مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت

مزایای پیوند استخوان

مزایای پیوند استخوان


با از بین رفتن دندان یا دندان های شخص راهی جز کاشت ایمپلنت دندان باقی نخواهد ماند. برای کاشت نیاز است که تمام شرایط ایمپلنت دندان مهیا باشد. یکی از این شرایط داشتن تراکم استخوان به حد کافی و نرمال می باشد. چنانچه بیمار با مشکلات استخوان فک مواجه باشد نیز است که پیوند استخوان در ایمپلنت دندان را انجام دهد. از مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت می توان به از بین بردن آسیب دیدگی فک استخوان و افزایش ارتفاع لثه برای کاشت ایمپلنت دندان می باشد. متخصص مرکز ایران ایمپلنت دندان با مهارت و ظرافت تمام این جراحی را انجام می دهد. در ادامه بیشتر با هزینه پیوند استخوان و مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت آشنا خواهیم شد.

پیوند استخوان فک چیست و چرا انجام می شود؟

زمانی که بستر کامل و مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان فراهم نباشد، متخصص مرکز ایران ایمپلنت با انجام عمل پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندان می تواند به راحتی این بستر را مهیا کند. در واقع می توان گفت که پیوند استخوان در سینوس فک انجام شده تا نواقص کاشت ایمپلنت رفع شود. این عمل زمانی انجام می شود که بیمار از ضعف استخوان در فک برخوردار باشد و لثه ها توانایی نگهداری پایه فلزی ایمپلنت دندان را نداشته باشد. استخوان فک با سینوس لیفت ارتباط تنگاتنگی دارد. در واقع می توان مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت را با سینوس لیفت اینگونه ابراز کرد که با اندازه گیری فاصله سطح استخوان فک تا سینوس لیفت بالای دندان می توان نوع عمل پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان را به خوبی تشخیص داد.

انواع مختلف پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برای بیمار قابل انجام است. بسته به شرایط بیمار و تشخیص متخصص ایمپلنت می توان نوع پیوند استخوان فک را مشخص کرد.

مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت

یکی از شایع ترین و مرسوم ترین جراحی ها در دنیای دندانپزشکی، پیوند استخوان فک می باشد. در این جراحی بافت استخوانی از یک استخوان به استخوان دیگر (خواه خود بیمار و یا هرشخص و یا چیز دیگر) پیوند زده می شود. از اهداف و مزایای پیوند استخوان می توان به ترمیم استخوان، جوش دادن و پر کردن فضای خالی بین دندان ها اشاره کرد. اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر این مساله را بیان کنیم بایستی خاطر نشان شد که مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت به دو دسته زیر خلاصه می شود:

پایدار ساختن فک

با انجام پیوند استخوان می توان قدر فک را تا حد زیادی افزایش داد و استخوان فک را برای کاشت ایمپلنت دندان مقاوم کرد.

حفظ استخوان

با وجود پیوند استخوان در فک تا د زیادی می توان از تحلیل لثه به مرور زمان پیشگیری کرد و حتی بیمار را از بروز بیماری های لثه نجات داد.

مراحل انجام پیوند استخوان

زمانی که متخصص مرکز ایران ایمپلنت تشخیص دهد که بیمار نیاز به  انواع پیوند استخوان دارد، با انجام آزمایشات تخصصی نوع پیوند را مشخص می کند. با انتخاب نوع بلوک استخوان پیوندی، آن را در ناحیه مورد نظر قرار می دهد. بلوک مورد نظر با شکل و اندازه خاصی تهیه می شود و با مهارت خاصی در محل اصلی پیچ خواهد خورد. برای ترمیم استخوان نیاز است که 4 تا 5 ماه به فک زمان داد. مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت زمانی خود را نشان می دهد که تمامی مراحل پیوند طبق دستورالعمل متخصص ایمپلنت پیش رود. چنانچه امکان استفاده از بلوک نباشد متخصص از پودر استخوان استفاده می کند.

با کمک پودر علاوه بر ترمیم استخوان، رشد آن نیز فراهم می شود. پس از گذشتن زمان مورد نظر به راحتی می توان کاشت ایمپلنت دندان را آغاز کرد. اگر بخواهیم مرحله به مرحله و حتی دقیق تر عمل جراحی پیوند استخوان را تشریح کنیم شامل موارد زیر می شود:

 • بررسی اولیه لثه و دندان بیمار جهت عمل پیوند
 • تشخیص و مشخص کردن ناحیه آسیب دیده و تحلیل رفته
 • انجام عکس های رادیوگرافی پانورکس، سی تی اسکن جهت تعیین مقدار استخوان و اینکه چه نوع استخوانی برای ایمپلنت نیاز است
 • تعیین نهایی روش و محل استخراج پیوند استخوان
 • انجام عمل جراحی جهت استخراج استخوان از محل مورد نظر
 • بیهوش یا بی حس کردن بیمار
 • تراشیدن استخوان فک جهت کاشت استخوان جدید
 • نگهداری از استخوان پیوندی در حل
 • بخیه، پانسمان و ضدعفونی محل زخم پس از عمل پیوند استخوان

مراقبت های پس از جراحی پیوند استخوان در ایمپلنت

برای اینکه بیمار از مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت بهره مند شود نیاز است که پس از عمل جراحی مراقبت های زیر را به طور دقیق انجام دهد:

 • استراحت مطلق و عدم فعالیت های سنگین
 • استفاده از مسواک نرم (مسواک مخصوص ایمپلنت)
 • عدم مصرف دخانیات و کشیدن سیگار
 • استفاده از دهانشویه های توصیه شده توسط متخصص ایمپلنت
 • استفاده از محلول آب و نمک برای پیشگیری از بروز عفونت و باکتری
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم

مزایای پیوند استخوان

انواع روش های انجام عمل پیوند استخوان در ایمپلنت

افزایش بریج

زمانی که تحلیل استخوان رخ می دهد ارتفاع و عرض استخوان فک دچار تغییر شده و از حالت نرمال خارج می شود. برای جبران این عارضه متخصص از عمل افزایش ریج استفاده می کند.

لیفت سینوس

چنانچه استخوان عمودی دندان های آسیای فک بالایی به تحلیل استخوان دچار شود، جراحی لیفت سینوس چاره ساز خواهد بود. طبق نظر متخصص ایمپلنت ، جراحی لیفت سینوس می تواند به نوعی تقویت کننده سینوس نیز باشد. با این کار تا حد زیادی مزایای پیوند استخوان برای ایمپلنت بیشتر از حد نرمال خواهد شد.

انواع روش های جایگزین استخوان فک

استخوان های خود بیمار

از مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت با کمک استخوان خود بیمار می توان به عدم انتقال بیماری اشاره کرد. به طور معمول چانه، قسمت عقب تر فک پایین و یا حتی ران بیمار می تواند منبع خوبی برای نمونه بردای استخوان باشد. متخصص ایمپلنت از هر کدام از جوارح نمونه را بردارد از مواد بیهوشی و بی حسی موضعی استفاده می کند. در شرایطی که برای پیوند استخوان فک از اندام های بیمار نمونه برداشته می شود آن را اتوگرافت می گویند.

پیوند استخوان از فرد دیگر

در صورت پس زدن استخوان توسط بیمار می توان از استخوان های فرد دیگری استفاده کرد. این روش که به پیوند الوگرافت معروف است قبل از جراحی از آزمایش های خاص جهت پیشگیری از انتقال بیماری کمک می گیرند.

پیوند استخوان از استخوان حیوانات

تشابه شرایط و ساختار مولکولی استخوان انسان با برخی از حیوانات سبب شده است که در شرایط خاص که نمی توان از الوگرافت و اتوگرافت استفاده کرد، از استخوان های حیوانات استفاده کرد. مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت در این شرایط همانند دیگر روش های پیوند استخوان می باشد.

پیوند استخوان با مواد سنتزی

یکی دیگر از این روش ها استفاده از آلوپلاست بوده که در لابراتوارها ساخته می شود. احتمال عفونت در این همانند روش نخست کمتر می باشد. اما با اینحال نسبت به روش اتوگرافت کارکرد و بازسازی استخوان کمتری را برای بیمار دارد. از مزایای پیوند استخوان فک در ایمپلنت با مواد سنتزی،توانایی تحریک بدن بیمار جهت ساخت دوباره استخوان را به صورت طبیعی می باشد.

انواع پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت

مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت دندان یک سر ماجراست بهره بردن از این امتیاز پیش از کاشت آن سوی قضیه است. 4 روش برای پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت دندان قابل انجام است از جمله:

پیوند حفره دندان

پیوند حفره دندان متداولترین روش پیوند استخوان پیش از کاشت است که در اکثر موارد از استخوان آلوئولار محافظت می شود و از تخریب آن پس از کشیدن دندان جلوگیری می شود. در این متد مستقیما مواد پیوندی را در داخل حفره دندان کشیده شده قرار می گیرد. حدود 4 تا 6 ماه زمان برای سخت شدن استخوان زمان مورد نیاز است.

پیوند قطعه استخوان

زمانی که فرد در اثر حادثه یا ضربه جراحت بزرگی در فک ایجاد شود از پیوند قطعه استخوان کمک می گیرند. نقص فک را می توان با پیوند یک قطعه استخوانی بزرگ که ازعقب فک ممکن است برداشته شود، جبران کرد. روند کار به این صورت است که استخوان با یچ تیتانیومی در جای خود ثابت می شود تا به مرور به استخوان اطراف جوش بخورد.

پیوند ستیغ فک

برای کاشت ایمپلنت دندان موفقیت آمیز وجود استخوان کافی مورد نیاز است. در صورتی که فک به اندازه کافی پهنا نداشته باشد نمی تواند ایمپلنت را به خوبی نگهداری کند. در این شرایط متخصص از پیوند ستیغ فک استفاده می شود.

لیفت سینوس

زمانی که بیمار نیاز به ایمپلنت فک بالا داشته باشد برای پیوند از استخوان اسب استفاده می شود. استخوان اسب شباهت زیادی به استخوان های انسان دارد و به همین دلیل به راحتی حل نمی شود. این استخوان می تواند به فک بالا افزوده شود و ایمپلنت را به خوبی فراهم کند. زمان بهبود و التیام این نوع پیوند حدود 4 تا 9 ماه است.

چه زمانی از پیوند استخوان در ایپلمنت دندان استفاده می کنند؟

پیوند استخوان در شرایطی ایجاب می شود که استخوان سطح خارجی برای کاشت ایمپلنت دندان کافی و مناسب نباشد. در اکثر موارد عوامل زیر در از بین رفتن استخوان دخیل است از جمله:

دندانی که قرار است کشیده شود اما عفونت آن به حدی است که استخوان را تخریب کرده است. و این امر به دلیل نازکتر بودن استخوان خارجی بوده که بدن نیاز دارد این عفونت را از کوتاه ترین مسیر به خارج تخلیه کند. در این شرایط واجب است که متخصص تمامی عفونت را پاک کرده و سپس برای گذاشتن پودر استخوان اقدام کند.

در برخی موارد دندان دچار عفونت شده است اما نیازی به کشیدن آن وجود ندارد. در این حالت بایستی کل فونت با کورت و پیزوسرجری پاکسازی شده و محل تخریب شده را با پودر استخوان پر کرد. در تمامی موارد بالا رعایت برخی نکات لازم و ضروری است که بیمار از مزایای پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بهره ببرد.

قیمت و هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

نه تنها هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بلکه بنوعی تمامی هزینه های دندانپزشکی بسته به شرایط بیمار و مواد بکار رفته متغیر بوده و قیمت ثابتی ندارد. در پیوند استخوان نیز هزینه را براساس میزان استفاده از استخوان، تخصص دندانپزشک، مواد بکار رفته و دیگر موارد تخمین می زنند. سعی کنید برای پیوند استخوان حتما به نزد متخصص پیوند استخوان مراجعه کنید. شاید هزینه شما بیشتر شود اما از سوی دیگر از مزایای پیوند استخوان موفقیت آمیز نیز بهره خواهید برد. در هر صورت برای کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با مشاوران مرکز ایران ایمپلنت تماس گرفت و جواب سوالات خود را دریافت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها