لوگو ایران ایمپلنت

عوارض دندان عقل خراب

عوارض دندان عقل خراب
آنچه در این مقاله می خوانید!

عوارض دندان عقل خراب چیست؟ کشیدن دندان عقل می تواند یک مراسم بزرگ برای نوجوانان و جوانان باشد، به طوری که تقریباً 80٪ از  مردم آنها را کشیده اند! اما به هر حال چرا اکثر مردم نیاز به بیرون آوردن این دندان آسیاب سوم دارند؟

چندین مشکل جدی برای سلامت دهان وجود دارد که اگر دندان عقل نهفته برداشته نشود، ممکن است ایجاد شود.

 یعنی دندان های عقلی که رشد نکرده یا به درستی قرار نگرفته اند. عوارض شایع ناشی از دندان عقل نهفته که به موقع کشیده نمی شود را در این مقاله بررسی می کنیم!

توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله از ایران ایمپلنت همراه ما بمانید.

عوارض شایع دندان عقل خراب

عوارض دندان عقل خراب به شرح زیر است:

آسیب به دندان های دیگر

اگر دندان عقل نهفته به دندان همسایه خود فشار وارد کند، ممکن است به دندان دیگر آسیب برساند یا خطر عفونت در آن ناحیه را افزایش دهد و شما درگیر عوارض عفونت دندان شوید.

فشار همچنین می‌تواند باعث شلوغی یا جابجایی دندان‌های دیگر شود و در صورت جابجایی بایت و تراز، ممکن است به درمان ارتودنسی برای صاف کردن دندان‌های دیگر نیاز داشته باشد .

پوسیدگی

به نظر می رسد که دندان عقل نیمه نهفته نسبت به سایر دندان ها در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی (حفره) دندان قرار دارد. این احتمالاً به این دلیل است که تمیز کردن دندان‌های عقل سخت‌تر است، زیرا در قسمت عقبی دهان قرار دارند و غذا و باکتری‌ها به راحتی بین لثه و دندان نیمه رویش‌شده به دام می‌افتند.

این تجمع مواد غذایی و باکتری ها اغلب منجر به بوی بد مزمن و همچنین حفره روی دندان عقل و دندان آسیاب دوم می شود. بنابراین بهتر است هر چه سریعتر نسبت به جراحی دندان عقل نهفته اقدام کنید.

بیماری لثه

همراه با پوسیدگی دندان، دشواری تمیز کردن دندان‌های عقل نهفته و نیمه رویش‌شده، خطر ابتلا به بیماری دردناک و التهابی لثه به نام پریکرونیت را افزایش می‌دهد . این می تواند منجر به درد و تورم در اطراف دندان، فک یا گونه شود و در صورت عدم درمان احتمالاً عود خواهد کرد.

کیست ها

دندان عقل در کیسه ای در استخوان فک رشد می کند. کیسه می تواند با مایع پر شود و کیستی را تشکیل دهد که می تواند به استخوان فک، دندان ها و اعصاب آسیب برساند . به ندرت، تومور (معمولا غیر سرطانی یا خوش خیم) ایجاد می شود. این عارضه ممکن است نیاز به برداشتن نه تنها دندان بلکه بافت و استخوان داشته باشد.

عوارض شایع دندان عقل خراب
عوارض شایع دندان عقل خراب

عوارض دندان عقل

دندان عقل را بکشیم یا نه؟در حالی که کشیدن دندان عقل شما ممکن است دردناک به نظر برسد، اما اگر این موضوع را نادیده بگیرید، می تواند بسیار بدتر شود. در زیر برخی از عوارضی را که ممکن است در صورت عدم برداشتن دندان عقل به وجود بیاید، فهرست کرده ایم.

عفونت: اگر دندان عقل شما به طور کامل از لثه خارج نشود یا حتی به طور جزئی از آن خارج نشود، می تواند منجر به عفونت باکتریایی به نام پریکورونیت شود .

کیست: اگر دندان عقل شما اصلاً بیرون نیامد، می تواند منجر به کیست شود. این می تواند به استخوان و بافت لثه شما آسیب برساند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر در دهان شما شود.

دندان‌های نهفته: اگر دندان‌های عقل شما در هر موقعیت دیگری به غیر از حالت کاملاً قائم از لثه بیرون بزنند، نهفته در نظر گرفته می‌شوند. آنها می توانند به طور جزئی یا کامل در لثه ها یا حتی در استخوان فک شما دفن شوند.

مشکل دندان‌های عقل نهفته این است که مراقبت از آن‌ها دشوار است و می‌تواند منجر به پوسیدگی، بیماری لثه، آسیب استخوان‌ها و از بین رفتن تراز بایت شود. آنها همچنین می توانند تمام دندان های دیگر شما را به سمت جلو فشار دهند.

از عوارض دندان عقل خراب پیشگیری کنید!

دندان عقل نه تنها می تواند دردناک باشد، بلکه می تواند عوارض جدی برای سلامت دهان و دندان ایجاد کند. مهم است که به یاد داشته باشید که با دندان عقل نهفته (و با اکثر مشکلات دندانی)، همه چیز هر چه بیشتر صبر کنید بدتر می شود.

بهترین زمان برای برداشتن دندان عقل نهفته قبل از رشد کامل ریشه است. از آنجایی که دندان ها از تاج به سمت ریشه رشد می کنند، اگر دندان قبل از تشکیل کامل ریشه ها کشیده شود، جراحی و بهبودی هر دو بسیار آسان تر خواهد بود.

با این حال، یک جراح دهان ماهر می تواند حتی موارد دشوار کشیدن دندان عقل را با کمترین درد و زمان بهبودی خوب انجام دهد، البته به شرطی که دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل او را رعایت کنید!

مشاوره آنلاین تخصصی

اگر در خصوص دندان عقل رو میشه عصب کشی کرد، آبسه دندان عقل و … سوالی دارید با ما در تماس باشید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
فرم درخواست مشاوره

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه در این مقاله می خوانید!