روکش موقت ایمپلنت دندان چیست؟

روکش موقت ایمپلنت

روکش موقت ایمپلنت


روکش موقت ایمپلنت دندان چیست؟ روکش موقت ایمپلنت به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد؟ دلایل شکستن روکش ایمپلنت چیست؟

روکش هایی دندانی که در تکنیک ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرند به دو نوع: روکش های موقت و روکش های دائمی تقسیم می شوند که هر یک از این روکش ها در زمان مناسب خود مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد مخصوص به خود را دارد.

استفاده از ایمپلنت دندان در مرکز ایران ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته بعنوان بهترین روش شناخته شده است. اما پس از انجام ایمپلنت دندان نمی توان همان لحظه از روکش ایمپلنت دندان استفاده کرد. استفاده از روکش موقت ایمپلنت دندان در ابتدا برای بیمار کار گذاشته می شود.

برای محافظت از پایه ایمپلنت و همچنین قبل از نصب روکش اصلی ایمپلنت نیاز است از روکش موقت کمک گرفته شود. روکش موقت که همانند دندان طبیعی ساخته می شود به خوبی تا قبل از زمان روکش اصلی از ایمپلنت دندان مراقبت خواهد کرد.

علاوه بر طول عمر روکش ایمپلنت  موضوع سپری کردن دوران کامل کاشت ایمپلنت دندان و مراجعات مکرر در طی این مدت به دندانپزشکی باید به نوعی انجام شود که تا زمان آماده شدن روکش اصلی به ایمپلنت دندان آسیبی وارد نشود. از سوی دیگر در برخی موارد پیچ ایمپلنت به خوبی با استخوان جوش نخواهد خورد و نیاز است که روکش ایمپلنت برداشته شود. در این مواقع وجود روکش موقت ایمپلنت دندان کار ساز خواهد بود.

روکش موقت ایمپلنت دندان چیست؟

روکش موقت یک کلاهک شبیه به دندان است که از ایمپلنت دندان و یا دندان طبیعی محافظت می کند تا روکش دائمی برای آن ساخته شود. روکش های موقت معمولا زمانی به کار می روند که دندان طبیعی و به روکش دائمی نیاز داشته باشد و مشابه به روش های سنتی باشد.

مراحل اتصال روکش موقت ایمپلنت

نحوه اتصال روکش ایمپلنت دندان به شکل موقت بایستی به نوعی باشد که به ایمپلنت دندان خدشه ای وارد نشود. در اکثر موارد روکش را با دو روش به ایمپلنت دندان متصل خواهند کرد. استفاده از پیچ برای نصب روکش و کمک گرفتن از چسب مخصوص ایمپلنت دندان روش هایی بوده که در مرکز ایران ایمپلنت از آن بهره می گیرند.

در بیشتر موارد برای مراحل نصب روکش ایمپلنت موقت از پیچ استفاده می شود. علت این امر به حساسیت برخی بیماران به چسب روکش ایمپلنت موقت می باشد. در چند هفته اولیه نصب ایمپلنت بکار بردن چسب موقت می تواند لثه ها را دچار حساسیت کند و یا حتی جدا کردن آن از ایمپلنت دندان در آینده برای بیمار دردناک باشد.

دلیل استفاده از روکش ایمپلنت چیست؟

آخرین مرحله کاشت ایمپلنت دندان شامل نصب دائمی روکش آن می باشد. اما قبل از آماده شدن نهایی روکش نیاز است از روکش موقت کمک گرفته شود. از دلایل این کار نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پوشاندن موقتی ایمپلنت دندان جهت پنهان کردن جای کاشت دندان
 • محافظت از لثه ها
 • حفظ کردن زیبایی ظاهر
 • جلوگیری از خالی ماندن جای دندان
 • راحت تر کردن جویدن غذا (البته نبایستی فراموش کرد که چنانچه از غذاهای سفت در این مدت استفاده شود فشار زیادی به ایمپلنت وارد خواهد شد. در این مدت بهتر است تغذیه خود را بر روی غذاهای نرم و روان فوکوس نمایید)
 • کمک به دندانپزشک مرکز ایران ایمپلنت جهت ارزیابی روند درمان
 • در دوران کاشت ایمپلنت دندان، دندانپزشک نیاز دارد که دندان ها را ارزیابی نماید از این رو وجود روکش موقت می تواند کمک شایانی به ارزیابی صحیح متخصص خواهد کرد.
 • کم کردن درد ایمپلنت دندان

تاثیر روکش موقت در زیبایی لبخند

تمام خصوصیات و ویژگی های دندان به جویدن و له کردن غذا منعطوف نخواهد شد. زیبایی ویژه ای که از طریق دندان های یکدست کاشته شده با ایمپلنت به دست می آید بر هیچکس پوشیده نیست.

اما برای رسیدن به این نقطه نیاز است چند ماهی مراقبت های ویژه پس ایمپلنت دندان را به خوبی رعایت کنید. از سوی دیگر روکش موقت ایمپلنت که با پیچ یا سمان بر روی ایمپلنت کار گذاشته شده است می تواند زیبایی لبخند شما را برای این مدت تضمین کند.

بدون شک جای خالی دندان یا حتی دیده شدن پیچ های کار گذاشته بر روی استخوان شما را دچار استرس و وحشت نماید. در این مرحله روکش موقت گزینه نجات بخش زیبایی شما خواهد بود.

در مجموع می توان گفت که تا زمان فیکس شدن ایمپلنت دندان، استفاده از روکش موقت ایمپلنت اعتماد به نفس شما را همچنان حفظ خواهد کرد.

روکش یک روزه فوری

وجود اتفاقات ناگوار و ناگهانی که سبب می شود فرد دندان های خود بخصوص دندان های جلویی یا قدامی را از دست بدهد، هر کسی را دچار استرس خواهد کرد. راه درمان برای این عارضه وجود ایمپلنت فوری یک روزه بوده که شما را در عرض یک روز صاحب دندان های دوباره کند.

در صورتی که شرایط استخوان فک بیمار مساعد باشد و از سوی دیگر دندان های مجاور سالم باشند، ایمپلنت دندان یک روزه فوری جوابگو خواهد بود. پس از کاشت ایمپلنت دندان فوری یک روزه توسط متخصص روکش موقت در همان روز استفاده می کند.

 

روکش موقت ایمپلنت

 

انواع اتصال روکش ایمپلنت دندان

اتصال  بهترین روکش ایمپلنت با چسب مخصوص که از مشهودترین مزایای آن می توان به زیبایی ظاهر آن اشاره کرد. علاوه براین فرایند نصب آن بسیار ساده تر نیز می باشد. شباهت زیاد این روکش به دندان طبیعی باعث شده است که طرفداران زیادی را به خود جلب کند.

پس از قالب گیری روکش ایمپلنت متخصص های ایمپلنت جنس این نوع از روکش ها را از سرامیک، پرسلاین، طلا، نقره و یا کامپوزیت انتخاب می می کنند.

نوع دیگر اتصال روکش به ایمپلنت استفاده از یک پیچ بوده که با مهارت خاصی به ایمپلنت وصل خواهد شد. این پیچ از سطح جونده یا همان سطح زبانی به دندان مصنوعی وارد می شود و به ایمپلنت وصل می شود. از مزایای این اتصال می توان به ثابت نگه داشتن روکش بر روی ایمپلنت دندان اشاره کرد.

هر چند که پیچ روکش را محکم به ایمپلنت وصل خواهد کرد اما در نظر داشته باشید که برای محکم ماندن دائمی نیاز است که هر چند وقت یکبار پیچ ها مورد بررسی قرار گیرد.

تفاوت اتصال موقت چسبی با موقت پیچی

هر کدام از روش های اتصال روکش خواه به صورت چسبی و یا خواه به روکش ایمپلنت پیچی مزایا و معایب خاص خود را دارند. بر فرض مثال روکشی که با پیچ به ایمپلنت وصل می شود دارای استقامت و مقاومت خاصی نیز می باشد. اما در عوض زمانی که روکش موقت برداشته می شود جای لب بریدگی آن مشخص می شود.

از سوی دیگر روکش هایی که با چسب متصل می شوند احتمال ایجاد عفونت، التهاب و حتی از دست دادن استخوان فک را دارند. در برخی موارد که مقداری از چسب در اطراف لثه نشت می کند، سبب ایجاد حساسیت در بیمار می شود.

از بابت هزینه دندانپزشکی نیز بایستی گفت که هزینه روکش ایمپلنت دندان به روکش انتخاب شده بیمار دارد.بدون شک روکش هایی که با چسب چسبانده می شوند هزینه کمتری نسب به روکش هایی دارد که پیچ سفت می شوند.

مراقبت های لازم از روکش موقت ایمپلنت دندان

از آنجایی که انواع روکش ایمپلنت در مقایسه با روکش دائمی ظریف تر و شکننده تر است باید برای جلوگیری از آسیب دیدن آن مراقبت های مورد نیاز در خصوص آن انجام شود:

 • در هنگام مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن روکش های موقت باید بسیار دقت کرد
 • در هنگام غذا خوردن باید مراقب بود که آسیبی به روکش وارد نشود
 • از خوردن غذاهای سفت با دندان باید پرهیز کرد
 • تا نیم ساعت پس از نصب روکش موقت ایمپلنت باید از خوردن غذا پرهیز کنید
 • روکش موقت معمولا به راحتی از جا در می آید به همین دلیل نباید غذاهای چسبناک با آن خورد.
 • بهداشت دهان را باید رعایت کرد

در صورت رعایت نکردن مراقب های مورد نیاز از روکش موقت چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که این مراقبت ها به درستی انجام نشوند ممکن است که باعث بروز مشکلاتی در خصوص روکش موقت ایمپلنت بشوند که این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • امکان پوسیدگی دندان
 • امکان بروز التهاب در بافت های احاطه کننده روکش دندان
 • پس روی پیدا کردن لثه
 • ایجاد تغییر رنگ روکش ایمپلنت
 • و …

تفاوت روکش موقت و روکش دائمی ایمپلنت دندان چیست؟

در میان روکش دائمی و روکش موقت تفاوت هایی وجود دارد از جمله مراحل نصب روکش ایمپلنت که آنها را می توان به شرح زیر نام برد:

دوام و ماندگاری

از آنجاییکه افتادن روکش ایمپلنت موضوع مهمی است ، روکش های دائمی ایمپلنت از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند و در مدت زمان بسیار زیادی می توان از آنها استفاده کرد. حتی اگر مراقبت های مورد نیاز از روکش دائمی ایمپلنت به خوبی انجام شود، می توان تا پایان عمر از آنها بهره برد.

در حالی که روکش های موقت از دوام و ماندگاری بسیار کمتری برخوردار هستند و کیفیت پایین تری دارند.

جنس ساخت روکش

روکش های دائمی جنس بهتری دارند و از این رو میزان شکنندگی و آسیب دیدن آنها کمتر است در حالی که روکش های موقت ایمپلنت ظریف تر و شکننده هستند و امکان آسیب دیدن آنها در مقایسه با روکش های دائمی بسیار بیشتر است.

زیبایی روکش

روکش موقت در مقایسه با روکش دائمی از زیبایی کمتری برخوردار است و دقت ساخت در آن پایین تر است زیرا این روکش ها به صورت موقت استفاده می شوند و برای ساخت آنها دقت زیادی به خرج داده نمی شود.

جلوه طبیعی

روکش موقت جلوه مصنوعی تری در مقایسه با روکش دائمی ایمپلنت دارد و راحت تر می توان با دیدن شخصی که دندان های خود را ایمپلنت کرده است، به روکش دندان آن پی برد.

همخوانی با دندان های طبیعی

از دیگر وجوه تفاوت روکش موقت و روکش دائمی ایمپلنت این است که میزان همخوانی روکش های موقت با دندان طبیعی بسیار کم است و آنها را متناسب با رنگ و جنس دندان طبیعی تهیه نمی کنند. در حالی که برای ساخت روکش دائمی ایمپلنت از انواع روکش هایی استفاده می شود که بیشترین شباهت را از نظر جنس و رنگ به دندان های طبیعی فرد داشته باشند.

سخن پایانی

دوستان عزیز کلینیک ایران ایمپلنت آماده همکاری با شما عزیزان است و می تواند امور مربوط به ایمپلنت دندان را به بهترین شکل برای شما هموطنان عزیز انجام دهد. برای بهره بردن از خدمات این کلینیک تنها کافی است تا به قسمت ویزیت مجازی وب سایت ما وارد شوید و به راحتی تحت ویزیت پزشک قرار بگیرید.

در غیر این صورت می توانید به شکل حضوری به مرکز روکش ایمپلنت در غرب  مراجعه کنید و از خدمات آن بهره ببرید. لازم به ذکر است که تمامی امور در این کلینیک از جمله تعویض روکش ایمپلنت زیر نظر دندانپزشکان بسیار ماهر و با تجربه انجام می شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها