روکش ایمپلنت دندان چیست؟

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان طبق نظر دندانپزشکان ایران ایمپلنت بهترین روش جایگزین دندان های از دست رفته می باشد. از این رو انتخاب روکش ایمپلنت در بین انواع روکش ایمپلنت برای افراد خیلی سخت شده است.

شباهت بیش از اندازه ایمپلنت به دندان طبیعی از دلایل اصلی کاشت ایمپلنت شده و خواهان زیادی دارد. نحوه کار به این صورت بوده که ایمپلنت توسط دندانپزشک در فک قرار گرفته و همانند ریشه اصلی دندان عمل می کند.

اما روکش ایمپلنت به قسمت تاجی یا نهایی ایمپلنت دندان گفته می شود که توسط متخصص ایران ایمپلنت بر روی پایه نصب می شود. انتخاب جنس روکش باید همانند جنس روکش دندان یا روکش زیرکونیا باشد.

طبق نظر دندانپزشکان ماهر بهتر است روکش ایمپلنت توسط متخصصی که بخش فیکسچر را در فک کار گذاشته، ساخته و حتی نصب گردد. زیرا خود او می داند که با چه سیستمی و با چه زاویه فیکسچر را قرار داده است.

چنانچه این شرایط فراهم نشد بهتر است روکش ایمپلنت را متخصص ایمپلنت بسازد. فردی که تخصص ایمپلنت را دارد با انواع ایمپلنت دندانی آشنایی داشته و به طور عادی خود را درگیر تنها یک برند خاص نمی کند.

فرایند ساخت و نصب روکش ایمپلنت به طور معمول بایستی حداقل 3 ماه از کار گذاشتن ایمپلنت دندان در فک گذشته باشد. اما بسته به شرایط بیمار این زمان کم و زیاد خواهد شد. برفرض مثال در صورتی که پیوند استخوان ایمپلنت یا سینوس لیفت بسته و یا سینوس لیفت باز انجام شده باشد امکان نصب روکش ایمپلنت زودتر از 6 ماه امکان پذیر نمی باشد.

ایمپلنت چگونه است؟

ایمپلنت تکنیکی است که در آن از یک پایه تیتانیومی استفاده می شود به نحوی که این پایه در داخل استخوان فک قرار داده می شود و سپس با گذشت مدت زمان مشخصی پایه به استخوان فک جوش می خورد و به این شکل جایگاه مستحکی را ایجاد می نماید. پایه ایمپلنت به عبارت دیگر نقش ریشه دندان را اجرا می کند و از انجایی که آن را از فلز تیتانیوم می سازند، هیچ مشکلی را برای بدن ایجاد نمی کند و سازگاری کامل با بدن انسان دارد.

پس از ثبات پایه تیتانیومی ایمپلنت، نوبت به نصب روکش ایمپلنت می رسد که روکش از مهم ترین بخش های ایمپلنت است زیرا این قسمت تنها جزئی از ایمپلنت است که دیده می شود و تمامی زیبایی دندان وابسته به آن است. برای نصب روکش ایمپلنت آن را یا به کمک مهره ای به نام اباتمنت بر روی پایه نصب می کنند و یا از چسب مخصوص ایمپلنت استفاده می نمایند.

با نصب روکش ایمپلنت مراحل ترمیم دندان ها پایان می یابد و فرد بعد از طی شدن یک دوره نقاهت می تواند به زندگی ادامه دهد.

انواع روکش ایمپلنت دندان از نظر کشور سازنده

روکش های ایمپلنت که از اصلی ترین اجزای آن هستند توسط کشور های مختلف در سراسر جهان تولید می شوند که طبقه بندی این روکش ها بر اساس زیر هستند:

روکش هایی درجه یک ایمپلنت، روکش هایی هستند که توسط کشور آمریکا ساخته می شوند و از نظر استحکام، جنس و دوام و زیبایی بهترین و مناسب ترین روکش ایمپلنت در سراسر جهان به حساب می آیند.

روکش های درجه دوم ایمپلنت، روکش هایی هستند که توسط کشور های اروپایی نظیر کشور: آلمان، سوئیس، ایتالیا، فرانسه و انگلیس ساخته می شوند و از نظر کیفیت و دوام و ماندگاری بعد از روکش های درجه یک امریکایی در سطح جهان شناخته میشوند.

روکش های درجه سوم ایمپلنت، روکش هایی هستند که به واسطه کشور های آسیایی نظیر: ایران و چین و کره ساخته می شوند. این روکش ها پایین ترین کیفیت را در سطح جهان دارند و این رو جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند. اما لازم به ذکر است که در بین روکش های آسیایی، روکش های ایمپلنت که توسط کشور کره ساخته می شوند، کیفیت مناسب تری دارند  و برخی از انواع برند های آن با روکش های تولید شده توسط کشور های اروپایی برابری می کند.

انواع روکش ایمپلنت در ایران ایمپلنت

به طور کلی تقسیم بندی انواع روکش ایمپلنت براساس نوع مواد سازنده آن می باشد که به دسته های زیر تقسیم می شود:

روکش ایمپلنت از نوع PFM : پایه روکش پی اف ام از جنس آلیاژ فلزات گرانبها بوده که بر روی آن سرامیک دندانپزشکی قرار می گیرد. این نوع از روکش ها به طور معمول پس از مدتی کبودی لثه را به همراه داشته و ظاهری چندان زیبا ندارد. دلیل استفاده از آن در گذشته به علت نبود تنوع انواع روکش ها بوده است.

روکش با فریم زیرکونیا : زیرکونیا یک فلز بسیار سخت با رنگ روشن بوده که از نظر شیمیایی یک ماده خنثی است. مقاومت زیرکونیا در برابر ضربات و شکسته شدن به حدی بوده که امروز بعنوان روکش ایمپلنت استفاده می شود. از سوی دیگر با بافت بدن سازگاری داشته و موجب تحریک بدن نمی شود. ظاهر آن بسیار شبیه به دندان بوده و تنظیم رنگ آن براساس سایر دندان ها برای متخصص ایمپلنت در ایران ایمپلنت راحت تر می باشد.

برای بررسی هزینه ایمپلنت بروی لینک کلیک کنید.

رنگ روکش ایمپلنت

انواع نصب روکش ایمپلنت

نحوه نصب روکش ایمپلنت به دو صورت روکش پیچ شونده یا روکش سمان شونده بوده که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در حالت پیچ شونده یک پیچ کوچک بر روی سطح جونده روکش در درون حفره قرار می گیرد اما در حالت سمان شده روکش با کمک چسب به اباتمنت چسبانده می شود.

چرا انتخاب روکش های پیچ شونده؟ تصمیم گیری برای انتخاب روکش پیچ شونده یا روکش سمان شده نیاز به اطلاعات کافی دارد که متخصص دندانپزشکی ایران ایمپلنت آن را در اختیار مراجعین خود قرار می دهد. در ابتدای امر بایستی شرایط بیمار سنجیده شده و بعد تصمیم گرفته شود. اما در کل مهمترین مزیت روکش پیچ شونده به روکش سمان شده، قابلیت بازیابی آن می باشد.

در این روش به راحتی روکش ایمپلنت برداشته و یا در صورت شل شدن پیچ متخصص می تواند آن را دوباره محکم کند. علاوه براین در صورت شکسته شدن روکش، تعویض روکش، تعویض پیچ، بررسی ایمپلنت و یا پاکسازی بافت های اطراف می توان به راحتی پیچ را برداشت.

مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت

در نگاه اول تفاوت چندانی در مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت با مراحل قالب گیری روکش دندان احساس نمی شود، اما بدون تفاوت نیز نیستند. ضمائم و وسایل اضافی می تواند شروع این اختلاف باشد. در مراحل قالب گیری بایستی ابتدا Healing Cap بسته شود تا لثه فرم مخصوص را به خود بگیرد.

پس از گذشت یک هفته این قسمت باز شده و Impression coping بر روی ایمپلنت کار گذاشته می شود. این بخش کمک شایانی به ثبت محل و نحوه قرارگیری ایمپلنت در فک برای ارائه به لابراتوار دندانپزشکی می کند.

قالب گیری از فک توسط مواد سیلیکونی Analog بوده که نقش مشابه ایمپلنت اما در گچ قالب را بازی می کند. پس از آن به ایمپرشن کوپینگ پیچ شده و قالب آن ریخته می شود. ادامه فرایند در آزمایشگاه دندانپزشکی برای ساخت روکش ایمپلنت اجرا می شود.

روکش ایمپلنت موقت

زمانی از روکش موقت ایمپلنت استفاده می شود که شخص ایمپلنت فوری را انجام داده باشد. در روش ایمپلنت فوری پس از قرارگیری فیکسچر، روکش موقتی بر روی آن کشیده می شود تا پس از جوش خوردن کامل آن، روکش اصلی جایگزین شود. علت استفاده از آن، حفظ ظاهر و زیبایی شخص در طول درمان می باشد.

علت افتادن روکش ایمپلنت

دلایل مختلفی در افتادن روکش ایمپلنت دخیل می باشد که خود یکی از عوارض بعد از ایمپلنت دندان است. در روکش های پیچ شونده با محکم کردن پیچ، روکش بر روی ایمپلنت محافظت می شود و شل شدن روکش خود را به شکل شل شدن پیچ نشان می دهد.

اما عوامل زیر بر افتادن روکش ایمپلنت تاثیرگذار می باشد :

  • فشار نگهدارنده ناکافی
  • باز شدن پیچ
  • بار مکانیکی بیش از حد
  • فشارهای خارج از مرکز محور طولی
  • نامتناسب بودن اجزا ایمپلنت و روکش آن
  • تفاوت در مواد سازنده پیچ
  • تفاوت در طراحی آن، ارتفاع و قطر ایمپلنت

حفظ و نگهداری روکش ایمپلنت

طول عمر دندان مصنوعی روی ایمپلنت با نحوه امنیت و نگهداری روکش ایمپلنت امکان پذیر می باشد. چندین عامل اصلی در حفظ و نگهداری روکش ایمپلنت سمان شونده یا پیچ شونده دخیل است.

سطح مقطع، ارتفاع، مقدار زبری سطح و نوع سمان در حفظ روکش های سمان شونده تاثیر می گذارد. سطح مقطع، ارتفاع و قرار گیری ایمپلنت ها در زیر سطح لثه باید به گونه ای باشد که دیواره های اباتمنت ایمپلنت بالاتر بوده و سطح مقطع آنها بیشتر از دندان طبیعی شخص باشد.

اندازه استاندارد ارتفاع اباتمنت در روکش های سمان شوند حداقل 5 میلی متر است. چنانچه فضای بین اکلوژن کمتر از 4 میلی متر شد بهتر است از روکش پیچ شونده استفاده شود. زیرا در این حالت می توان به طور مستقیم و بدون اباتمنت واسط به ایمپلنت وصل شوند.

در روکش های سمان شده با افزایش زبری سطح می توان دوام مکانیکی چسب را تا حد قابل قبولی بالا برد. برای این افزایش دندانپزشک ماهر ایران ایمپلنت از مته های الماس یا سنگ های مخصوص استفاده می کند.

عامل دیگر انتخاب سمان یا همان چسب است که در دوام و حفظ روکش سمان شونده تاثیر بسزایی دارد. نوع چسبی که برای چسباندن آن بکار می رود می تواند بصورت دائمی یا موقتی باشد و انتخاب آن به تصمیم دندانپزشک براساس شرایط بالینی بیمار بستگی دارد.

در اکثر موارد از چسب موقت کمک گرفته می شود تا در زمان شل شدن روکش یا شل شدن اباتمنت بتوان بدون به خطر انداختن اجزاء روکش دندان، آن را خارج نمود.

مراقبت از روکش ایمپلنت

همانگونه که می دانید کاشت ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته به هر علتی می باشد. اما در مقابل مراقبت و نگهداری از آن همانند دندان های طبیعی نیاز به وسواس و دقت خاصی دارد.

طبق نظر دندانپزشک ماهر ایران ایمپلنت، رسیدگی مداوم و منظم موجب افزایش طول عمر ایمپلنت دندان شده و از سوی دیگر طول عمر روکش ایمپلنت نیز بیشتر خواهد شد.

کارهای روتین وار همانند رعایت بهداشت دهان و دندان، انجام صحیح و مرتب مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه ها تجویز شده می تواند این طول عمر را دو چندان کند.

در برخی موارد تجمع باکتری پس از چسباندن روکش ایمپلنت دیده شده است که بایستی فرد رژیم غذایی خود را اندکی تغییر دهد و از خوردن غذاهای سفت و چسبنده که به روکش صدمه می زند بشدت خودداری کند.

پرطرفدارترین روکش ایمپلنت در ایران

روکش های ایمپلنت در ایران در انواع برند های مختلف قابل استفاده هستند و می توان انها را تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد. در بین تمامی روکش های ایمپلنت که در ایران وجود دارند، روکش های کره ای جایگاه بهتری بین مردم پیدا کرده اند زیرا این نوع روکش ها از کیفیت و زیبایی قابل قبولی برخوردار هستند و دوام و ماندگاری آنها زیاد است که با این وجود از هزینه مناسب تری نیز برخوردار می باشد.

به همین دلیل از آنجایی که با پرداخت هزینه مناسب می توان از کیفیت این نوع ایمپلنت ها بهره مند گشت، مردم ایران استقبال خوبی از این نوع روکش ایمپلنت نشان داده اند.

قیمت روکش ایمپلنت در ایران

روکش ایمپلنت از آنجایی که دارای برند های مختلفی است و توسط کشور های مختلفی تولید می شود، قیمت متفاوتی نیز دارد. به عنوان مثال: روکش ایمپلنت ایرانی و چینی از ارزان قیمت ترین روکش های ایمپلنت هستند و روکش های آمریکایی و اروپایی از گران قیمت ترین انواع روکش ایمپلنت به حساب می آیند.

به عبارت دیگر چنانچه قصد دارید که دندان های خود را در ایران ایمپلنت کنید باید آگاه باشید که قیمت روکش ایمپلنت و استفاده از آن برای ترمیم دندان ها متاثر از عواملی به شرح زیر است:

برند روکش ایملپنت و کیفیت آن

از مهم ترین مسائل در هزینه روکش ایمپلنت، برند روکش و کشور سازنده آن است که همان طور که در قسمت فوق مطرح شد قیمت روکش بر اساس کشور سازنده آن متفاوت خواهد بود.

تعداد دندان هایی که می خواهید ایمپلنت کنید

از ایمپلنت می توان برای تعداد مختلفی از دندان استفاده کرد. به عنوان مثال: می توان تمامی دندان های یک فک را ایمپلنت کرد و یا چند عدد از دندان ها را ایمپلنت نمود. با این وجود می توان تعداد روکش ایمپلنت را در هزینه موثر دانست.

میزان تخصص و مهارت دندانپزشک

تخصص و مهارت دندانپزشک برای ترمیم دندان ها، مساله بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد. هر چه قدر مهارت و تخصص دندانپزشک در زمینه ایمپلنت بیشتر باشد، نتیجه نهایی ایمپلنت موفقیت آمیز تر خواهد بود. به همین دلیل می توان تجربه و تخصص پزشک و دستمزد انها را در هزینه روکش ایمپلنت موثر دانست.

کلینیک دندانپزشکی

کلینیک های دندانپزشکی دارای تجهیزات و شرایط مختلفی هستند و شرایطی که آنها دارند و همچنین امکاناتی که آنها در اختیار بیمار قرار مید هند، می تواند باعث افزایش و یا کاهش هزینه استفاده از روکش ایمپلنت در مرکز آنها شود.

بیمه درمانی

بیمه های درمانی امروزه این امکان را ایجاد کرده اند که از برخی از انواع بیمه تکمیلی و درمانی برای پرداخت هزینه های دندانپزشکی استفاده کرد. به همین دلیل بیمه درمانی و نوع شرکت ارائه دهنده آن میتواند در هزینه ایمپلنت و روکش ایمپلنت موثر واقع شود.

شهر و استان

هزینه ترمیم دندان ها با ایمپلنت در شهر ها  و استان های مختلف با هم تفاوت دارد. برخی از شهر ها و استان ها مانند: تهران و کرج از آنجایی که خدمات مناسب تری ارائه می دهند، هزینه بالاتری در این خصوص خواهند داشت.

موقعیت جغرافیایی

علاوه بر موارد فوق، موقعیت جغرافیایی نیز می تواند در هزینه ایمپلنت و روکش ایمپلنت موثر باشد. زیرا کلینیک هایی که در موقعیت های جغرافیایی مناسب قرار گرفته اند هزینه بیشتری برای درمان دریافت می کنند.

کلام پایانی

با وجود تمامی مسائلی که در این مطلب برای شما عزیزان شرح دادیم، توصیه ما به شما این است که برای دریافت نتیجه موفقت آمیز ایمپلنت از بهترین روکش های ایمپلنت استفاده کنید و برای درمان دندان های خود به بهترین کلینیک های دندانپزشکی مراجعه نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها