انواع پیوند استخوان در ایمپلنت

پیوند استخوان

انواع پیوند استخوان


ایمپلنت دندان یک راه نجات بخش برای افرادی بوده که دندان های خود را در اثر بیماری و یا حوادث ناگوار از دست داده اند. اما برای کاشت ایمپلنت دندان نیاز است که تمامی شرایط مهیا باشد یکی از این شرایط داشتن تراکم استخوان به حد کافی می باشد. برای بیمارانی که در حد نرمال از تراکم استخوان برخوردار نیستند، انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان می تواند جوابگو باشد. متخصص مرکز ایران ایمپلنت با عمل جراحی می تواند انواع پیوند استخوان در ایمپلنت را انجام دهد. در ادامه با بیشتر با انواع پیوند استخوان و نحوه جراحی پیوند استخوان آشنا خواهیم شد.

ایمپلنت دندان چیست؟

از زمان های دور دغدغه از دست دادن دندان برای افراد سنگین بوده است. اما امروزه با پیشرفت تجهیزات دندانپزشکی و تنوع زیاد در انواع کاشت دندان این دغدغه فکر تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. در میان انواع دندان مصنوعی و کاشت دندان طبیعی، ایمپلنت دندان توانسته جایگاه بالایی را برای خود کسب کند. ایمپلنت دندان که از پایه فلزی و جنس تیتانیوم ساخته می شود برای کاشت نیاز است که در استخوان فک کار گذاشته شود. برای بیمارانی که از تراکم استخوان به حد کافی برخوردار هستند این کار به آسانی انجام می شود. اما آن دسته از بیماران که به دلایل مختلف به تحلیل لثه و استخوان دچار شده اند راهی جز کاشت انواع پیوند استخوان در ایمپلنت باقی نمانده است.

با کمک پیوند استخوان در ایمپلنت دندان می توان پایه های فلزی ایمپلنت را محکم کرده و از سوی دیگر طول عمر ایمپلنت را افزایش داد. برای انجام عمل جراحی پیوند استخوان نیاز است که از متخصص های حاذق و کارکشته کمک گرفت. بسته به شرایط بیمار می توان انواع پیوند استخوان را در نظر گرفت و هر کدام مناسب حال بیمار بود را در اسرع وقت انجام داد.

روش های انجام عمل پیوند استخوان در ایمپلنت

برای انجام پیوند استخوان برای ایمپلنت می توان از روش های لیفت سینوس و یا ریج افزایی استفاده کرد.

افزایش بریج

متخصص مرکز ایران ایمپلنت زمانی از روش بریج افزایی استفاده می کند که نیاز باشد در حین عمل به ارتفاع استخوان و یا پهنای استخوان افزوده شود. زمانی که تحلیل استخوان رخ می دهد ارتفاع و عرض استخوان فک دچار تغییر شده و از حالت نرمال خارج می شود. برای جبران این عارضه متخصص از عمل افزایش ریج استفاده می کند.

لیفت سینوس

در فک بالای دهان یک حفره به نام سینوس وجود دارد که به مجرای تنفسی وصل می شود. در شرایطی که استخوان عمودی دندان های آسیای فک بالایی به تحلیل استخوان دچار شود، جراحی لیفت سینوس چاره ساز خواهد بود. طبق نظر متخصص ایمپلنت ، جراحی لیفت سینوس می تواند به نوعی تقویت کننده سینوس نیز باشد. در نظر داشته باشید که عوامل دیگری از قبیل پوسیدگی دندان آسیا و همچنین عفونت در استخوان می تواند باعث تحلیل استخوان شود. برای پیشگیری از تحلیل لثه بهتر است به محض از دست دادن دندان برای کاشت ایمپلنت اقدام نمود. با این کار تا حد امکان از عمل جراحی پیوند استخوان جلوگیری می شود.

انواع پیوند استخوان

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان کدام است؟

برای انجام انواع پیوند استخوان راهها و روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار و نوع نیاز وی متخصص مرکز ایران ایمپلنت نوع پیوند استخوان را مشخص می کند. در نظر داشته باشید که زمانی که هر کدام از انواع پیوند استخوان در ایمپلنت انجام می شود نیاز است که حدود 4 تا 9 ماه از این پیوند بگذرد تا استخوان به طور کامل جوش بخورد. هر چقدر اتصال بهتر باشد طول عمر ایمپلنت دندان نیز بیشتر خواهد بود.

پیوند استخوان در ایمپلنت توسط خود بیمار

اتوگرافت بعنوان اولین گزینه انتخابی متخصص ایمپلنت دندان می باشد. اولین گزینه و بهترین روش استفاده از استخوان های خود بیمار جهت پیوند استخوان بوده که از جاهای مختلف بدن بیمار می تواند نمونه برداشت. به طور معمول چانه، قسمت عقب تر فک پایین و یا حتی ران بیمار می تواند منبع خوبی برای نمونه بردای استخوان باشد. متخصص ایمپلنت از هر کدام از جوارح نمونه را بردارد از مواد بیهوشی و بی حسی موضعی استفاده می کند. در شرایطی که برای پیوند استخوان فک از اندام های بیمار نمونه برداشته می شود آن را اتوگرافت می گویند. مهمترین مزیت این روش به روش های دیپر پیشگیری در انتقال بیماری از فرد غریبه می باشد.

پیوند استخوان در ایمپلنت توسط فرد دیگر

همیشه نمی توان از استخوان های خود بیمار برای عمل پیوند استخوان استفاده کرد. زمانی که بدن بیمار پیوند استخوان را قبول نکند و آن را پس زند، نیاز است که از استخوان فک بدن دیگران استفاده کرد. این روش که به پیوند الوگرافت معروف است قبل از جراحی از آزمایش های خاص جهت پیشگیری از انتقال بیماری کمک می گیرند. احتمال پس زدن پیوند نیز در این روش وجود دارد اما در مجموع نسبت به روش اتوگرافت از ترمیم کندتری برخوردار است.

پیوند استخوان در ایمپلنت توسط حیوانات

در صورتی که استخوان های انسان جوابگوی کار و نیاز بیمار نباشد چاره ای جز استفاده از استخوان های حیوان باقی نخواهد ماند. تشابه شرایط و ساختار مولکولی استخوان انسان با برخی از حیوانات سبب شده است که در شرایط خاص که نمی‌توان از الوگرافت و اتوگرافت استفاده کرد، متخصص حاذق و کارکشته مرکز ایران ایمپلنت از زنوگرافت کمک می گیرد. برخی از حیوانات مانند گاو برای پیوند استخوان می تواند گزینه مناسبی برای انواع پیوند استخوان باشد.

مواد سنتزی برای پیوند استخوان

اگر تا اینجای کار برای جبران استخوان های تحلیل رفته هیچ کدام از روش های بالا مناسب نبود می توان گزیه دیگری را انتخاب کرد. برای کاشت ایمپلنت دندان راههای زیادی پیش رو بوده که جبران استخوان های تحلیل رفته شود. یکی دیگر از این روش ها استفاده از آلوپلاست بوده که در لابراتوارها ساخته می شود. احتمال عفونت در این همانند روش نخست کمتر می باشد. اما با اینحال نسبت به روش اتوگرافت کارکرد و بازسازی استخوان کمتری را برای بیمار دارد. مواد سنتزی بکار رفته در این روش توانایی تحریک بدن بیمار جهت ساخت دوباره استخوان را به صورت طبیعی دارد.

هزینه پیوند استخوان ایمپلنت

هزینه پیوند استخوان تعریف شده برای انواع پیوند استخوان بسته به نوع آن کاملا متغییر و متفاوت است. مرکز ایران ایمپلنت بسته به شرایط بیمار و برخی فاکتورهای اصلی دیگر هزینه نهایی پیوند استخوان در ایمپلنت را تخمین می زنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها