هزینه جراحی دندان عقل چقدر است؟

هزینه جراحی دندان عقل

هزینه جراحی دندان عقل


هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 و قیمت آن چه قدر است؟ آیا شما هم از جمله افرادی هستید که قصد دارید پاسخ این سوال را بدانید؟ اگر این چنین است، پس با ما همراه باشید تا مطلبی که توسط همکاران ما در مجموعه ایران ایمپلنت برای شما عزیزان آماده شده است را مطاله کنید و پاسخ سوال خود را دریابید.

هزینه جراحی دندان عقل

رشد دندان از نوزادی تا بزرگسالی بسته به نوع آن در حال رشد است. به طور معمول در ابتدا دندان های جلویی و یا قدامی رشد کرده و پس از آن به نوبت دندان های نیش، آسیاب کوچک و آسیاب بزرگ و در آخر دندان های آسیاب بزرگ شروع به رویش می نمایند. دندان عقل در اغلب موارد در سن 20 سالگی به بعد شروع به رشد کردن می کند. متاسفانه این بیرون آمدن در بیشتر مواقع به نوعی بوده که فرد مجبور به تقبل هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 می شود.

افرادی که دندان عقل آنها به صورت سالم و کامل رشد کرده باشد نیازی به جراحی دندان عقل پیدا نمی کنند. اما زمانی که این دندان به صورت نیمه نهفته و یا نهفته خود را نشان دهد راهی جز مراجعه به مرکز ایران ایمپلنت و جراحی دندان عقل نخواهد بود.

انواع دندان عقل

همانگونه در ابتدا شرح داده شد هر انسانی به طور معمول با رویش 4 عدد دندان عقل در طول زندگی خود روبرو خواهد شد. فک بالا و فک پایین هر کدام دو عدد دندان را دارند که بسته به شرایط لثه و فک هر شخصی نوع رشد آن ها متفاوت است.

دندان عقل سالم و کامل رشد کرده

در شرایطی که لثه بیمار در حالت نرمال و سالمی بوده و محدودیت فضایی برای رشد وجود نداشته باشد این دندان به طور کامل رشد می کند. در این نوع از دندان دیگر نیازی به تقبل هزینه جراحی دندان عقل وجود ندارد. اما در عوض نیاز به مراقبت بیشتر و رعایت بهداشت زیادتری خواهد داشت.

دندان عقل نهفته

در شرایطی که از زمان معمول رشد دندان عقل گذشته باشد و بنا به دلایل مختلف رویشی انجام نشده باشد، هزینه جراحی دندان عقل یکی از گزینه های پیش رو برای فرد خواهد بود. در صورتی که بیمار از این جراحی سرباز زند در دراز مدت با عفونت لثه و دندان مواجه شده و احتمال بروز هزینه های دندانپزشکی دیگر پیش خواهد آمد. از نظر علم دندانپزشکی عدم هزینه جراحی دندان عقل نهفته در درازمدت باعث خواهد شد که کیست و یا تومور ایجاد شود.

از این رو متخصص های کلینیک ایران ایمپلنت دیجیتال پیشنهاد می دهند که بین سنین 25 تا 35 سالگی دندان عقل نهفته جراحی شود. در برخی موارد دندان عقل در بافت نرم یا بافت سخت گیر کرده و علت آن هم عواملی از جمله بیماری های دوران کودکی برای بیمار، دلایل ارثی و ژنتیکی، کم خونی و یا راشیتیسم باشد.

دندان عقل نیمه نهفته

یکی دیگر از هزینه جراحی دندان عقل مربوط به زمانی است که دندان عقل به صورت نیمه نهفته رویش کرده باشد. در این حالت دندان دندان عقل کامل رشد نکرده است و تنها بخشی از آن مانند تاج دندان از لثه بیرون آمده است. زمانی که دندان عقل به صورت نیمه نهفته رشد کرده است احتمال گیر غذایی بین دندان و لثه وجود دارد و به مرور زمان بیماری آبسه و سلولیت برای فرد پیش می آید. علاوه براین می تواند بر روی دیگر دندان های همجوار تاثیر گذارد و دندان ها کجا کند و فشار زیادی را به استخوان فک وارد کند.

با بالارفتن سن لثه محکم تر شده و رویش دندان عقل همراه با درد و سرگیجه است. البته در نظر داشته باشید همراه با این درد ، فشاری به دیگر دندان ها وارد می شود که باعث کج شدن دندان های مجاور می شود.

پس به طور خلاصه انواع دندان عقل شامل دندان کامل روییده، دندان عقل نیمه نهفته و دندان عقل نهفته می باشد که در این مورد استخوان فک فضای کافی برای رویش آن نداشته است. در این موارد دندان عقل خود را با علایمی همچون عفونت در دهان و لثه، گوش درد، درد در گردن و غدد لنفاوی، مفصل گیجگاهی و فک، سختی در جویدن و عدم توانایی در باز کردن دهان به صورت کامل خود را نشان می دهد.

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی دندان عقل که به طور معمول به تحت عنوان یک جراحی سرپایی معرفی شده است، در بیمارستان و یا کلینیک قابل انجام است. پس از جراحی شما می توانید در همان روز به خانه رفته و به روال عادی زندگی خود مشغول باشید. یکی از مزیای ایمپلنت دندان و جراحی دندان عقل  پرسنل مجرب و حرفه ای مرکز ایران ایمپلنت در طول جراحی بسته به انتظارات استخراج دندان عقل بیمار از چند نوع بیهوشی برای کم کردن درد جراحی دندان عقل در سال 1401 استفاده می کنند.

بی حسی موضعی

در این نوع جراحی دندان عقل متخصص یا جراح دهان با کمک یک یا چند تزریق در محل دندان عقل، عمل بی حسی را انجام می دهد. البته قبل از خود تزریق متخصص یا جراح دندان عقل با کمک ماده ای لثه بیمار را تا حد بی حسی، بی حس خواهد کرد.

بیهوشی آرام بخش

بسته به شرایط بیمار از روش های دیگری برای بی حسی در زمان جراحی دندان عقل در سال 1401 استفاده خواهند کرد. در نوع بیهوشی آرام بخش متخصص یا جراح دندان از طریق یک خط وریدی در بازوی بیمار، وی را بیهوش و جهت انجام جراحی دندان عقل آماده می کند.

بیهوشی عمومی

یکی دیگر از موارد بیهوشی استفاده از دارو از طریق بینی و استنشاق آن می باشد. در این نوع بیهوشی تیم جراحی مرکز ایران ایمپلنت تنفس، دما و مایعات و فشار خون بیمار را لحظه به لحظه کنترل می کنند.

هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 همانند ایمپلنت دندان بسیار راحت تر و بدون درد تر از سال های قبل انجام می شود. برای مثال روند جراحی دندان عقل به صورت زیر می باشد:

مراحل جراحی دندان عقل در مرکز ایران ایمپلنت

 • ایجاد یک برش تشخیص داده شده در بافت لثه تا حدی که دندان و استخوان قابل روئیت باشد
 • از بین بردن استخوانی که دسترسی را به ریشه دندان مسدود کرده است
 • در برخی موارد برای راحتی کار دندان را به بخش ریزتر تقسیم می کنند
 • دندان را با دقت فراوان بیرون می کشند
 • تمیز کردن محل دندان برداشته شده و پاک کردن باقی مانده مواد
 • تقویت زخم بسته شده جهت بهبودی هر چه سریعتر
 • پانسمان کردن و کنترل خونریزی محل جراحی شده

هزینه جراحی دندان عقل

هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 چقدر است؟

اگر می خواهید به طور دقیق از هزینه ایمپلنت دندان و  هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 با خبر شوید باید فاکتورهای زیادی را همزمان در نظر بگیرید. طبق تعرفه های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت و درمان هزینه اولیه جراحی دندان عقل به صورت مصوب تعیین می شود. اما در این میان فاکتورهای زیادی وجود دارد که قیمت نهایی کشیدن دندان عقل را در سال 1401 تحت الشعاع قرار می دهد.

برای نمونه هزینه های حرفه ای یکی از این عوامل می باشد که هزینه را تحت تاثیر قرار می دهد. شکی وجود ندارد که کشیدن دندان عقل یا جراحی دندان عقل توسط یک دندانپزشک عادی بسیار متفاوت تر از جراحی توسط یک جراح حاذق و حرفه ای می باشد.

مزایای تقبل هزینه جراحی دندان عقل

با ایجاد فشار دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته به دندان های مجاور متخصص ایران ایمپلنت پیشنهاد می دهد که جراحی دندان عقل صورت گیرد. با مرور زمان این نوع دندان عقل باعث ایجاد بیماری های لثه و دندانی می شود که هزینه آن بیشتر از هزینه جراحی دندان عقل خواهد بود. پیش از انجام جراحی نیاز است که حتما از دندان و فک عکس تهیه شود و براساس آن جراحی صورت گیرد. اما در نهایت هزینه جراحی دندان عقل می تواند جبران خیلی موارد باشد و دارای مزایای زیادی از قبیل موارد زیر باشد:

کاهش ریسک فشردگی دندان: از نظر علمی قریب به 44 درصد از دندان های عقل به صورت زاویه دار رشد می کند که همین امر باعث می شود که به دندان های اطراف آن فشار وارد شود. در کنار این موارد ریشه دندان نیز به مرور زمان از بین رفته و باکتری و دیگر مواد غذایی تجمع پیدا می کند. تمام این موارد منجر به ایجاد پلاک بین دندان ها شده و پوسیدگی دندان سرانجام آن می باشد.

راحت تر شدن مراقبت های بهداشتی روتین روزانه: همانگونه که گفته شد دندان عقل چه به صورت سالم و چه به صورت نهفته و نیمه نهفته در انتها و آخر دیگر دندان ها قرار دارد. در اکثر موارد مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و دیگر موارد بهداشتی به سختی انجام می شود. همین امر باز دوباره منجر به ایجاد باکتری و تجمع پلاک خواهد شد و باعث بروز بیماری های لثه و عفونت دندانی می شود.

کم شدن هزینه های درمانی در دراز مدت: فراموش نکنید که نگهداری دندان عقل نهفته و نیمه نهفته و سرباز زدن از هزینه جراحی دندان عقل سبب خواهد شد که در آینده هزینه های بیشتری را تقبل کنید. از این رو بیشتر متخصص های دندانپزشکی اعتقاد دارند که با تقبل هزینه جراحی دندان عقل خود را از چنگال هزینه های مازاد آینده نجات دهید.

پیشگیری از آسیب رساند و کج شدن دندان های مجاور: کم بودن و محدودیت فضایی باعث می شود که دندان عقل به دیگر دندان ها فشار وارد کند و به مرور زمان باعث کج شدن و آسیب رسیدن به ریشه دندان شود. زمانی که دندان ها کج می شود صورت زیبایی خود را ازدست می دهد و بیمار مجبور می شود هزینه ارتودنسی را هم در آینده به دوش کشد.

لیست تعرفه و هزینه جراحی دندان عقل

هزینه معاینات اولیه دندان ها، تعداد کانال های دندان عقل، محل جراحی دندان عقل خواه بیمارستان است و یا کلینیک و مطب، هزینه بیهوشی و مواد مورد نیاز، هزینه انواع آرام بخش هایی که استفاده می شود، تعداد دندان های کشیده شده و دیگر موارد همگی قیمت نهایی و هزینه جراحی دندان را در سال 1401 مشخص می کند. همه این موارد وجود دارد اما باز قیمت هر کدام از جراحی های زیر نیز قیمت خاص خود را دارند:

 • قیمت و  هزینه جراحی دندان عقل نهفته در نسج نرم از 500 هزار تومان تا 1 میلیون تومان
 • قیمت و هزینه جراحی ریشه دندان عقل نهفته در نسج سخت از 700 هزار تومان تا 1100 هزار تومان
 • قیمت و هزینه جراحی و بیرون کشیدن تخصصی دندان عقل نیمه نهفته با بخیه از 800 هزار تومان تا 1200 هزار تومان
 • قیمت و هزینه جراحی تخصصی دندان عقل نهفته در استخوان با بخیه از 1 میلیون تومان تا 1200 هزار تومان

 

هزینه ایمپلنتایمپلنت کره ایایمپلنت سوئیسی – ایمپلنت آلمانی ایمپلنت دیجیتالایمپلنت آمریکاییایمپلنت با لیزر

عوامل تاثیر گذار در هزینه جراحی دندان عقل و قیمت آن چیست؟

اگر می خواهید عواملی که بر روی هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 موثر هستند را بشناسید باید به مسائل ذکر شده در قسمت زیر توجه کنید:

دستمزد و تخصص دندانپزشک

همان طور که در قسمت فوق ذکر شد، دستمزد و تخصص دندانپزشک در هزینه جراحی دندان عقل تاثیر گذار است و از آنجایی که شرایط دندان عقل با دیگر دندان ها متفاوت است باید به کمک دندانپزشک حرفه ای و کاربلد جراحی شود.

در نتیجه دستمزد دندانپزشک در این صورت بیشتر از یک دندانپزشک عمومی خواهد بود.

وضعیت دندان عقل

همان طور که می دانید دندان عقل هم در فک بالا و هم در فک پایین رشد می کند و در برخی از مواقع ممکن است که دندان عقل دچار عفونت شده باشد و یا ریشه در سینوس داشته باشد که در این مواقع جراحی دندان عقل به دقت و مهارت بیشتری نیاز خواهد داشت.

از این رو هزینه جراحی دندان عقل در سال 1401 به وضعیت دندان عقل مرتبط است.

هزینه مربوط به کلینیک دندانپزشکی

در صورتی که جراحی دندان عقل را در کلینیک های دنداپزشکی انجام دهید باید اگاه باشید که هزینه امور مختلف دندانپزشکی در کلینیک ها در مقایسه با بیمارستان و مطب بالاتر است.

کلینیک ها دارای امکانات مختلفی هستند و خدمات مختلفی را به بیماران ارائه می دهند که بر ازای نوع خدمات و امکانات مورد استفاده، هزینه متفاوتی نیز از بیماران دریافت می کنند.

تعداد دندان عقل هایی که باید جراحی شوند

اگر شخصی که قصد جراحی دندان عقل خود را دارد، بخواهد که دو یا سه دندان عقل خود را جراحی کند، مسلما هزینه آن در مقایسه با فردی که تنها یک دندان را می خواهد جراحی کند بیشتر است. زیرا هزینه مربوط به عملیات مختلفی که بر روی دندان انجام می شوند بر اساس هر یک واحد دندان محاسبه می گردند.

شهر و استان و موقعیت جغرافیایی

تا کنون در امور مختلفی پزشکی و دندانپزشکی، شهر و استان و یا حتی موقعیت جغرافیایی باعث کم و زیاد شدن هزینه امور مورد نظر شده است. به این شکل که در نقاط بهتر و یا شهر و استان بزرگ تر هزینه جراحی دندان عقل بیشتر از هزینه انجام این کار در مناطق محروم می باشد.

پس با این وجود زمانی که می خواهید جراحی دندان عقل انجام دهید باید هزینه مورد نیاز را در خصوص محل و موقعیتی که می خواهید در آنجا به انجام این کار بپردازید، محاسبه کنید.

استفاده و یا عدم استفاده از بیمه های خدمات درمانی و یا تکمیلی

خوشبختانه در سال های اخیر این امکان به وجود آمده است که اشخاص از بیمه های خدمات درمانی و یا تکمیلی برای درمان برخی از مشکلات دندانی خود مانند جراحی دندان عقل استفاده کنند.

به همین دلیل در صورتی که بیمار از انواع بیمه برای جراحی دندان عقل در سال 1401 استفاده کند مسلما قیمت و هزینه برای او بسیار کمتر خواهد بود.

استفاده از کارت تخفیف دندانپزشکی و یا عدم استفاده از آن

کارت تخفیف نیز امکان دیگری است که با استفاده از آن می توان در خصوص هزینه های دندانپزشکی از جمله هزینه جراحی دندان عقل تخفیفات چشم گیری دریافت کرد. برای استفاده از کارت تخفیف باید آن را تهیه کرد به صورتی که کارت تخفیف تهیه شده شامل امور مربوط به دندانپزشکی شود.

سپس باید به مرکز مورد نظر که از مراکز طرف قرارداد کارت تخفیف تهیه شده است مراجعه کرد و جراحی دندان عقل را انجام داد.

مراقبت های پس از جراحی دندان عقل

 • فشار دندان هر از گاهی گاز پانسمان با دندان ها جهت جذب مقدار بیشتر خون و تعویض آن پس از جذب خون
 • مراجعه به دندان پزشک در صورتی که خونریزی تا 24 ساعت بعد از جراحی متوقف نشده باشد
 • صاف دراز نکشید تا خونریزی هر چه سریعتر بند آید
 • سعی کنید به هنگامم خوابیدن از چند بالش در زیر سر خود استفاده کنید تا سر بالاتر بماند
 • کیسه یخ را بر روی گونه قرار دهید تا از خونریزی جلوگیری کند
 • بعد از دو تا سه روز پس از جراحی می توانید از کمپرس آب گرم بر روی گونه های خود استفاده کنید
 • عدم انجام فعالیت های سنگین تا چند روز بعد از جراحی دندان عقل
 • عدم استفاده از نی برای نوشیدن
 • شست وشوی دهان پس از گذشت یک روز بعد از جراحی دندان عقل با کمک آب نمک
 • عدم کشیدن سیگار و قلیان (پک زدن بدون شک لخته های خون را شل خواهد کرد)
 • عدم مالش دندان ناحیه جراحی شده
 • دقت فراوان در مسواک زدن

تماس با ما

در طول شبانه روز میتوانید با برقراری ارتباط مجازی با مشاورین ایران ایمپلنت در مورد برآورد هزینه روکش ایمپلنت دندان در سال 1401 و اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها