مراحل انجام ایمپلنت دندان

مراحل انجام ایمپلنت دندان

مراحل انجام ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان یا کاشت دندان که به جای دندان یا دندان های از دست رفته کار گذاشته می شود، شامل پایه های فلزی و محکمی می باشد. این پایه ها از جنس تیتانیوم در لابراتوارها ساخته می شود و با جراحی به جای ریشه دندان کار گذاشته می شود. در طی مراحل انجام ایمپلنت دندان شما شاهد تغییر و تحولات بر روی این پایه خواهید بود.

شکل ظاهری پایه به نوعی تغییر می کند همانند دندان طبیعی در دهان بیمار خودنمایی می کند. قبل از اینکه مراحل کاشت ایمپلنت دندان را در مرکز ایران ایمپلنت شرح دهیم بهتر است بدانید که مزایای استفاده از ایمپلنت دندان شامل ثابت بودن و عدم لغزیدگی آن، عدم سرو صدا و آسیب رسیدن به استخوان فک، پشتیبانی کامل از دندان های دیگرو طول عمر طولانی تر می باشد.

 

مراحل انجام ایمپلنت دندان

 

مرحله نخست: معاینه

 

زمانی که بیمار برای مراحل انجام ایمپلنت دندان جلو به دندانپزشکی مراجعه می کند، متخصص دندانپزشکی شروع به معاینات اولیه دهانی فرد می کند. در صورتی که برخی مشکلات از قبیل عفونت لثه، پوسیدگی و یا برخی بیماری های دیگر وجود داشته باشد متخصص در رفع آنها برمی آید.

فراموش نکنید که کاشت ایمپلنت باید در دهان سالم باشد و عاری از هرگونه پلاک ناخواسته، باکتری و با تارتار باشد. گزینه دیگری که بایستی به صورت دقیق چک شود داشتن استخوان فک به حد کافی می باشد. چنانچه استخوان کافی وجود نداشته باشد متخصص مجبور به پیوند استخوان برای بیمار خواهد بود.

 

مرحله دوم: کشیدن دندان های آسیب دیده

 

وقتی فرد برای پرکردن جای خالی دندان یا دندان های خود می رود دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست. اما در صورتی که نصف دندان باقی مانده باشد یا دندان بشدت پوسیده باشد؛ بایستی متخصص از طریق آتروماتیک دندان را بکشد.

در این مرحله باید ظرافت کار به حدی باشد که صفحه باکال و استخوان های اطراف تا حد امکان سالم باقی بماند. پس از کشیدن دندان بدون درد دوباره دهان مورد معاینه قرار می گیرد تا نقص استخوان شناسایی شود. با مطمئن شدن از سالم بودن حفره داخل استخوان، متخصص مرکز ایران ایمپلنت کار جراحی کاشت ایمپلنت دندان را آغاز می کند.

 

مرحله سوم: پیوند استخوان فک

 

برای بیمارانی که دارای استخوان محکم و سالمی نیستند بایستی قبل از کاشت ایمپلنت دندان از پیوند استخوان فک استفاده کرد. برای پیوند متخصص می تواند از استخوان طبیعی بخش دیگر بدن فرد یا از استخوان مصنوعی کمک بگیرد. پس از عمل پیوند، بیمار تا زمان جوش خوردن استخوان به حد نرمال صبر کند. البته در نظر داشته باشید مدت زمان جوش خوردن بسته به جزئی با کامل بودن پیوند استخوان دارد.

 

مرحله چهارم: جای گیری ایمپلنت ها

 

برای جای گذاری ایمپلنت دادن در ابتدا برش کوچکی در لثه ایجاد می شود. این برش به نحوی بوده که استخوان فک را در معرض دید قرار می دهد. برای کارگذاری ایمپلنت دندان در استخوان یک سوراخ کوچک در استخوان ایجاد می شود. در پایان لثه از پشت دوباره بخیه زده میشود. در نظر داشته باشید که هنوز جای دندان کشیده شده هنوز خالی بوده و در برخی موارد پروتزهای موقتی در آن قرار می گیرد. تا زمان کارگذاری ایمپلنت اصلی شما می توانید از این پروتزهای موقتی استفاده کنید و زمانی که نیاز به تمیز کردن داشت به راحتی آن را خارج کنید.

 

مرحله پنجم: استخوان سازی

 

استخوان سازی جزو حساس ترین مراحل انجام ایمپلنت دندان است. بعد از جایگذری ایمپلنت در هان بیمار، مرحله استخوان سازی آغاز می شود. در این گام بافت طبیعی استخوان بدن با ایمپلنت تیتانیومی ترکیب می شود و باعث ایجاد سطح اتکای بسیار محکم تری خواهد شد.

از نظر متخصصان مرکز ایران ایمپلنت برای این مرحله زمان معینی وجود ندارد و بسته به شرایط بیمار متفاوت می باشد. اما به طور میانگین حدود 6 الی 12 هفته زمان نیاز است. در طی این مدت بیمار حتما برای معاینات روتین وار به دندانپزشکی مراجعه می نماید.

 

مرحله ششم: نصب اباتمنت

 

در گام ششم حساسیت کار متخصص ایمپلنت دندان در ستارخان به اوج خود می رسد. اباتمنت به عنوان یک رابط از یک سوکت توپ مانند تشکیل شده است که حالت کمک فنر و بالشتک را ایفاد می کند. اباتمنت بر روی خط لثه و در بالای اباتمنت قرار می گیرد. نقش یک تکیه گاه را بازی می کند و از پایین به ایمپلنت و از بالا به تاج دندان متصل می شود. تمام این کار با یک جراحی جزئی سرپایی قابل انجام است. زمان بهبودی با رعایت توصیه های متخصص دندانپزشکی دو هفته طول خواهد کشید تا لثه بیمار به طور کامل ترمیم شود.

 

مرحله هفتم: اتصال تاج موقت

 

قبل از انجام اتصال تاج نهایی، یک تاج موقت به منظور ارزیابی ظرفیت بار ایمپلنت دندان به کار گرفته می شود. یکی دیگر از دلایل اینکار ایجاد بالغ شدن لثه در اطراف ایمپلنت و طبیعی جلوه دادن دندان می باشد.

 

مرحله هشتم: اتصال نهایی

 

اگر مجموع زمان مراحل کاشت ایمپلنت دندان از ابتدا تا پایان را حساب کنیم چیزی در حدود 3 تا 90 طول خواهد کشید. البته این زمان بسته به شرایط بیمار و تغذیه متغییر می باشد. پس از بهبود لثه و استحکام کافی استخوان دندانپزشک اقدام به نصب اتصال نهایی می کند. انواع مدل های ثابت، متحرک و یا ترکیب کار را برای انتخاب راحت تر می کند. در نوع متحرک ظاهر دندان بیشتر شبیه دندان مصنوعی معمولی می باشد که توسط لثه پلاستیکی احاطه شده است.

 

مراحل انجام ایمپلنت

 

شرایط کاشت ایمپلنت دندان

 

هرچند مزایای ایمپلنت دندان در بلوار آیت الله کاشانی به حدی بوده که هر کسی را وسوسه انجام آن می کند. اما در بین تنها افرادی می توانند ایمپلنت دندان را دریافت کنند که دارای شرایط زیر باشد:

  • یک یا چند دندان نداشته باشد
  • دندان به طور کامل آسیب دیده باشد
  • اهمیت به رعایت پروتکل بهداشتی دهان و دندان
  • دارای استخوان فک
  • سلامت جسمی خوب

 

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

 

هر چند مراحل ایمپلنت دندان در صادقیه نیاز به صبوری بیمار و تجربه تخصصی دندانپزشک دارد، اما همه مراحل انجام کاشت ایمپلنت به اینجا ختم نمی شود. پس از مرحله هشتم دیگر وظایف بیمار جهت مراقبت های پس از ایمپلنت آغاز می شود.

هر چقدر که بیمار پروتکل های مراقبتی پس از ایمپلنت را دقیق انجام دهد از سوی دیگر شاهد طول عمر طولانی تر ایمپلنت دندان خواهد شد. استراحت کافی، عدم انجام فعالیت های سنگین تا 48 ساعت پس از کاشت ایمپلنت، استفاده از کمپرس یخ برای بهبود تورم، عدم مصرف مشروبات الکی و سیگار، استفاده از دهانشویه های تجویز شده دندانپزشک، استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت و غیره می تواند طول عمر ایمپلنت را افزایش دهد.

 

آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟

 

هر کدام از خدمات دندانپزشکی که در ایران ایمپلنت انجام می شود توسط متخصصانی عرضه خواهد شد که دارای تجربه تخصصی و حرفه ای باشند. از این رو تمام تلاش خود را جهت انجام دندانپزشکی بدون درد گذاشته اند. در خصوص مراحل ایمپلنت دندان که هر کدام بازه زمانی خاصی دارد با استفاده از مسکن های تجویز شده و مواد بی حسی موضعی تا حدود زیادی از درد کاهش پیدا می کند.

اما کاشت ایمپلنت با بیهوشی کامل انجام نمی شود تنها در صورتی که بیمار دارای شرایط بدی باشد از بیهوشی استفاده می شود. برای افرادی که دارای ناتوانی ذهنی هستند، کاشت ایمپلنت دندان با بیهوشی انجام می شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها