز

دندان عقل نهفته می تواند باعث ایجاد مشکل در شلوغی دندان های دیگر شود و حتی درمان برای صاف کردن دندان های دیگر ضروری باشد.

دندانپزشک شما برای تصمیم گیری به شکل دهان و موقعیت دندان های شما نگاه می کند. سن شما هم نقش در تصمیم گیری برای کشیدن نقش دارد. امیدواریم با این دلایل به پاسخ سوال: آیا دندان عقل را باید کشید، رسیده باشید.

حتما بخوانید: جراحی دندان عقل نهفته

چه زمانی دندان عقل را نمی‌ کشند؟

هنگامی که دندان عقل در شرایط مناسبی رشد کند و آسیبی در ریشه و ظاهر دندان‌ها ایجاد نکند لازم به کشیدن آن نیست. اما در افراد بسیاری علائمی برای خرابی دندان عقل وجود دارد که با استفاده از جراحی دندان عقل را از دهان و فک خارج می نمایند.

کشیدن دندان عقل قبل از ارتودنسی

زیبایی و مرتبی دندان ها نقش بسیار زیادی در ظاهر فک و چهره افراد دارد. در بسیاری از مواقع فضای کمی برای رشد دندان‌ها وجود دارد که از ارتودنسی برای مرتب کردن ساختمان دندان‌ها استفاده می‌شود.

برای ایجاد فضای مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی و مشکلاتی دیگر باید دندان عقل را خارج و ارتودنسی انجام دهید. پس قبل از انجام ارتودنسی دندان عقل خود را بکشید.

آمادگی برای کشیدن دندان عقل

هنوز برای جدا شدن از دندان های آسیاب خود آماده نیستید؟ می توانید از دندانپزشک خود بخواهید که آنچه را که با دندان های شما می بیند توضیح دهد. در بسیاری از موارد، قبل از تصمیم گیری می توانید چندین ماه صبر کنید تا ببینید آیا اوضاع تغییر می کند یا خیر.

اما اگر درد دارید یا متوجه تورم یا بوی بد در نزدیکی دندان‌های عقبی خود شدید، ممکن است وقت آن باشد که دوباره به پزشک جهت جراحی مراجعه کنید.

برای این کار و اطلاع از هزینه جراحی دندان عقل می‌توانید با کارشناسان ایران ایمپلنت به صورت آنلاین یا تلفنی در ارتباط باشید.

تصمیم‌گیری در مورد کشش دندان عقل

تصمیم‌گیری در مورد کشش دندان عقل بستگی به شرایط فرد و توصیه‌های پزشک دندانپزشک دارد. در برخی موارد، کشیدن دندان عقل ممکن است بهترین گزینه باشد تا به عوارض بیشتری جلوگیری شود. اما در مواردی، ترمیم و نگهداری دندان عقل ممکن است مورد توصیه باشد.

نتیجه‌گیری:

در نهایت، تصمیم در مورد کشش دندان عقل باید بر اساس مشاوره با پزشک دندانپزشک و بررسی دقیق شرایط دهانی فرد گرفته شود. هر فردی شرایط منحصر به فردی دارد و باید به صورت شخصی توسط یک پزشک متخصص ارزیابی شود.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می‌خوانید! ...
بیشتر بخوانید ...
جراحی دندان عقل
جراحی دندان عقل

جراحی اتفاق کوچکی نیست که هر فردی بدون داشتن آگاهی و اطلاعات اقدام به آن

ابسه دندان عقل
آبسه دندان عقل

آبسه دندان عقل به وضعیتی گفته می‌شود که در آن، به دلیل رشد دندان عقل