تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

در مطالب گذشته در مورد تفاوت ایمپلنت با بریج دندان مطالبی را برای شما عزیزان بازگو کردیم، همانطور که می دانید سیگار کشیدن یکی از متداول ترین و رایج ترین عادت هایی است که در میان خیلی از مرد ها و زن ها وجود دارد. متاسفانه بیمارانی که متقاضی کاشت ایمپلنت دندان هستند و از سوی دیگر عادت به سیگار کشیدن دارند؛ در روند کاشت و بعد از کاشت ایمپلنت دچار مشکل خواهند شد و در واقع تاثیر سیگار بر روی ایمپلنت بسیار منفی می باشد.

مرکز ایران ایمپلنت قبل و بعد از کاشت ایمپلنت توصیه های لازم را به بیمارانی سیگاری گوشزد خواهد کرد. طبق تحقیقات بدست آمده نیکوتین موجود در سیگار تاثیر زیادی بر روی روند فرایند جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک خواهد گذاشت. عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان نتیجه تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان است. افراد سیگاری به خوبی کسانی که عادت به سیگار کشیدن ندارند، نمی توانند بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و دستخوش بیماری های لثه و دندان می شوند.

البته باید خاطر نشان کرد که به طور قطع سیگار کشیدن نتیجه کاشت ایمپلنت را منفی نمی کند اما تاثیر خود را خواهد گذاشت. زمانی که افراد سیگاری جهت کاشت ایمپلنت به مرکز ایران ایمپلنت مراجعه می کنند، متخصص ایمپلنت توصیه های لازم را به وی گوشزد خواهد کرد.

آیا تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان چالش زیاد است؟

نه تنها برای کاشت ایمپلنت دندان بلکه برای سلامت بدن و ریه، کشیدن سیگار بشدت مضر می باشد. متاسفانه مصرف دخانیات و کشیدن سیگار به یک عادت اجتماعی تبدیل شده است به نحوی که حتی در فیلم های ایرانی حالت تبلیغ گرفته است. هر چند کشیدن سیگار نتیجه ایمپلنت را صد در صد غیرممکن نمی کند اما تا حدودی باعث کاهش درصد موفقیت ایمپلنت دندان خواهد شد.

متخصص های ایمپلنت اعلام کرده اند که سیگار کشیدن به بافت های دهان و دندان آسیب و صدمه جدی می زند. از سوی دیگر نیز باعث ضخیم شدن لایه بالایی سلول های پوست خواهد شد. علاوه براین تاثیر سیگار  بر غدد بزاقی به خوبی بچشم آمده و باعث خشک شدن آن ها می شود. با خشک شدن بزاق دهان باکتری های دهان شروع به رشد کردن کرده و در انتها بیماری لثه متقاضی کاشت ایمپلنت را غافلگیر می کند.

تمام ماجرا به اینجا ختم نشده و باز ادامه دارد. نیکوتین و ترکیبات موجود در سیگار تاثیر بسزایی بر روی عروق محیطی درون دهان می گذارد. کاهش جریان خون، کاهش سیستم ایمنی بدن و عدم توانایی بهبود زخم از دیگر مضرات تاثیر سیگار کشیدن بر ایمپلنت دندان است.

 

بهداشت دهان و دندان برای افراد سیگاری

اولین ناحیه از بدن که تحت تاثیر سیگار کشیدن قرار می گیرد، دهان و دندان است. جویدن تنباکو یا کشیدن سیگار به راحتی سبب سوختن باقت های داخل دهان شده و کراتوسیس را سریع تولید می کند. با ضخیم شدن لایه بالایی سلول های پوستی، غدد بزاقی دچار آسیب های جدی می شوند. رگ های محیط در دهان و دندان از حالت  طبیعی خارج شده و خونرسانی را به صورت نرمال انجام نمی دهد. تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان را با مشاهده همین موارد به خوبی می توان لمس کرد.

تضعیف سیستم ایمنی بدن با سیگار کشیدن

هر چه از مضرات سیگار بگوییم باز هم کم گفته ایم. از دیگر تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان می توان ذکر کرد، تضعیف سیستم ایمنی و مکانسیم های بهبود زخم ذکر کرد. با مصرف سیگار سیستم دفاعی مورد حمله باکتری های بیماری زا قرار گرفته و بدون شک بیماری های پریودنتال یا عفونت لثه ایجاد خواهد کرد. بروز سرطان قلبی – عروقی از دیگر تاثیرات سیگار در دراز مدت می باشد.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

طبق تحقیقات بدست آمده، کارایی جنس تیتانیوم به کار رفته در پایه ایمپلنت و علاوه بر این نحوه اتصال آن با استخوان فک در هر فردی متفاوت است. دوام و مقاومت پایه ایمپلنت بستگی به جوش خوردن آن با استخوان فک دارد. سیگار کشیدن بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت سبب کندی در روند جوش خوردن ایمپلنت دارد و در درازمدت عدم موفقت ایمپلنت دندان می شود. بدانید که سیگار می تواند سبب تاخیر در بهبود درمان، ایجاد عفونت دهان و دندانی و در نهایت افتادن ایمپلنت دندان خواهد شد.

تحلیل استخوان فک در رابطه با تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

متخصص های ایمپلنت دندان در صادقیه اعلام کرده اند که دوره جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک در افراد غیرسیگاری دو تا سه هفته زمان نیاز دارد در حالی که برای افراد سیگاری این زمان بیشتر خواهد بود. تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان تنها به جوش خوردن پایه ایمپلنت آسیب نمی زند بلکه تحلیل استخوان را نیز سبب می شود. با تحلیل رفتن استخوان، ایمپلنت لق شده و در آخر ایمپلنت خواهد افتاد. افراد سیگاری نمی توانند به طور عادی بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و به احتمال زیاد به بیماری های عفونی لثه و دندان مبتلا خواهند شد.

پیشگیری از بروز مشکلات بعد از کاشت ایمپلنت دندان

مثال قدیم بی تاثیر نیست، «پیشگیری بهتر از درمان است». در این مورد نیز افراد سیگاری می توانند از ایجاد مشکلات دهان و دندان و عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان جلوگیری کنند. افراد سیگاری که تمایل دارند کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند، پیش از کاشت حتما به ترک سیگار اقدام نمایند. اگر ترک سیگار برایتان سخت است، حداقل یک یا دو هفته پیش از کاشت ایمپلنت دندان و دو هفته پس از کاشت از کشیدن سیگار جدا خودداری فرمایید. در کنار عدم کشیدن سیگار حتما به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر از سابق توجه کنند. در صورت مشاهده هر گونه بیماری های لثه یا عفونت دهان و دندان نسبت به درمان آن اقدام کنید.

کاشت ایمپلنت برای افراد سیگاری مناسب است؟

نمی توان با قاطعیت گفت که افراد سیگاری نمی توانند کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند و از مزایای ایمپلنت دندان بهره ببرند. اما می توان گفت که کاندیدای ایده آلی نیز برای کاشت ایمپلنت نیستند. خیلی از افراد سیگاری توجهی به توصیه های متخصص ایمپلنت ندارند و به هنگام کاشت و پس از کاشت ایمپلنت باز به کشیدن سیگار ادامه می دهند. تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان قابل انکار نیست. ایجاد حفره های خشک، طولانی شدن روند درمان کاشت ایمپلنت، بهبود نیافتن زخم و ایجاد عفونت دهان و بیماری های لثه از جمله تاثیرات سیگار کشیدن به هنگام کاشت ایمپلنت دندان است.

میزان شکست کاشت ایمپلنت برای افراد سیگاری

عدم موفقیت کاشت دندان تنها به افراد سیگاری اختصاص ندارد، بلکه در حدود 4.1% افراد غیر سیگاری نیز با شکست کاشت ایمپلنت مواجه می شوند. اما این شکست در بین افراد سیگاری به حدود 8.15% خواهد رسید. این درصدها حاکی از آن است که افراد سیگاری 11 مرتبه بیشتر از افراد غیرسیگاری با عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان مواجه می شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها