ایمپلنت دندان یک روزه یا فوری

ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت یک روزه


آیا می دانید ایمپلنت دندان یک روزه یا فوری چگونه است؟ آیا از ویژگی های و مزایای این نوع ایمپلنت مطلع هستید؟

دندان ها یکی از اعضای حیاتی بدن هستند که بروز مشکل در انها ادامه زندگی را برای افراد سخت می کند و آنها را با مشکلاتی در غذا خوردن مواجه می سازد. علاوه بر آن بروز مشکل در دندان ها باعث کاهش یافتن میزان زیبایی افراد نیز می شود.

آسیب دیدن دندان ها و از دست رفتن آنها مساله ای است که هر انسانی دیر و یا زود به آن گرفتار می شود. حتی افرادی که مراقبت های لازم در خصوص دهان و دندان خود را به خوبی انجام می دهند نیز با این مشکل مواجه می شوند و سرانجام دندان های خود را از دست خواهند داد.

علاوه بر آن در بسیاری از مواقع حوادث نیز باعث از دست رفتن دندان می شوند و افراد را به استفاده از روش های جدید برای ترمیم دندان نیازمند می کنند.

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدی برای ترمیم دندان های از دست رفته ابداع شده اند که یکی از تکنیک هایی جدید که برای ترمیم دندان آسیب دیده و یا از دست رفته استفاده می شود، ایمپلنت است که این روش امروزه بسیار مورد استقبال پزشکان و مردم قرار گرفته است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. در رابطه با این تکنیک جدید باید گفت که ایمپلنت به روش های مختلفی برای افراد استفاده می شود و یکی از انواع روش های آن ایمپلنت فوری و یک روز ه است.

در صورتی که تمایل دارید تا با این روش و ایمپلنت اقساطی آشنا شوید، کافی است تا با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان را می توان یکی از روش های جدید در خصوص ترمیم دندان هایی که آسیب دیده اند و یا از دست رفته اند در نظر گرفت که این روش جدید به گونه ای است که پزشک در آن از یک پایه تیتانیومی استفاده می کند و پایه تیتانیومی ایمپلنت را در داخل استخوان فک و در محل دندان از دست رفته قرار می دهد. سپس بر روی آن اباتمنت قرار می گیرد و روکش ایمپلنت به واسطه اباتمنت بر روی پایه نصب می شود.

با انجام این فرایند و قرار گرفتن روکش ایمپلنت بر روی پایه، دیگر پایه دیده نمی شود و به همین دلیل ظاهر ناخوشایندی در دهان ایجاد نمی شود.

از سوی دیگر لازم به ذکر است که پایه تیتانیومی سازگاری خوبی با بدن دارد و به خوبی با استخوان فک جوش میخورد که به همین دلیل هیچ مشکلی را برای انسان به وجود نمی آورد و استفاده از آن فاقد عوارض برای انسان است.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

 • ایمپلنت سازگاری خوبی با بدن دارد
 • باعث حفظ زیبایی دندان و دهان و زیبایی چهره افراد می شود
 • استفاده از آن فاقد عوارض است
 • ماندگاری خوبی دارد و از دوام بالایی برخوردار است
 • امکان ترمیم همه دندان ها با این روش وجود دارد
 • و….

ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟

از نظر متخصصان دندانپزشکی مرکز ایران ایمپلنت، ایمپلنت یک روزه (فوری) پس از کشیدن دندان و با صلاحدید دندانپزشک و طبق شرایط بیمار کار گذاشته می شود. در صورتی که تراکم استخوان بیمار به اندازه نرمال باشد متخصص تایید کاشت ایمپلنت دندان فوری را صادر می کند. برای این کار نیاز است که تصاویر OBCT به طور دقیق و ظریف بررسی و شرایط بیمار از هر لحاظ سنجیده شود.

به عبارت دیگر میتوان گفت که ایمپلنت یک روزه تکنیکی است که در آن تمامی مراحل ایمپلنت در یک روز انجام می شود. با این وجود پزشک در این روش قادر است تا شکافتن لثه و استخوان و قرار دادن اباتمنت یا پایه و نصب تاج دندانی را در یک روز انجام دهد.

در این روش یکی از مهم ترین ایرادات موجود در ایمپلنت سنتی که مدت زمان زیاد برای انجام شدن آن است، برطرف گردد و افراد بتوانند دندان از دست رفته خود را در یک روز جایگزین کنند.

لازم به ذکر است که ایمپلنت یک روزه کیفیت و طول عمری مشابه با ایمپلنت های سنتی دارد و در این خصوص هیچ گونه مشکلی برای شخص ایجاد نمی شود.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان یک روزه

برای مراحل انجام ایمپلنت دندان بایستی دندانپزشک به طور صحیحی اقدام به کشیدن دندان بیمار کند. پیشنهاد متخصص ایمپلنت برای افرادی که متقاضی کاشت ایمپلنت یک روزه هستند، جایگذاری آن به محض کشیدن دندان هستند. با این متد هم از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می شود و هم نیازی به پیوند استخوان پیدا نمی شود.

پس از کشیدن دندان بدون درد نوبت به انتخاب ایمپلنت جهت جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. فراموش نکنید که هر ایمپلنتی را نمی توان بعنوان جایگزین دندان طبیعی انتخاب نمود. خوشبختانه روند کاشت ایمپلنت یک روزه فوری همانند کشیدن دندان بدون درد کاملا بدون تروما بوده و به صورت کاملا آرام انجام می شود.

متخصص در این مرحله تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا به استخوان که یک بافت زنده است، آسیبی وارد نشود. با احتیاط در این مرحله عوارض ایمپلنت بدون جراحی به حداقل خود می رسد.

در برخی موارد به تشخیص دندانپزشک متخصص ایمپلنت برای بیمار از پیوند استخوان استفاده می شود. اینکار باعث خواهد شد که بازسازی استخوان در اطراف ایمپلنت دندان سریعتر و بهتر انجام شود.

 انواع روش های ایمپلنت دندان یک روزه

ایمپلنت یک روزه به روش های مختلفی انجام می شود که این روش ها عبارتند از:

 • روش فرش ساکت
 • روش جایگذاری فوری
 • روش کم تهاجمی

روش فرش ساکت

این روش از محبوب ترین روش های ایمپلنت فرش ساکت است و در این روش دندان بلافاصله بعد از اینکه کشیده می شود، پایه ایمپلنت را در داخل حفره دندان قرار می دهند و در صورت فراهم بودن شرایط تاج دندان را نیز بر روی آن قرار می دهند

روش ایمیدیت لودینگ

در این روش هیچ نیازی به وجود شرایط خاص نیست و مشکل بی دندانی افراد با این روش قابل حل است. در این روش نیز در همان روزی که ریشه دندان قرار گرفته می شود، تاج دندانی نیز بر روی آن قرار می گیرد. ایمیدیت لودینگ را می توان تنها برای دسته ای از دندان ها استفاده کرد و در صورتی که این روش موفقیت آمیز واقع شود نتیجه حاصل از آن هیچ تفاوتی با روش های سنتی نخواهد داشت.

روش کم تهاجمی

روش کم تهاجمی ایمپلنت فوری به صورتی است که ترکیبی از دو روش قبلی است و در این روش می توان ایمپلنت بر روی استخوان فک بیمار قرار داد. در این روش نیازی به جراحی نیست و آن را به عنوان یک روش کم تهاجم می شناسند.

مزایای ایمپلنت دندان فوری

زمانی که دندانهای قدامی یا زیبایی شکسته می شود تمام ذهن بیمار را درگیر زمان درست شدن ایمپلنت دندان خواهد کرد. روند طولانی و اصولی ایمپلنت دندان می تواند تشویش و نگرانی را برای هر شخصی به وجود آورد. اما شما با مراجعه به مرکز ایران ایمپلنت می توانید از انواع جایگذاری دندان از قبیل دندان مصنوعی ثابت یا متحرک، فیلپر (پروتز)، ریتینر اسیکس و یا ایمپلنت دندان یک روزه فوری استفاده کنید.

تمامی گزینه های بالا نیاز به 3 الی 4 ماه طول درمان و تهیه دارند. قطعا این زمان برای شخصی که دندان های جلو را از دست داده است به اندازه 3 سال زمان طولانی می باشد. در این میان پیشنهاد متخصص ها برای انجام ایمپلنت یک روزه فوری البته بسته به شرایط جسمی بیمار، می تواند تا حدود زیادی آرامش را به شما بازگرداند.

تنها با انجام یک بی حسی موضعی دندان آسیب دیده به طور کامل برداشته می شود و پس از آن متخصص حاذق ایمپلنت فوری را در محل مورد نظر جایگذاری می کند. اتمام کار با قرارگیری روکش موقت به بیمار اعلام می شود.

اما در مجموع موارد زیر می تواند از ویژگی ها و مزایای ایمپلنت دندان یک روزه باشد:

 • بدست آوردن نتیجه فوری تنها در یک جلسه درمانی
 • شکل و ظاهری همانند دندان طبیعی
 • باز کردن خطوط طبیعی و کانتور صورت
 • کاهش فوق العاده چین و چروک های صورت ( در صورت از دست دادن بافت استخوانی)
 • عدم لغزش دندان به دلیل جوش خوردن آن به فک
 • عدم حساسیت دندان به سرما و گرما
 • عدم ایجاد اختلال در استخوان و بافت اطراف آن
 • عدم نیاز به جراحی فلپ پریودنتال تهاجمی
 • به حداقل رساندن استرس و ناراحتی بیمار
 • کوتاه تر شدن زمان بهبودی (اغلب تنها در یک روز)
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • راه حلی دائمی و مادام العمر

شرایط انجام ایمپلنت فوری

برای هر شخصی که دندان خود را از دست داده است نمی توان پیشنهاد ایمپلنت دندان یک روزه فوری را اعلام کرد. برای انجام اینکار شرایط زیر برای بیمار واجب و ضروری می باشد:

 • به طور معمول یک یا چند دندان از دست رفته یا آسیب دیده باشد
 • نیاز به بهبود فوری و زیبایی صورت دارید
 • از تراکم استخوان در محل کاشت به حد کافی برخوردار باشید
 • بیمار بافت دهانی سالمی داشته باشد
 • تمایل به نتایجی دارید که با مراقبت مناسب می تواند به صورت سال های طولانی دوام داشته باشد
 • عادت به دندان قروچه یا ساییدن دندان بر روی هم ندارید
 • بیماری خاصی ندارید که موجب تاثیر بد بر روی کاشت دندان یک روزه فوری بگذارد.
 • به دنبال جایگزین کردن دندان مصنوعی یا بریج هستید

ایمپلنت دندان یک روزه

مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت فوری

در صورتی که قبلا ایمپلنت دندان بدون درد را انجام داده باشید به مراقبت های پس از کاشت شناخت پیدا کرده اید. تفاوت چندانی بین مراقبت های پس از ایمپلنت دندان به صورت سنتی و کاشت ایمپلنت دندان یک روزه فوری نمی باشد. اما بایستی به موارد زیر اهمیت داده و از پشت گوش انداختن آن حذر کرد.

بعد از انجام کاشت ایمپلنت فوری متخصص دندانپزشکی مرکز ایران ایمپلنت به شما نکات خاصی را گوشزد خواهد کرد.  مانند اینکه حداقل یک الی دو روز از انجام فعالیت های سنگین حتما پرهیز کنید. چنانچه رعایت نکنید فرایند التیام به خوبی پیش نخواهد رفت و از سوی دیگر عمر ایمپلنت کوتاه خواهد شد.

خوردن غذاهای نرم مانند سوپ، پودینگ، پوره سیب زمینی، ماست، سس سیب زمینی و دیگر غذاها می تواند حداقل فشار را به ایمپلنت وارد کند. توصیه می شود از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد پرهیز کنید.

طبق نظر دندانپزشک رژیم غذایی مناسبی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. البته به این نکته توجه کنید که این رژیم برای مدت کوتاهی می باشد. افرادی که سیگاری هستند، سعی کنند بلافاصله پس از عمل ایمپلنت دندان یک روزه فوری از سیگار استفاده نکنند.

برای افرادی که آستانه درد پایینی دارند متخصص ایمپلنت مسکن های کاهش درد را تجویز می کند. از خوردن آسپرین به صورت خودسرانه پرهیز کنید زیرا باعث رقیق شدن خون می شود. علاوه بر افزایش خونریزی باعث به تعویق انداختن بهبودی خواهد شد.

ایجاد تورم پس از ایمپلنت دندان با پانچ امری طبیعی می باشد. از این توصیه می شود که بر روی ناحیه درد کمپرس یخ گذاشته شود تا تورم و درد کاهش پیدا کند. توجه داشته باشید که نباید به صورت مستقیم یخ را بر روی ناحیه عمل یا پوست خود بگذارید.

از صحبت کردن زیاد بپرهیزید. سعی کنید حداقل 2 تا 3 روز به محل کار خود باز نگردید تا محل جراحی به طور کامل التیام پیدا کند. استراحت مطلق تا 48 ساعت پس از عمل ایمپلنت دندان یک روزه فوری واجب می باشد.

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟

بیماری که برای او باید ایمپلنت دندان یک روزه کاشته شود، باید دارای شرایطی به شرح زیر باشد:

 • برخوردار بودن از سلامت لثه
 • دارا بودن حجم استخوان به میزان کافی برای استفاده از ایمپلنت
 • برخورداری از سلامت عمومی
 • عدم ابتلا به بیماری های زمینه ای
 • عدم ابتلا به عادات نادرست مانند:دندان قروچه
 • عدم استعمال دخانیات

ایمپلنت یک روزه برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت یک روزه برای تمامی افراد مناسب نیست. به عبارت دیگر استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که دارای تراکم کافی استخوان برای کاشت ایمپلنت باشند و بافت دندان و دهان انها کاملا سالم باشد. اشخاصی که از ایمپلنت یک روزه استفاده می کنند باید مراقبت های دندان و  دهان خود را به خوبی انجام دهند و از دارو هایی که تاثیرات منفی بر روی رشد استخوان دارد استفاده نکنند.

تفاوت ایمپلنت معمولی و ایمپلنت فوری چیست؟

در ایمپلنت دیجیتال زمانی که پایه ایمپلنت در داخل دهان کار گذاشته می شود باید به مدت چند ماه صبر کرد تا استخوان رشد کند و به ایمپلنت جوش بخورد. در ایمپلنت فوری برای اینکه مدت زمان کمتری برای ایمپلنت مورد نیاز باشد، همان روز که ایمپلنت را جایگذاری می کنند، روکش آن را نیز نصب می نمایند.

ایمپلنت فوری در مقایسه با ایمپلنت معمولی برای همه افراد مناسب نمی باشد و در مواقعی استفاده از آن بهتر است که دندان های مورد نظر در گروه دندان هایی باشند که کمتر تحت فشار قرار می گیرند.

آیا پیش از ایمپلنت یک روزه به لیفت سینوس نیاز است؟

زمانی که کاشت ایمپلنت فوری را بخواهیم در ناحیه عقبی فک بالا انجام دهیم، باید تراکم استخوان در این بخش به گونه ای باشد که نوک پایه ایمپلنت در آن قرار بگیرد که معمولا در این رابطه از لیفت سینوس استفاده می شود که در این رابطه پزشک معالج تعیین می کند که زمان کاشت چه موقعی باشد و پس از بهبود یافتن سینوس لیفت باشد و یا همزمان با آن.

در این رابطه لازم به ذکر است که پایه ایمپلنت در این نوع مورد باید از استحکام کافی در استخوان فک برخوردار باشد تا پزشک بتواند ایمپلنت را نصب کند و در غیر این صورت پزشک ناگزیر است که نصب ایمپلنت را به زمانی موکول کند که پایه ایمپلنت به خوبی مستحکم شود.

در ادامه هنگامی که تراکم استخوان به میزان کافی افزایش پیدا کرد، پزشک کاشت فوری را انجام می دهد.

مضرات ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟

با وجود اینکه ایمپلنت دندان یک روزه دارای مزیت هایی است، اما به کار بردن آن فارغ از مضرات هم نمی باشد. اما مضرات این روش بسیار جزئی است و مشکل ساز نمی شود. به عنوان مثال: زمانی که از این روش استفاده می شود و اثرات بی حس کننده از بین می رود، نواحی جراحی شده تحت درد قرار می گیرند اما این درد کاملا موقتی است و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

معمولا در این خصوص پزشک داروهای مسکن را نیز تجویز می کند تا میزان درد شخص کاهش پیدا کند.

علاوه بر آن ایمپلنت یک روزه ممکن است که باعث ایجاد آلودگی در دهان شود و به این شکل عفونت را در دهان پدید آورد. به همین دلیل باید در انتخاب کلینیک برای انجام این کار بسیار دقت کنید تا از چنین مساله ای در امان باشید.

آیا می توان کاشت ایمپلنت و سینوس لیفت را همزمان انجام داد؟

سینوس لیفت همان طور که در قسمت فوق ذکر شد، در مواقعی استفاده می شود که برای قرار دادن ایمپلنت در فک بالا به فضای بیشتری برای قرار دادن ایمپلنت در اسنخوان نیاز باشد.

معمولا در این خصوص پزشک ابتدا سینوس لیفت را انجام می دهد و در بازه زمانی در حدود 2 الی 4 ماه بعد کاشت ایمپلنت را برای بیمار انجام می دهد. اما با این وجود چنانچه بیمار از پایداری خوبی در ناحیه استخوان فک برخوردار باشد، این امکان وجود خواهد داشت که عمل سینوس لیفت و کاشت ایمپلنت هر دو در یک زمان انجام شوند.

اما با این وجود عوامل دیگری نیز باعث به تعویق افتادن نصب ایمپلنت  پس از سینوس لیفت می شوند.

به صورت مثال: از جمله عواملی که باعث می شوند تا استفاده از ایمپلنت و لیفت سینوس همزمان انجام نشوند، علاوه بر تراکم استخوان، این است که در دندان عفونت وجود داشته باشد. در چنین مواقعی پزشک ناگزیر است تا سینوس لیفت و برطرف شدن عفونت ها را انجام دهد و سپس برای کاشت ایمپلنت اقدام کند.

هزینه ایمپلنت دندان فوری

هزینه ایمپلنت و تمامی خدمات دندانپزشکی بدون درد از جمله جراحی لثه، کشیدن دندان عقل، کشیدن دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، رفع بیماری های لثه و ایمپلنت دندان در صادقیه بسته به برخی فاکتورهای اساسی تخمین زده می شود.

تجهیزات بکار رفته، تخصص دندانپزشک، شرایط دندانی بیمار و داشتن خدمات بیمه درمانی همگی در تعیین هزینه ایمپلنت دندان یک روزه فوری تاثیر گذار می باشد. اما فراموش نکنید که قیمت ایمپلنت فوری حدود 30 الی 45 درصد نسبت به روش معمولی گرانتر می باشد. این افزایش قیمت به دلیل فرایند انجام کار، مواد متریال اضافی و در نهایت تکنیک های خاص کاشت ایمپلنت دندان یک روزه می باشد.

آیا امکان استفاده از بیمه برای کاهش هزینه ایمپلنت فوری وجود دارد؟

اشخاصی که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند و بیمه مورد استفاده آنها خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش قرار میدهد می توانند از بیمه خود برای کاهش دادن هزینه های ایمپلنت فوری استفاده کنند و خدمات را در مراکز مورد نظر انجام دهند.

چگونه می توان از ایمپلنت فوری مراقبت کرد؟

برای اینکه از ایمپلنت فوری مراقبت کنید و باعث جلوگیری از بروز مشکل در آن شوید، راهکارهای زیر را انجام دهید:

 • مسواک زدن دندان ها دو مرتبه در طول روز
 • استفاده از نخ دندان حداقل روزی یک مرتبه
 • پرهیز از استفاده کردن از دندان به عنوان یک ابزار

بهترین کلینیک برای کاشت ایمپلنت دندان یک روزه در تهران:

یکی از بهترین کلینیک ها برای استفاده از ایمپلنت دندان یک روزه در تهران که تخصص بسیار بالایی در این زمینه دارد، مرکز ایران ایمپلنت است که امور مورد نظر در آن با بهترین تجهیزات و در بهترین شرایط برای بیماران انجام می شود.

مرکز ایران ایمپلنت از سابقه کاری بسیار بالایی در این زمینه برخوردار است و شهرت بسیار زیادی در تهران دارد. به همین دلیل اگر به دنبال یک مرکز معتبر در تهران برای انجام این کار هستید، حتما با ما در تماس باشید.

سخن پایانی

همکاران ما در ایران ایمپلنت سعی بر آن داشتند که مطالب مفید در خصوص ایمپلنت دندان یک روزه یا فوری را برای شما عزیزان مطرح نمایند. دوستان عزیز چنانچه از ساکنین شهر تهران هستید و قصد دارید که ایمپلنت یک روزه استفاده کنید و یا از معایب ایمپلنت با پانچ اطلاعات بیشتری کسب کنند می توانند به کلینیک ایران ایمپلنت مراجعه نمایید و زیر نظر پزشکان ماهر ما در این مجموعه ایمپلنت یک روزه را مورد استفاده قرار دهید.

شما عزیزان میتوانید جهت پاسخ به سوالات ایمپلنت دندان و با شماره های تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها