بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم؟

بعد از ایمپلنت دندان چی بخوریم

بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم؟ تغذیه مناسب بعد از کاشت ایمپلنت کدام است؟ چند ساعت پس از کاشت می توان شروع به غذا خوردن کرد؟ بهترین غذاها در 24 ساعت اولیه کاشت ایمپلنت دندان کدامیک می باشد؟ تمامی این سوالات بعد از کاشت پیش خواهد آمد. اگر به دنبال بهترین جواب ها هستید امروز با ما همراه باشید.

پس از کاشت ایمپلنت چه بخوریم؟

ایمپلنت دندان در بین انواع روش های جایگزین دندان از دست رفته، به عنوان بهترین روش شناخته شده است. سالانه تعداد بیشماری بیمار برای کاشت ایمپلنت دندان هزینه می کنند. برای کاشت نیاز است که فرد یک سری شرایط خاص را داشته باشد، من جمله تراکم استخوان کافی که در صورت کمبود آن بایستی پیوند استخوان را انجام داد. تغذیه پس از کاشت بسیار اهمیت دارد زیرا برای موفقیت بیشتر کاشت، تغذیه نقش مهمی را ایفا میکند.

چند ساعت پس از کاشت تغذیه و آنچه باید بخوریم نیاز به دقت دارد. به طور معمول متخصص ایمپلنت بعد از کاشت توصیه ها و تجویزهای لازم را به بیمار گوشزد می کند. به طور معمول بعد از جراحی ایمپلنت، لثه دچار خونریزی شده و برای بند آوردن خون از گاز استریل استفاده می شود. پس از اینکه خونریزی بند آمد خیلی سریع شروع به غذا خوردن نکنید. بیمار بایستی منتظر بماند تا بی حسی به طور کامل رفع شود.

در ساعات اولیه کاشت چه بخوریم؟

همانگونه که اشاره شد اینکه بدانیم بعد از ایمپلنت دندان چه غذایی بخوریم، بسیار مهم و حیاتی است. از این رو تغذیه هم در این مدت زمان باید اصولی و طبق دستور پزشک انجام شود. ایمپلنت در این مرحله بسیار حساس است و با کوچکترین فشاری خونریزی خواهد داشت. علاوه براین احتمال کج شدن پایه ایمپلنت نیز وجود دارد. در همین ابتدا بگوییم به هیچ عنوان غذاهای بسیار داغ مصرف نکنید.

استفاده از نی بعد از کاشت ایمپلنت ممنوع است. مصرف مایعات خنک نه خیلی سرد نیز کارساز می باشد. غذاها و مایعاتی که می توانید بعد از گذشت یک الی دو ساعت پس از کاشت ایمپلنت مصرف کنید شامل موارد زیر است:

 • آب آشامیدنی خنک (نه خیلی سرد نه خیلی داغ)
 • آب میوه های طبیعی اما بدون قند و شکر
 • شیر
 • بستنی

تغذیه مناسب بعد از کاشت ایمپلنت

ترس غذا خوردن در ساعات اولیه برای برخی بیماران پیش خواهد آمد. باید خاطر نشان کرد که مصرف غذای نرم و روان پس از کاشت ایمپلنت مشکلی نخواهد داشت. اینکه پرسیده می شود که بعد از ایمپلنت دندان چه غذایی بخوریم، باید گفت مصرف مواد غذایی نرم و نوشیدنی های خنک و بدون شکر هیچگونه مشکلی ندارد.

غذای مناسب یک هفته بعد از ایمپلنت

روند تغذیه تا یک مدت کوتاهی برای موفقیت در کاشت لازم و ضروری می باشد. طبق تجویزی که متخصص ایمپلنت در ساعات و روزهای اولیه به بیمار می دهد، برای یک هفته بعد نیز نیاز است طبق اصول زیر تغذیه را ادامه داد:

 • خوردن سس سیب و یا موز له شده
 • پودینگ و ژله
 • سوپ (مواد سوپ در مخلوط کن کاملا نرم شود)
 • لبنیات نرم مانند ماست و پنیر دلمه

بعد از ایمپلنت دندان چه غذایی نخوریم؟

تا به اینجا مقاله گوشزد کردیم که چه غذاها و مایعاتی برای پس از کاشت ایمپلنت دندان مورد نیاز و واجب است؛ یعنی اینکه بدانیم بعد از ایمپلنت دندان چه غذایی بخوریم،. بدون شک رعایت کردن تمامی موارد به موفقیت ایمپلنت دندان کمک خواهد کرد. از سوی دیگر تضمینی برای سفت شدن پایه ایمپلنت و جلوگیری از لق شدن ایمپلنت دندان است. اما فراموش نکنید که این وسط غذاهایی وجود دارد که نباید بعد از جراحی ایمپلنت آن را مصرف کرد. از جمله:

 • خوردن غذاهای سخت مانند استیک و سبزیجات خام
 • مصرف غذاهای ترد و تنقلات سخت از قبیل چیپس
 • مواد غذایی چسبناک مانند کارامل، تافی، آدامس
 • استفاده از غذاهای پر از ادویه ممنوع
 • خوردن مواد غذایی اسیدی مانند گوجه فرنگی و پرتقال بعد از جراحی ممنوع است
 • قهوه داغ و سوپ بسیار گرم استفاده نشود

سخن پایانی

چنانچه به تازگی کاشت ایمپلنت دندان را انجام داده اید و نمیدانید که بعد از ایمپلنت دندان چه بخورید، با مرکز ایران ایمپلنت تماس بگیرید. متخصص های این مرکز جوابگوی تمام سوالات شما هستند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها