ایمپلنت دندان با پانچ به چه صورت است؟

ایمپلنت دندان با پانچ

ایمپلنت دندان با پانچ به چه صورت است؟

آیا می دانید ایمپلنت با پانچ چگونه است؟ آیا از مزایای ایمپلنت با پانچ آگاه هستید؟ آیا می دانید مراقبت های بعد از ایمپلنت با پانچ چیست؟

مسائل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند زیبایی دندان ها را تهدید کنند و سلامتی و زیبایی دندان را از بین ببرند. این مساله در حالتی است که زیبایی و سلامتی دندان برای همه افراد کاملا مهم است و هیچ کسی تمایل به از دست رفتن زیبایی و سلامتی دندان خود ندارد.

از دیرباز تا کنون از روش های مختلفی برای حفظ سلامتی و زیبایی دندان استفاده شده است و امروزه نیز تلاش برای پیدا کردن راه حل برای این مساله ادامه دارد و روش های مختلفی در این زمینه ایجاد شده اند.

ایمپلنت دندان یکی از روش های جدید برای ترمیم دندان های از دست رفته و آسیب دیده است که به روش های مختلفی انجام می شود یکی از روش های انجام ایمپلنت، ترمیم دندان ها به صورت ایمپلنت با پانچ است.

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت

ایمپلنت دندان از سه بخش تشکیل می شود که بخش های تشکیل دهنده آن از قبیل زیر هستند:

پایه ایمپلنت

پایه ایمپلنت بخشی از آن است که از فلز تیتانیوم ساخته می شود و این بخش به جای ریشه دندان قرار داده می شود و در استخوان فک قرار می گیرد که به علت ساخته شدن آن از تیتانیوم، به خوبی با بدن پیوند برقرار می کند و هیچ مشکلی برای انسان به وجود نمی اورد. پایه تیتانیومی ایمپلنت بعد از مدتی به استخوان فک جوش می خورد و استحکام مناسبی به دست می آورد.

اباتمنت

اباتمنت مهره ای است که به عنوان عامل اتصال در بین پایه و روکش ایمپلنت قرار می گیرد اما این قطعه برای همه افراد استفاده نمی شود بلکه برای برخی از افراد به جای اباتمنت از چسب مخصوص ایمپلنت استفاده می گردد.

اما به صورت کلی پزشکان استفاده از اباتمنت را بیش از چسب ایمپلنت توصیه می کنند زیرا اباتمنت استحکام بیشتری به دندان میدهد و از کج شدن روکش و پایه جلوگیری می کند.

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت اصلی ترین بخش ایمپلنت است زیرا تنها بخشی از ایمپلنت به شمار می آید که قابل دید است و زیبایی دندان و تمامی مراحل خوردن و جویدن غذا با استفاده از این بخش انجام می شود. روکش ایمپلنت در واقع همان تاج دندان است که شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارد و به همین دلیل با وجود جلوه زیبایی که در دهان ایجاد می کند، باعث شده تا استفاده از این روش برای ترمیم دندان بسیار رایج باشد.

انواع ایمپلنت از نظر مراحل درمان

ایمپلنت از نظر مراحل درمان را می توان به گروه هایی به شرح زیر تقسیم بندی کرد:

ایمپلنت یک مرحله ای

ایمپلنت یک مرحله ای به گونه ای است که در آن بعد از جراحی و قرار دادن ایمپلنت در دهان،

روی آن با استفاده از پیچ درپوش می بندند به گونه ای که لثه بر روی آن کشانده نمی شود بلکه لثه در اطراف ایمپلنت دوخته می شود. علت انجام این کار را می توان این مساله در نظر گرفت که با گذشت چند ماه بعد از ایمپلنت نیازی به جراحی مجدد نباشد.

زمانی که از ایمپلنت یک مرحله ای استفاده می شود، جای دندان به مدت چند ماه خالی می ماند و استخوان به خوبی به ایمپلنت جوش بخورد.

ایمپلنت دو مرحله ای

در ایمپلنت دو مرحله ای به دو عمل جراحی نیاز است که یکی از آنها برای جایگذاری ایملپنت است و جراحی دیگر برای باز کردن لثه اتصال اباتمنت و روکش انجام می شود. به همین دلیل می توان گفت که جراحی دوم بسیار ساده است و دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه می باشد.

ایملپنت فوری

ایمپلنت دندان به روش پانچ زمانی کاشت می شود که بیمار در اثر اتفاقات ناگوار مانند تصادف، ابتلا به بیماری و یا حتی عدم بهداشت دهان و دندان، دندان های خود را از دست دهد. انواع پیوند استخوان و شیوه های کاشت دندان به صورت کاشت دندان مصنوعی یا کاشت دندان طبیعی وجود دارد. اینکه کدام روش برای کدام بیمار مناسب است بسته به شرایط دندان بیمار و تجربه دندانپزشک انجام می شود. ایمپلنت را متخصص مرکز ایران ایمپلنت می تواند به دو روش با جراحی و یا بدون جراحی یا پانچ کردن انجام دهد.

ایمپلنت دندان به روش پانچ کردن که به آن ایمپلنت یک روزه ، ایمپلنت بدون جراحی و یا ایمپلنت فلپس نیز می گویند از روش های موثر برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. برای انجام ایمپلنت دندان به روش معمولی بایستی لثه توسط متخصص برش داده شود اما در کاشت ایمپلنت دندان به روش پانچ نیازی به این کاری نیست.

انتخاب ایمپلنت از نظر مراحل درمان به عهده چه کسی است؟

برای اینکه از ایمپلنت استفاده کرد، شخصی که به عنوان دندانپزشک مراحل ایمپلنت را برای فرد انجام می دهد، براساس وضعیت بیمار نوع روش درمانی ایمپلنت را برای او تعیین می کند و معمولا این روش توسط پزشک تعیین می شود اما شاید این امکان نیز وجود داشته باشد که بیمار نیز نظر خود را در این زمینه ارائه دهد .

کاشت ایمپلنت دندان به روش پانچ چیست؟

ایمپلنت با پانچ یا ایمپلنت فوری بدون نیاز به جراحی خاصی می باشد. این نوع از کاشت جزو بهترین روش های کاشت دندان بوده که کمترین آسیب را برای بیمار در بر دارد. زمانی که ایمپلنت دندان به روش معمولی انجام می شود متخصص ناچار است که لثه را برش دهد و آن را برگرداند. با اینکار متخصص می تواند به خوبی استخوان فک و محل جایگیری پایه ایمپلنت را ارزیابی کند و علاوه براین می تواند ایمپلنت را در زاویه مناسبی قرار دهد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و ورود آن به دنیای دندانپزشکی شاهد مدلهای پیشرفته و دقیق 3 بعدی می باشیم که بدون برش لثه می تواند ایمپلنت را در استخوان قرار دهد. در این حالت تصاویر، مدل ها و قالب های پیشرفته کمک شایانی به متخصص مرکز ایران ایمپلنت نموده تا بتواند ایمپلنت را با بهترین زاویه و موقعیت مناسب در استخوان کار گذارد. برای تهیه مدل های 3 بعدی نیاز به دستگاههای به روز تصویربرداری و مدل سازی می باشد. در نظر داشته باشید که این عوامل سبب می شود که کاشت ایمپلنت دندان به روش پانچ گران تر و بیشتر از کاشت ایمپلنت دندان به روش معمولی باشد.

شرایط کاشت دندان

برای کاشت ایمپلنت دیجیتال حال به روش پانچ یا هر روش دیگر نیاز است که بیمار شرایط بدنی و جسمی لازم را داشته باشد. در صورتی که این شرایط فراهم نباشد بدون شک کاشت ایمپلنت با شکست مواجه خواهد شد. برای نمونه برای کاشت ایمپلنت دندان با روش پانچ نیاز است که بیمار از شرایط استخوان فک نرمال برخوردار باشد. برای اینکار متخصص با کمک اسکن های گرفته شده با دستگاههای مجهز، می تواند شرایط استخوانی بیمار را چک نماید. در صورتی که بیمار از استخوان فک کافی و لازم برخوردار نباشد برای وی پیوند استخوان تجویز خواهد شد. حال این پیوند می تواند از استخوان خود بیمار، فرد غیر بیمار، حیوان و یا سنتز تهیه شود. در شرایطی هم استخوان از ارتفاع و پهنای مناسب برخوردار نباشد برای وی از افزایش بریج و لیفت سینوس کمک گرفته می شود.

 

ایمپلنت-دندان-با-پانچ

 

نحوه کاشت ایمپلنت دندان به روش پانچ

در ابتدا با کمک اسکن و رادیوگرافی مخصوص CBCT که از فک و دندان بیمار تهیه می شود دندان و شرایط دندانی وی مورد بررسی قرار می گیرد. متخصص با استفاده از بی حسی موضعی شروع به سوراخ کردن استخوان فک بدون برش لثه می نماید. پس از اینکه استخوان به حد نرمال سوراخ شد متخصص پایه استخوان را در آن کار خواهد گذاشت. مرحله دوم کار پس از گذشت دو الی سه ماه که استخوان کار گذاشته شد آغاز می شود. پس از این مدت بدون شک پایه استخوان کاملا جوش خورده است و متخصص اقدام به نصب روکش آن می نماید. برای تهیه قالب از محل ایمپلنت دندان و دندان های کناری به طور معمول دو هفته زمان نیاز است. پس از آنکه جنس روکش ایمپلنت دندان کاملا مشخص شد لابراتوار اقدام به ساخت آن نموده و پس از آن نصب را آغاز خواهد کرد.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان به روش پانچ

مزایا و فواید ایمپلنت دندان بر هیچکس پوشیده نیست و همین امر نیز سبب شده است افراد به محض از دست دادن دندان های خود به سمت ایمپلنت دندان  کشیده شود. کاشت ایمپلنت دندان به روش های مختلف دست و بال افراد را باز کرده است که هر مدل از کاشت ایمپلنت دندان را که دوست داشتند انجام دهند. کاشت ایمپلنت دندان با روش پانچ نیز یکی از این راه ها می باشد که مزایای آن شامل موارد زیر است:

 • کاشت ایمپلنت دندان کاهش پیدا می کند
 • برای کاشت بیمار هیچگونه حس دردی را درک نخواهد کرد
 • خونریزی بسیار کاهش پیدا می کند
 • تورم، کبودی و عوارض با کاشت ایمپلنت دندان با روش پانچ به حداقل ممکن رسیده است
 • احتمال شکست و پس زدن کاشت ایمپلنت دندان بسیار کم می باشد. در روش معمولی با هر بار برشی کهه انجام می شود نیم میلیمتر از استخوان تحلیل می رود
 • کاهش چشمگیر عفونت دندان
 • بالا بودن سرعت انجام کار حین پانچ و نصب
 • برای افرادی که سیگاری هستند مناسب است
 • در این هیچگونه بخیه ای نیاز نیست

ایمپلنت دندان با پانچ برای چه افرادی مناسب است؟

تمامی کسانی که می توانند ایمپلنت دندان با پانچ انجام دهند، به شرح زیر هستند:

 • اشخاصی که از جراحی دندان و خونریزی ناشی از آن می ترسند
 • اشخاصی که دارای ضخامت و قطر استخوان مناسبی هستند
 • اشخاصی که دارای زمان محدودی برای انجام جراحی دندان هستند
 • افرادی که از آستانه تحمل پایینی برخوردارند
 • افرادی که بیماری های خاصی مبتلا نیستند
 • افرادی که به علت فشار خون و بیماری های قلبی نمی توانند از روش کاشت ایمپلنت با جراحی استفاده کنند

مراقبت های پس از کاشت دندان

زمانی که بیمار کاشت ایمپلنت دندان بدون درد را انجام داده باشد نیاز است که تمام توصیه ها و نکات دندانپزشک خود را به طور کامل انجام دهد. زمانی که کاشت تموم شد بهتر است تا 2 هفته بیمار از غذاهای نرم و با دمای متوسط استفاده کند. با اینکار جویدن غذاها برای بیمار بسیار آسان تر می باشد. از خوردن نواد بسیار چسبناک همانند آدامس سقز، گز و دیگر موارد می باشد. پس از کاشت نیاز است که بهداشت دهان و دندان همانند بهداشت دهان و دندان واقعی به خوبی رعایت شود. مسواک زدن روزانه در دو مرحله و استفاده از نخ دندان جز برنامه های روتین وار باید باشد. علاوه براین بیمار بایستی از دهان شویه هایی که متخصص مرکز ایران ایمپلنت تجویز کرده اند، استفاده نماید.

هزینه ایمپلنت دندان با پانچ چه قدر است؟

قیمت ایمپلنت اقساطی برای افراد مختلف با هم فرق دارد و هزینه لازم برای انجام پانچ ایمپلنت را زمانی می توان تهیه کرد که فرد مورد نظر به دندانپزشک مراجعه کند و تحت بررسی دندانپزشک قرار بگیرد تا عوامل موثر در هزینه برای او مشخص شود.

عوامل موثر در هزینه ایمپلنت دندان با پانچ چیست؟

مهم ترین مسائلی که در هزینه ایمپلنت با پانچ موثر هستند و باعث افزایش و یا کاهش هزینه می شوند، به شرح زیر می باشند:

دستمزد پزشک و تخصص و تجربه او که در این صورت پزشکان متخصص تر و با تجربه تر دستمزد بیشتری نیز دارند.

هزینه مربوط به کلینیک دندانپزشکی که هزینه انجام این کار در کلینیک معمولا بیشتر از بیمارستان های دولتی و یا دندانپزشکی های دولتی است و بیمار در صورت مراجعه به انها باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

تعداد دندان هایی که باید ایمپلنت شوند که در این صورت هر چه تعداد دندان هایی که نیاز به ایمپلنت دندان دارند بیشتر باشد، هزینه نیز افزایش می یابد.

شرایط و وضعیت استخوان در لثه: همان طور که می دانید شرایط استخوان لثه در فک برای هر فردی ممکن است که متفاوت باشد و در این صورت وضعیت استخوان می تواند نیاز به جراحی و یا درمان های دیگری داشته باشد و باعث افزایش هزینه شود.

نوع و برند ایمپلنت: ایمپلنت ها دارای انواع مختلفی هستند که توسط برند های متفاوتی در جهان ساخته می شوند و به همین دلیل نوع ایمپلنت و برند آن که در ایمپلنت با پانچ استفاده می شود، قادر است تا قیمت ایمپلنت را افزایش و یا کاهش دهد.

تامین لوازم جانبی مصرفی: برای ترمیم دندان ها با ایمپلنت در برخی از مواقع نیاز به تامین لوازم جانبی مصرفی است که این لوازم نیز قادرند هزینه ایمپلنت را افزایش دهند.

نرخ ارز و دلار: در تهیه انواع ایمپلنت های خارجی قیمت ارز و دلار موثر است و با بالا رفتن نرخ دلار و ارز ، هزینه ایمپلنت نیز بیشتر می شود.

 

سخن پایانی

با در نظر گرفتن تمامی مطالبی که در خصوص معایب ایمپلنت با پانچ برای شما عزیزان مطرح کردیم، می توانید در انتخاب روش مناسب برای ایمپلنت دندان های  خود تصمیم بگیرید و بهترین روش را برای ایمپلنت  دندان های خود انتخاب کنید.

در صورت تمایل نیز میتوانید ایمپلنت دندان را در کلینیک دندانپزشکی ایران ایمپلنت در تهران انجام دهید و از همکاری متخصصین ما در این مجموعه حرفه ای بهره مند شوید.

در نظر داشته باشید جهت برآورد هزینه لیفت لثه در سال 1401  و همچنین هزینه کاشت نگین دندان میتوانید با شماره های مرکز تماس حاصل فرمایید و با کارشناس های ما در ارتباط باشید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها