لوگو ایران ایمپلنت

بهترین زمان جراحی دندان عقل چه موقعی است؟

بهترین زمان جراحی دندان عقل
آنچه در این مقاله می خوانید!

حکمت دندان عقل چیست؟ دندان عقل را بکشیم یا نه؟ بهترین زمان جراحی دندان عقل چه موقعی است؟ عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟ هزینه کشیدن دندان عقل چه قدر است؟ کشیدن دندان عقل بالا راحت تره یا پایین؟ تا بخش پایانی همراه ما بمانید تا به پاسخ این پرسش های مهم برای شما عزیزان بپردازیم.

دندان عقل یک دندان مزاحم است که در فک بالا و پایین انسان ها رشد می کند و موجب آسیب دیدن دندان های دیگر می شود. به همین دلیل پزشکان و متخصصان دندانپزشک توصیه می کنند که این دندان به حال خود رها نشود و برای کشیدن آن اقدام گردد.

به همین دلیل کسب اطلاع از بهترین زمان جراحی دندان عقل میتواند موضوع مهمی باشد.

حکمت دندان عقل چیست؟

زمانی که صحبت از دندان عقل به میان می آید ایبهترین زمان جراحی دندان عقل چه موقعی است؟ن پرسش ایجاد می شود که حکمت دندان عقل چیست؟ در این خصوص باید بگوییم که این دندان در واقع نشان دهنده تکامل رشد انسان ها است و به بلوغ رسیدن انها را اعلام می کند.

به عبارت دیگر

از آنجایی که دندان عقل از سنین 18 سالگی رشد خود را آغاز می کند به دندان تکامل و بلوغ انسان معروف شده است زیرا سن 18 سالگی سن بلوغ انسان ها است.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت زیر لثه

دندان عقل را بکشیم یا نه؟

دندان عقل انواع مختلفی دارد که تمامی آنها باید از دهان خارج شوند تا از بروز مشکل توسط آنها جلوگیری به عمل آید. به صورت کلی تمامی انواع دندان های عقل دارای عوارض هستند و به سلامتی دندان های دیگر آُسیب وارد می کنند؛ علاوه بر آن این دندان ها میتوانند مشکلات دیگری نیز به وجود آورند و از این رو کشیدن آنها واجب و ضروری است.

لازم به ذکر است که

دندان عقل آشکار در میان انواع دندان عقل آسیب کمتری را به وجود می آورد اما با این وجود کشیدن این دندان هم می تواند مفید باشد.

بهترین زمان جراحی دندان عقل
بهترین زمان جراحی دندان عقل

بهترین زمان جراحی دندان عقل

بهترین زمان جراحی دندان عقل بر اساس شرایط هر کسی متفاوت است و زیرا سن رشد دندان عقل در دهان برای همه یکسان نیست بلکه برخی از افراد در سنین کمتری با رشد این دندان رو به رو هستند و برخی دیگر حتی تا سن 30 سالگی نیز شاهد رشد دندان عقل خود نخواهند بود. به همین دلیل شرایط افراد تعیین کننده بهترین زمان جراحی دندان عقل محسوب می شود.

اما با تمامی این مسائل میتوان گفت که

بهترین زمان جراحی دندان عقل زمانی است که افراد با رشد این دندان رو به رو شوند و شاهد عوارض و مشکلات آن باشند. با رشد کردن و کسب اطلاع از وجود این دندان در دهان باید هر چه زودتر برای کشیدن آن اقدام شود تا از بروز عوارض جلوگیری به عمل آید و مانع آسیب دیدن دندان های دیگر شد.

اما اگر برای کشیدن به موقع این دندان اقدام نشود، کار از کار خواهد گذشت و دندان ها و لثه تحت مشکلات قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: بهترین روکش ایمپلنت دندان از نظر ساختار و اتصال

11 عوارض نکشیدن دندان عقل

نکشیدن دندان عقل معضلات بسیار زیادی را به وجود می آورد که مهمترین عوارض نکشیدن دندان عقل را میتوان از قبیل زیر در نظر گرفت:

 • آسیب دیدن دندان های مجاور
 • آسیب دیدن تمامی دندان هایی که در راستای دندان عقل قرار دارند
 • فشرده شدن دندان ها به یکدیگر
 • تغییر فرم دندان ها و از بین رفتن زیبایی طرح لبخند
 • افزایش احتمال بروز عفونت در دهان
 • تورم و درد لثه
 • خونریزی لثه و دندان ها
 • ایجاد حس کلافگی
 • ایجاد کیست و آبسه و تومور
 • کاهش طول عمر دندان ها
 • عفونی شدن دندان های دیگر
 • و…
عوارض نکشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل بالا راحت تره یا پایین؟

با توجه به اینکه دندان عقل در هر دو فک انسان رشد می کند این پرسش ایجاد می شود که کشیدن دندان عقل بالا راحت تره یا پایین. در این زمینه باید بگوییم که کشیدن دندان عقل موجود در فک پایین راحت تره.

چرا؟

زیرا زاویه دید پزشک برای بررسی وضعیت دندان عقل فک پایین بهتر است و به صورت راحت تری میتواند دندان عقل فک پایین را مشاهده کند و یا عملیات جراحی را برای آن انجام دهد. در حالی که رویت دندان عقل در فک بالا سخت تر است سطح دید پزشک برای آن کمتر است.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت نوبل بایوکر چیست و هزینه آن چقدر است؟

علاوه بر آن باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که

دندان عقل در فک بالا ممکن است که در حفره های سینوسی ریشه داده باشد و تا ارتفاع زیادی از فک انسان رشد کرده باشد. این مساله موجب می شود که جراحی دندان عقل بالا بسیار سخت تر و پیچیده تر باشد زیرا در این شرایط پزشک باید علاوه بر آنکه دندان عقل را از دهان خارج کند به وضعیت سینوس ها نیز رسیدگی داشته باشد تا این حفره های سینوسی باز نماند و کاملا پس از جراحی دندان بسته شوند. به این منظور نیز از پودر استخوان استفاده میشود و در نهایت لثه بخیه زده می شود.

کشیدن دندان عقل فک بالا گاهی اوقات به قدری پیچیده و سخت می شوند که باید طی بیهوشی و یا جراحی در بیمارستان انجام شوند.

مساله دیگری که موجب می شود تا جراحی دندان عقل پایین راحت تر باشد این است که دندان های عقل در فک پایین کوچک تر هستند و ریشه کوتاه تری دارند در حالی که دندان های فک بالا تا عمق بیشتری در استخوان فک فرو می روند و ریشه بزرگ تری دارند که این موضوع نیز در جراحی و سخت بودن آن موثر می باشد.

بخش پایانی

در صورتی که قصد دارید تا در بهترین زمان جراحی دندان عقل  نهفته برای انجام این کار اقدام کنید از خدمات ایران ایمپلنت استفاده کنید تا شرایط خوبی برای شما به وجود آید و نتیجه رضایت بخش دریافت نمایید.

Facebook
LinkedIn
Twitter
Pinterest
Telegram
WhatsApp
فرم درخواست مشاوره

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه در این مقاله می خوانید!