شرایط ایمپلنت دندان

شرایط ایمپلنت دندان

شرایط ایمپلنت دندان


کاشت ایمپلنت دندان یکی دیگر از روش های جایگزین دندان های از بین رفته می باشد که در مقایسه با دیگر روش ها بسیار کارساز و موثر می باشد. اما برای کاشت ایمپلنت دندان همانند دیگر خدمات دندانپزشکی مانند کامپوزیت دندان، لیمنت دندان و عصب کشی دندان نیاز است که بیمار از شرایط مناسبی برخوردار باشد. شرایط ایمپلنت دندان در صورتی که فراهم باشد بیمار به راحتی اقدام به درمان می کند. در ادامه درخصوص ایمپلنت دندان و شرایط ایمپلنت و هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1401  توضیحات مفصلی ارائه خواهد شد.

شرایط ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان برای فرد به مانند کاشت دندان طبیعی عمل می کند و در بیشتر موارد موفقیت کامل را دارد. ماندگاری و دوام بالا، افزایش اعتماد به نفس و قدرت تکلم و جویدن، ایجاد طرح لبخند زیاد و دیگر موارد به راحتی توسط ایمپلنت دندان امکان پذیر است. اما تمام این موارد در صورتی قابل اجراست که فرد شرایط ایمپلنت را برای کاشت داشته باشد.

همانگونه که می دانید بررسی و ارزیابی دندان ها توسط متخصص و دندانپزشک پیش از انجام کاشت ایمپلنت دندان یک امر ضروری و واجب می باشد. در این معاینه مشخص می شود که بیمار کدام یک از شرایط کاشت ایمپلنت دندان را داشته و باید کدام یک را متخصص با شرایط خاص انجام دهد.

یکی از شرایطی که در وحله اول باید فراهم باشد، استخوان فک با ارتفاع مناسب و کیفیت مناسب می باشد. این تشخیص توسط جراح دهان و دندان و با توجه به عکس های رادیولوژی که توسط پرسنل آماده شده است، انجام می شود. یکی دیگر از این شرایط بررسی سلامت عمومی بدن بیمار بوده که بایستی به طور کامل انجام شود تا فرایند کاشت بسیار موثر باشد.

تراکم استخوان یکی از شرایط ایمپلنت دندان

برای اینکه پایه های ایمپلنت دندان محکم و استوار در استخوان فک باقی بماند نیاز است که بیمار از تراکم استخوان کافی برخوردار باشد. در صورتی که این گزینه وجود نداشته باشد نیاز است که فرد جراحی پیوند استخوان فک را انجام دهد. در نظر داشته باشید که برای اینکار روش های زیادی وجود دارد برای نمونه اینکه پیوند استخوان از استخوان خود فرد گرفته شود یا از شخص دیگر و یا حیوانات بسیار متفاوت می باشد. از نظر هزینه و مقاومت نیز تفاوت زیادی بین این روش ها وجود دارد. اما در هر صورت بایستی شرایط ایمپلنت دندان برای شخص اصلی فراهم گردد.

 

شرایط ایمپلنت دندان

دیگر شرایط ایمپلنت دندان

مراحل پیوند استخوان جزو طولانی ترین پروسه های دندانپزشکی بعد از ارتودنسی می باشد که از سوی دیگر ماندگاری و دوام بیشتری را نیز خواهد داشت. اما برای رسیدن به موفقیت کاشت ایمپلنت دندان شرایط های متفاوتی باید بررسی گردد از قبیل:

 • تعداد واحد دندان هایی که بیمار می خواهد جایگزین کند
 • هدف از کاشت چیست (زیبایی یا عملکردی و یا هر دو)
 • بیمار کدام نوع ایمپلنت را انتخاب می کند
 • تعیین عمل های جراحی جانبی مورد نیاز
 • بررسی داروهای مصرفی خاص
 • بررسی وضعیت سلامت دندان های دیگر

شرایط ایمپلنت دندان برای کاشت موفق

برای اینکه کاشت ایمپلنت دندان بدون درد برای بیمار موفقیت آمیز باشد بایستی شرایط آن نیز فراهم گردد. برخی از این شرایط شامل موارد زیر می باشد:

 

سلامت عمومی بیمار

برای اینکه بیمار کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهد نیاز است که شرایط عمومی سلامت و انواع پیوند استخوان در ایمپلنت وجود داشته باشد. برای نمونه لازم است که بیمار سلامت عمومی را در حد مطلوب داشته باشد. افرادی که سیگاری یا الکی هستند و حتی آن دسته از افرادی که به بیماری خاص مبتلا هستند شرایط مطلوب را قطعا نخواهند داشت. شکست ایمپلنت دندان در این دسته از افراد بسیار زیاد است.

لثه سالم

برای اینکه پایه ایمپلنت دندان را به همراه پرتوز دندان مصنوعی به خوبی کاشته شود وجود لثه های سالم ضرورت پیدا می کند. آن دسته از افرادی که به بیماری پریودنتال دچار شده اند بایستی در خصوص این بیماری جدیت بیشتری به خرج دهند. لثه سالم جزو مهم ترین شرایط ایمپلنت دندان می باشد. یعنی در صورت مشکلات لثه احتمال عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد.

رعایت بهداشت دهان و دندان

نه تنها رعایت بهداشت دهان و دندان جزو شرایط ضروری کاشت ایمپلنت دندان است بلکه باعث می شود که سلامت دهان و دندان تصمین شود. مسواک زدن روتین وار و اصولی، نخ دندان کشیدن و چکاب سالانه می تواند شما را به موفقیت کاشت ایمپلنت دندان امیدوار کند.

 

عدم انجام دندان قروچه

افرادی که عادت به دندان قروچه دارند به هنگام کاشت ایمپلنت حتما با متخصص پیوند استخوان خود درمیان بگذارند. پروتزهای دندان مصنوعی در اثر دندان قروچه آسیب دیده و به مرور زمان دچار لث شدن می شود.

 

زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان

برای کاشت دندان سه گام مورد نیاز است که گام نخست با کشیدن دندان شروع می شود. زمانی که خود دندان از بین نرفته باشد و تنها آسیب جدی دیده باشد، نیاز است که متخصص آن دندان را بکشد. در بیشتر موارد به محض کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت دندان یک گزینه مناسب می باشد. شرایط ایمپلنت دندان در این مدل بیشتر از زمانی است که جای خالی دندان به مدت های طولانی باز می گردد. با گذشت زمان طولانی از جای خالی دندان لثه ها و استخوان فک به مرور زمان تحلیل خواهد رفت. از این رو یکی از شرایط ایمپلنت نقض می شود و پیوند استخوان فک واجب می شود. از نظر هزینه کاشت ایمپلنت دندان نیز زمانی کمترین هزینه به بیمار تحمیل می شود که کمترین زمان از کشیدن دندان تا کاشت ایمپلنت طی شده باشد.

مزایای ایمپلنت دندان

با رعایت مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت دندان و فراهم کردن شرایط ایمپلنت دندان می توان از مزایای ایمپلنت برخوردار شد. برخی از این مزایا و امتیازات شامل موارد زیر خواهد بود:

 • افزایش اعتماد بنفس
 • تضمین سلامت دندان های مجاور
 • حداقل کردن پوسیدگی دندان و عفونت لثه
 • شباهت زیاد به دندان طبیعی
 • بهترین جایگزین دندان از بین رفته
 • افزایش قدرت تکلم
 • بهبود و افزایش قدرت جویدن
 • دوام و ماندگاری طولانی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها