چسب روکش ایمپلنت

چسب روکش ایمپلنت دندان

چسب روکش ایمپلنت دندان


چسب روکش ایمپلنت

آیا می دانید چسب روکش ایمپلنت چیست؟ آیا می دانید از چسب روکش ایمپلنت برای چه کاری استفاده می شود؟ آیا از روکش دندان بعد از عصب کشی اطلاعاتی دارید؟ دلایل شکستن روکش ایمپلنت چیست؟ تفاوت روکش زیرکونیا با روکش PFM چیست؟

مزایای ایمپلنت دندانایمپلنت دندان به عنوان بهترین جایگزین دندان های از دست رفته از جنس تیتانیوم ساخته شده و با بدن بیمار سازگاری کامل دارد. ایمپلنت از اباتمنت و تاج دندان مصنوعی به نام روکش ایمپلنت تشکیل شده است. نحوه اتصال روکش ایمپلنت به دو صورت امکان پذیر است. اتصال با استفاده از پیچ و با روش پیچ شونده، و یا اتصال با چسب شونده وجود دارد. به طور معمول چسب روکش ایمپلنت دندان در بیشتر موارد و با توجه به شرایط بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. مرکز ایران ایمپلنت در ادامه توضیحات کامل در خصوص چسب روکش ایمپلنت ارائه خواهد کرد.

روکش ایمپلنت دندان چیست؟

از نظر علمی به بخش تاجی یا نهایی ایمپلنت دندان در دهان، روکش ایمپلنت دندان گفته می شود که بعد از مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت بر روی پایه ایمپلنت نصب می گردد. به طور معمول روکش ایمپلنت دندان انتخابی از جنس روکش دندان یا روکش زیرکونیا می باشد. در نظر داشته باشید که روکش ایمپلنت دندان را توسط همان دندانپزشکی که بخش فیکسچر را در فک شما کار گذاشته است، نصب کنید. متخصصی که فیکسچر را کار گذاشته است بهتر از هر متخصص دیگری می داند که با چه سیستمی و با چه زاویه ای فیکسچر را قرار داده است و روکش را نصب می کند. در صورتی که دسترسی به متخصص خود ندارید بهتر است کار را به دستان متخصص ایمپلنت دندان واگذار کنید. فرقی ندارد چسب روکش ایمپلنت را استفاده می کنید یا روکش پیچ شونده، در هر حالت نیاز به متخصص ایمپلنت دندان وجود دارد و به این ترتیب مراحل نصب روکش ایمپلنت به پایان می رسد.

زمانی می توانید برای  انجام روکش ایمپلنت در غرب تهران اقدام کنید که حدود 3 ماه از مرحله کارگذاشتن ایمپلنت دندان گذشته باشد. در طی این سه ماه بدون شک استخوان ساخته شده اطراف تنه ایمپلنت به صورت کامل باغ و محکم شده است و دیگر با فشارهای جویدن لق نخواهد شد و افتادن روکش ایمپلنت را تجربه نخواهید کرد

روش های اتصال روکش ایمپلنت

همانگونه که در جریان هستید برای نصب و اتصال روکش ایمپلنت دندان دو روش اتصال پیچ شونده و اتصال به چسب مخصوص ایمپلنت وجود دارد. هر کدام از این روش ها بسته به شرایط بیمار و تشخیص متخصص مرکز ایران ایمپلنت کار گذاشته می شود.

در صورتی که برای بیمار از اتصال پیچ شونده استفاده شود، در صورت آسیب وارد شدن به روکش، روکش ایمپلنت قابل اصلاح پذیر بودن می باشد. علاوه براین روکش ایمپلنت دندان بازیافت پذیر بوده و با خارج کردن روکش ایمپلنت هیچ آسیبی به آن وارد نمی شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از اتصال روکش ایمپلنت دندان پیچ شونده، قابلیت تعویض روکش ایمپلنت و پاکسازی آن می باشد. چسب روکش ایمپلنت دندان به هنگام برداشتن آسیب خود را به مینای دندان تا حدودی وارد می کند. زمانی که روکش ایمپلنت دندان شل یا ترک بردارد به راحتی در حالت پیچ شونده تعویض می شود.

اتصال روکش ایمپلنت با چسب مخصوص

زمانی که بیمار برای اتصال روکش ایمپلنت دندان خود، چسب روکش ایمپلنت دندان را انتخاب می کند، می تواند از مزایا و امتیازات زیادی نیز برخوردار باشد. در نظر داشته باشید که روکش ایمپلنت دندان که با چسب متصل می شود قابلیت اصلاح پذیری را دارد و علاوه براین بیمار می توان آن را ترمیم و یا بازیافت نماید. فراموش نکنید که چسب به کار رفته در روکش ایمپلنت دندان با چسب های عادی تفاوت زیادی خواهد داشت.

از نظر زیبایی باید گفت که روکش موقت ایمپلنت دندان متصل شده با چسب مخصوص، دارای زیبایی و جذابیت های خاص خود می باشد. در این روش دیگر خبری از حفره های پیچ وجود ندارد و روکش ایمپلنت دندان یکدست می باشد. از سوی دیگر این نوع روکش از مقاومت خاصی در برابر فشارهای جویدن یا حتی دندان قروچه برخوردار است.

از دیگر عوامل انتخاب بیمار برای اتصال با چسب روکش ایمپلنت، نگهداری و عمر روکش ایمپلنت می باشد. این نگهداری و دوام به دلیل ارتفاع اباتمنت، درجه Taper ، مقدار سطح و میزان ناهمواری می باشد.

برای اینکه روکش ایمپلنت دندانی که با چسب متصل شده است، شل نشده و مقاومت خود را داشته باشد باید ارتفاع دیواره اباتمنت آنقدر کافی باشد که به خوبی داخل آرک قالب جای گیرد.

 

چسب روکش ایمپلنت دندان

 

چسب روکش ایمپلنت دندان

چسب یا سمان روکش ایمپلنت دندان که در بیشتر مواقع برای انواع روکش ایمپلنت نیز مورد استفاده قرار می گیرد، دارای انواع مختلفی بوده که بسته به شرایط و جنس ایمپلنت دندان بکار گرفته می شود. در اکثر مواقع متخصص ایمپلنت دندان پیشنهاد می کند که از سمان های رزینی استفاده نشود زیرا پس از نصب دیگر به راحتی اضافات آن قابل پاک شدن نیست و احتمال عفونت در آینده وجود دارد. از نظر علمی بهتر است که در ابتدا روکش ایمپلنت با چسب یا سمان موقت نصب شود و پس از گذشت 2 الی 3 ماه که اطمینان حاصل شد روکش ایمپلنت دندان مناسب است، از چسب روکش ایمپلنت دندان به صورت دائم استفاده شود.

انواع چسب روکش ایمپلنت دندان

زینک پلی کربوکسیلات

زینک پلی کربوکسیلات دارای زمان کارکرد کوتاهتری نسبت به زینک فسفات دارد. متخصص ایمپلنت دندان در صورت برداشتن چسب قبل از سخت شدن نهایی، ماده را از مارجینها می کشد. در صورتی که مارجین باقی بماند، گیرپلاک ایجاد شده و با سخت شدن کامل آن، در زمان برداشتن زحمت بیشتری را خواهد داشت. علاوه بر زحمت امکان خراشیدن قطعات ایمپلنت دندان وجود دارد.

سمان زینک فسفات

علت انتخاب سمان زینک فسفات جهت سمان دائم پروتزهای ثابت متکی بر ایمپلنت در مواقعی بوده که گیر بیشتری دارد. با استفاده از یک اسلب سرد شده متخصص ایمپلنت می تواند کارکرد آن را هم افزایش دهد.

سمان گلاس آینومر

گلاس آینومر جزو سمان یا چسب های دائم در پروتزهای متکی بر دندان بوده که به دلیل آزاد کردن فلوراید می تواند خاصیت ضدپوسیدگی داشته باشد.

سمان رزینی

اگر به دنبال یک چسب روکش ایمپلنت  با استحکام فشاری و کششی هستید بهتر است که سمان رزینی را انتخاب کنید. در صورتی که بیمار می داند در آینده تمایلی به برداشتن روکش ایمپلنت دندان ندارد، از سمان رزینی استفاده می کند. فراموش نکنید که بایستی اضافات سمان رزینی پیش از سفت شدن برداشته شود.

عوارض چسب روکش ایمپلنت چیست؟

استفاده از چسب روکش ایمپلنت در برخی از مواقع با عوارضی همراه است که مهارت و دقت دندانپزشک مربوطه در نصب روکش ایمپلنت و استفاده از چسب روکش ایمپلنت در بروز عوارض ناشی از چسب بسیار موثر است.

گاهی اوقات به علت وجود بقایای چسب روکش ایمپلنت بر روی دندان، بافت نرم و استخوان لثه دچار آسیب می شود و تحلیل می رود که بروز این مساله می تواند زیبایی ظاهری اشخاص را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین لازم به ذکر است که چسب روکش ایمپلنت به عنوان یک محل مناسب برای رشد پلاک و جرم در نظر گرفته می شود که در صورت استفاده از چسب روکش امکان ایجاد شدن پلاک و جرم وجود خواهد داشت.

چسب روکش ایمپلنت را می توان به عنوان یکی از مهم ترین دلایلی دانست که باعث با شکست مواجه شدن ایمپلنت می شود که این مساله در طولانی مدت مشخص می شود و به سرعت بروز نمی کند.

با این وجود بدترین عارضه ای که به علت استفاده از چسب روکش ایمپلنت ممکن است اتفاق بیفتد، تحلیل رفتن استخوان هایی که در مجاورت ایمپلنت قرار دارند، می باشد.

چگونه می توان از ناموفق بودن ایمپلنت به علت استفاده از چسب روکش جلوگیری کرد؟

از مهم ترین مسائلی که می تواند به جلوگیری از ناموفق بودن کاشت ایمپلنت بر اثر استفاده از چسب روکش ایمپلنت کمک کند، بهره بردن از تخصص و مهارت یک دندانپزشک بسیار حرفه ای و کار بلد است که امور مربوط به ایمپلنت و چسب زدن روکش ایمپلنت را بسیار با دقت و تمرکز انجام دهد تا هیچ چسب اضافی در اطراف ایمپلنت وجود نداشته باشد.

همچنین در این خصوص بهتر است که بعد از کاشت ایمپلنت عکسبرداری از لثه و دندان انجام شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ چسب اضافی در اطراف دندان و لثه قرار ندارد.

از راهکارهای دیگری که برای پیشگیری از بروز این اتفاق وجود دارد، استفاده از اباتمنت سفارشی است تا به کمک آن بتوان از پاک کردن کامل چسب اطمینان حاصل کرد. در صورتی که اباتمنت به خوبی ساخته شده باشد، تمیز کردن چسب اضافی بسیار راحت تر است.

در صورت دردساز شدن چسب روکش ایمپلنت چه باید کرد؟

اگر به هر دلیلی چسب اضافی ایمپلنت باعث ناموفق شدن نتیجه حاصل از کاشت ایمپلنت شد، باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کرد تا دندانپزشک با برداشتن چسب اضافی از بروز آسیب های جدی تر جلوگیری کند.

در ادامه دندانپزشک باید ایمپلنت را با استفاده از مواد ضد عفونی کننده، پاکسازی کند و بافت های تخریب شده را بردارد.

برای پیشگیری از بروز این اتفاقات بیمار نیز می تواند نقش موثری داشته باشد بدین شکل که تمامی دستور های تجویز شده توسط دندانپزشک را رعایت کند و مراقبت های خانگی را به درستی انجام دهد.

اگر هیچ یک از این راهکار ها مناسب نباشند و باز هم مشکلاتی در خصوص چسب روکش ایمپلنت ایجاد شود، ممکن است که در این شرایط به انجام یک جراحی مجدد نیاز باشد.

آیا می توان چسب روکش را در خانه استفاده کرد؟

بسیاری از افراد در مواقعی که با بروز مشکلات در چسب دندان خود مواجه می شوند، اقدام به تهیه چسب روکش ایمپلنت می کنند تا خودشان روکش ایمپلنت را مجددا در جایگاه خود قرار دهند.

اما با در نظر گرفتن مطالبی که در خصوص اهمیت چسب روکش ایمپلنت و عوارض آن مطرح کردیم، به شما توصیه می کنیم که از انجام خودسرانه این کار پرهیز کنید و در صورت بروز هر گونه مشکل به پزشک مراجعه کنید تا مشکل ایجاد شده توسط دندانپزشک مربوطه درمان گردد.

 

قیمت روکش ایمپلنت چه قدر است؟

روکش های ایمپلنت دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از انواع آنها دارای قیمت های مختلفی می باشند. به صورت کلی می توان گفت که قیمت روکش ایمپلنت تقریبا از 2 الی 6 میلیون تومان برای هر واحد دندانی متفاوت است.

برای اطلاع یافتن از قیمت روکش ایمپلنت باید عوامل ذکر شده در قسمت زیر تعیین شوند:

نوع برند ایمپلنت وکشور سازنده آن

همان طور که می دانید ایمپلنت ها توسط کشور های مختلفی در جهان و با برند های متفاوتی ساخته می شوند که نوع و برند آنها در هزینه روکش ایمپلنت تاثیر گذار است.

نوع جنس روکش ایمپلنت

مسلما ایمپلنت هایی که دارای جنس بهتری باشند و از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار باشند از هزینه بیشتری نیز برخوردار خواهند بود و همچنین این موارد به استاندارد بودن رنگ روکش ایمپلنت هم بستگی دارد

نحوه ساخت روکش ایمپلنت بوسیله لابراتوار

در صورتی که ساخت روکش سرامیکی ایمپلنت در لابراتوار با کیفیت بهتری انجام شود و دقت بیشتری برای ساخت آن وجود داشته باشد، معمولا هزینه روکش ایمپلنت نیز افزایش پیدا می کند.

تخصص و تجربه متخصص ایمپلنت

دندانپزشکان در حوزه ایمپلنت از تخصص و تجربه متفاوتی برخوردار هستند که میزان تخصص و تجربه انها در کیفیت ترمیم دندان با ایمپلنت اثرگذار است. از این رو دستمزد دندانپزشکان در این زمینه ممکن است که بر اساس مهارت و تخصص آنها افزایش و یا کاهش پیدا کند.

کلینیک های دندانپزشکی

برخی از کلینیک های دندانپزشکی که دارای جدیدترین تجهیزات روز دنیا هستند و امور مورد نظر را بر اساس پیشرفته ترین متدها انجام میدهند هزینه بیشتری را از بیمار دریافت می کنند و در نتیجه به این شکل قیمت روکش دندان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن مطالبی که در خصوص بهترین روکش ایمپلنت برای شما عزیزان مطرح کردیم، به شما توصیه می کنیم که از هر گونه اقدام خودسرانه به شدت پرهیز کنید و برای جلوگیری از ایجاد مشکل بر اساس چسب روکش ایمپلنت به پزشکان متخصص مراجعه نمایید و امور مربوطه را زیر نظر این دسته از پزشکان انجام دهید و همچنین برای مشاوره تکمیلی و برآورد هزینه روکش ایمپلنت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها