لوگو ایران ایمپلنت

مهمترین مراقبت های بعد از سینوس لیفت

مراقبت های بعد از سینوس لیفت
آنچه در این مقاله می خوانید!

سینوس لیفت بسته و باز را در راستای فراهم آوردن حجم کافی و مناسب استخوان در قسمت هایی از فک بالا یعنی دقیقا دندان های آسیای کوچک و بزرگ بالا، انجام می دهند.

زمانی که بیمار اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می نماید نیاز است که از تراکم استخوان، لثه های محکم برخوردار باشد. اما چنانچه در طول دوران زندگی خود بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشد و یا در اثر حوادث ناگوار و حتی بیماری های خاص دچار تحلیل لثه شده باشد نیاز است قبل از انجام ایمپلنت دندان، جراحی سینوس لیفت را انجام دهد.

مراقبت های بعد از سینوس لیفت می تواند نوید بخش جراحی موفقیت آمیز باشد.

مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا با 12 مورد از مهم ترین مراقبت های بعد از سینوس لیفت آشنا شوید.

مراقبت های بعد از سینوس لیفت

12 مراقبت بعد از سینوس لیفت

نه تنها برای جراحی لیفت سینوس بلکه هر کدام از خدمات دندانپزشکی مانند: ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان و جراحی لثه با لیزر نیاز است که مراقبت های پس از آن انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. مراقبت های مناسب پس از عمل برای بهبودی موفق و راحت ضروری است. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در روند درمان وجود دارد:

1) دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید

قبل از هر چیز، به دستورات جراح دهان و دندان خود پس از عمل گوش دهید و به دقت دنبال کنید. این دستورالعمل ها برای مورد خاص شما طراحی شده اند و برای بهینه سازی روند بهبودی شما طراحی شده اند.

آنها ممکن است

شامل دستورالعمل هایی در مورد دارو، رژیم غذایی، بهداشت دهان و محدودیت های فعالیت باشند. نادیده گرفتن این دستورالعمل ها می تواند منجر به عوارض و کندتر بهبودی شود.

بیشتر بخوانید: عوارض سینوس لیفت چگونه است؟

2) درد و تورم را مدیریت کنید

درد و تورم بعد از جراحی سینوس لیفت شایع است. جراح شما احتمالاً داروهای ضد درد تجویز می کند که باید طبق دستور مصرف کنید.

علاوه بر این

قرار دادن یخ در خارج از صورت در فواصل 20 دقیقه ای در طی 24 تا 48 ساعت اول می تواند به کاهش تورم کمک کند. حتما از پارچه یا حوله برای محافظت از پوست خود در برابر تماس مستقیم با یخ استفاده کنید.

3) کنترل کردن خونریزی

احتمال خونریزی تا ساعاتی پس از جراحی سینوس لیفت وجود دارد. برای کنترل خونریزی بایستی گاز قرار گرفته در دهان را به صورت 45 دقیقه یک بار تعویض کرد.

اما فراموش نکنید که

به محض قطع شدن خونریزی نبایستی دهان خود را شستشو دهید. زیرا باعث خواهد شد که خونریزی دوباره شروع شود.

4) کنترل کردن کبودی های پس از جراحی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از لیفت لثه این است که از ایجاد کبودی های پس از جراحی پیشگیری کرد. در جراحی سینوس لیفت احتما اینکه بخش از عروق خونی پاره شود وجود دارد.

همین امر باعث می شود که

در قسمت گونه یا پای چشم کبودی ایجاد شود. برای اینکه این کبودی های ایجاد نشود بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. با انجام مرتب آن می توان در کمتر از یک هفته از وجود کبودی ها رها شد.

5) عدم فشار به بینی بعد از سینوس لیفت

پس از جراحی سینوس لیفت تا جایی که امکان دارد از بو کردن عطرها، گلها و هر چیزی که سبب عطسه افتادن می شود، جلوگیری کنید.

مصرف داروهای تجویز شده

توسط متخصص می توان مراقبت های بعد از جراحی سینوس را علمی تر پیش برد. عطسه و سرفه می تواند فشار زیادی به فرد وارد کرده و دوباره خونریزی شروع شود. برای پیشگیری از اینکار نیاز است که متخصص داروهای مخصوص را تجویز نماید.

12 مراقبت بعد از سینوس لیفت

6) غذاهای نرم و غنی از مواد مغذی بخورید

در روزهای اولیه بهبودی از یک رژیم غذایی نرم پیروی کنید. غذاهایی مانند ماست، پوره سیب زمینی، سوپ و تخم مرغ همزده گزینه های خوبی هستند.

از غذاهای تند و تند و همچنین از غذاهای خیلی سفت و ترد خودداری کنید. با بهبودی، به تدریج غذاهای جامد را دوباره به رژیم غذایی خود وارد کنید.

7) از فعالیت های شدید خودداری کنید

استراحت برای بهبودی آرام بسیار مهم است. حداقل تا یک هفته پس از جراحی از انجام فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید. بالا بردن سر هنگام خواب نیز می تواند به کاهش تورم و ناراحتی کمک کند.

همیشه در نظر داشته باشید که

پس از جراحی های دندانپزشکی مانند جراحی لیفت سینوس برای ایمپلنت، جراحی لثه با لیزر و جراحی کاشت ایمپلنت از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. حتی افرادی که ورزشکاری هستند به توصیه متخصص بایستی فعالیت های سنگین خود را پس از جراحی تا بهبود کامل کمتر کنند.

8) بهداشت دهان و دندان

مراقبت های بعد از جراحی سینوس به دلیل حساس بودن جراحی بسیار حایز اهمیت است. برای اینکه بیمار کاشت ایمپلنت موفقی داشته باشید نیاز است که مراقبت های بعد از جراحی لیفت را حتما جدی بگیرد.

 • شست و شو
 • تف کردن
 • مکیدن نی تا 24 ساعت پس از جراحی

بایستی انجام نشود. خونی که در محل جراحی لخته شده است با تف شدید و شست و شوی تند می تواند برداشته شده و دوباره خونریزی شروع شود.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی سینوس لیفت

از شست و شوی دهان با آب نمک خودداری کنید و سعی نمایید تمام نکات بهداشتی دهان و دندان را بر اساس توصیه های دندانپزشک انجام دهید. سعی کنید در طول روز حداقل 6 الی 8 لیوان آب آشامیدنی مصرف نمایید.

9) ترک عادت مخرب

برخی از افراد عادت به مصرف الکل و یا کشیدن سیگار و قلیون دارند. پس از جراحی مصرف الکل اثر داروهای ضد درد را از بین می برد. از سوی دیگر کشیدن سیگار و قلیون می تواند جراحی سینوس لیفت را با شکست مواجه کند و پیوند به خوبی انجام نشود.

10) استراحت به میزان کافی

پس از جراحی سینوس لیفت باید فرد مورد نظر دراز بکشد و استراحت کند و در زمان استراحت باید سر خود را کمی بالاتر نگه دارد. زمانی که فرد می خواهد وضعیت خود را تغییر دهد باید سر خود را به آرامی جا به جا کند تا دچار سرگیجه نشود. فعالیت بدنی فرد در این دوره نیز باید کم شود.

استراحت کردن بعد از لیفت سینوس از جمله عوامل تاثیر گذاری است که روند بهبودی فرد را افزایش می دهد. در این دوره باید از مانع از عطسه کردن و دمیدن در بینی شد و به مدت ده روز باید این عوامل را رعایت کرد.

11) استفاده از یخ

بعد از جراحی استفاده از کمپرس یخ نیز گزینه مناسبی است و برای انجام این کار بهتر است که یخ را به مدت ده دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر نگه دارید و ده دقیقه به آن استراحت دهید.

استفاده از کمپرس یخ در مدت 24 ساعت اول و یا 48 ساعت اول باعث می شود که میزان تورم در صورت فرد به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند.

12) بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

بهداشت دهان و دندان حیاتی است، اما باید با احتیاط انجام شود تا از ایجاد اختلال در محل جراحی جلوگیری شود. در چند روز اول دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید و از ناحیه عمل شده دوری کنید.

برای تمیز نگه داشتن دهان خود می توانید

از شستشوی ملایم با آب نمک طبق توصیه جراح استفاده کنید. از استفاده از دهانشویه حاوی الکل خودداری کنید، زیرا می تواند محل جراحی را تحریک کند.

13) مصرف مایعات: هیدراته بمانید

مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته بمانید. هیدراتاسیون مناسب از روند بهبودی پشتیبانی می کند و می تواند به کاهش خطر عوارض کمک کند. استفاده از مایعات بعد از جراحی توصیه می شود و باید به میزان 6 الی 8 لیوان آب را در طول ساعات باقی مانده از روز مصرف کرد.

تغذیه بعد از سینوس لیفت

 دلایل اهمیت مراقبت های بعد از سینوس لیفت

به صورت کلی مراقبت هایی که باید بعد از انجام سینوس لیفت صورت گیرند، از این رو حائز اهمیت هستند که رعایت آنها شرایط زیر را برای بیمار فراهم می کند:

 • از بروز خطر برای فرد جلوگیری به عمل می آید
 • نتیجه حاصل از لیفت سینوس موفقیت آمیز خواهد شد
 • دوره نقاهت کوتاه تر می شود و فرد بهبودی خود را زودتر به دست می آورد
 • از بروز عفونت جلوگیری می شود
 • زخم های ایجاد شده در لثه با سرعت بیشتری بهبود می یابند
 • آرامش فرد بیشتر خواهد شد
 • شرایط را برای کاشت ایمپلنت مهیا می کند
 • سیستم بدن شخص مورد نظر تقویت می شود و قوای از دست رفته خود را مجددا به دست می آورد
 • و…

به همین دلیل بر اساس این عوامل و طبق گفته جراح سینوس لیفت در تهران به شما پیشنهاد می کنیم که حتما رعایت مراقبت های بعد از سینوس لیفت را جدی بگیرید و به آن توجه کنید.

سخن پایانی

جراحی سینوس لیفت یک روش ارزشمند است که می تواند راه را برای کاشت ایمپلنت دندان موفق هموار کند. با پیروی از این دستورالعمل‌ های مراقبت‌ های بعد از عمل و برقراری ارتباط نزدیک با جراح دهان، می‌ توانید بهبودی آرام و بدون عارضه را بهبود بخشید و در نهایت منجر به بازیابی لبخند و سلامت دهان و دندان خود شوید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
فرم درخواست مشاوره

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
10 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر کریمی
1 سال قبل

دوران نقاهت سینوس لیفت چقدره؟

سمیرا حسن پور
1 سال قبل

شما سینوس لیفت باز هم انجام میدین؟ همون سینوس لیفت اوپن منظورمه

محسن شاهی
1 سال قبل

من به تازگی ایمپلنت انجام دادم خواستم بپرسم که مراقبت های بعد از ایمپلنت و سینوس لیفت چجوریه؟

قاسمی
1 سال قبل

من تو مطب شما سینوس لیفت انجام دادم سه ماه پیش خیلی خوب بود مرسی

negar
1 سال قبل

kole karatone khafano khube mccccccccccccc ziad

آنچه در این مقاله می خوانید!