لوگو ایران ایمپلنت

تعویض روکش ایمپلنت

تعویض روکش ایمپلنت
آنچه در این مقاله می خوانید!

دلایل شکستن روکش ایمپلنت چیست؟ محبوب ترین ترمیم روی ایمپلنت دندان تاج است. روکش ها کلاهک های محکم و دندانی شکلی هستند که برای ترمیم دندان موجود یا رویه ایمپلنت دندان استفاده می شوند. 

اگرچه تاج ها بادوام هستند، اما به گونه ای طراحی شده اند که مانند دندان های طبیعی عمل کنند و بنابراین می توانند سایش و آسیب ببینند.

 تاج های ایمپلنت دندان حتی با وجود اینکه در برابر پوسیدگی مقاوم هستند، باز هم می توانند توسط عوامل دیگر آسیب ببینند. با ما همراه باشید تا در مورد تعویض روکش ایمپلنت دندان اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.

4 علائمی که نشان میدهد باید روکش دندان خود را عوض کنید!!

اگر تاج ایمپلنت دندان شما یکی از این 4 علامت را نشان داد، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.

1) تاج های ترک خورده

سایش زیاد روی تاج ایمپلنت دندان در مدت زمان طولانی ممکن است رخ دهد. اکثر روکش ها به طور متوسط ​​بین 10 تا 15 سال دوام می آورند، بدون در نظر گرفتن تاج هایی که در اثر ضربه های ناگهانی آسیب دیده اند. تاج ها نیز مانند دندان ها در معرض آسیب هستند. تاج ها ممکن است هنگام گاز گرفتن یک جسم سخت، در هنگام تصادفات ورزشی و هر گونه آسیب به دهان ترک بخورند.

پس از سال ها استفاده، شکستگی های ریز ممکن است در تاج ایجاد شود. دندان قروچه، وضعیتی که در آن فردی به طور ناخودآگاه دندان های خود را به هم می سایید یا می فشارد، می تواند باعث شود تاج دندان حتی زودتر از بین برود. این شکستگی‌های کوچک می‌توانند تاج ایمپلنت را ضعیف کرده و آن را در برابر ترک‌های بزرگ‌تر آسیب‌پذیر کنند.

برای بیمارانی که دندان‌هایشان به درستی روی هم قرار نمی‌گیرد (وضعیتی که به نام مال اکلوژن شناخته می‌شود)، سایش می‌تواند سریع‌تر روی سطح تاج ایمپلنت دندان اتفاق بیفتد. افراد مبتلا به مال اکلوژن معمولاً سایش زودرس تاج را تجربه می کنند.

2) تحلیل رفتن بافت لثه

هنگامی که به درستی از آنها مراقبت نمی شود، پلاک ها در اطراف پایه تاج ها جمع می شوند. حتی در مقابل بهترین تلاش ها، تارتار می تواند در خط لثه ایجاد شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه به همراه تمیز کردن مکرر دندان در طول عمر تاج ایمپلنت دندان بسیار مهم است. 

پلاک نمی تواند روی چینی تأثیر بگذارد، اما اسید تولید شده توسط باکتری های داخل پلاک هنوز می تواند لثه ها را از بین ببرد.

اگر درمان نشود، باکتری ها می توانند شروع به تخریب بافت لثه کنند. این به عنوان رکود لثه شناخته می شود. لثه ها از تاج ایمپلنت شروع به عقب کشیدن می کنند و ممکن است یک خط تیره ظاهر شود. معاینات منظم دندانپزشکی به دندانپزشک کمک می کند تا علائم تحلیل لثه را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگتر تشخیص دهد.

3) بافت لثه عفونی

کسانی که ایمپلنت های دندانی دارند ممکن است بیشتر از بیماران بدون تاج به تمیز کردن دندان های حرفه ای نیاز داشته باشند. 

تعویض روکش ایمپلنت

اگر پاک نشود، باکتری های موجود در خط لثه می توانند به استخوان فک برسند و باعث تخریب بزرگ شوند. در نهایت ممکن است یک آبسه در پایه ایمپلنت ایجاد شود. استخوان فک شروع به از دست دادن تراکم می کند و حتی می تواند یکپارچگی ایمپلنت دندان را تهدید کند.

به جای نیاز به تعویض کل ایمپلنت در این مرحله، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که در اولین نشانه بافت لثه به شدت آلوده، فقط تاج را جایگزین کنید.

4) تاج شل

گاهی اوقات، تاج ها می توانند شل شوند. اگر مواد اتصال دهنده تاج به تکیه گاه از کار بیفتد، ممکن است تاج نیاز به تعویض داشته باشد. تاج‌های شل ممکن است هنگام جویدن یا صحبت کردن صدای تق تق ایجاد کنند.

علل افتادن و تعویض روکش

یکی از علل شایع در  قالب گیری روکش ایمپلنت دندان، افتادن روکش آن بوده که فرد مجبور به پرداخت هزینه تعویض روکش ایمپلنت دندان می شود. در شرایطی که روکش ایمپلنت دندان به تنهایی از روی اباتمنت افتاده باشد، کار سختی پیش رو نیست و به آسانی می توان آن را دوباره بر روی ایمپلنت دندان قرار داد.

اما در برخی موارد پیش خواهد آمد که پیچ های نگهدارنده روکش ایمپلنت دندان شل شده و به راحتی از ایمپلنت دندان جدا می شود.

اولین اقدامی که باید بیمار انجام دهد

مراجعه به مرکز ایران ایمپلنت بوده که نسبت به ترمیم و تعویض روکش ایمپلنت دندان اقدام نماید. فراموش نکنید که جدا کردن اباتمنت از داخل روکش ایمپلنت دندان کاری چندان آسانی نبوده و حتما نیاز به متخصص ایمپلنت دندان دارد. نحوه سفت کردن این پیچ ها با آچار مخصوص دندان بوده و خود دارای انواع برندهای مختلفی می باشد.

در این حالت پس از بیرون کشیدن اباتمنت از داخل روکش ایمپلنت دندان دوباره نسبت به سفت کردن پیچ های ایمپلنت دندان اقدام کرده و روکش ایمپلنت را بر روی آن می چسباند.

بیشتر بخوانید: روکش ایمپلنت در غرب تهران

در چه مواقعی به تعویض روکش ایمپلنت نیاز است؟

به صورت کلی در دو حالت به تعویض روکش ایمپلنت نیاز است که این دو حالت عبارتند از:

  • شل شدن ایمپلنت و یا لثه
  • ترک برداشتن روکش دندان ایمپلنت شده

تعویض ایمپلنت برای چه افرادی توصیه نمی گردد؟

به صورت کلی تعویض ایمپلنت و یا تعویض روکش موقت ایمپلنت و دائم ایمپلنت در افرادی به شرح زیر توصیه نمی شود:

1 افرادی که به بیماری هایی نظیر دیابت دچار هستند
2 افرادی که به استعمال دخانیات می پردازند
3 اشخاصی که به مصرف داروهای انتی بیوتیک حساسیت دارند
4 افرادی که مراقبت های مورد نیاز برای بعد از ایمپلنت را رعایت نمی کنند
5 اشخاصی که عادت دندان قروچه کردن دارند

این دسته از افراد در صورت استفاده از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود نمی توانند به میزان زیادی موفقیت کسب کنند و احتمال با شکست مواجه شدن در ترمیم دندان های انها با ایملپنت وجود دارد.

چرا روکش ایمپلنت شل می شود؟

یکی از دلایلی که باعث می شود تا روکش ایمپلنت شل شود، این است که مراحل اتصال و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک به خوبی انجام نشده است و به همین دلیل زمانی که پایداری پایه ایمپلنت با مشکل مواجه می شود و پایه شل می شود، مسلما روکش نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و استحکام خود را از دست می دهد.

به همین دلیل در صورت شل شدن ایمپلنت باید از خوردن مواد غذایی سفت و محکم اجتناب کرد و سریعا برای درمان به پزشک مراجعه نمود تا مشکل با بررسی های پزشک و یا تعویض روکش حل گردد.

در این صورت ممکن است که پزشک برای درمان مشکل شل شدن روکش ایمپلنت، آن را تعویض کند و از ایمپلنت جایگزین استفاده نماید.

کلام پایانی

در این مطلب سعی بر آن داشتیم تا تمامی نکات مهم و ضروری در خصوص رنگ روکش ایمپلنت و تعویض روکش ایمپلنت را برای شما عزیزان مطرح کنیم.

امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما موثر واقع شده باشد. دوستان و همطوطنان عزیز برای تعویض روکش ایمپلنت سعی کنید که به کلینیک های معتبر مراجعه کنید تا از بروز مشکلات برای شما به طور مجدد جلوگیری به عمل آید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
فرم درخواست مشاوره

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه در این مقاله می خوانید!