مهمترین مراقبت های بعد از سینوس لیفت

مراقبت های بعد از سینوس لیفت

مراقبت های بعد از سینوس لیفت


مراقبت های بعد از جراحی سینوس لیفت

آیا می دانید مهمترین مراقبت های بعد از سینوس لیفت چیست؟ تفاوت سینوس لیفت باز و بسته چیست؟  آیا می دانید اهمیت این مراقبت ها چه می باشد؟ معایب لیفت سینوس چیست؟

همه اموری که در حوزه دندانپزشکی انجام می شوند، به رعایت مراقبت هایی بعد از عمل مورد نظر نیاز دارند تا نتیجه عمل صورت گرفته بر روی فرد، موفقیت آمیز باشد. به همین دلیل سینوس لیفت نیز پس از انجام گرفتن با رعایت مراقبت هایی همراه است که اشخاص باید به آنها توجه کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید و خطری آنها را تهدید نکند.

زمزمه مراقبتهای بعد از سینوس لیفت زمانی به گوش می رسد که فرد اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می نماید. همانگونه که می دانید ایمپلنت دندان به عنوان یک جانشین عالی و موثر برای دندان های از دست رفته می باشد. اما برای کاشت ایمپلنت دندان که همانند کاشت دندان طبیعی جلوه می کند نیاز است که تقریبا تمام شرایط فراهم باشد.

یکی از این شرایط تراکم استخوان به حد کافی می باشد. در صورتی که این تراکم بخصوص در فک بالا مهیا نباشد، متخصص مرکز ایران ایمپلنت مجبور خواهد بود که جراحی سینوس لیفت را انجام دهد. اما در حالتی این جراحی موفقیت آمیز و قابل قبول می باشد که بیمار مراقبت های بعد از سینوس لیفت را به خوبی انجام دهد. در ادامه بیشتر درخصوص مراقبتهای بعد از سینوس لیفت و هزینه سینوس لیفت در سال 1401  و همچنین قیمت لیفت لثه در 1401 توضیحاتی ارائه می شود. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جراحی سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت بسته و همچنین سینوس لیفت باز را در راستای فراهم آوردن حجم کافی و مناسب استخوان در قسمت هایی از فک بالا یعنی دقیقا دندان های آسیای کوچک و بزرگ بالا، انجام می دهند. زمانی که بیمار اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می نماید نیاز است که از تراکم استخوان، لثه های محکم برخوردار باشد. اما چنانچه در طول دوران زندگی خود بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشد و یا در اثر حوادث ناگوار و حتی بیماری های خاص دچار تحلیل لثه شده باشد نیاز است قبل از انجام ایمپلنت دندان، جراحی سینوس لیفت را انجام دهد. مراقبت های بعد از سینوس لیفت می تواند نوید بخش جراحی موفقیت آمیز باشد.

 

این را نیز در نظر بگیرید که چنانچه فرد دندان خود را از دست داده باشد، به مرور زمان شاهد لایه استخوان نازک می باشیم که تنها دهان را از سینوس جدا کرده است. وجود این لایه ضعیف نمی تواند پایه های ایمپلنت دندان را تحمل کند. متخصص مرکز ایران ایمپلنت با معاینه و بررسی های اولیه تشخیص می دهد که با جراحی لیفت تا حد زیادی سینوس را بالا ببرد. مواد پیوند استخوان که در سینوس قرار می گیرد باعث خواهد شد که بین 2 تای 20 میلی متر سینوس افزایش پیدا کند. انواع پیوند استخوان می تواند دلگرمی خوبی برای بیمار باشد که قطعا برای وی جراحی قابل انجام است. حال سوال اینجاست هزینه پیوند استخوان در سال 1401 چقدر است؟

 

مراقبت های بعد از سینوس لیفت

 

مراقبت های بعد از سینوس لیفت

نه تنها برای جراحی لیفت سینوس بلکه هر کدام از خدمات دندانپزشکی مانند : ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لیمنت دندان و جراحی لثه با لیزر نیاز است که مراقبت های پس از آن انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. برای مراقبت های بعد از جراحی لیفت موارد زیر نیاز است انجام شود تا نتیجه مناسب و مطلوب حاصل شود:

کنترل کردن خونریزی

احتمال خونریزی تا ساعاتی پس از جراحی سینوس لیفت وجود دارد. برای کنترل خونریزی بایستی گاز قرار گرفته در دهان را به صورت 45 دقیقه یک بار تعویض کرد. اما فراموش نکنید که به محض قطع شدن خونریزی نبایستی دهان خود را شستشو دهید. زیرا باعث خواهد شد که خونریزی دوباره شروع شود

کنترل کردن کبودی های پس از جراحی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از لیفت لثه این است که از ایجاد کبودی های پس از جراحی پیشگیری کرد. در جراحی سینوس لیفت احتما اینکه بخش از عروق خونی پاره شود وجود دارد. همین امر باعث می شود که در قسمت گونه یا پای چشم کبودی ایجاد شود. برای اینکه این کبودی های ایجاد نشود بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. با انجام مرتب آن می توان در کمتر از یک هفته از وجود کبودی ها رها شد.

عدم فشار به بینی بعد از سینوس لیفت

پس از جراحی سینوس لیفت تا جایی که امکان دارد از بو کردن عطرها، گلها و هر چیزی که سبب عطسه افتادن می شود، جلوگیری کنید. مصرف داروهای تجویز شده توسط متخصص می توان مراقبت های بعد از جراحی سینوس را علمی تر پیش برد. عطسه و سرفه می تواند فشار زیادی به فرد وارد کرده و دوباره خونریزی شروع شود. برای پیشگیری از اینکار نیاز است که متخصص داروهای مخصوص را تجویز نماید.

رژیم غذایی بعد از سینوس لیفت

 

رژیم غذایی را نیز جزو مراقبت های بعد از لیفت بدانید. پس از جراحی سینوس نیاز است که بیمار از غذاهای نرم استفاده کند. جویدن غذاهای سفت می تواند فشار زیادی را به محل جراحی وارد کند. غذاهای نرم شامل سوپ، ماکارونی، تخم مرغ، سیب زمینی، سوپ و لبنیات می باشد اما غذای سفت مانند آجیل، چیپس و انواع مغزها می باشد.

عدم انجام ورزش سنگین

همیشه در نظر داشته باشید که پس از جراحی های دندانپزشکی مانند جراحی لیفت سینوس برای ایمپلنت ، جراحی لثه با لیزر و جراحی کاشت ایمپلنت از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. حتی افرادی که ورزشکاری هستند به توصیه متخصص بایستی فعالیت های سنگین خود را پس از جراحی تا بهبود کامل کمتر کنند.

بهداشت دهان و دندان

مراقبت های بعد از جراحی سینوس به دلیل حساس بودن جراحی بسیار حایز اهمیت است. برای اینکه بیمار کاشت ایمپلنت موفقی داشته باشید نیاز است که مراقبت های بعد از جراحی لیفت را حتما جدی بگیرد. شست و شو، تف کردن و مکیدن نی تا 24 ساعت پس از جراحی بایستی انجام نشود. خونی که در محل جراحی لخته شده است با تف شدید و شست و شوی تند می تواند برداشته شده و دوباره خونریزی شروع شود.

از شست و شوی دهان با آب نمک خودداری کنید و سعی نمایید تمام نکات بهداشتی دهان و دندان را بر اساس توصیه های دندانپزشک انجام دهید. سعی کنید در طول روز حداقل 6 الی 8 لیوان آب آشامیدنی مصرف نمایید.

ترک عادت مخرب

برخی از افراد عادت به مصرف الکل و یا کشیدن سیگار و قلیون دارند. پس از جراحی مصرف الکل اثر داروهای ضد درد را از بین می برد. از سوی دیگر کشیدن سیگار و قلیون می تواند جراحی سینوس لیفت را با شکست مواجه کند و پیوند به خوبی انجام نشود.

استراحت به میزان کافی

پس از جراحی سینوس لیفت باید فرد مورد نظر دراز بکشد و استراحت کند و در زمان استراحت باید سر خود را کمی بالاتر نگه دارد. زمانی که فرد می خواهد وضعیت خود را تغییر دهد باید سر خود را به آرامی جا به جا کند تا دچار سرگیجه نشود. فعالیت بدنی فرد در این دوره نیز باید کم شود.

استراحت کردن بعد از لیفت سینوس از جمله عوامل تاثیر گذاری است که روند بهبودی فرد را افزایش می دهد. در این دوره باید از مانع از عطسه کردن و دمیدن در بینی شد و به مدت ده روز باید این عوامل را رعایت کرد.

استفاده از یخ

بعد از جراحی استفاده از کمپرس یخ نیز گزینه مناسبی است و برای انجام این کار بهتر است که یخ را به مدت ده دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر نگه دارید و ده دقیقه به آن استراحت دهید.

استفاده از کمپرس یخ در مدت 24 ساعت اول و یا 48 ساعت اول باعث می شود که میزان تورم در صورت فرد به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند.

دارو

از دارو های ضد درد و دارو هایی که به صورت غیر آسپرینی هستند باید قبل از بی حسی استفاده شود. این دارو ها باید به مدت هر 3 یا 4 ساعت یک بار تا هنگام خواب نیز مصرف شوند.

در صورتی که استفاده از دارو های ضد درد بی تاثیر واقع شود، شخص می تواند به جای آنها از ایبوپروفن که مسکن قوی تری است نیز به صورت هر دو ساعت یک بار استفاده کند.

اما لازم به ذکر است که ایبوپروفن نباید بیشتر از سه بار در روز مصرف شود.

رعایت بهداشت دهان

یکی از مراقبت های بعد از عمل سینوس لیفت، رعایت بهداشت دهان است که در این خصوص باید از شست و شوی دهان، تف کردن و یا مکیدن نوشیدنی به وسیله نی پرهیز شود زیرا بعد از جراحی خون در ناحیه جراحی شده لخته می شود و انجام این کار باعث بروز خونریزی می شود و ترمیم زخم کند تر انجام می گردد.

برای شست و شوی دهان استفاده از دهان شویه peridex گزینه مناسبی است و نباید از آب نمک برای شست و شوی دهان استفاده شود.

بعد از جراحی سینوس لیفت نیز بهتر است که مسواک زدن در مناطقی از دهان انجام دهید که تحت جراحی قرار نگرفته اند و شست و شوی دهان را باید به آرامی انجام دهید. قسمتی از دهان که تحت جراحی قرار گرفته است نباید تا اولین ویزیت بیمار بعد از جراحی مسواک زده شود.

غذا خوردن

پس از جراحی لیفت سینوس استفاده از غذاهای نرم و ترم مانند: ماکارونی، تخم مرغ، ماست و سیب زمینی پخته شده توصیه می شود و اما استفاده از مواد غذایی به صورت بسیار داغ و یا بسیار سرد توصیه نمی شود.

مواد غذایی اسیدی

مانند: پرتقال و گوجه فرنگی نیز بعد از عمل جراحی سینوس لیفت نباید استفاده شوند. از دیگر مواد غذایی که باید از آنها بعد از جراحی اجتناب کرد نیز می توان به غذاهای جویدنی و یا تیز اشاره کرد.

مصرف مایعات

استفاده از مایعات بعد از جراحی توصیه می شود و باید به میزان 6 الی 8 لیوان آب را در طول ساعات باقی مانده از روز مصرف کرد.

خون ریزی

پس از جراحی لیفت ممکن است که به میزان نه چندان زیادی خونریزی در فرد پدیدار شود اما خونریزی نباید بیش از حد باشد. در صورتی که خونریزی شدت پیدا کند باید محل مورد نظر را با یک چای کیسه ای و یا گاز مرطوب به مدت 20 دقیقه فشار دهید. سپس اگر خونریزی کاهش پیدا نکرد و قطع نشد باید با پزشک تماس بگیرید.

در بسیاری از مواقع ممکن است که خونریزی از بینی نیز اتفاق بیفتد که این مساله طبیعی است و در صورت مواجه شدن با آن جای نگرانی نیست.

تورم

تورم معمولا مساله ای است که بعد از جراحی سینوس لیفت به وجود می آید اما اگر احساس کردید که میزان تورم بیش از حد است و یا با تب همراه است، باید به پزشک مراجعه کنید و یا با او تماس بگیرید.

سیگار کشیدن

پرهیز از استعمال دخانیاتی مانند: سیگار از جمله مراقبت های بعد از عمل سینوس لیفت است که باید حتما رعایت شود و این موضوع به شدت توسط پزشکان توصیه می شود.

زیرا سیگار کشیدن باعث کاهش سرعت در روند بهبودی فرد می شود و میزان ناراحتی ها را در فرد افزایش می دهد. در نتیجه استعمال سیگار ممکن است که باعث ایجاد عفونت و یا خونریزی در محل مورد نظر شود.

الکل

در صورتی که بعد از جراحی سینوس لیفت از دارو های ضد درد استفاده می شود باید به این موضوع توجه داشت که از الکل به صورت همزمان با دارو های ضد درد استفاده نگردد.

رعایت زاویه خواب در شب

هنگامی که لیفت سینوس انجام می دهید، از انجایی که ممکن است لثه و یا بینی دچار خونریزی شود، به شما توصیه می کنیم که در هنگام شب و موقع خواب زاویه خواب خود را رعایت کنید و سر خود را با زاویه 90 درجه بر روی بالشت بگذارید تا در صورت بروز خونریزی متوجه این موضوع بشوید.

عفونت سینوس بعد از سینوس لیفت چیست؟

گاهی اوقات در اثر انجام دادن لیفت سینوس، در صورتی که پزشک در کار خود ماهر و حرفه ای نباشد، ممکن است که پزشک در حین جراحی سینوس لیفت باعث آسیب دیدن حفره سینوس بشود و سوراخی در آن به وجود آید.

اگر سوراخ ایجاد شده در سینوس توسط پزشک بسته نشود و باز بماند، این حفره باعث انتقال هوا از دهان به سینوس می شود و در این صورت ممکن است که شخص با عفونت سینوس مواجه بشود.

عفونت سینوس از راه بینی به بیرون می آید و یا از حلق به گلو می ریزد. معمولا این عفونت با بوی بسیار بد همراه است و ترشحاتی زرد و یا سبز رنگ هستند. در صورتی که بعد از لیفت سینوس با این مشکل مواجه شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید و در این خصوص تحت بررسی قرار بگیرد.

در نتیجه یکی از مراقبت های لازم بعد از لیفت سینوس توجه به بروز عفونت در بینی است.

 

 دلایل اهمیت مراقبت های بعد از سینوس لیفت

به صورت کلی مراقبت هایی که باید بعد از انجام سینوس لیفت صورت گیرند، از این رو حائز اهمیت هستند که رعایت آنها شرایط زیر را برای بیمار فراهم می کند:

  • از بروز خطر برای فرد جلوگیری به عمل می آید
  • نتیجه حاصل از لیفت سینوس موفقیت آمیز خواهد شد
  • دوره نقاهت کوتاه تر می شود و فرد بهبودی خود را زودتر به دست می آورد
  • از بروز عفونت جلوگیری می شود
  • زخم های ایجاد شده در لثه با سرعت بیشتری بهبود می یابند
  • آرامش فرد بیشتر خواهد شد
  • شرایط را برای کاشت ایمپلنت مهیا می کند
  • سیستم بدن شخص مورد نظر تقویت می شود و قوای از دست رفته خود را مجددا به دست می آورد
  • و…

به همین دلیل بر اساس این عوامل به شما پیشنهاد می کنیم که حتما رعایت مراقبت های بعد از سینوس لیفت را جدی بگیرید و به آن توجه کنید.

 

کلینیک ایران ایمپلنت

دوستان عزیز در بخش پایانی این مقاله می خواهیم کلینیک ایران ایمپلنت را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت تمایل برای انجام امور مورد نظر خود از جمله لیفت سینوس به این مجموعه مراجعه کنید و از خدمات آن بهره برید.

کلینیک ایران ایمپلنت در شهر تهران و در خیابان آیت الله کاشانی نبش کوچه عقیل واقع شده است که این کلینیک قادر است تمامی خدمات زیبایی و ترمیم دندان را با بالاترین کیفیت به شما هموطنان عزیز ارائه دهد.

متخصصان و پزشکان این مجموعه از اساتید بزرگ کشور در حوزه دندانپزشکی هستند و تجربه بسیار بالایی در حوزه زمینه های مختلف دندانپزشکی دارند.

برای مراجعه به این کلینیک دندانپزشکی، می توانید به راحتی در قسمت درخواست نوبت، وقت نوبت خود را دریافت کنید و در وقت تعیین شده برای شما، به کلینیک مراجعه نمایید.

سخن پایانی

در انتها باید خدمت شما عزیزان بگوییم که با رعایت مراقبت های بعد از عمل سینوس لیفت می توانید دوره نقاهت را در مدت زمان کوتاه تر و به صورت بهتری سپری کنید و نتیجه موفقیت آمیزی را از جراحی مورد نظر دریافت نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها