پیوند استخوان برای ایمپلنت چیست و روش های آن کدام است؟

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان


از دست دادن دندان برای هر کسی یک حادثه ناخوشایند است. انتخاب بهترین جایگزین برای دندان های از بین رفته نیاز به مشورت و تحقیق زیادی دارد. مرکز ایران ایمپلنت با ارائه پیوند استخوان برای ایمپلنت  حتی با استخوان فک تحلیل رفته توسط بهترین متخصص های ایمپلنت قابل انجام می شود. برای داشتن ایمپلنت دندان کارآمد نیاز است که بیمار شرایط تراکم استخوان قابل قبولی را داشته باشد.

خالی ماندن جای دندان از دست رفته سبب می شود که پس از مدتی استخوان فک تحلیل رود. این یک امر طبیعی از سوی بدن بیمار است. البته عوامل دیگری نیز مانند تصادف، ضربات شدید، بیماری های خاص یا ژنتیک موجب می شود که تراکم استخوان ضعیف شده و بتدریج تحلیل استخوان رخ دهد. برای این مورد از بیماران متخصص از پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان کمک می گیرند.

علت نیاز به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

برای نگهداری و ثابت نگه داشتن ایمپلنت دندان نیاز به استخوان های محکم و تراکم استخوان زیاد می باشد. با تحلیل رفتن استخوان این استقامت و مقاومت ایمپلنت از بین خواهد رفت. برای جایگزین کردن دندان های از بین رفته نیاز به تراکم استخوان مناسبی می باشد. ایمپلنت دندان توسط پایه ایمپلنت در بافت های استخوانی محکم شده و در استخوان ادغام می شود.

این قسمت از کاشت ایمپلنت یک مرحله حساس است. با کاشت پایه ایمپلنت در لثه، تحریک های لازم جهت بازسازی استخوان مجددا مهیا خواهد شد. پیوند استخوان در ایمپلنت زمانی انجام می شود که متخصص ایمپلنت براساس شرایط بیمار و تراکم استخوانی تشخیص دهد.

روش های انجام پیوند استخوان در ایمپلنت

برای عمل پیوند استخوان در کاشت ایمپلنت دندان از دو روش لیفت سینوس و ریج افزایی نیاز است:

لیفت سینوس

سینوس یک حفره بوده که در فک بالای دهان قرار دارد و به مجرای تنفسی بینی وصل شده است. زمانی که استخوان عمودی دندان های آسیای فک بالایی دچار تحلیل استخوان شود از جراحی لیفت سینوس استفاده می شود. جراحی لیفت سینوس را به عنوان تقویت سینوس نیز می شناسند. از دیگر عوامل تحلیل رفتن استخوان می توان به از بین رفتن دندان، پوسیدگی دندان های آسیا و بروز عفونت در استخوان فک اشاره کرد.

افزایش ریج

در روش ریج افزایی پزشک متخصص در حین عمل نیاز است که به ارتفاع استخوان و یا پهنای استخوان افزوده شود. با تحلیل رفتن استخوان فک ارتفاع و عرض استخوان جهت نگه داشتن ایمپلنت دندان نامناسب خواهد شد. برای جبران آن متخصص مرکز ایران ایمپلنت از عمل افزایش ریج استفاده می کند.

راههای بدست آوردن پیوند استخوان

استخوان های خود بیمار

اولین اولویت برای متخصص ایمپلنت جهت پیوند استخوان، برداشتن پیوند از جاهای مختلف بدن بیمار است. اکثر جاهایی که مورد توجه دندانپزشک است شامل چانه، قسمت عقب تر فک پایین و در برخی موارد مفصل ران بیمار می باشد. فرقی ندارد که از کدام قسمت پیوند برداشته شود برای هر مورد نیاز است که جراحی و بیهوشی یا حداقل بی حسی موضعی بکار گرفته شود. پیوند استخوان با کمک اندام خود بیمار را اتوگرافت می گویند. مزیت این روش نسبت به روش های دیگر در پیشگیری از انتقال بیماری از فرد غریبه می باشد.

پیوند استخوان از استخوان فرد دیگر

در برخی موارد بدن بیمار پیوند استخوان را پس می زند و نمی توان از خود او کمک گرفت. از این رو گزینه باقیمانده پیوند استخوان از بدن فرد دیگری است. این روش از پیوند را الوگرافت گویند. قبل از انجام جراحی پیوند استخوان نیاز است که آزمایش های خاص استخوان پیوندی جهت پیشگیری از انتقال بیماری انجام شود. احتمال پس زدن پیوند نیز در این روش دوباره وجود دارد. البته این را هم در نظر بگیرید که روند درمان در روش الوگرافت کندتر از روش اتوگرافت است.

پیوند استخوان از بدن حیوانات

تشابه و همانندی ساختار مولکولی استخوان تمامی جانداران سبب می شود که از استخوان بدن حیوانات جهت پیوند استخوان در ایمپلنت دندان استفاده شود. کمک گرفتن از استخوان گاو جهت پیوند استخوان نتایج مثبتی را به همراه داشته است. به این نوع پیوند استخوان زنوگرافت گفته می شود.

پیوند استخوانی با مواد سنتزی

آلوپلاست یکی دیگر از راههای بدست آوردن استخوان فک جهت انجام مراحل کاشت ایمپلنت دندان است. در آلوپلاست از مواد جایگزینی که در لابراتوارها ساخته می شود، کمک گرفته خواهد شد. احتمال عفونت در این روش نیز همانند روش نخست کمتر می باشد. اما با اینحال نسبت به روش اتوگرافت کارکرد و بازسازی استخوان کمتری دارد. مواد سنتزی که در روش آلوپلاست بکار گرفته می شود توانایی تحریم بدن جهت ساخت استخوان سازی طبیعی را دارد.

 

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

 

مراحل انجام پیوند استخوان برای ایمپلنت

 • بررسی اولیه لثه و دندان بیمار جهت عمل پیوند
 • تشخیص و مشخص کردن ناحیه آسیب دیده و تحلیل رفته
 • انجام عکس های رادیوگرافی پانورکس، سی تی اسکن جهت تعیین مقدار استخوان و اینکه چه نوع استخوانی برای ایمپلنت نیاز است
 • تعیین نهایی روش و محل استخراج پیوند استخوان
 • انجام عمل جراحی جهت استخراج استخوان از محل مورد نظر
 • بیهوش یا بی حس کردن بیمار
 • تراشیدن استخوان فک جهت کاشت استخوان جدید
 • نگهداری از استخوان پیوندی در حل
 • بخیه، پانسمان و ضدعفونی محل زخم پس از عمل پیوند استخوان

مراقبت های پس از پیوند استخوان

مراقبت های پس از پیوند استخوان را بخوانید

 • از لمس کردن مداوم محل عمل پیوندی استخوان بشدت خودداری کنید
 • شست و شوی بیش از حد دهان ممنوع
 • عدم بیرون ریختن و تف کردن آب دهان به مدت 24 ساعت جهت جلوگیری ازخونریزی مجدد جای زخم
 • کشیدن سیگار و استعمال دخانیات ممنوع است
 • از نی برای نوشیدن مایعات خودداری کنید
 • داروهای مسکن را طبق تجویز دکتر دندانپزشک مصرف کنید

هزینه پیوند استخوان چقدر است؟

هزینه پیوند استخوان و جراحی لیفت سینوس بسته به نوع آن کاملا متغییر و متفاوت است. طبق آمار بدست آمده هزینه انجام شده در خارج از ایرن در حدود 200 تا 1200 دلار می باشد. در مرکز ایران ایمپلنت در مواردی که بیمار از بیمه های تکمیلی دندانپزشکی استفاده می کند، قیمت نهایی برای آنها بسیار کمتر خواهد شد. برای انجام پیوند دو روش جراحی مورد نیاز است که بیمار بایستی در بیمارستان آن را انجام دهد. هزینه بستری و ترخیص نیز هزینه پیوند استخوان برای ایمپلنت را بالا خواهد برد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها