تعویض روکش ایمپلنت به چه شکل انجام می شود؟

تعویض روکش ایمپلنت

تعویض روکش ایمپلنت


دلایل شکستن روکش ایمپلنت چیست؟ تعویض روکش ایمپلنت مساله ای است که می خواهیم در این مطلب به شرح آن بپردازیم. پس برای کسب اطلاع از این موضوع با ما همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یکی از روش هایی است که برای ترمیم دندان های آسیب دیده به کار می رود و این روش امروزه جایگزین خوبی برای روش های قدیمی تر ترمیم دندان شده است. ایمپلنت روشی است که جایگزین ریشه های دندان می شود و یک پایه قوی برای دندان های دائمی ایجاد می کند.

ایمپلنت معمولا از جنس تیتانیوم ساخته می شود که سازگاری خوبی با بدن دارد و به صورت یک میله باریک در داخل استخوان فک قرار می گیرد و سپس روکش مخصوص ایمپلنت بر روی آن قرار داده می شود.

ایمپلنت امروزه به بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته مشهور است که پس از قرار گرفتن در فک به صورت صحیح نگهداری می شود.

روکش ایمپلنت چیست؟

اگر بخواهیم روکش ایمپلنت دندان را به صورت مختصر و علمی تعریف کنیم شامل بخش تاجی یا نهایی ایمپلنت دندان در دهان بوده که بر پایه فلزی ایمپلنت نصب می شود. برای روکش ایمپلنت دندان از همان جنس روکش دندان یا در برخی موارد از روکش زیرکونیا استفاده می شود. در صورتی که روکش دچار مشکلی شود، متخصص های مرکز ایران ایمپلنت با کمک تجهیزات مدرن دندانپزشکی اقدام به تعویض روکش ایمپلنت دندان می نمایند. در ادامه شرح مفصل تری در خصوص روکش ایمپلنت دندان و برخی خدمات از جمله تعویض روکش ایمپلنت دندان داده خواهد شد.

علت محبوبیت روکش های ایمپلنت چیست؟

از آنجایی که روکش های ایمپلنت دارای دوام و استحکام بیشتری در مقایسه با روکش های معمولی هستند و از زیبایی بیشتری نیز برخوردارند، توانسته اند تا محبوبیت بیشتری در بین مردم پیدا کنند.

روکش ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

همان گونه که در ابتدا گفته شده بهترین روکش ایمپلنت دندان شامل تاج ایمپلنت بوده که آن را بر پایه ایمپلنت متصل می کنند. برای انتخاب روکش می توان از جنس همان روکش دندان استفاده کرد و یا بسته به شرایط بیمار از روکش زیرکونیا کمک گرفت. هر کدام از روکش ها را انتخاب می کنید فرقی ندارد اما سعی نمایید که برای نصب آن از متخصصی که فیکسچر را کار گذاشته است کمک بگیرید. زمانی که متخصص فیکسچر را کار می گذارد سیستم و زاویه فیکسچر کاملا آگاه شده و برای روکش ایمپلنت دندان دچار مشکل نمی شود. در صورتی که نمی توانید از متخصص خود کمک بگیرید بهتر است کار را به دستان متخصص ایمپلنت دندان بسپارید که در آینده مجبور به تعویض روکش ایمپلنت دندان نشوید.

فراموش نکنیدکه برای ساخت و نصب روکش موقت ایمپلنت دندان نیاز است که حتما 3 ماه از نصب ایمپلنت دندان گذشته باشد و ایمپلنت به طور کامل در استخوان فک جوش خورده باشد. با جوش خوردن کامل می توان خیال بیمار را راحت کرد که به هنگام جویدن غذای سخت و یا دیگر فشارها روکش ایمپلنت دندان باعث لق شدن ایمپلنت نشده و نیازی به تعویض روکش ایمپلنت دندان در آینده نمی باشد.

انواع روکش ایمپلنت دندان کدام است؟

روکش سرامیکی ایمپلنت دندان بسته به مواد سازنده و مکان مورد استفاده در دهان به دسته های زیر تقسیم می شود:

 • روکش ایمپلنت دندان PFM: پایه و اساس این نوع از روکش ها از جنس آلیاژ فلزات گرانبها می باشد و برای ایجاد زیبایی بر روی آن سرامیک دندانپزشکی کار گذاشته می شود.

 

 • روکش ایمپلنت با فریم زیرکونیا: در این دسته از روکش ها دیگر خبری از فلز نبوده و به جای آن از زیرکونیا استفاده می شود. برای ایجاد زیبایی در این نوع می توان از پرسلن یا همان سرامیک دندانپزشکی دوباره کمک گرفت.

 

 • روکش ایمپلنت دندان تمام زیرکونیا: اگر به دنبال استحکام بیشتر روکش هستید و می خواهید هزینه تعویض روکش ایمپلنت دندان را نداشته باشید بهتر است که روکش ایمپلنت دندان تمام زیرکونیا را انتخاب کنید. جنس این نوع از روکش ها از زیرکونیای High transluscent بوده و دارای استحکام و زیبایی خاصی می باشد.

مراحل انجام ایمپلنت

برای اینکه ایمپلنت را در داخل دهان نصب کنند و دندان ها را ترمیم نمایند، باید مراحلی به شرح زیر طی شوند:

ابتدا با وضعیت دندان های هر فرد و میزان پوسیدگی آن توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

برای اینکه ایمپلنت را در داخل دهان نصب کنند باید یک جراحی انجام دهند که در طی این جراحی ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار داده می شود.

پس از گذشت چندین ماه از نصب پایه ایمپلنت در داخل دهان، پین های تیتانیومی با استخوان فک ادغام می شوند و پس از آن نیز متخصص از ایمپلنت ها به عنوان بیس استفاده می کند و پروتز دندان را بر روی آن نصب می نماید.

نحوه اتصال روکش ایمپلنت دندان

روکش ایمپلنت سمان شده (چسبانده شده)

برای اتصال روکش ایمپلنت دندان می توان از چسب روکش ایمپلنت در دندانپزشکی استفاده کرد. از مزایای این اتصال می توان به پوشاندن حفره های دسترسی پیچ اشاره کرد. علاوه براین روکش های چسبانده شده دارای مقاومت خاصی در برابر شکستن هستند. اما در نظر داشته باشید که حین چسباندن بایستی دقت تمام را به خرج داد زیرا در صورتی که چسب اضافی در اطراف ایمپلنت باقی بماند منجر به آسیب رساندن به ایمپلنت دندان و ایجاد عفونت خواهد شد. یکی دیگر از مشکلات اتصال روکش ایمپلنت دندان با چسب، به هنگام تعویض روکش ایمپلنت دندان بوده که در برخی موارد باعث ایجاد آسیب به بافت نرم، تحلیل استخوان و یا التهاب مزمن خواهد شد.

اتصال روکش ایمپلنت دندان با پیچ

در این حالت متخصص مرکز ایران ایمپلنت برای اتصال روکش ایمپلنت دندان از پیچ های مخصوص دندانپزشکی استفاده می کند. از مزایای اصلی این نوع از اتصال ها می توان به اصلاح پذیر بودن آن اشاره نمود. در این شرایط نه تنها می توان روکش را بازیافت و ترمیم نمود بلکه به راحتی می توان عملیات تعویض روکش ایمپلنت دندان را انجام داد. تنها نکته اساسی در این نوع از روکش ها این بوده که سالی یکبار بایستی نسبت به پاکسازی و تعویض پیچ های روکش ایمپلنت دندان اقدام نمود.

 

تعویض روکش ایمپلنت

 

علل افتادن و تعویض روکش

یکی از علل شایع در  قالب گیری روکش ایمپلنت دندان، افتادن روکش آن بوده که فرد مجبور به پرداخت هزینه تعویض روکش ایمپلنت دندان می شود. در شرایطی که روکش ایمپلنت دندان به تنهایی از روی اباتمنت افتاده باشد، کار سختی پیش رو نیست و به آسانی می توان آن را دوباره بر روی ایمپلنت دندان قرار داد. اما در برخی موارد پیش خواهد آمد که پیچ های نگهدارنده روکش ایمپلنت دندان شل شده و به راحتی از ایمپلنت دندان جدا می شود.

اولین اقدامی که باید بیمار انجام دهد مراجعه به مرکز ایران ایمپلنت بوده که نسبت به ترمیم و تعویض روکش ایمپلنت دندان اقدام نماید. فراموش نکنید که جدا کردن اباتمنت از داخل روکش ایمپلنت دندان کاری چندان آسانی نبوده و حتما نیاز به متخصص ایمپلنت دندان دارد. نحوه سفت کردن این پیچ ها با آچار مخصوص دندان بوده و خود دارای انواع برندهای مختلفی می باشد. در این حالت پس از بیرون کشیدن اباتمنت از داخل روکش ایمپلنت دندان دوباره نسبت به سفت کردن پیچ های ایمپلنت دندان اقدام کرده و روکش ایمپلنت را بر روی آن می چسباند.

در چه مواقعی به تعویض روکش ایمپلنت نیاز است؟

به صورت کلی در دو حالت به تعویض روکش ایمپلنت نیاز است که این دو حالت عبارتند از:

 • شل شدن ایمپلنت و یا لثه
 • ترک برداشتن روکش دندان ایمپلنت شده

تعویض ایمپلنت برای چه افرادی توصیه نمی گردد؟

به صورت کلی تعویض ایمپلنت و یا تعویض روکش موقت ایمپلنت و دائم ایمپلنت در افرادی به شرح زیر توصیه نمی شود:

 • افرادی که به بیماری هایی نظیر دیابت دچار هستند
 • افرادی که به استعمال دخانیات می پردازند
 • اشخاصی که به مصرف داروهای انتی بیوتیک حساسیت دارند
 • افرادی که مراقبت های مورد نیاز برای بعد از ایمپلنت را رعایت نمی کنند
 • اشخاصی که عادت دندان قروچه کردن دارند

این دسته از افراد در صورت استفاده از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود نمی توانند به میزان زیادی موفقیت کسب کنند و احتمال با شکست مواجه شدن در ترمیم دندان های انها با ایملپنت وجود دارد.

چرا روکش ایمپلنت شل می شود؟

یکی از دلایلی که باعث می شود تا روکش ایمپلنت شل شود، این است که مراحل اتصال و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک به خوبی انجام نشده است و به همین دلیل زمانی که پایداری پایه ایمپلنت با مشکل مواجه می شود و پایه شل می شود، مسلما روکش نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و استحکام خود را از دست می دهد.

به همین دلیل در صورت شل شدن ایمپلنت باید از خوردن مواد غذایی سفت و محکم اجتناب کرد و سریعا برای درمان به پزشک مراجعه نمود تا مشکل با بررسی های پزشک و یا تعویض روکش حل گردد.

در این صورت ممکن است که پزشک برای درمان مشکل شل شدن روکش ایمپلنت، آن را تعویض کند و از ایمپلنت جایگزین استفاده نماید.

طول عمر روکش

طول عمر کاشت ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از دیگر انواع کاشت دندان بخصوص کاشت دندان طبیعی می باشد. اما این مدت طولانی عمر بستگی به نحوه نگهداری بیمار و رعایت بهداشت دهان و دندان وی دارد. در صورتی که تمامی پروتکل های بهداشتی را رعایت کند بدون شک تا 20 سال از مزایای ایمپلنت دندان و روکش ایمپلنت دندان بهره مند خواهند شد. چنانچه در طول این مدت روکش ایمپلنت دندان دچار مشکلاتی شد می توان به راحتی اقدام به تعویض روکش ایمپلنت دندان نمود.

قیمت روکش چقدر است؟

برای تعیین هزینه روکش دندان و تخمین قیمت و هزینه روکش ایمپلنت در سال 1400 می توان عوامل و فاکتورهای زیر را در نظر گرفت:

 • نوع برند روکش ایمپلنت
 • نوع جنس روکش های ایمپلنت
 • نحوه ساخت روکش های ایمپلنت بوسیله لابراتوار
 • میزان تخصص و تجربه دندانپزشک

کلام پایانی

در این مطلب سعی بر آن داشتیم تا تمامی نکات مهم و ضروری در خصوص رنگ روکش ایمپلنت و تعویض روکش ایمپلنت را برای شما عزیزان مطرح کنیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما موثر واقع شده باشد. دوستان و همطوطنان عزیز برای تعویض روکش ایمپلنت سعی کنید که به کلینیک های معتبر مراجعه کنید تا از بروز مشکلات برای شما به طور مجدد جلوگیری به عمل آید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها