روش جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان

جلوگیری از عفونت ایمپلنت

جلوگیری از عفونت ایمپلنت


روش جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان به محض کاشت و بنا به توصیه متخصص مرکز ایران ایمپلنت انجام می شود. بدون شک روش های زیادی برای پیشگیری از عفونت ایمپلنت وجود دارد اما تا زمانی که فرد به طور کامل به آن عمل نکند این امر امکان پذیر نیست. بسته به شرایط بیمار و سطح عفونت استفاده از دهانشویه و یا رژیم غذایی و مسواک مخصوص ایمپلنت سفارش می شود. علاوه بر این موارد احتمال اینکه متخصص مصرف آنتی بیوتیک، لیزر درمانی و ضدعفونی کردن تمام بافت ها را تجویز کند، هنوز وجود دارد. در ادامه مرکز ایران ایمپلنت درخصوص روش جلوگیری از عفونت دندان را به طور کامل توصیف می کند.

عفونت ایمپلنت چیست؟

روش کاشت ایمپلنت دندان همانند جراحی لیفت سینوس می تواند یکی از بهترین روش های جایگزین دندان های از دست رفته باشد. اما زمانی این روش می تواند موثر باشد که انواع روش جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان را بیمار بداند و در راستای آن تلاش وافر داشته باشد. به گفته متخصص برای اینکه ایمپلنت کاشته شده محافظت شود و از هر گونه شکست یا عفونت پیشگیری شود تا زمانی که ایمپلنت دندان به طور کامل جوش بخورد؛ نیاز است که مراقبت ایمپلنت دندان را جدی گرفت.

وجود باکتری ها برای لثه می تواند مشکلات خاص و عمده ای را ایجاد کند. یکی از این مشکلات می تواند آسیب دیدن استخوان فک باشد. رقابتی که بین سلول های اصلی بدن با پاتوژن های عفونت زا به وجود می آید می تواند باعث ایجاد عفونت ایمپلنت دندان شود. با حمله باکتری ها، دهان و لثه واکنش خود را با التهاب نشان می دهند. یکی از روش جلوگیری از عفونت ایمپلنت استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت، نخ دندان و دهانشویه های توصیه شده توسط متخصص مرکز ایران ایمپلنت می باشد.

علایم عفونت ایمپلنت دندان

در دنیای پزشکی برای تشخیص و درمان صحیح نیاز است که علایم بیماری به خوبی بررسی شود. نه تنها در روش جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان بلکه در هر پیشگیری از کدام از خدمات دندانپزشکی مانند بیماری لثه و یا لق شدن ایمپلنت دندان نیاز است علایم اولیه به خوبی تشخیص داده شود. علایم عفونت ایمپلنت دندان می تواند شامل نشانه های زیادی باشد و در یک یا دو مورد در افراد مختلف تفاوت داشته باشد، اما در مجموع شامل موارد زیر است که با مشاهده آن بهتر است در اسرع وقت خود را به دندانپزشک برساند.

  • بوی بد دهان یا همان بوی بد نفس انسان
  • ترشح چرک و خونریزی از دهان
  • بروز تب شدید که با دارو قابل کاهش نیست
  • عدم توانایی جویدن غذا
  • تورم و قرمز شدن لثه ها
  • شل و لق شدن ایمپلنت کاشته شده
  • بیشتر شدن عمق فاصله بین لثه و ایمپلنت
  • درد و ناراحتی زیاد
  • احساس ضعف

راههای درمان عفونت ایمپلنت دندان

چنانچه روش های جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان به خوبی رعایت نشود و پروتکل های بهداشتی زیرپا گذاشته شود، بیمار مجبور به پرداخت دوباره هزینه ایمپلنت دندان خواهد شد. زمانی که عفونت ایمپلنت خود را نشان می دهد، بسته به میزان عفونت می توان روش های درمانی را پیش گرفت. به گفته متخصص مرکز ایران ایمپلنت، در صورتی که عفونت به محض کاشت خود را نشان داد بهتر است در اولین فرصت مشکل را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در این موارد بهترین گزینه برای درمان مصرف آنتی بیوتیک بوده که براساس دستور متخصص استفاده می شود.

اما پیش از این مورد بهتر است که فرد بهداشت دهان و دندان را بعد از کاشت ایمپلنت بیشتر از قبل رعایت کند. استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت دندان و همچنین دهانشویه های تجویز شده توسط دندانپزشک می تواند باکتری های اطراف پایه ایمپلنت را بردارد.

زمانی درمان جوابگو نمی باشد که عفونت بعد از قرار دادن تاج بر روی پایه بروز کند. در این حالت مختصص تمام جوانب عفونت را بررسی کرده و اطراف آن را با دقت فراوان تمیز می کند. در شرایطی که آنتی بیوتیک جوابگوی عفونت ایمپلنت دندان نباشد، جراحی برای تعویض ایمپلنت می تواند کارساز باشد.

عوارض به تعویق افتادن درمان عفونت ایمپلنت دندان

با وجود توصیه های مکرر متخصص ایمپلنت در هنگام کاشت و آموزش روش های جلوگیری از عفونت ایمپلنت باز احتمال بروز عفونت وجود دارد. در صورتی که بیمار از درمان سرباز دهد مشکلات بسیار جدی تری می تواند دامن گیر بیمار شود. علاوه براین با تعویق افتادن درمان عفونت ایمپلنت دندان احتمال برداشته شدن بافت استخوان های فک وجود دارد که خود باعث تضعیف شدن ارتباط استخوان و فک می شود.

شکست کاشت ایمپلنت دندان زمانی اتفاق می افتد که بیمار مراقبت باکتری های به وجود آمده نباشد. در این شرایط عفونت می تواند به بافت های نرم و سینوس ها سرایت کند. از نظر علم دندانپزشکی، ریشه بسیاری از دندان های فک بالا به سینوس ارتباط دارد و به هنگام بروز عفونت ایمپلنت دندان و عدم انجام روش های جلوگیری از عفونت ایمپلنت، عفونت به سینوس ها سرایت می کند.

عوامل تاثیرگذار در ایجاد عفونت ایمپلنت دندان

فاکتورهای متعددی برای ایجاد عفونت در ایمپلنت دندان وجود دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می شود:

بیماری لثه

زمانی کاشت ایمپلنت با موفقیت همراه است که در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان، بیمار از لثه های سالم برخوردار باشد. اما با بروز بیماری لثه یا بیماری پریودنتال ، استخوان و فک دچار آسیب جدی می شود. همین امر باعث بروز عفونت در ایمپلنت دندان خواهد شد.

سیگار کشیدن


  همانطور که میدانید تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان بسیار است و یکی از روش های جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان، عدم کشیدن سیگار است. زمانی که بیمار اقدام به کاشت ایمپلنت می نماید و هنوز عادت سیگار کشیدن را دارد، عفونت در ایمپلنت ایجاد شده و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

تراکم استخوان فک


 از شرایط اصلی برای کاشت ایمپلنت دندان، وجود تراکم استخوان استاندارد است. زمانی که بیمار با کمبود تراکم روبرو باشد برای وی از پیوند استخوان استفاده می شود. این پیوند می تواند به روش های مختلفی انجام شود و بسته به شرایط بیمار انجام می شود.

سخن پایانی

به طور معمول از دست دادن دندان برای هر فردی ناخوشایند می باشد و همین امر باعث می شود که به ایمپلنت دندان روی آورد. اما در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود با عفونت ایمپلنت روبرو شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات در مورد عمر ایمپلنت دندان و یا هزینه درمان ریشه دندان در 1401 می توانید با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها