ایمپلنت متحرک چست و چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت متحرک

ایمپلنت متحرک


ایمپلنت متحرک و ایمپلنت ثابت از انواع روش های جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد که در مرکز ایران ایمپلنتهای قابل انجام است. در گذشته های دور دندانپزشک از ایمپلنتهای دندان متحرک استفاده می کردند. این نوع از ایمپلنت به شیوه خاصی کار گذاشته می شد به این نحو که دندان های اطراف فضای بی دندان تراش داده شده و بعد از آن ایمپلنتهای متحرک به آن متصل می شد.

یکی از مشکلات ایمپلنت متحرک آسیب رسیدن به دندان های سالم بوده که سبب شد ایمپلنت ثابت به کار گرفته شود. در نظر داشته باشید که مدل ایمپلنت ثابت به عنوان یک جایگزین بهتر و مناسب تر برای دندان های از بین رفته بوده که تا حد زیادی می تواند مشکلات دندان مصنوعی را مرتفع سازد. علاوه براین ایمپلنتهای ثابت را از پایه های ثابتی درست می کنند که متخصص آن را توسط جراحی در استخوان فک کار می گذارد. در ادامه درخصوص ایمپلنت و هزینه پروتز دندان در سال 1401 توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

ایمپلنت متحرک چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید نام ایمپلنتهای متحرک شما را به یاد همان دندان مصنوعی معروف بندازد که در گذشته های دور از آن استفاده می شده است. البته نباید در این قضیه انکار را به کار برد چون تا حدودی ایمپلنت همان دندان مصنوعی بوده که در جای خود ثابت نمی شده است. این متحرک باعث خواهد شد که به هنگام غذا خوردن و یا حتی صحبت کردن از جای خود کنده شود و فرد را دچار اذیت کند.

اما یکی از مزایای ایمپلنت متحرک یا همان کاشت دندان بدون ایمپلنت را در قیمت و هزینه ساخت آن دانست. مقاومت ایمپلنت شاید به استحکام ایمپلنت ثابت نباشد اما با این حال استحکام و مقاومت خود را داشت. هر چند برای تمیز کردن ایمپلنتهای دندان متحرک لازم است که از دهان بیرون آورده شود اما در نظر داشته باشید که می توان بدون بیرون آوردن ایمپلنت آن را تمیز کرد و شست و شو داد.

مزایای ایمپلنت متحرک

ایمپلنت های متحرک که توسط مرکز ایران ایمپلنت ساخته می شود، بسته به وسعت فضای بی دندانی و در انواع شکل های گوناگون قابل طراحی است. این طراحی به گونه ای است که یک قسمت اکریلی صورتی ساخته شده و به تعداد مورد نیاز دندان مصنوعی بر روی آن قرار می گیرد. از جمله مزایای ایمپلنت متحرک می توان به کم بودن هزینه ساخت آن اشاره کرد. هر چند امکان اینکه ایمپلنت متحرک چسبندگی کافی را نداشته باشد و بیمار در درازمدت اقدام به کاشت ایمپلنت دندان ثابت نماید.

از دیگر مزایای ایمپلنت متحرک، راحت بودن در تمیز کردن دندان است. از نظر برخی افراد ایمپلنت متحرک همانند دندان های مصنوعی قدیمی است اما در نظر داشته باشید که ایمپلنت متحرک به عنوان پشتیبان برای استخوان های تحلیل رفته فک قرار می گیرد در حالی که دندان مصنوعی قدیمی این مزیت را ندارد.

از سوی دیگر نصب به دندان مصنوعی قدیمی دارای قبات بیشتری است و احتمال شکستگی و حتی شل شدن در آن کمتر خواهد بود. با کمک ایمپلنت متحرک بیمار در جویدن غذاها مشکلی نخواهد داشت و حتی قادر به خوردن چیزهای سفت و چسبنده نیز می باشد. از دیگر مزایا که می تواند شما را راغب به ساخت ایمپلنت متحرک کند، ظاهر طبیعی است که به صورت فرد می دهد. ایمپلنت های متحرک به نحوی ساخته می شود که به هنگام کار گذاشتن کسی آن را تشخیص نمی دهد. ایمپلنت های متحرک می توانند استخوان فک را حفظ کنند و بدین روش از تحلیل رفتن لثه تا حد زیادی پیشگیری کند.

نحوه کاشت پروتز متحرک چگونه است؟

در مرکز ایران ایمپلنت کاشت پروتز متحرک یا ایمپلنت متحرک در سه مرحله انجام می شود که در ادامه آن را شرح خواهیم داد:

در ابتدای کار متخصص ایمپلنت با دقت و مهارت تمام فیکسچر را با کمک عمل جراحی به استخوان فک وصل می کند. پس از این مرحله نیاز است که بیمار در یک بازه زمانی 3 تا 4 ماه صبر کند تا بافت لثه و فک در سطح سلولی روی ایمپلنت رشد کند. پایه ایمپلنت به نحوی ساخته شده است که با بدن سازگاری داشته و از این رو بدن آن را بخشی از استخوان فک می شناسد.

این مرحله باید با دقت زیادی انجام شود تا فرم دندان با شکل ایمپلنت متحرک همخوانی داشته باشد و ظاهر طبیعی صورت را حفظ کند. از این رو برای این مرحله بیمار باید یک ماه زمان را درنظر بگیرد. در مرحله پایانی تاج ها ب پایه ها وصل می شود و به نوعی این اتصال انجام خواهد شد که به هنگام غذاخوردن و یا صحبت کردن ایمپلنت دچار لغزندگی نشود.

چه افرادی می توانند از پروتز متحرک یا ایمپلنت متحرک استفاده کنند؟

اوردنچرها (پروتز متحرک متکی برایمپلنت) برای کسانی که با دندان‌های مصنوعی که به شیوه قدیمی درست می‌شوند، مشکل دارند و نمی‌توانند به راحتی با آن‌ها غذا بخورند و تکلم کنند، بسیار مناسب است. افرادی هستند که وسواسی خاصی دارند و تمایل دارند بعد از خوردن غذا دندان های خود را در بیاورند و تمیز کنند. این افراد می توانند از ایمپلنت متحرک استفاده کنند. از سوی دیگر افرادی که از توده استخوانی کافی برای ایمپلنت دندان برخوردار نیستند می توانند ایمپلنت متحرک یا پروتز متحرک را انتخاب کنند.

اما در مجموع باید بدانید که برای تشخیص بهترین شیوه کاشت دندان نیاز است که شما با متخصص دندانپزشکی صحبت کنید و مشاوره داشته باشید. در این شرایط متخصص با توجه به شرایط بدنی و جسمی بیمار بهترین نوع کاشت ایمپلنت دندان را تشخیص می دهد.

تفاوت ایمپلنت متحرک با ایمپلنت ثابت

زمانی که به به این مرکز برای ساخت ایمپلنتهای متحرک مراجعه می کنید با ایمپلنت ثابت نیز روبرو خواهید شد. متخصص مرکز با توجه به شرایط بیمار و هزینه ای که قرار است پرداخت شود تفاوت ایمپلنت ثابت با متحرک را برای بیمار ارائه خواهد کرد. متحرک با ایمپلنت ثابت تفاوت های زیادی دارد که در ادامه شرح داده خواهد شد. اما قبل از آن بهتر است که آشنایی کافی با ایمپلنت ثابت را داشته باشید.

ایمپلنت متحرک

ایمپلنت ثابت چیست؟

شاید اولین سوالی که در ذهن شما پیش آید این است که دیگر بیمار مجبور به بیرون آوردن آن نمی باشد. بایستی خاطر نشان شد که حقیقت نیز همان است که ایمپلنتهای ثابت برخلاف ایمپلنت متحرک دیگر قابل جابجایی نیست و در مقابل مزایایی که ارائه می دهد می تواند محدودیت هایی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

در مجموع باید گفت که ایمپلنتهای ثابت یکی از بهترین روش های جایگزین برای دندان های از دست رفته می تواند باشد. این نوع از ایمپلنتها از پایه هایی تشکیل شده است که با کمک عمل جراحی در استخوان فک جایگذاری می شود. در نظر داشته باشید که ایمپلنتهای دندان ثابت می تواند به عنوان خود دندان طبیعی در نظر گرفته شود. زمانی که پایه های ایمپلنت به خوبی در استخوان فک بیمار جوش خورد نوبت به تایج ایمپلنت ثابت می رسد که بر روی آن قرار می گیرد.

به طور معمول پایه ایمپلنت فلزی می باشد و از جنس تیتانیوم انتخاب می شود. انواع ایمپلنتهای ثابت می تواند با مواد متنوعی مانند پروتزهای فلزی –رزینی، پروتزهای فلزی – سرامیکی و پروتزهای تمام سرامیک ساخته شود.

ایمپلنت دندان ثابت برخلاف ایمپلنتهای متحرک برای بیمار آزاردهنده نمی باشد و چاق و لاغری او بر ایمپلنت تاثیری نخواهد داشت. از سوی دیگر هزینه ایمپلنت دندان در سال 1401 یکبار انجام می شود که در ایمپلنت متحرک اینطور نیست

ایمپلنت متحرک یا ایمپلنت ثابت؟

با مراجعه به مرکز ایران ایمپلنتهای شما شاهد انواع ایمپلنتهای متحرک و ایمپلنت ثابت خواهید شد که بسته به شرایط بیمار و مقاومت استخوان فک به کار گرفته می شود. تصمیم گیری برای انتخاب بستگی به شرایط دندانی بیمار و هزینه پروتز دندان در سال 1401 دارد. اما تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت براساس موارد زیر سنجیده می شود:

استفاده راحت تر

اگر از آن دسته افراد هستید که خیلی سریع چاق یا لاغر می شوید بهتر است بدانید که ایمپلنت دندان متحرک با چاق و لاغر شدن تا حدود بیمار را دچار چالش می کند. عادت کردن به ایمپلنتهای دندان ثابت بسیار راحت تر از کاشت دندان متحرک است. زیرا ایمپلنت متحرک با چاق و لاغر شدن فرد برای شخص آزاردهنده خواهد بود. در حالی که ایمپلنت دندان ثابت هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نخواهد داشت

زیبایی ظاهری دندان

هر چند نمی توان از زیبایی ایمپلنتهای دندان متحرک چشم پوشی کرد اما چنانچه زیبایی دندان در اولویت برای بیمار قرار داشته باشد بهتر است از ایمپلنتهای دندان ثابت استفاده کند. کاشت ایمپلنت دندان ثابت همانند کاشت دندان طبیعی می باشد.

گفتار بهتر و تکلم راحت تر

تفاوت ایمپلنت متحرک و ثابت در صحبت کردن به خوبی مشاهده می شود. اما در نظر داشته باشید که همیشه به هنگام صحبت کردن کاشت دندان به بیرون پرتاب نمی شود. بیمار با اندکی ممارست و تمرین به راحتی به ایمپلنت عادت خواهد کرد.

جویدن غذا

در صورتی که مراقبت های لازم پس از ساخت ایمپلنت متحرک رعایت شود و همانند یک دندان طبیعی با آن برخورد نشود می توان از امتیاز جویدن غذا نیز بهره مند شد

مقاومت بالا

در اینکه پایه های ایمپلنت در استخوان بیمار کار گذاشته شود، بسیار محکم تر از کاشت دندان متحرک است اما در مقابل ایمپلنت نیز چندان سس و قابل شکستن نیز نیست.

نظافت راحت تر

برای تمیز کردن کاشت دندان متحرک نیاز است که دندان بیرون آورده شود و با روش خاصی تمیز شود. شاید این امر اندکی بیمار را ناراحت کند اما به مرور زمان به این روال عادت خواهد کرد. همانگونه که می دانید برای ایمپلنت ثابت دیگر نیازی به بیرون آوردن از دهان نمی باشد.

نحوه مراقبت از ایمپلنت متحرک

اگر می خواهید ایمپلنت دندان متحرک را برای مدت زمان بیشتری داشته باشید بهتر است مراقبت های زیر را جدی بگیرید:

  • چنانچه به تازگی ایمپلنت متحرک را کار گذاشته اید و هنوز به طور معلمول در جای خود قرار نگرفته است بهتر است برای شست و شوی دهان و دندان از مسواک های نرم استفاده کنید.
  • در هر نوبت که پروتز یا ایمپلنت متحرک را برای خارج کردن غذا و غیره از دهان خارج می کنید حتما آن را بشویید.
  • در صورتی که برای مدت طولانی از ایمپلنت متحرک استفاده نمی کنید بهتر آن را در یک لیوان آب قرار دهید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها