پیوند استخوان در ایمپلنت

پیوند استخوان در ایمپلنت

ایمپلنت یکی از روش های نوین برای زیبا سازی دندان ها و افزایش زیبایی های فرد است. اما گاهی اوقات برای آن که لمینت گذاری به درستی انجام شود و کاشت ایمپلنت موفقیت آمیز باشد، بایستی پیوند استخوان صورت گیرد. در ادامه با ایران ایمپلنت همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت در واقع به دندان مصنوعی با پایه ی فلزی گفته می شود که جایگزین دندان از دست رفته ی فرد می گردد. در علم دندان پزشکی هنوز موفق نشده اند تا پایه ای همچون دندان های اصلی انسان را بسازند به همین دلیل بایستی از ایمپلنت استفاده کنند. ایمپلنت نیز یک پایه از جنس فلز تیتانیوم است که درون استخوان فک قرار می گیرد و پس از گذشت حدود 6 ماه به استخوان فک جوش می خورد.

پیوند استخوان چیست؟

پیوند استخوان عملی جراحی است که طی آن نوعی ماده ی استخوانی به استخوان فک اضافه می شود تا استخوان را برای انجام عمل هایی نظیر کاشت ایمپلنت دندان آماده کند. پیوند استخوان انواع مختلفی دارد که هر کدام برای یک شرایط خاص مناسب است و تنها در افراد معدودی با توجه به آناتومی بدنشان جوابگو می باشد، پس بهتر است انواع پیوند در استخوان را بشناسیم که اگر روزی نیازمند به این عمل جراحی شدیم حداقل اطلاعاتی از آن داشته باشیم تا بهتر بتوانیم به خودمان و رفع هر چه زودتر مشکل‌مان کمک کنیم.

دلایل نیاز به پیوند استخوان در ایمپلنت

یکی از مهم ترین و در واقع اصلی ترین دلیل نیاز بیماران به پیوند استخوان آن است که استخوان فک یا در اثر عواملی همچون عوامل ارثی و ژنتیکی، بیماری هایی که منجر به تحلیل لثه و در نهایت تحلیل استخوان می شوند، بیماری هایی نظیر عفونت لثه، بیماری پریودنتال لثه و…از این دسته عوامل هستند.

انواع پیوند استخوان

پیوند استخوان همان طور که قبلا نیز توضیح داده شد علاوه بر آن که از گرافت های مصنوعی استخوان در آن استفاده می شود، می توان در صورت عدم موفقیت آمیز بودن پیوند و پس زدن مواد مصنوعی توسط بدن از استخوان واقعی بدن خود فرد نیز استفاده کرد.

البته ممکن است علاوه بر نیاز بیمار به استخوان، به پیوند لثه نیز نیاز داشته باشد که در مرحله ی بعد از پیوند استخوان پیوند لثه نیز انجام می شود. انواع روش های تهیه ی این ماده ی استخوانی وجود دارند. بر اساس همین روش های تهیه، انواع پیوندهای استخوانی به وجود آمده است.

پیوند استخوان اتوگرافت

روش اتوگرافت همواره جز نخستین انتخاب های هر دندان پزشکی است. در این روش به طور حتم از استخوان خود فرد برای زدن پیوند استفاده می کنند. به روش اتو گراف روش استئوژنز نیز گفته می شود.

روش استئوژنز یا همان اتو گرافت اغلب زمانی به کار می رود که بافت استخوانی فرد تحلیل رفته است و نمی توان برای کاشت ایمپلنت از همان استخوان بر جای مانده استفاده کرد. بنابراین جراح از قسمتی از استخوان بدن فرد که ممکن است داخل دهان و یا خارج از دهان باشد قسمتی را انتخاب کرده و به ناحیه ی تحلیل رفته پیوند بزند. پس از گذشت چند ماه که معمولا بین 1 الی 6 ماه می شود این استخوان رشد می کند و ناحیه ی تحلیل رفته و آسیب دیده را می پوشاند.

پیوند استخوان آلوگرافت

پیوند آلو گرافت نیز مشابه پیوند اتو گرافت است اما تنها تفاوتی که با روش قبلی دارد آن است که در روش آلو گرافت بیمار احتمالا تمایلی به جراحی برای برداشتن استخوان ندارد و یا حتی ممکن است که مقدار استخوانی که نیاز دارد زیاد باشد؛ در این صورت استخوان پیوندی از بانک استخوان تامین می شود.

البته این روش معایبی نیز دارد، درست است که در این روش استخوان به مقدار نامحدود وجود دارد و می توانید هر قدر که نیاز داشتید از این بانک تامین کنید اما استخوان های پیوندی تامین شه از اشخاص دیگر عملکرد ضعیف تری را نشان می دهند که موجب می شود طول دوره ی درمان فرد بسیار بیشتر از حالت معمولی شود.

پیوند استخوان زنو گرافت

روش زنو گرافت نیز گرفتن استخوان از دیگری است. اما دیگری در اینجا شخص دیگری نیست، بلکه موجود دیگری است که معمولا هم گاو به عنوان این موجود انتخاب می شود. از استخوان گاو مواد مورد نیاز استخراج شده و در محل مورد نظر قرار داده می شود البته استخوان گاو جذب بدن انسان نمی شود بلکه این مواد آلی استخراج شده از بدن گاو به عنوان محرکی عمل می کنند که بدن فرد را تشویق به استخوان سازی می کند. پس از ساخته شدن استخوان این مواد برداشته می شوند.

استفاده از پودر استخوان

شاید تصور اینکه با پاشیدن پودری مخصوص به چیزی که می خواهیم برسیم و این پودر باعث رشد محصولی خاص شود بیشتر شبیه داستان های فانتزی کودکانه باشد تا یک روش واقعی. اما پودر استخوان پودری است که واقعیت دارد و باعث رشد استخوان می شود. می توان در عوض پیوند استخوان از پودر استخوان استفاده کرد که باعث رشد مجدد سلول های استخوانی در محل مورد نظر می شود، در واقع این پودر پس از آن که باعث آغاز فرایند رشد سلول ها شد خود به خود از بین می رود.

استفاده از روش آلوژن

روش آلوژن نیز روش دیگری است که در آن از سنتز های گیاهی استفاده می شود. این روش شاید کمتر از روش اتو گرافت که از بدن خود بیمار تکه استخوانی را برداشته و به او پیوند می زنند، تاثیر داشته باشد، اما مطمئن باشید که میزان عفونت ناشی از انجام این روش هم بسیار کمتر از عفونت روش های اتو گرافت و…است.

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا تمام روش هایی که به وسیله ی آن ها پیوند استخوان انجام می گیرد توضیح داده شود، همان طور که متوجه شدید پیوند استخوان زمانی لازم است که استخوان دچار تحلیل شده باشد، پس اگر فرد خوش شانسی هستید و به دلایل ارثی و ژنتیکی استخوان فکتان دچار تحلیل و سایش نشده است و یا به طور کلی حجم استخوانتان کم نیست بهتر است مراقب باشید تا به دلیل طولانی بودن زمان بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت فاصله نیفتد زیرا اگر این زمان طولانی شود استخوان فک و لثه فرسایش پیدا می کنند و ناچار به پیوند استخوان خواهید شد. برای بررسی هزینه ایمپلنت بروی لینک کلیک کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها